آیا شاخص بهتری جایگزین شاخص کل خواهد شد؟

نشست خبری مجید عشقی رئیس سازمان بورس و معاونین با خبرنگاران امروز دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد. در این نشست خبری مجید عشقی به سئوالات خبرنگار نبض بورس پاسخ داد.
کد خبر: ۱۱۶۷۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰ 13 March 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، نشست خبری مجید عشقی رئیس سازمان بورس و معاونین با خبرنگاران امروز دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد.  

مجید عشقی رییس سازمان، در پاسخ به سوال خبرنگار نبض بورس مبنی براینکه شاخص کل نمی‌تواند به عنوان یک معیار خوب برای سنجش وضعیت بازار سرمایه مطرح باشد، برنامه سازمان برای جایگزین کردن یک شاخص بهتر چیست؟ اظهار کرد:

این قضیه باید اثبات شود که شاخص کل نمی‌تواند تنها نماینده وضعیت بازدهی بازار باشد قطعا در تحلیل‌ها متغیر‌های بسیاری را داریم.

وی افزود: الان صرفا شاخص کل را که نداریم بلکه شاخص هم‌وزن و شاخص کل قیمتی، شاخص صنایع مختلف را داریم این‌ها با همدیگر تفاوت‌های معناداری دارند.

عشقی ادامه داد: در حال حاضر شاخص کل هم‌وزن را با شاخص کل وزنی و ارزشی مقایسه کنید این‌ها بازدهی متفاوتی دارند.

رئیس سازمان بورس گفت: با توجه به اینکه پرتفوی سرمایه‌گذاران پرتفوی متفاوت است و هر کدام در صنایع خاصی سرمایه‌گذاری کرده اند و یا تک سهم را خریداری کرده اند طبیعتاً نمی‌توانند خودشان را با شاخص کل مقایسه کنند. فقط باید با شاخص‌های خاصی که متناسب پرتفوی خودش می باشد، مقایسه کند.

عشقی اظهار داشت: ما ادعا نداریم که همه سرمایه‌گذاران با شاخص حرکت کنند اگر کسی می‌خواهد با شاخص حرکت کند باید صندوق‌های شاخص را خریداری کند این‌ها با اطمینان نود و چند درصد شاخص کل حرکت می‌کنند لذا این ادعا را هیچوقت نداشتیم، ولی باز با این حال این آمادگی را داریم که به کسانی که می‌توانند حرکتی بکنند در خصوص نحوه محاسبه شاخص و عدد کمک کنیم. از این جهت که شاخص‌های درست محاسبه می‌شود ما مشکلی نداریم اینکه هر شخصی از چه شاخصی استفاده بکند بستگی به خودش دارد با این حال ما یک کمیته شاخصی داریم که روی تعریف بحث شاخص‌ها و اصلاح گردش‌های محاسباتی کار می‌کنند اگر به جمع بندی نهایی برسند قطعا اطلاع‌رسانی خواهد شد. از این جهت محدودیتی نداریم. 

بازار در شرایط بسیار جذابی قرار دارد

وی در خصوص خبر خوب درباره بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران گفت: بازار در شرایط بسیار جذابی الان قرار دارد و در واقع در طول چند ماهه گذشته نشان داد که روند سودآوری شرکت‌ها روند خوبی بوده و در زمستان هم علی‌رغم تمام مشکلاتی که تمام صنایع داشتند اعداد و ارقام و آمار ۱۱ ماهه منتشر شد نشان می‌دهد شرایط خوب بوده و امیدواریم گزارشات سالانه که منتشر خواهد شد گزارشات خوبی باشد و بتواند رضایت سهامداران را جلب کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
آخرین اخبار
وب گردی