بازدید 2634
رئیس سازمان سنجش:

احتمال برگزاری کنکور 1403 به صورت الکترونیکی

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ تا اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: داوطلبان تابستان سال آینده می‌توانند انتخاب رشته کنند.
کد خبر: ۱۱۶۵۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹ 25 February 2023


به گزارش تابناک به نقل از شفقنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری اظهار داشت: فعالیت ما برای برگزاری دو آزمون ارشد و دکتری که قرار است اواخر هفته جاری برگزار شود از حدود دو ماه پیش آغاز شد و در این آزمون‌ ها بطور کلی نزدیک به ۵۰۰ کدرشته محل تعریف شده است که ۲۴۷ کدرشته محل آن برای آزمون دکتری و ۱۳۴ کدرشته نیز برای آزمون کارشناسی ارشد می‌ باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین مرحله آزمون سراسری ۱۴۰۲ خوشبختانه در سلامت و امنیت کامل برگزار شد، گفت: خوشبختانه تا به امروز موردی از تخلف در این زمینه کشف نکرده‌ایم و انصافا محدودیت‌های اینترنتی که در فرآیند برگزاری این آزمون اعمال شد در تامین امنیت و سلامت آن تاثیرگذار بوده است.

وی از برنامه سنجش آموزش کشور برای تجمیع زمان برگزاری آزمون‌ های این سازمان خبر داد و گفت: اولین تجمیع آزمون‌ ها را برای دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری داریم که اواخر این هفته برگزار می‌ شوند و دنبال این هستیم که سایر آزمون‌های سازمان نیز در این راستا تجمیع شود تا از نظر منابع مالی و انسانی صرفه جویی صورت بگیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اولین آزمون تستی چراغ خاموش ما آزمون سراسری کارشناسی تجربی بود که این آزمون به شکل پیش تست و برای داوطلبانی که از سوی سازمان سنجش انتخاب شده بودند در چند شهر برگزار شد و نتیجه‌ای که از این آزمون گرفتیم مثبت بود و نقشه راه ما در مسیر برگزاری این نوع آزمون‌ها به دست آمد.

وی از راه اندازی سامانه طراحان سوالات در سازمان سنجش خبر داد و گفت: همه افراد در حوزه طراحی سوال می‌ توانند از طریق این سامانه به شکل الکترونیکی فعال باشند و از ارسال سوالات کتبی جلوگیری به عمل خواهد آمد. در واقع این سامانه کمک می‌کند که ما بانک سوالات را در آزمون‌های مختلف داشته باشیم و در حال حاضر علاقمندان در سه آزمون دکتری، کارشناسی ارشد و سراسری می‌توانند سوالات خود را طراحی کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سامانه فوق به زودی به دو سامانه دیگر یعنی سامانه طراحی و برگزاری آزمون وصل خواهد شد و در واقع راه اندازی این سامانه موجب می‌شود که ما با داشتن بانک سوالات هر لحظه که اراده کنیم آزمون برگزار کنیم.

وی از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ تا اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: نتایج به شکل نمرات خام و تراز نشده اعلام می‌شود و رتبه‌ای به کسی داده نمی‌شود. این نمرات خام با نمراتی که از طرف آموزش و پرورش اعلام شود تراز خواهند شد و نمره تراز شده نمره کل داوطلب را می‌سازد و داوطلبان تابستان سال آینده می‌توانند انتخاب رشته کنند.

وی در خصوص حواشی مبنی بر تقلب یا لو رفتن سوالات برخی دروس در نخستین مرحله آزمون سراسری نیز گفت: فضای مجازی همواره تلاش دارد سلامت برگزاری کنکور را خدشه دار کند. در صورتیکه هیچ تقلبی یا انتشار سوالی در کنکور اخیر ما نداشتیم البته از ۶۷ نفر از داوطلبان ابزارهای تقلب کشف شد اما این افراد حتی نتوانسته بودند از این ابزارها استفاده کنند و حتی در یک مورد که داوطلبی تلاش داشت که از صفحه سوالات کنکور عکس بگیرد و این فرد توسط همکاران ما دستگیر شد و بطور کلی آزمون سراسری ما در امنیت و سلامت کامل برگزار شد.

وی تاکید کرد: ما در آزمون‌های پیش روی دکتری و کارشناسی ارشد نیازی به اختلال اینترنتی در حوزه‌های برگزاری کنکور نداریم اما برای آزمون‌های سراسری تا زمانیکه زیرساخت‌های امنیتی کامل فراهم شود و سیستم‌های درونی جایگزین شود تلاش داریم از قطعی اینترنت استفاده کنیم.

آقای پورعباس در پایان با تاکید بر اینکه به احتمال زیاد آزمون سراسری ۱۴۰۳ به شکل الکترونیک برگزار خواهد شد، گفت: پاشنه آشیل ما در برگزاری این شکل از آزمون، حوزه‌های برگزاری آزمون هستند که تلاش داریم با مشارکت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان این زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و سیستم‌های برگزاری آزمون‌های الکترونیک فراهم شود و احتمال زیاد آزمون ۱۴۰۳ که مبتنی بر صفحه های هوشمند است به صورت الکترونیکی برگزار شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی