بازدید 4725
روایت پیگیری دانشجویان برای برپایی مسجد

پردیس فنی دانشگاه تهران مسجد خواهد داشت

حدودا یک سال پیش، دانشجویان دانشکدگان فنی که دغدغه‌ی وجود مسجد را به عنوان یک پایگاه معنوی را درک کرده بودند، با تشکیل یک کارگروه دانشجویی، پویش پیگیری برای ساخت مسجد فنی را راه‌اندازی کردند.
کد خبر: ۱۱۷۷۳۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۸ 30 May 2023

پردیس فنی دانشگاه تهران پس از سال‌ها مسجد خواهد داشت

 

به گزارش تابناک، روز گذشته 8 خرداد ماه 1402، دانشجویان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران در فضای باز دانشکدگان و رو به روی ستون‌های مسجد نیمه‌کاره‌ی این پردیس، نماز جماعت برگزار کردند.

 اما ماجرای این نماز چه بود؟
 دانشجویان این دانشکده‌ها تصمیم گرفتند برای نشان دادن همدلی خود با مسئولان دانشکدگان و به عنوان نمادی برای مطالبه‌ی ساخت مسجد، نماز جماعت ظهر و عصر را رو به روی  ستون‌های مسجدی که بنا بود روزی ساخته شود، برگزار کنند.
بین نماز ظهر و عصر، علی ابراهیم، دبیر کارگروه دانشجویی پیگیری ساخت مسجد فنی به سخنانی  در خصوص لزوم ایجاد همدلی و هماهنگی بین دانشجویان و مسئولان و همچنین ضرورت وجود مسجد در دانشکدگان فنی پرداخت و اشاره کرد که انجام و تداوم چنین حرکت‌هایی، به گفتمان سازی لزوم ساخت مسجد فنی در فضای دانشکدگان کمک خواهد کرد.

پردیس فنی دانشگاه تهران پس از سال‌ها مسجد خواهد داشت
•پردیس هشت هزار نفری دانشگاه تهران از نعمت داشتن مسجد محروم بود

اما چرا این مسجد مهم‌ترین ساختمان دانشگاه تهران است؟
وجود مسجد به عنوان یک مرکز مذهبی، قلب تپنده‌ی معنویت در هر دانشگاهی و همچنین دانشکدگان فنی است. مسجد، مهم‌ترین مکان برای تجمعات مذهبی دانشجویان و برگزاری مراسمات مختلف خواهد بود، چیزی که فقدان آن به خصوص در مدت اخیر به شدت از سوی دانشجویان حس می‌شد و یکی از بزرگترین پردیس‌های دانشگاه تهران با جمعیتی بالغ بر هشت هزار نفر، از این نعمت محروم مانده بود.

همچنین، ساخت مسجد در دانشکده، به عنوان یک علامت تعلق به هویت و فرهنگ اسلامی، به تقویت ارتباط دانشجویان با فرهنگ و میراث اسلامی کمک می‌کند. فرهنگی که متعلق به تمام اقشار دانشکدگان است و با شکل گرفتن کانون‌هایی ذیل این مسجد (از جمله هیئت دانشجویی، خیریه، کانون خدمت رسانی و...) تمام دانشجویان و سایر مردم می‌توانند از خدمات آن بهره مند گردند.

•از انباری دانشکده برق به عنوان نمازخانه تا طرح ساخت مسجد

اما چرا این مسجد هنوز ساخته نشده است؟ سال 1380 با درخواست اساتید، انباری در دانشکده برق، جهت برپایی نماز در دانشکدگان فنی تخصیص یافت، به شرطی که درصورت عدم استفاده تعداد قابل توجهی از دانشجویان از این نمازخانه، محیط ذکر شده به دانشکده برق بازگردد؛ اما بعد از استقبال دانشجویان از این نمازخانه، اواسط سال 1385 با پر شدن ظرفیت آن، یک ساختمان پایلوت شیمی با یکی دیگر از ساختمان‌های دانشگاه معاوضه می‌شود و سازه کنار سلف دانشجویی به جهت برگزاری نماز اختصاص می یابد.


در سال 1390 با نظر رییس وقت دانشکدگان تصمیم گیری جهت بهبود نمازخانه جدید گرفته می شود و فرآیند اداری کار شروع می‌شود. بعد از حدود 5 سال و در سال 1395 با پیگیری‌ها و دغدغه یکی از اساتید دانشگاه، مسجد دانشکدگان فنی طراحی و پروژه ساخت آن بعد از مدتی و با مشقت بسیار شروع شد؛ اما بعد از گذشت چند ماه، عملیات ساخت مسجد  از سوی دانشگاه و شهرداری وقت شهر تهران، متوقف شد.

• سال 99 طرح ساخت مسجد متوقف و سازه نیمه کاره برداشته شد


از جمله دلایل ذکر شده از سوی مسئولین وقت دانشگاه برای این قضیه، ساده بودن طرح و عدم تناسب آن با شان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و ایمن نبودن سازه می باشد. سرانجام در تابستان سال 1399  همان سازه ی تکمیل نشده ی مسجد هم برداشته شد تا جایی که فقط چند ستون از آن سازه به یادگار ماند.
حدودا یک سال پیش، دانشجویان دانشکدگان فنی که دغدغه‌ی وجود مسجد را به عنوان یک پایگاه معنوی را درک کرده بودند، با تشکیل یک کارگروه دانشجویی، پویش پیگیری برای ساخت مسجد فنی را راه‌اندازی کردند که افراد این پویش، با برگزاری جلسات متعدد با مسئولان ذیربط، در صدد برقراری یک پل ارتباطی موثر بین دانشجویان و مسئولان مربوطه بودند که با تاکید کردن مجدد اهمیت ساخت مسجد، پروژه بازسازی آن را جلو بیندازند؛ علاوه بر آن، اعضای این پویش با کمک و همدلی دیگر دانشجویان، با تجهیز نمازخانه‌ی فعلی دانشکدگان فنی همواره سعی داشتند تا روح معنویت را در فضای دانشکدگان زنده نگه‌دارند.

•بالاخره پروژه ساخت مسجد فنی دانشگاه تهران کلید خورد


به تازگی و در دوره‌ی جدید، جلساتی از سوی رئیس دانشکدگان فنی با آقای مقیمی، رئیس دانشگاه تهران برگزار شد که در آن جلسه مقرر شد آقای قاسمیه، رئیس دانشکدگان فنی به عنوان مسئول اصلی ساخت مسجد با طرح جدیدی که ارائه شده است و به تایید شورای عالی معماری و فنی دانشگاه رسید، پروژه ساخت مسجد را شروع کند. همچنین جلسه ی دیگری با نماینده امور مساجد شهرداری برگزار شده است که در آن جلسه تفاهم نامه همکاری برای ساخت مسجد با شهرداری تهران امضا شد.
دانشجویان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران نیز اعلام کرده‌اند تا زمانی که پروژه ساخت مسجد فنی تکمیل نشود و به سرانجام خود نرسد، پیگیری دانشجویی خود را از مسئولین دانشگاه تهران از جمله ریاست دانشگاه تهران، ریاست دانشکدگان فنی، ریاست نهاد رهبری دانشگاه تهران و معاونت فرهنگی دانشکدگان فنی ادامه دهند.همچنین کارگروه دانشجویی پیگیری ساخت مسجد فنی، اعلام آمادگی کرده تا در زمینه های لازم با مسئولین دانشکدگان فنی دانشگاه تهران در موضوع ساخت مسجد فنی، تعامل و همکاری لازم را داشته باشد.

ایفا کردن نقش در امور مالی با صحبت با خیرین مسجد ساز و همچنین در امور‌ فرهنگی از جمله برگزاری همین نماز جماعت و امور اجرایی مثل برگزاری اردوی جهادی در تابستان و... کارهایی هستند که دانشجویان را شانه به شانه‌ی مسئولین در فرآیند ساخت مسجد فنی پیش می‌برد تا با همدلی بین دانشجویان، اساتید و مسئولین دانشگاه شاعد باشیم که ورودی های جدید دانشکدگان به جای نمازخانه محقر فعلی، نماز خود را در مسجد فنی اقامه کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۰
عجب
نگید دانشجویان ....بگویید تنی چند از دانشجویان........
کاش دغدغه چیزای کم اهمیت هم داشتند
اگر دانشجو ها سلف مختلط بخواهند معلوم میشه که قدرت تشخیص ندارند ولی مسجد بخواهند تشخیص شان درست است.
ریاکاری تا کجا؟راست میگید مدرسه و بیمارستان بسازید مناطق محروم
خود دانشگاه مسجد داره که ، فاصله پردیس فنی تا مسجد چقدره مگه ؟ البته دانشگاه اهواز که خیلی بزرگه با اتوبوس توش جابه جا میشن
میلیاردها تومن هزینه برای 15 نفر
این 20-30 نفری که اینجا هستن که همون نمازخونه هم براشون زیاده !! تازه این همه مسجد ، برن اونجا!!!
اگه راست میگن هدفشون خواندن نماز است اصلا نیاز به این تظاهرات نیست. میرن یک گوشه میخونن
یکی هم تو اندونزی بسازید .
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022