بازدید 1901
۲

مکرون: اعتراضات از نقطه اوج خود عبور کرد

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: اعتراضات به قتل «ناهل ام» نوجوان الجزایری‌ الاصل فرانسوی از نقطه اوج خود گذشته و روند نزولی در پیش گرفته است.
کد خبر: ۱۱۸۱۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۰ 05 July 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری آناتولی، مکرون در نشستی به اتفاق شهرداران تعدادی از شهرهای این کشور برای گفت‌ وگو در مورد وضعیت بحرانی ناشی از اعتراضات اخیر در فرانسه شرکت کرد.

وی در این جلسه به گروهی از شهرداران شهرهایی که خشونت در آنها رخ داده است، گفت: ما باید به بازگرداندن نظم پایدار به عنوان اولویت مطلق خود بپردازیم.

مکرون در سخنرانی خود خطاب به ۲۴۱ شهردار فرانسوی در کاخ الیزه پاریس، افزود: برای روزها و هفته‌های آینده محتاط خواهم بود اما اوج اعتراضات گذشته است.

رسانه‌های محلی روز سه‌شنبه گزارش دادند پلیس فرانسه ۷۲ نفر دیگر را در اعتراضات سراسری به قتل یک نوجوان ۱۷ ساله در هفته گذشته در اثر تیراندازی پلیس دستگیر کرد.

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه که روزانه به فیگارو ارائه می‌شود، پلیس از ۲۷ ژوئن (۶ تیر) در مجموع ۳ هزار و ۸۴۶ نفر را دستگیر کرده و نزدیک به ۵ هزار و ۹۰۰ خودرو در سراسر کشور و همچنین یک هزار و ۱۰۵ ساختمان به آتش کشیده شده است.

همچنین معترضان بیش از ۲۶۰ ایستگاه پلیس را هدف قرار گرفتند و ۸۰۸ افسر مجری قانون از آغاز اعتراضات مجروح شدند.

اعتراضات مردمی فرانسه را از ۲۷ ژوئن (۶ تیر) به لرزه درآورده است، زمانی که یک افسر پلیس «ناهل ام» نوجوان ۱۷ ساله الجزایری‌الاصل را در حین کنترل ترافیک در حومه پاریس پس از اینکه گفته می‌شود او دستورات توقف را نادیده گرفته بود، به ضرب گلوله کشت.

افسری که به این نوجوان تیراندازی کرده است با تحقیقات رسمی به اتهام قتل عمد در بازداشت به سر می‌برد.

اعتراضات اخیر مردمی در فرانسه روز ۲۷ ژوئن (۶ تیر) از نانتر آغاز شد و عصر روز بعد به شهرهای دیگر از جمله لیون، تولوز، لیل و مارسی گسترش یافت و در پی درگیری میان پلیس و معترضان تنش‌ها بالا گرفت.

روزنامه «لِپاریسین» گزارش داد که جفروی روکس دو بزیو رئیس شبکه تجاری و کارفرمایی جنبش شرکت‌های فرانسوی (MEDEF) گفت که از زمان شروع اعتراضات بیش از ۲۰۰ مغازه غارت و ۳۰۰ شعبه بانک ویران شده است.

وی در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه افزود: برای ارائه اعداد دقیق خیلی زود است اما حتی بدون احتساب خسارتی که رویدادهای اخیر در حوزه گردشگری در فرانسه به دنبال خواهد داشت، در حال حاضر برآورد ما از خسارت‌های مادی به وجود آمده از این اعتراضات، بیش از یک میلیارد یورو (۱.۱ میلیارد دلار) است.

روکس دو بزیو تاکید کرد: ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی به وجهه فرانسه لطمه زد.

در همین ارتباط پاپ ندایه وزیر آموزش و پرورش فرانسه هم روز سه‌شنبه به رادیو تلویزیون آر.تی.ال گفت که ۲۴۳ ساختمان مدرسه نیز در جریان این اعتراضات آسیب دیده‌اند.

وی همچنین با اشاره به حدود ۱۰ میلیون یورو خسارت ناشی از این اعتراضات به بخش آموزش و پرورش فرانسه، تاکید کرد: دولت فرانسه برای رسیدگی و برطرف کردن این خسارت‌ها حمایت‌های لازم را از مقامات محلی انجام خواهد داد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲
الکی نیست که جهان اولند. نه هیاهویی و نه دشمن دشمن دشمن کردند.این همه هم خسارت دیدند.
یارو تو مملکت ما پاش بخوره به یه سطل آشغال کل دنیا را متهم میکنند که باعث بانی اش اونا بودن.
خیلی جالبه که حتی یک پلیس هم کشته نشد
اینجا شرحه شرحه کردند نیروهای حافظ امنیت را
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی