بازدید 1609

افزایش تعرفه گمرک، بازار تعمیرات موبایل

کد خبر: ۱۱۹۳۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸ 18 September 2023

افزایش تعرفه گمرک گوشی موبایل وارداتی، هرچند باعث افزایش قیمت این محصولات در بازار و کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان می‌شود؛ اما در عین حال فرصت مناسبی را برای رونق کسب‌و‌کارهای تعمیرات فراهم می‌آورد. با گران شدن قیمت گوشی‌های جدید، مردم تمایل بیشتری دارند تا به مرکز تعمیرات موبایل در تهران سر بزنند. از سوی دیگر، تولید داخلی گوشی‌های هوشمند هنوز به جایگاه مطلوب نرسیده و نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای محصولات خارجی باشد. در ادامه، به بررسی دلایل رونق بازار تعمیرات با افزایش تعرفه گمرک گوشی می‌پردازیم. امید است این مقاله بتواند زوایای مختلف این موضوع را به خوبی روشن کند.

افزایش تعرفه گمرک، بازار تعمیرات موبایل

تعرفه بالاتر، دغدغه بیشتر برای خریداران موبایل

افزایش اخیر تعرفه گمرک گوشی موبایل هوشمند وارداتی، باعث افزایش قیمت این محصولات در بازار شده است. این اتفاق در حالی رخ داده که توان خرید مردم با توجه به شرایط اقتصادی کشور به شدت کاهش یافته است؛ بنابراین اکنون خرید یک گوشی جدید و به‌روز، به یک دغدغه بزرگ برای اکثر خانوارها تبدیل شده است.

متاسفانه افزایش قیمت‌ها، دسترسی مردم به فناوری‌های نوین ارتباطی را محدود کرده است. از سوی دیگر، اکثر مصرف‌کنندگان توان خرید مکرر گوشی‌ جدید را ندارند و ناچارند از گوشی فعلی خود به مدت طولانی‌تری استفاده کنند. این موضوع باعث شده تا تمایل مردم به تعمیرات گوشی‌های موبایل افزایش یابد.

افزایش قیمت گوشی‌های وارداتی و تمایل بیشتر مردم به تعمیر

افزایش تعرفه گمرک گوشی موبایل هوشمند وارداتی، موجب افزایش قیمت این محصولات در بازار خواهد شد. با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، خرید گوشی جدید با قیمت بالاتر، کم‌تر مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

از این رو، اکثر افراد ترجیح می‌دهند به جای تعویض گوشی قدیمی، آن را تعمیر کرده و مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنند. با توجه به روند رو به رشد قیمت‌ها، حتی افرادی که قبلا با کوچک‌ترین مشکلی گوشی خود را تعویض می‌کردند، اکنون ترجیح می‌دهند آن را تعمیر کنند؛ بنابراین انتظار می‌رود با افزایش تعرفه‌های گمرکی، تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز تعمیرات موبایل افزایش یابد. این امر می‌تواند باعث رونق کسب‌وکارهای تعمیر گوشی شود.

رونق کسب‌و‌کارهای تعمیر موبایل با افزایش تعرفه

افزایش تعرفه گمرک گوشی موبایل هوشمند وارداتی موجب افزایش قیمت گوشی‌های جدید خواهد شد. هزینه بالای خرید گوشی جدید باعث می‌شود تا مردم تمایل کم‌تری به تعویض گوشی‌های قدیمی خود داشته باشند. در نتیجه به جای خرید موبایل جدید، ترجیح می‌دهند گوشی فعلی خود را با هزینه کم‌تری تعمیر کنند تا بتوانند مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنند. این امر موجب افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز تعمیر موبایل مانند ایزی تعمیر شده است.

علاوه بر آن، کاهش واردات موبایل باعث کمبود عرضه گوشی‌های جدید در بازار خواهد شد. محدودیت دسترسی به گوشی‌های نو، مصرف‌کنندگان را مجبور می‌کند تا حتی در صورت وجود نقص فنی در گوشی فعلی، آن را نگه دارند و تعمیر کنند؛ زیرا تهیه گوشی جدید با مشکل روبه‌رو خواهد بود. لذا تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز تعمیر به منظور تعمیر گوشی‌های قدیمی افزایش می‌یابد.

همچنین، افزایش تعرفه باعث افزایش قیمت قطعات یدکی وارداتی مورد نیاز تعمیرات می‌شود. این امر برای تعمیرکارانی که قطعات مورد نیاز خود را وارد می‌کنند، مشکل‌ساز است؛ اما در عین حال به تعمیرکارانی که قطعات را در بازار داخل تهیه می‌کنند، مزیت رقابتی می‌دهد؛ زیرا قیمت خدمات آن‌ها پایین‌تر از تعمیرکاران وارد کننده خواهد بود؛ بنابراین تعداد مشتریان تعمیرکاران داخلی بیشتر شده و کسب‌و‌کارشان رونق می‌گیرد.

افزایش تعرفه گمرک، بازار تعمیرات موبایل

چالش‌های پیش روی تعمیرات موبایل با افزایش تعرفه گمرک گوشی

با کاهش حجم واردات گوشی‌های جدید، تامین قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز برای تعمیرات موبایل با مشکل مواجه خواهد شد. بسیاری از قطعات تعمیراتی مانند صفحه نمایش، باتری، دوربین و ... در داخل تولید نمی‌شوند و کمبود آن‌ها می‌تواند منجر به افت کیفیت تعمیرات و نارضایتی مشتریان شود. عدم دسترسی به قطعات اصلی، تعمیرکاران را مجبور می‌کند از قطعات غیر اصلی و کم‌کیفیت استفاده کنند که عمر و کارایی پایینی دارند. در نتیجه، رضایت‌مندی مشتریان کاهش می‌یابد.

کاهش عرضه گوشی‌های جدید و قطعات یدکی، موجب افزایش قیمت این کالاها خواهد شد. دلالان و واسطه‌ها از کمیاب شدن کالاها سوءاستفاده کرده و قیمت‌ها را به طور غیرمنطقی افزایش می‌دهند. از آنجایی که تعمیرکاران مجبورند قطعات مورد نیاز را تهیه کنند، متحمل هزینه‌های بیشتری خواهند شد. در نتیجه ممکن است مجبور شوند قیمت تعمیرات را افزایش دهند که باعث نارضایتی مشتریان می‌شود.

با توجه به رونق تقاضای تعمیرات موبایل، تعمیرکاران با حجم بالایی از درخواست‌های مشتریان مواجه خواهند شد؛ اما به دلیل محدودیت‌های ناشی از کمبود قطعات و افزایش قیمت‌ها، توان پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان کاهش می‌یابد. زمان انتظار برای تعمیرات، طولانی‌تر شده و رضایت‌مندی آنان کاهش می‌یابد. در بلند مدت، این امر می‌تواند باعث فرسایش مشتریان و آسیب به وجهه و شهرت تعمیرکاران شود.

افزایش تعرفه گمرک، بازار تعمیرات موبایل

مرکز تعمیرات موبایل در تهران

شهر تهران به عنوان پایتخت و مرکز اقتصادی ایران، همواره یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف کالاهای دیجیتال و الکترونیکی از جمله گوشی‌های هوشمند بوده است. با توجه به تعداد بالای گوشی‌های موبایل در تهران، همواره نیاز گسترده‌ای به خدمات تعمیرات تخصصی این دستگاه‌ها وجود داشته است. از این رو، صنعت تعمیرات موبایل در تهران همواره یکی از شاخه‌های پررونق کسب‌وکار به شمار می‌آید.

مراکز تعمیرات در تهران از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. مراکز تعمیرات زنجیره‌ای مجهز با شعب گسترده در کنار مراکز مستقل کوچک، هر دو در این شهر به فعالیت مشغول‌اند. البته رقابت شدیدی میان این مراکز برای جذب مشتری بیشتر وجود دارد. به همین دلیل ارائه خدمات با کیفیت و در کم‌ترین زمان ممکن، از ویژگی‌های بارز مراکز تعمیرات معتبر در تهران است.

اثرات دوگانه افزایش تعرفه واردات گوشی‌های همراه بر بازار تعمیرات موبایل

افزایش تعرفه واردات گوشی‌های هوشمند، از یک سو منجر به افزایش قیمت موبایل و کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان می‌شود؛ اما از سوی دیگر باعث رونق بازار تعمیرات موبایل به ویژه در تهران می‌شود. کاهش تمایل مردم به تعویض گوشی و ترجیح آن‌ها برای تعمیر، تقاضای تعمیرات را افزایش می‌دهد. البته چالش‌هایی همچون کمبود قطعات یدکی وارداتی و افزایش قیمت‌ها می‌تواند منجر به کاهش کیفیت خدمات و زمان طولانی تعمیرات شود. با این حال، انتظار می‌رود در مجموع فرصت مناسبی برای رشد و توسعه صنعت تعمیرات فراهم شود.

کلام آخر

سپاس که تا انتها این مقاله با ما همراه بودید اگر متقاضی دریافت خدمات تعمیرات موبایل هستید و یا سوالات فنی در مورد تعمیر موبایل دارید، می توانید به سامانه  ایزی تعمیر مراجعه نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۲۰۴۸۱ تماس حاصل فرمایید.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022