بازدید 3281
۱

رونمایی از سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا در امارات

هولدینگ فناوری G۴۲ که در ابوظبی امارات مستقر است، از سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا با نام Condor Galaxy-۱ (CG-۱) رونمایی کرد. این کامپیوتر فعلاً قدرتی معادل ۲ اگزافلاپس را ارائه می‌کند، اما تا انتهای ۲۰۲۳ قدرت آن به ۴ اگزافلاپس می‌رسد. در آینده نیز مجموع تعداد این ابرکامپیوترها که به یکدیگر متصل خواهند بود به ۹ می‌رسد و توان این سیستم را به عدد خیره‌کننده ۳۶ اگزافلاپس افزایش می‌دهد.
کد خبر: ۱۱۸۴۳۷۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵ 22 July 2023

به گزارش تابناک، دیجیاتو نوشت: شرکت G۴۲ با شرکت آمریکایی Cerebras توافق کرده است تا بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر دنیا را بسازد. ابرکامپیوتر Condor Galaxy نام خود را از یک سامانه کیهانی در فاصله ۲۱۲ میلیون سال نوری از زمین گرفته است. اولین نسخه از این ابرکامپیوتر با نام CG-۱ با ۳۲ کامپیوتر مخصوص هوش مصنوعی موسوم به CS-۲ ساخته شده که مجموعاً شامل ۲۷ میلیون هسته رایانشی، ۴۱ ترابایت حافظه و پهنای باند ۱۹۴ تریلیون بیت بر ثانیه‌ای است.

رونمایی از سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا در امارات
توان فعلی این ابرکامپیوتر ۲ اگزافلاپس است که از قدرتمندترین ابرکامپیوترهای دنیا یعنی فرانتیر با توان ۱.۱۹ ترافلاپس قوی‌تر محسوب می‌شود. بااین‌حال، این سیستم خیلی زود تا انتهای سال ۲۰۲۳ پیکربندی خود را دو برابر می‌کند. این یعنی تعداد کامپیوترهای CS-۲ به ۶۴ عدد با ۵۴ میلیون هسته می‌رسد و در کنار آن ۸۲ ترابایت حافظه و ۳۸۸ تریلیون بیت بر ثانیه پهنای باند خواهد داشت. CG-۱ در آمریکا ساخته شده است.

رونمایی از سریع‌ترین ابرکامپیوتر دنیا در امارات
شرکت Cerebras در فاز چهارم همکاری خود با G۴۲ که احتمالاً در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود، منظومه‌ای از ۹ ابرکامپیوتر خود را که هر کدام ۴ اگزافلاپس توان خواهد داشت، در کشورهای مختلف فعال می‌کند تا بزرگ‌ترین ابرکامپیوتر شبکه‌ای برای هوش مصنوعی را با توان کلی ۳۶ اگزافلاپس ارائه کند.

با توجه به رشد سیستم‌های هوش مصنوعی، خیلی از شرکت‌ها مشغول ساخت خوشه‌های بزرگی از پردازشگرهای گرافیکی برای آموزش این مدل‌ها بوده‌اند. ولی G۲۴ و Cerebras می‌خواهند این قدرت پردازشی را از طریق شبکه‌ای از ابرکامپیوترها فراهم کنند تا سرعت توسعه مدل‌های هوش مصنوعی افزایش یابد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱
زمانی بود مورد تمسخر ما بودند.. حالا ما کجا و انها کجا!!!!!!!!!!!!!
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه