بازدید 1951
۲

رایزنی لاوروف و امیرعبداللهیان پیرامون برجام

وزرای خارجه ایران و روسیه آخرین وضعیت برجان و مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسایل قفقاز، تکمیل کریدور شمال جنوب و همکاری‌های اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
کد خبر: ۱۱۷۷۶۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷ 03 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در حاشیه نشست «دوستان بریکس» در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، استمرار مشورت‌ها با همتای روس خود را در پیشبرد روابط دوجانبه و رفع موانع و مشکلات پیشروی همکاری‌ها حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، تسریع در روشن شدن سازوکار عضویت کشورهای دوست بریکس در این گروه را زمینه ساز تقویت همکاری‌های چندجانبه در قالب این گروه دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان از پیشرفت روند همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف ابراز خرسندی کرد و در عین حال خواستار رفع موانع برای تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور شد. وی افزود در حال زمینه سازی برای برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان از نتایج سفر اخیر آقای الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه به تهران و توافقات حاصله اظهار خرسندی کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای اجرایی کردن هرچه سریع‌تر این توافقات را مورد تاکید قرار داد.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از نتایج سفر اخیر آقای الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه به تهران و توافقات حاصله در زمینه همکاری‌هایی اقتصادی میان دو کشور، امضای توافقنامه اجرای قطعه خط ریلی رشت - آستارا و نیز مشارکت بسیار خوب شرکت‌ها و فعالان تجاری و اقتصادی روسیه در نمایشگاه تهران و همچنین سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی روسیه به تهران را نشانه عزم جدی مسکو در تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور دانست.

وی بر آمادگی کشورش برای استمرار گفت‌وگوهای کارشناسان ارشد دو کشور به‌منظور بررسی و نهایی کردن سند همکاری‌های جامع بلندمدت دو کشور تاکید کرد.

در این زمینه توافق شد تیم حقوقی دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

لاوروف ضمن اظهار خرسندی از حضور وزیر امور خارجه کشورمان در نشست بریکس پلاس، ابراز امیدواری کرد که با مشخص شدن سازوکارهای عضویت در بریکس، زمینه عضویت ایران و دیگر کشورهای دوست بریکس نیز فراهم شود و همکاری‌ها در این چارچوب به طور عملی تقویت شود.

وزیر خارجه روسیه بر آمادگی کشورش برای مشورت بیشتر در خصوص همکاری‌ها میان کشورهای ضد تحریم‌های یک‌جانبه که ایران پیشنهاد آن را ارائه کرده است، تاکید کرد.

در این دیدار آخرین وضعیت برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسائل قفقاز، ابتکارهای سه‌جانبه و شش جانبه در خصوص همکاری‌های منطقه‌ای و مسائل قفقاز جنوبی، همکاری‌ها در حوزه دریای خزر، همکاری‌های جاری در تکمیل کریدور ترانزیتی شمال جنوب، اجرای توافقات گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری اقتصادی، همکاری‌های فرهنگی و نیز همکاری‌ها در حوزه انرژی، بانکی، کنسولی و روند آستانه در خصوص سوریه مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۲
سلام دقیقا همانطور که فرمودید این برجان است که هر روز بر جان مردم سیطره دارد
تاسفبار و خجالت آوره . کاسبان تحریم با کمک روسیه کاسه کوزه برجام رو بهم ریختن . حالا چه مذاکراتی .
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم