بازدید 1517

آمادگی وزارت دفاع برای همکاری بین‌المللی در مین‌زدایی

امیر سرتیپ آشتیانی با اشاره به برخورداری کشورمان از دانش تولید تجهیزات مین‌زدایی، گفت: جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای مسئولیت‌های بشردوستانه خود و با تکیه بر توان داخلی، بخش عظیمی از اراضی آلوده به مین در کشور را پاکسازی کرده است.
کد خبر: ۱۱۷۰۰۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰ 05 April 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ آشتیانی به مناسبت روز بین المللی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن پیامی صادر کرده است که متن آن به شرح زیر است:

روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن، یادآور نیاز به توجه مضاعف برای امنیت، رفاه و توسعه محیط انسانی برای زندگی بی دغدغه بشمار می آید. این مولفه ها، همواره ذهن آحاد انسانی را به خود مشغول کرده و ملت ها در پهنه تاریخ همواره به دنبال دستیابی به آنها بوده اند و در این میان به دلیل وجود تعارضات در اهداف و منافع کشورهای استعمارگر، این روند همواره دستخوش فجایع زیانباری از انواع مختلف تهدید و اقدامات تخریبی و خشونت آمیز و در بالاترین سطح آن یعنی جنگ بوده اند.

نکته مهم آنکه ملت ها هیچگاه برای آغاز جنگ ها تصمیم گیر نبوده اند، بلکه صاحبان قدرت و سلطه گران یک جانبه گرا، با ترسیم اهداف یا منافعی خارج از مرزهای شناخته شده جغرافیایی خودشان، وارد معرکه جنگ شدند اما آثار زیان بار این جنگ ها از جمله کشته شدن، مجروحیت، نقص عضو، پیامدهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، صنعتی، زیرساختی را ملت ها متحمل شدند. در واقع این دولتمردان و حاکمان توسعه طلب، متجاوز و جنگ افروز بوده اند که جنگ های خانمانسوزی را بر سایرین تحمیل کرده اند.

جنگ پدیده شومی است که طبیعت ذاتی آن، زیاده طلبی صاحبان قدرت است و تا زمانی که این منطق بر مناسبات جهانی حاکم باشد، می توان پیش بینی کرد که پدیده جنگ، یک امر واقعی است لذا باید ابتدا با منبع اصلی و زمینه های جنگ مقابله کرد.

تصور بر این است کسی که قدرت دارد می تواند صاحب حق هم باشد. زمان زیادی از این شعار و پذیرش آن در ذهن ملت ها گذشته است. ملت بزرگ ما از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، همواره سعی نموده با پرداخت هزینه های زیاد، نمادی برای مقابله و مواجهه با خواسته های نامشروع کشورهای استعمارگر، متکی بر ارزش های خودساخته و انسانی باشد. آنچه که در طول سالیان پس از انقلاب اسلامی به پشتوانه ملت سرافراز در مواجهه با تحریم های ظالمانه سیاسی، اقتصادی و فناورانه تحمیل شده، نمادی است با ارزش در ارائه الگویی برای ایستادگی در مقابل کشورهای متجاوز و امیدآفرینی در ملت ها و مستضعفان برای مقاومت و پیروزی.

ملت ما در طول هشت سال در معرض وحشیانه‌ترین تهاجم و تجاوز قرار گرفت. جنگی فراگیر که با حمایت برخی دولت‌های غربی  علیه ملت ما تحمیل شد. در سایه این جنگ، بخش وسیعی از کشور ما، به اشغال دشمن درآمد و در این میان بیش از ۴,۲۰۰,۰۰۰ هکتار از اراضی کشور، آلوده به حدود ۲۰ میلیون انواع مین زمینی، مواد منفجره و سلاح‌های خوشه‌ای شد و این بدان معنی است که بخش قابل ملاحظه‌ای از اراضی ما که محل کار و اشتغال و امرار معاش مردم بود، در معرض تهدید و آسیب قرار گرفت.

وجود این وسعت آلودگی و حجم مین به عنوان یک معضل بزرگ، علاوه بر پیامدهای سوء وسیع در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، منجر به بروز حوادث تلخ و کشته و مجروح شدن زنان، مردان و کودکان شد و سال های متمادی باعث بروز تهدید و سلب آسایش و امنیت برای اهالی این مناطق گردید. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در انجام این فعالیتها تنها از دانش، تجربه و تجهیزات داخلی که می توانست برای رفع این معضل به ما کمک کند بهره گرفته و با اتکاء به توان و ظرفیت های بومی، این اقدامات چشمگیر را انجام داده است.

امروز با افتخار اعلام می کنم که با وجود تحریم های روزافزون، جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای مسئولیت های بشردوستانه خود و با تکیه بر توان داخلی، بخش عظیمی از اراضی آلوده به مین در کشور را پاکسازی کرده و همچنین دانش تولید تجهیزات مین زدایی را به دست آورده است. ما داشته های خود را سرمایه ای برای جامعه بشری می دانیم لذا آمادگی داریم برای رفع آلودگی اراضی تحت تأثیر مین های زمینی، با کشورهای دیگر و سازمان های بین المللی مربوطه مشارکت و همکاری نماییم. از سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی مرتبط در زمینه مین زدایی انتظار داریم در راستای انجام مسئولیت و وظیفه ذاتی خود؛ تسهیل گر این همکاری ها باشند.

در پایان ضمن قدردانی از تمامی زحمات فعالان عرصه مین زدایی، از کلیه عزیزانی که در گرامیداشت این روز سهیم بوده اند تشکر کرده و امیدوارم همه کشورها فارغ از ملاحظات سیاسی، با درک درست از مشکلات جوامع متاثر از آلودگی مین و مواد منفجره به جامانده از جنگ، بتوانند گام های مؤثرتری را بسوی جهانی عاری از مین برداشته و به اندازه توان خود در این امر مقدس و بشردوستانه مشارکت کنند تا بتوانیم به تحقق این آرمان بزرگ که همانا رفع کامل این تهدید و ایجاد صلح، ثبات، امنیت، آسایش و توسعه ناشی از این اقدام  بشردوستانه است، دست یابیم.
 
و السلام علی عبادالله صالحین
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
سرتیپ ستاد محمدرضا آشتیانی

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه