بازدید 11746
۳

بهترین زمان برای بارداری و فرزندآوری چه زمانی است؟

فرزندآوری یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی زوجین به شمار می‌رود و بنابراین زوجین باید بدانند که بهترین زمان برای باروری و فرزندآوری چه زمانی است.
کد خبر: ۱۱۹۴۴۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲ 22 September 2023


به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، فرزندآوری یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی زوجین به شمار می‌رود و بنابراین لازم است خانواده‌ها نکاتی را برای سلامت باروری و فرزندآوری بدانند.

یکی از سؤالات رایج و البته مهم پس از ازدواج این است که بهترین زمان برای باروری و فرزندآوری چه زمانی است؟

از دو منظر می‌توان به این سؤال پاسخ داد. نخست آنکه چه سنی مناسب بارداری است و دوم آن که بهترین روز‌ها برای باردار شدن چه زمانی است.

بهترین سن برای باردار شدن چه سنی است؟

فرزندآوری و بارداری به ویژه در سنین جوان‌تر به دلیل تغییر در هورمون‌ها، اثر حفاظتی در برابر سرطان‌های پستان و تخمدان دارد. تجربه مادر شدن و شیردهی به ویژه در مادران جوان‌تر منجر به اعتماد به نفس خودکارآمدی انگیزه و همچنین افزایش قدرت شناختی مغز حافظه و یادگیری می‌شود.

قدرت باروری به دلیل تخمک‌های بیشتر و سالم‌تر در سنین جوانی افزایش می‌یابد. بهترین سن برای باردار شدن زنان، زیر ۳۰ سال است. پس از ۳۰ سالگی شانس بچه‌دار شدن، هر سال حدود ۳ تا ۵ درصد کاهش می‌یابد و پس از ۴۰ سالگی، کاهش باروری با شدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

این بدین معنا نیست که در زنان بالای ۳۰ سال امکان فرزندآوری وجود ندارد؛ در آقایان در تمام طول زندگی و در خانم‌ها تا پیش از یائسگی احتمال باروری و فرزندآوری سالم با مراقبت‌های لازم وجود دارد، اما یک توصیه مهم به زوجین این است که اگر در سنین بالاتر ازدواج می‌کنند، سریع‌تر اقدام به فرزندآوری کنند تا احتمال ناباروری در آن‌ها کاهش یابد، زیرا اقدام زودتر به بارداری باعث شناسایی سریع‌تر مشکلات مربوط به باروری و درمان زودرس آن‌ها می‌شود و شانس درمان ناباروری افزایش می‌یابد.

 

در زنان معمولاً عادت ماهانه از سنین ۱۱ تا ۱۶ سالگی آغاز می‌شود. مدت خونریزی معمولاً ۳ تا ۱۰ روز و فاصله میان دو عادت ماهانه عمدتاً ۲۸ روز است البته این زمان در بدن زنان مختلف متفاوت است و فاصله میان آغاز دو عادت ماهانه می‌تواند از ۲۱ روز تا ۳۵ روز نیز متغیر باشد.

در هر دوره قاعدگی بدن زن آماده بارداری می‌شود. معمولاً در هرماه یک تخمک از یکی از دو تخمدان آزاد می‌شود و تا ۲۴ ساعت زنده می‌ماند. اگر در این مدت اسپرمی در اطراف آن وجود داشته باشد و این تخمک بتواند با آن ترکیب شود باروری اتفاق می‌افتد؛ اما اگر تخمک آزاد شده به هر دلیلی نتواند با یک اسپرم ترکیب شود خونریزی قاعدگی اتفاق می‌افتد.

برای اینکه شانس باروری را افزایش دهید، لازم است فاصله میان دو عادت ماهیانه را بدانید و رابطه جنسی را به گونه‌ای تنظیم کنید که در زمان آزاد شدن تخمک، اسپرم زنده و سالم در اطراف آن وجود داشته باشد؛ بنابراین بهتر است هر خانم تاریخ و روز اول هر دوره قاعدگی خود را یادداشت کند.

اگر فاصله میان دو قاعدگی ۲۸ روز باشد، معمولاً روز‌های باروری، روز دهم تا پانزدهم چرخه قاعدگی است. گاهی اوقات این فاصله ۲۹، ۳۰ یا ۳۱ روزه است؛ بنابراین پنجره باروری در هر ماه ممکن است یکی دو روز جابجا شود. اگر یک خانم از یک تا دو روز قبل از آغاز روز‌های باروری و همچنین در روز‌های باروری، هر دو روز یک بار با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد احتمال باروری افزایش می‌یابد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳
زمانی که احساس مسئولیت کنی ...زمانی که کارخوب ویه سقف از خودت داشته باشی ...زمانی که بدونی فرزندت از اب وهوای تمیز وامنیت برخورداره ....زمانی که بدونی کسی نمیتونه عقیده غلط واشتباه خودش را به زور بخواهد تحمیل کند ..و ...و ..که متاسفانه الان در حال حاضر هیچکدام از شرایط مهیا نیست....
هر وقت کار و پول و امکانات مناسب فراهم باشه
هنوز هم در پی فریب جوانان هستید؟!
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی