بازدید 3042

جریمه بی‌حجابی برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

مطابق با ماده ۵۲ لایحه عفاف و حجاب، وسایل نقلیه موتوری که راننده یا راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌حجابی شود، توسط مأموران فراجا پنج میلیون ریال جریمه می‌شود که حکم این ماده درباره تاکسی‌ها و مسافربرهای اینترنتی نیز جاری می‌شود.
کد خبر: ۱۱۹۴۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴ 20 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، در جلسه علنی روز (چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) جهت تأمین زمان اجرای آزمایشی آن در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان با اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب به مدت سه سال موافقت کردند.

حال باید گزارش کمیسیون قضائی مجلس به شورای نگهبان ارسال شود و در صورت تأیید شورای نگهبان اجرایی شود. گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس درباره لایحه مذکور مشتمل بر ۷۱ ماده است. در یکی از مواد این لایحه وظایفی برای رانندگان وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است.

مطابق با ماده ۵۲ لایحه عفاف و حجاب، وسایل نقلیه موتوری که راننده یا راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌عفتی، کشف حجاب، بی‌حجابی یا بدپوششی شود، توسط مأموران فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) پنج میلیون ریال جریمه می‌شود. همچنین اعمال جریمه برای وسیله نقلیه مذکور نافی اِعمال احکام و مجازات‌های مقرر در خصوص مرتکب یا مرتکبان نیست. حکم این ماده در خصوص تاکسی‌ها و مسافربرهای اینترنتی نیز جاری می‌شود. ثبت اولین تخلف، موجب عدم ثبت تخلفات بعدی از لحاظ زمانی نبوده و جریمه‌های نقدی جمع می‌شود.

تبصره ۱- در صورتی که راکب یا سرنشین موتورسیکلت مرتکب برهنگی، نیمه برهنگی، بدپوششی یا کشف حجاب شود، موتورسیکلت توسط ضابطان بلافاصله به مدت یک هفته توقیف و مالک آن توسط مرجع قضائی به جریمه معادل بیست میلیون ریال محکوم می‌شود.

تبصره ۲- سکوهای تاکسی اینترنتی موظفند ظرف مدت دو ماه در سامانه‌های ارتباطی خود با مشتریان و رانندگان امکان گزارش‌دهی راننده خودرو در خصوص مسافران ناقض این قانون را تعبیه کنند. در صورتی که راننده گزارش نقض احکام این قانون توسط مسافر را به سامانه ارسال نماید از پرداخت جریمه معاف می‌شود. همچنین این سکوها موظفند ارتباط برخط مأموران فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) با این سامانه را فراهم کنند. در صورت عدم انجام تکالیف موضوع این ماده، سکوهای متخلف به پرداخت جزای نقدی معادل سه ماه سود ناشی از درآمد سکو محکوم می‌شود.

تبصره ۳- در صورتی که وسیله نقلیه موتوری موضوع این ماده، فاقد پلاک یا پلاک آن مخدوش یا به نحوی ناخوانا یا پوشانده شده باشد، علاوه بر توقیف وسیله نقلیه به مدت دوبرابر، جریمه مذکور در این ماده نیز به دو برابر افزایش می‌یابد.

تبصره ۴- از تاریخ ابلاغ جریمه، متخلف می‌تواند مراتب اعتراض خود را ظرف مدت ده روز از طریق سامانه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) با ذکر دلیل ثبت نماید. فراجا موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از وصول اعتراض، بررسی لازم را انجام داده و در صورت غیرموجه دانستن اعتراض مراتب را به معترض ابلاغ نماید، در صورت اصرار معترض، موضوع جهت رسیدگی به هیأتی متشکل از یک قاضی با ابلاغ رئیس قوه قضائیه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوط ارسال می‌شود. هیأت موظف است ظرف مدت یک ماه پرونده را رسیدگی کند. ریاست آن هیأت با قاضی خواهد بود که پس از اخذ نظر مشورتی عضو دیگر، ظرف مدت یک هفته مبادرت به صدور رأی می‌نماید. رأی صادره قطعی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۴
همه میدونند برای گرفتن پول اینکارو انجام میدید
میرسه اونروزی که کسانی که این طرح ها رو پیشنهاد میدن،میزان برخورداری و سواستفاده های مادی و معنوی از پست هایشان تو جامعه دست به دست بشه.
این ماده به هیچ عنوان شرعی نیست.
چه رقابت نزدیکی دارید با طالبان، البته یک فرق اساسی با طالبان دارید و آن اینکه طالبان رو راست هستند و می‌گویند ما اینگونه هستیم و ادعای مردم‌سالاری هم ندارند. اما فریاد مردم‌سالاری شما گوش جهانیان را کر کرده است در حالیکه کمترین ارزشی برای نظر اکثریت مردم قائل نیستید. آخر در کجای دنیای متمدن راننده تاکسی باید مسئول روسری و چادر چارقد دیگران باشد؟
چرا..... بیچاره راننده ها...
مسافری که هر اسنپ برده تو هر ساعت مشخص کیه ، برید مسافر رو جریمه کنید ، چرا مردم رو به جون هم می خواهید بندازید؟ من حواسمو جمع کنم تو این شهر خراب شده به موتور و شتر نزنم هنر کردم ، حالا 24 ساعت باید زل بزنم به زن و بچه مردم که روسریش افتاد نیوفتاد ، اونم تازه با این وضعیت که یک برنامه ناظر چی چی ریختید رو گوشی هر کسی ، بش بوق می زنی پلاک تو ثبت می کنه برا بی حجابی
آیا ملت رو میخواهید به جان هم بندازید بعد بگید سر روشن کردن کولر بوده اگر قانون می گذارید منتظر عواقب اینجوری هم باشید راننده ننه مرده مگه مامور قانونه شماست که به یه خانم امر و نهی کنه
پیشنهاد میکنم برای اینکه امار اشتغال زایی رو بالا ببرین میتونین یک نفر در هر سفر اینترنتی کنار راننده باشه و وظیفه اش تذکر باشه. که حداقل مردم عادی رو به جون هم نندازین.
مشکلات کشور همش حل شد همین یه دونه مونده بود!!
الان ساندیس به دستان میگن هر چی حای خودش!! ولی باید به این دست از افراد گفته بشه به این بهانه نمیشه فساد و خیانت به کشور رو توجیه کرد
اگر در مورد بقیه مفاسد با این حدیت برخورد شود میشه با موضوع حجاب هم همین برخورد رو کرد نه اینکه در اینمورد خیلی حدی ولی در مورد بعدی سکوت
بدبخت رانندگان تاکسی ها و تاکسی اینترنتی که نمی دونند چیکار کنند به مسافر تذکر میدن جواب به تو مربوط نیست میشنوند اگه سفر رو لغو کنند
از سوی شرکت جریمه میشوند اگه سوار کنند از سوی راهنمایی و رانندگی جریمه میشوند خوب مردم رو به جون هم انداختید
می دونید جهان سوم یعنی چی؟
جایی که با زور و جریمه و باتوم یک قانون را به زور به شما تحمیل می کنند
بعد گزارش از سطح کشور جمع می کنند که ببینید اکثریت موافق بودند و اقلیت هم مجبور شدن تمکین کنند!!!!!!!!!!
حالا دیگه رسما هرروز شاهد گیس وگیس کشی ملت هستیم که میوفتن به جون همدیگه دولت محترم هم کما فی سابق به امور مملکت رسیدگی میکنه
خجالت آوره
به نظرم بهترین راه اینه که ماهانه 500 هزار تومان از حقوق راننده اسنپ ها رو بردارید برای حجاب . مشکل حل خواهد شد.
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی