بازدید 4251

دانشمند زن لبنانی برنده جایزه ۵۰۰ هزار دلاری مصطفی

آیین اعطای جوایز برگزیدگان پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص)، شامگاه دوشنبه 10 مهر با حضور روح‌الله دهقانی، معاون علمی رئیس جمهور در اصفهان برگزار می‌شود. برگزیدگان چه کسانی هستند و چه دستاوردهایی داشته‌اند؟
کد خبر: ۱۱۹۶۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۲ 02 October 2023

به گزارش «تابناک» نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص) شامگاه فردا همزمان با شب میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) در عمارت چهل ستون اصفهان برگزار می شود.

آیین افتتاحیه پنجمین دوره اعطای جایزه مصطفی در سال ۲۰۲۳ شامگاه هفتم مهرماه با حضور سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و دهقانی، معاون علمی رئیس جمهور به میزبانی شهر گنبدهای فیروزه‌ای در مرکز همایش‌های بین‌المللی در اصفهان برگزار می‌شود.

برگزیدگان پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) در سال ۲۰۲۳ دانشمندانی از کشورهای ایران، ترکیه، مصر، لبنان و کامبوج هستند که در حوزه های علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم پایه و مهندسی حائز برتری و دریافت جایزه شده اند،  امید فرخ زاد و  احمد حسن به عنوان برگزیدگان غیرمقیم و مورات اویسال، سامیه خوری و احمد فوزی اسماعیل به عنوان برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی این جایزه را به خود اختصاص داده‌اند.

توسعه نانوذره‌ها برای درمان بیماری‌ها؛ دستاورد دانشمند زن لبنانی

 امید فرخ‌زاد به طور مشخص پیشگام توسعه و آزمایش ترکیبی  از نانوذرات چندکاربردی برای کاربردهای درمانی و پزشکی به منظور رساندن داروهای شیمی‌درمانی با کمک نانوذرات به سلول‌های سرطانی در بیماران سرطان بوده است.

 وی همچنین در مورد بیماری‌های مرتبط با تصلب شرایین تحقیق و ابزارهای نانویی رساندن دارو موسوم به پهپادهای زیست‌فروپاش (وسیله‌ای برای انتقال دارو که از مواد زیستی ساخته شده و بعد از استفاده در بدن از بین می‌روند) را طراحی کرده که نوع مشخصی از دارو را به بدن می‌رساند و موجب بهبود بیمار می‌شود.

 ابزارهای دارورسانی در اندازه‌های نانویی که می‌توانند نوع مشخصی از مولکول را با خود به ذخیره‌های چربی در شرایین حمل کنند، روشی جدید برای جلوگیری از حمله قلبی است که حدود 8 سال قبل و در سال 2015 فرخ‌زاد به آن دست یافته بود.

یکی دیگر از دستاوردهای فرخ‌زاد طراحی و توسعه نوعی برچسب کلاژن با نانوذره‌هاست که در واقع نوعی ربات‌ زیست‌فروپاش کوچک است و برای بیماران دچار حوادث شدید استفاده می‌شود. جراحت‌های ناشی از تصادف‌های شدید می‌تواند موجب شکستگی‌های شدید استخوانی شود و بعد از عمل‌های ارتوپدی احتمال عفونت زیادی است.

این برچسب ها می‌تواند آنتی‌بیوتیک و دیگر داروها را برای تسریع بهبود استخوان شکسته و زخم به شکلی بهتر و کنترل‌شده‌تر نسبت به رویکرد فعلی، به موضع برسانند و از عفونت و جراحی‌های بعدی به این دلیل جلوگیری کنند.

کاوش مخازن نرم‌افزار؛ دستاورد احمد حسن

احمد حسن (متولد ۱۳۵۵، مصر) استاد دانشگاه کویینز کانادا، در سطح جهان در زمینه نرم‌افزار نامی شناخته شده است. مهم‌ترین حوزه‌های تحقیقاتی وی شامل نرم‌افزار، مهندسی نرم‌افزار، داده‌کاوی، کیفیت نرم‌افزار و شبکه اینترنت است. تحقیقات وی در زمینه نرم‌افزار موضوعاتی مانند کد و کدمنبع را باهم می‌آمیزد. پژوهش‌های او در زمینه داده‌کاوی شامل مولفه‌هایی مانند الگوسازی پیش‌بینی‌کننده، جنگل‌های تصمیم تصادفی، عیب‌یابی و نقص‌زدایی برنامه‌های نرم‌افزاری و یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است.

مخازن نرم افزار یک حوزۀ چندرشته‌ای است که روش‌های مهندسی نرم‌افزار، داده‌کاوی، هوش مصنوعی و بازیابی اطلاعات را در آن با هم ترکیب می‌شود. محققان می‌توانند با بکارگیری این روش‌ها در داده‌های مخزن نرم افزار، اطلاعات خوبی در مورد فرآیندهای توسعه، کیفیت و تکامل نرم‌افزار به دست آورند.

توسعه فناوری مخابرات نوری بی‌سیم زیر دریا؛ دستاورد مورات اویسال

پروفسور مورات اویسال، استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی و یکی از برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی۲۰۲۳ در گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات با تحقیقات و مقالات بی‌شمار خود به توسعه فناوری مخابرات نوری بی‌سیم زیر دریا کمک شایانی کرده است.

مخابرات نوری بی‌سیم که نام دیگر آن مخابرات نوری فضای آزاد یا شبکه نوری بی‌سیم است، روشی برای انتقال داده با استفاده از نور به عنوان منتقل‌کننده پیام و مستلزم استفاده از ال ای دی نورگسیل برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق هوا یا فضا بدون نیاز به کابل فیزیکی یا سیم است و طیف گسترده‌ای از فناوری‌ها برای کاربرد آن به کار می‌رود که از انواع مختلف نور شامل نور مرئی برای مخابرات بی‌سیم استفاده می‌کند.

تحقیقات در زمینه ام اس و یافتن راه درمان این بیماری؛ دستاورد سامیه جوزف خوری

سامیه جوزف خوری(متولد ۱۳۳۷، لبنان) استاد دانشگاه آمریکایی بیروت برای تحقیقات مفصل در مورد بیماری ام اس و استفاده از بیماری آنسفالومیت خودایمن تجربی به عنوان مدل حیوانی این بیماری برای درمان ام اس، برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی ۲۰۲۳ شده است.

این دانشمند علوم اعصاب برای ابداع رویکردهای جدید برای مراقبت از بیماران ام اس، تحقیق در مورد بیماری‌زایی و سازوکار تنظیم و تحمل در بیماری آنسفالومیلیت خودایمن تجربی (EAE) و سازوکار تنظیم و تاب‌آوری سیستم ایمنی بدن در این بیماری متمرکز است. 

پروفسور خوری تحقیقات آزمایشگاهی در حال انجام دارد که از طریق موسسه ملی سلامت (NHI) واقع در مریلند آمریکا و انجمن ملی بیماری ام اس تامین مالی می‌شود و روی بررسی سازوکارهای ایمنی در مدل حیوانی بیماری ام اس و برهم‌کنش سیستم ایمنی و سلول‌های بنیادی عصبی تمرکز کرده است.

کاربردهای فناوری غشا در حوزه علوم پایه و مهندسی؛ دستاورد احمد فوزی اسماعیل

 احمد فوزی اسماعیل (متولد ۱۹۶۶ مالزی) دانش‌آموخته مهندسی نفت و مهندسی شیمی معاون دانشگاه فناوری مالزی و یکی از برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی ۲۰۲۳ دانشمند عرصه مهندسی شیمی و متخصص در زمینه فناوری غشایی است.

وی بیش از ۱۳۰ جایزه علمی در سطح ملی و بین‌المللی دریافت کرده که از مهم‌ترین آنان می‌توان به جایزه آکادمی علوم جهان(تواس/ TWAS) (۲۰۱۹)، جایزه علوم مهندسی(۲۰۱۴)، جایزه مردکا در بخش دستاوردهای علمی تحقیقاتی برجسته، جایزه دانشمند جوان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا به اختصار آسه‌آن(۲۰۱۴)، جایزه آکادمی ملی و جایزه علم و فناوری سال بنیاد توری مالزی  در سال ۲۰۱۳  اشاره کرد.

فوزی اسماعیل همچنین در سال ۲۰۱۶ توسط سازمان رتبه‌بندی جهانی افراد دانشگاهی شانگهای  به عنوان دانشمندی معرفی شد که بیشترین ارجاعات به مقالات او شده است.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۲
پول مفت مردم رو به کیا میدید؟؟خرج لبنان و بازسازیش کم نبود این هم اضافه شد؟کجای دنیا واسه یک مراسم 500 هزار دلار جایزه میدن؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
خروجی این جایزه چی هست؟
ناشناس
| France |
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
این معاون علمی کارش شوآف و نمایش بازی هست از جیب بیت المال... قبلاً در دانشگاه آزاد هم از این بازیها کم نداشت
چرا ایشون حجاب نداره
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۰
مهم اسمش است که بشه باهاش تبلیغات و شوآف انجام داد
متاسفانه تعداد شرکت کنندگان در این جشنوراه در سطح بین المللی بسیار محدود است و این جشنواره تا حدود زیادی با مسائل سیاسی درهم تنیده شده است.....
از جیب کی میبخشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این سامیا خانم که 500 هزار دلار پول بی زبون بیت المال رو تقدیم ایشون کردین حجابش کجاس ؟ در کشور ما دانشمندان داخل ایران اگر مثل ایشون بی حجاب باشن بازداشت و از حقوق اجتماعی محروم میشن اگر جایزه برای دانشمندان مسلمان هست نباید به ایشان تقدیم می شد
این دانشمند زن که جایزه دانشمند برتر مسلمان رو گرفته، از خانواده ای یهودی مسیحی هست و خودش هم مسلمان نیست. دستتون درد نکنه واقعا
خوب دقت کنید که 3 نفر از این پنج نفر در دانشگاههای مرتبط با آمریکا در حال فعالیت هستند. مهم نشان دادن مسیر به این افراد است
چند نفر از دانشمندان ایرانی در بین تصمیم گیرنده ها و متولیان این جشنواره هستند؟ از مصاحبه های تلویزیونی برگزارکنندگان میشد دید که تعدادی جوان کم تجربه در مدیریت برگزاری این جشنواره قرار دارند. واقعا اگر اینگونه نیست روشنگری شود.
متاسفانه اگر هم اهدا این جوایز از منظر خارجی خوب باشد (که معلوم هم نیست.) از منظر افکار عمومی داخلی ضد تبلیغ و با توجه به شرایط اقتصادی بسیار منفی تلقی می شود.
آتیش زدن به مالمون
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی