بازدید 2358
۴

نقش نهاده‌های دامی در قیمت مرغ و گوشت

بسیاری از دست اندرکاران صنعت طیور بر این باورند که با رفع مشکلات تامین نهاده‌های دامی به خصوص کنجاله سویا و بارگیری به سوی واحدهای تولیدی، قیمت محصولات پروتئینی در بازار تعدیل می‌شود.
کد خبر: ۱۱۸۵۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱ 02 August 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طی ماه های اخیر تامین نهاده های دامی با نرخ مصوب بویژه کنجاله سویا با مشکلاتی روبرو بود در این شرایط مرغداران و دامداران راهی جز خرید از بازار آزاد نداشتند که این امر بشدت بازار گوشت قرمز و مرغ را تحت تاثیر خود قرار داده است.

بنابر اعلام مسئولان اتحادیه و تشکل های تولیدی از اواخر تیرماه با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر، کنجاله سویا به مقاصد مرغداری و واحدهای مختلف تولید جوجه یکروزه، مرغ گوشتی و واحدهای مرغ تخم گذار حمل شده است که با این وجود انتظار می رود التهابات بازار محصولات پروتئینی فروکش کند.

بنابر گفته نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی، روزانه بیش از ۱۰ هزار تن کنجاله سویا برای تامین نیاز نهاده مرغداران به استان ها تحویل داده شد.

در همین رابطه علی ابراهیمی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: انتظار ما این است که واردکنندگان پس از دریافت وجه از مرغداران، نهاده را در اختیارشان بگذارند چراکه تولیدکنندگان توان خرید نهاده از بازار آزاد را ندارند.

ابراهیمی می گوید: با افزایش تولید جوجه یکروزه و واردات تخم مرغ نطفه دار شاهد عرضه جوجه یکروزه بودیم که مرغداران در سراسر کشور به آن دسترسی پیدا کردند و در نهایت این امرمنتج به عرضه بیشتر مرغ در روزهای آتی خواهد شد.

مشکل تامین کنجاله سویا در حال رفع شدن است

مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با توجه به برداشت جو و عرضه به بازار با نرخ مناسب، تا حدودی مشکل تامین نهاده مرتفع شده است.

او قیمت کنونی هر کیلو جو را ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۹ هزار و ۴۰۰ تومان و ذرت را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد.

عالی ادامه داد: اکنون در تامین کنجاله سویا برای دام های شیری تا حدی مشکل داریم که امیدواریم همانند مرغداری ها مشکل تامین کنجاله در دامداری ها هم تا پایان هفته مرتفع شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با رفع مشکل تامین سویا در روزهای آتی و عرضه در سامانه بازارگاه، قیمت تمام شده دام و گوشت به نرخ قبل بازمی گردد.

حدود ۲ ماهی است که توزیع کنجاله سویا قطره چکانی انجام می شود و همین امر باعث افزایش این خوراک در واحدهای مرغداری شده است.

قیمت سویا در بازار آزاد ۲ برابر نرخ مصوب است

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران از کمبود کنجاله سویا با نرخ مصوب خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات تامین کنجاله با نرخ مصوب در سامانه بازارگاه، مرغدار ناگریز به تامین از بازار آزاد است.

او قیمت هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اختلاف قیمت مصوب با بازار آزاد حدود ۲ برابر است که این امر هزینه تولید را بشدت تحت تاثیر قرار داده است.

نبی پور ادامه داد: تامین ارز برای واردات نهاده های دامی از اردیبهشت با مشکلاتی روبروست که اخیرا گشایشی حاصل شده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران با بیان اینکه در تامین ذرت مشکلی نداریم، گفت: تامین سویا با نرخ مصوب تاحدودی بهبود پیدا کرده است، اما قابل قبول نیست.

ذخایر سویا به ۲۵۰ هزار تن می رسد/ نگرانی از بابت تامین سویا نداریم

حمیدرضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی و قائم مقام وزیر، مشکل تامین کنجاله سویا مرتفع شده است.

او افزود: شرکت پشتیبانی امور دام کشور در قرارگاه امنیت غذایی موجودی ذخایر سویا را نزدیک به ۲۵۰ هزار تن اعلام کرده است که میزان خوبی برای بخش تولید است.

کاشانی ادامه داد: روند فعلی تامین سویا در حال رفع شدن است و نگرانی وجود ندارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: ذخایر ذرت به میزان کافی وجود دارد و تامین دیگر نهاده ها به خوبی انجام می شود.

با توجه به کاهش مصرف تخم مرغ در فصل گرما، هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود که خرید کنجاله سویا با قیمت حدود ۲ برابر بیشتر از نرخ مصوب از بازار آزاد بر زیان بیش از پیش مرغداران دامن می زد که با گشایش ایجاد شده انتظار می رود که کنجاله مورد نیاز مرغداران تامین شود تا پایداری تولید به خطر نیفتد.

نهاده دامی به مرور در حال توزیع است

آقایپرویز فروغی دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: مرغداران در اردیبهشت ماه پول خرید نهاده دامی را به سامانه بازارگاه واریز کردند که به سبب عدم تحویل ناگریز به خرید هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان در بازار آزاد شدند.

به گفته او، مرغ موجود زنده است و به محض ورود به سالن به تمامی نهاده ها نیاز دارد و نمی توان آن را گرسنه نگه داشت.

فروغی ادامه داد: بسیاری از تولیدکنندگان در انجمن های استانی از اردیبهشت پول خود را واریز کردند و هنوز نهاده خود را تحویل نگرفته اند.

دبیر کانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی گفت: طی یک هفته گذشته نهاده های خریداری شده به مرور در حال توزیع است، اما به طور کلی مرغداران نسبت به این روند انتقاداتی دارند که کاملا به حق است چراکه به شکل کنونی اداره کردن صنعت کار درستی نیست‌.

با توجه به رفع اختلال مشکلات تامین نهاده های دامی و بارگیری و تحویل سویا به واحدهای مرغداری و دامداری انتظار می رود که التهابات بازار محصولات پروتئینی فروکش کند چراکه بخشی از نوسانات اخیر مربوط به افزایش هزینه های تولید ناشی از کمبود و گرانی نهاده های دامی بوده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴
سالها قبل و زمانیکه امتیاز واردات نهاده های دامی و پخش آن انحصارا در اختیار یک شخص و تشکیلات موسوم به ایشان بوده و تا الان ادامه دارد و تذکرات دلسوزانه داده شد ولی به هر دلیل به آن توجهی نشد این چنین روزهایی را می دیدیم البته مسائل مربوط به نرخ ارز هم دخیل میباشد ولی انحصار واردات و کارخانجات تولید آن انحصاری است که موجب این مصیبا شده است
همین رییس اتحادیه مرغداران در چند سال اخر دولت روحانی بشدت به روحانی بخاطر اینکه نهاده ها را در اختیار مرغداران می گذاشت و در عوض انها را مجبور میکرد قیمت ها را تحت نظارت دولت باشد حمله میکرد (جستجو در همین سایت ) و می گفت دولت نباید در کار مرغداران دخالت کنه خودشان از پس کار بر می ایند !!!! حاصل ان در دولت رییسی که کلا همه چیز را در اختیار خودشون گذاشت این شد !!!!مرغ 20 هزار تومنی در دوره روحانی به صد هزار تومن رسید !!! حتی بیشتر از افزایش نرخ دلار
یک سیاستمداری دو سال پیش فرمودند گوشت و مرغ چه ربطی به تحریمها داره؟ تازه متوجه شد که برای تولید نیاز به واردات نهاده داریم
همش وعده الکی
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی