بازدید 11707

بازداشت ۲۴۷ نفر در ارتباط با زلزله ترکیه

در چارچوب تحقیقات قضایی درباره ساختمان‌های تخریب شده در زلزله‌های ششم فوریه در ترکیه، تا کنون ۲۴۷ نفر با حکم دادستانی این کشور بازداشت شده اند.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۵ 06 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری آناتولی، در چارچوب تحقیقات قضائی درباره کیفیت ساخت یا تغییرات کاربری و دستکاری در ساختمان‌های تخریب شده در زلزله های ششم فوریه در ترکیه تا کنون ۲۴۷ نفر با حکم دادگاه بازداشت شده‌اند.

تا کنون دادستانی کل ترکیه خواستار تحقیق و بازجویی از ۹۹۷ پیمانکار، مالک و مدیر ساختمان‌های تخریب شده در زلزله های مرگبار ششم فوریه شده است.

از این میان دادگاه برای ۲۴۷ متهم از جمله ۹۳ پیمانکار، ۱۲۳ ناظر ساختمان، ۱۳ مالک و ۱۸ نفر از دستکاران ساختمان‌ها قرار بازداشت صادر کرده و افراد مذکور برای ادامه روند تحقیقات و محاکمه به زندان انتقال یافته‌اند.

همچنین ۳۲۲ مظنون با شرط کنترل قضائی تا پایان روند رسیدگی به پرونده و ۸۲ مظنون نیز پس از ارائه توضیحات لازم و بازجویی آزاد شده‌اند.

دادستانی ترکیه همچنین خواستار جلب ده‌ها پیمانکار و مالک ساختمان‌های تخریب شده به منظور بازجویی شده است.

در پی وقوع زلزله ۷.۷ ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور اعلام وضعیت اضطراری در ۱۰ استان را صادر کرد. استان‌های «آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازیانتپ، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و سانلیورفا» ۱۰ استانی هستند که در آنها اعلام وضعیت اضطراری شد.

اعلام وضعیت اضطراری در مناطق زلزله زده موجب افزایش اختیارات مقامات محلی و نهادهای مجری قانون شد و دولت نیز توانست برای پیشبرد بهتر امور، اجرای برخی قوانین در این مناطق را تعلیق و یا قوانین جدید وضع کند.

بامداد دوشنبه ۶ فوریه زمین لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرد.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی