بازدید 7576

عکس مدارگرد ناسا از محل برخورد ماموریت روسیه به ماه

عکس جدیدی که «مدارگرد شناسایی ماه» به زمین فرستاده است، محل احتمالی برخورد ماموریت «لونا-۲۵» را نشان می‌دهد.
کد خبر: ۱۱۹۰۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳ 01 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، «مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا از دهانه جدیدی روی سطح ماه تصویربرداری کرده که احتمالا محل برخورد ماموریت «لونا-۲۵»(Luna ۲۵) روسیه است.

بنا بر اعلام ناسا، ماموریت لونا-۲۵ روسیه، اولین تلاش این کشور برای فرود آوردن یک فضاپیما روی ماه از زمان شوروی سابق بود اما پس از آنکه ارتباطش با زمین قطع شد، به سطح ماه برخورد کرد. آخرین فرودگر ماه روسیه، لونا-۲۴ بود که در روز ۱۸ اوت سال ۱۹۷۶ روی سطح ماه فرود آمد.

کاوشگر لونا-۲۵ در روز ۱۰ اوت از پایگاه فضایی وستوچنی در استان آمور روسیه به فضا پرتاب شد. این کاوشگر حامل هشت ابزار علمی مختلف بود که قرار بود از آنها برای شکار یخ آب و انجام تحقیقات مختلف در منطقه‌ی عجیب و غریب قطب جنوب ماه که تا به امروز میزبان هیچ فرودگر یا ماه‌نوردی نبوده است، استفاده شود.

لونا-۲۵ در طول فرود خود، به یک ناهنجاری دچار شد و در ۱۹ اوت با سطح ماه برخورد کرد.

«آژانس فضایی روسیه»(Roscosmos)، تخمینی از نقطه برخورد را در ۲۱ اوت منتشر کرد. گروه ماموریت مدارگرد شناسایی ماه در ۲۲ اوت توانستند دستوراتی را برای آن بفرستند مبنی بر این که از این منطقه تصویربرداری و داده‌ها را ارسال کند. ثبت و ارسال تصاویر در ۲۴ اوت ساعت ۲:۱۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز شد و حدود چهار ساعت بعد، در ساعت ۶:۱۲ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تکمیل شد. گروه ماموریت، به مقایسه تصاویر ثبت‌شده پیش از زمان برخورد و پس از آن پرداختند و یک دهانه کوچک جدید را پیدا کردند.

جدیدترین تصویر پیش از برخورد با این منطقه، در ژوئن ۲۰۲۲ گرفته شده بود. بنابراین، مشخص شد که دهانه پس از آن تاریخ شکل گرفته است. از آنجا که این دهانه جدید نزدیک به نقطه برخورد تخمینی لونا-۲۵ است، گروه به این نتیجه رسیدند که احتمالا در اثر برخورد مأموریت شکل گرفته و اثر یک ضربه‌ طبیعی نیست. دهانه جدید حدود ۱۰ متر قطر دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه