بازدید 1255

کره شمالی خواستار توقف رزمایش آمریکا و کره جنوبی شد

وزارت خارجه کره شمالی بامداد یکشنبه از سازمان ملل متحد خواست تا از آمریکا و کره جنوبی بخواهد که رزمایش‌های نظامی خود را متوقف کنند.
کد خبر: ۱۱۶۶۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۰ 05 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رویترز، وزارت خارجه کره شمالی بامداد یکشنبه از سازمان ملل خواست تا فوراً از آمریکا و کره جنوبی بخواهد به رزمایش‌های نظامی مشترک آنها که باعث افزایش تنش‌ها در منطقه می‌شود، پایان دهند.

«کیم سون گیونگ» معاون وزیر خارجه کره شمالی در سازمان‌های بین‌المللی در بیانیه‌ای گفت: رزمایش‌ها و لفاظی‌های دشمنان، به ‌طرز غیرمسئولانه‌ای سطح برخورد را افزایش می‌دهد.

وی افزود: سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی باید قویاً از آمریکا و کره جنوبی بخواهند که فوراً اظهارات تحریک‌آمیز و رزمایش‌های نظامی مشترک را پایان دهند.

معاون وزیر خارجه کره شمالی اضافه کرد: مایه تاسف است که سازمان ملل به طور مداوم در مورد رزمایش‌هایی که ماهیت تهاجمی آشکار دارند، سکوت کرده است.

پیش تر نیز وزارت خارجه کره شمالی گفته بود: تسلیحات هسته‌ای این کشور موازنه قوا را تضمین می‌کند و واشنگتن مسئول فروپاشی نظام کنترل تسلیحات بین المللی است.

پیونگ یانگ افزوده است که تسلیحات هسته‌ای این کشور پاسخی عادلانه برای تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره است.

وزارت خارجه کره شمالی همچنین تأکید کرده که آمریکا، کره جنوبی و ژاپن از خط قرمزها عبور کردند و در نتیجه این قابل قبول نیست.

کره شمالی تهدید کرده بود که در پاسخ به رزمایش «سپر آزادی» آمریکا و کره جنوبی که قصد دارند از ۱۳ تا ۲۳ مارس (۲۲ اسفند تا ۳ فروردین) در سطح گسترده برگزار کنند، اقیانوس آرام را به «میدان تیر» تبدیل خواهد کرد.

ارتش آمریکا و کره جنوبی روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کردند که دو کشور رزمایش مشترک خود به نام «سپر آزادی» را برگزار خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: رزمایش یاد شده شامل آموزش حرکت مشترک در فضای باز از جمله آموزش فرود مشترک و بازتاب «محیط‌های امنیتی اصلاح شده» در نتیجه پیشرفت‌های کره شمالی در توانایی‌های موشکی و تسلیحات هسته‌ای این کشور است.

کیم یو جونگ خواهر بانفوذ رهبر کره شمالی، ماه گذشته در سخنرانی خود در حزب حاکم، با بیان اینکه «هیچ تغییری در اراده ما وجود ندارد تا بدترین دیوانه‌های تشدید کننده تنش‌ها، بهای اقدامات خود را بپردازند»، آنها را تهدید به تلافی برگزاری رزمایش‌های مشترک‌شان کرد.

آخرین باری که کره شمالی موشکی را به اقیانوس آرام پرتاب کرد، اکتبر سال ۲۰۲۲ بود، زمانی که یک موشک بالستیک میان برد هواسونگ ۱۲ را بر فراز ژاپن پرتاب کرد که این موشک با طی مسافت ۴۶۰۰ کیلومتر، طولانی‌ترین مسافت طی شده توسط یک موشک کره شمالی تا امروز را به ثبت رساند.

یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی که در ماه مه به قدرت رسید، تمرینات نظامی مشترک با متحد خود یعنی آمریکا را از سر گرفت. این مانورها در زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا به امید تسهیل مذاکرات هسته‌ای او با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی کاهش یافته یا متوقف شده بود.

با این حال سه دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی که از سال ۲۰۱۸ آغاز شد، به هیچ گام مشخصی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ منجر نشد، برنامه‌ای که با از بین رفتن دیپلماسی چهره به چهره دوره ترامپ، در نهایت قدرت و اندازه آن افزایش یافت.

کره شمالی برای چندین دهه این رزمایش مشترک را مقدمه‌ای برای تهاجم و جنگ هسته‌ای خوانده است. ماه گذشته، یک روز پس از تهدید کردن وزارت خارجه آمریکا به انجام «اقدامات متقابل بی‌سابقه مستمر و قوی» به دلیل برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی، پیونگ یانگ موشک بالستیک قاره‌پیما را که برای ارسال کلاهک هسته‌ای به سرزمین اصلی آمریکا طراحی شده بود، آزمایش کرد.

ژاپن که کره شمالی آن را به عنوان یکی از دشمنان مرگبار خود معرفی کرده است، در ماه‌های اخیر به چندین رزمایش مشترک میان آمریکا و کره جنوبی پیوسته اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آیا ارتش این کشور در رزمایش‌های آتی شرکت خواهد کرد یا خیر.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
آخرین اخبار
وب گردی