بازدید 16225
وضعیتی که در آینده گریبان کلانشهرهای دیگر کشور خواهد گرفت؛

هشدار! دیگر بارش برف و باران هم تاثیر چندانی در آلودگی هوا ندارد

وضعیتی که دیر یا زود گریبانگیر دیگر کلانشهرهای کشورمان خواهد شد؛ شهرهایی که چند دهه قبل که تهران با غول آلودگی دست به گریبان بود، هوایی پاک و سالم داشتند اما حالا برخی از آنها در مقاطعی از سال وضعیتی مشابه یا حتی بدتر از تهران دارند و با تداوم وضع فعلی و قصور در اجرای قانون هوای پاک، دیر نیست که بارندگی در آنها هم به رقم خوردن هوای پاک منجر نخواهد شد.
کد خبر: ۱۱۶۴۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰ 15 February 2023

هشدار! دیگر بارش برف و باران هم تاثیر چندانی در آلودگی هوا نداردبه رغم بارش شدید برف و باران در روزهای گذشته، شدت آلودگی هوا در مناطق وسیعی از تهران، قابل تامل است؛ رویدادی که می تواند حکم هشداری جدی برای کشورمان را داشته باشد.

به گزارش «تابناک»؛ پس از چند روز بارش برف در پایتخت ـ که اختلال هایی را هم در زندگی روزمره شهروندان به دنبال داشت ـ با توقف نزولات جوی، آلودگی هوا به حدی اوج گرفت که نفس شمار زیادی از شهروندان به شماره افتاد و اعلام شد که گروه های حساس از تردد غیرضرور پرهیز کنند، چون شاخص آلودگی هوا در محدوده «ناسالم برای گروه های حساس» قرار گرفته است.

هشدار! دیگر بارش برف و باران هم تاثیر چندانی در آلودگی هوا ندارد

این وضعیتی است که روز گذشته بر تهران حاکم بود؛ رسیدن شاخص آلودگی هوا به ۱۶۵، آن هم در شرایطی که هنوز برف در همه معابر دیده می‌شود و استفاده از شن و نمک برای یخ زدایی از معابر در مناطق شمالی پایتخت ادامه دارد؛ وضعیتی که بر اساس گزارش‌های رسمی، در برخی مناطق تهران بسیار وخیم‌تر بود و حکایت از رسیدن شاخص آلودگی هوا به محدوده هشدار (رنگ قرمز) داشت.

البته این وضعیت اکنون تغییر کرده و پیرو بارندگی شب گذشته و بر اساس آخرین ارزیابی‌ها و محاسبات صورت گرفته، شاخص آلودگی هوای تهران در ساعت ۱۱ صبح امروز به ۹۲ رسیده است. کاهشی که معنای آن، قرار گرفتن کیفیت هوا در محدوده «قابل قبول» است و هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به محدوده «پاک» دارد.

نکته تامل برانگیز ماجرا هم همینجاست؛ اینکه بارش شدید نزولات جوی هم نمی‌تواند به رقم خوردن هوای پاک منجر شود و شدت آلاینده‌ها به قدری افزایش یافته که به فاصله کوتاهی بعد از توقف بارش ها، غول آلودگی بر سر شهر سایه می‌افکند و زندگی شهروندان پر شمار را با مخاطرات گوناگون مواجه می‌کند.

وضعیتی که به رغم اجرایی شدن قانون هوای پاک در حال رقم خوردن است و نشان از کوتاهی‌های فراوان دارد؛ اشکالی که به وضوح در آمار و ارقام هم مشهود است تا جایی که می‌شود با مقایسه  تعداد روز‌های سالم و ناسالم سال گذشته و امسال (هر دو در محدوده زمانی مشابه و ۳۳۱ روزه) پی برد که بر شمار روز‌هایی که شاخص در محدوده «ناسالم برای گروه‌های حساس» و «ناسالم» برای عموم مردم قرار داشته، به میزان زیادی افزوده شده است.

هشدار! دیگر بارش برف و باران هم تاثیر چندانی در آلودگی هوا ندارد

وضعیتی که دیر یا زود گریبانگیر دیگر کلانشهرهای کشورمان خواهد شد؛ شهرهایی که چند دهه قبل که تهران با غول آلودگی دست به گریبان بود، هوایی پاک و سالم داشتند؛ اما حالا برخی از آنها در مقاطعی از سال وضعیتی مشابه یا حتی بدتر از تهران دارند و با تداوم وضع کنونی و قصور در اجرای قانون هوای پاک، دیر نیست که بارندگی در آنها هم به رقم خوردن هوای پاک منجر نخواهد شد.

بلایی مشابه آنچه در تهران شاهد رقم خوردنش هستیم؛ اینکه بارش نزولات جوی و حتی وزش باد هم تنها برای چند ساعت می تواند از شدت آلودگی بکاهد و با توقف این فعل و انفعالات جوی، به سرعت زیاد آلودگی بازمی گردد و اگر بارندگی در پیش نباشد و هفته به پایان نزدیک نشود، چاره ای جز اقدامات تکراری و کم اثر مانند تعطیلی مدارس و کاهش ساعت کاری ادارات وجود ندارد!

هشدار! دیگر بارش برف و باران هم تاثیر چندانی در آلودگی هوا ندارد

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۸
نتیجه افزایش جمعیت شهرها بدون افزایش امکانات شهری و توجه به ظرفیت منابع طبیعی، اما مانند همیشه مسئولان تلاش می کنند مردم را مقصر این وضعیت نشان دهند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
چقدر تبلیغات زیرش با خبرهای این مدلی از کشور هماهنگه.
باید آفرین گفت به مسوولین خدوم کشور.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
جمعیت تهران در حال انفجار است بزرگراه حکیم و همت حتی جمعه ظهر هم ترافیک دارند
تبریک به مسئولان و آقای زاکانی با کارنامه ی درخشان!!!
مشکل بی حجابی است
فقط خدا می داند که دارین چکار می کنین
قطعا به خاطر سوخت بی کیفیت و ماشین ها هم نیست
طبق معمول دعا کنیم باد بیاد
راه حل های رفع الودگی مشخص است
دیگه هیچی نمی تونه جلو هیچیو بگیره
وقتی بنزین بی کیفیت را در ماشینهای بی کیفیت بریزد نتیجه همینه که شده
مشکل اصلی آلودگی هوا در شهرهای کشور تنها سوزاندن مازوت ناسالم با گوگرد بسیار سمی و خطرناک بالا
و بنزین و گازوییل پترو شیمی بسیار سمی و خطرناک و سرطان زا در خودرو ها و کامیونها میباشد
جهت اطلاع سوزاندن مازوت پاکتر از همین مازوت فعلی ما که در نیروگاهها مصرف میگردد را در اکثر دنیا حتی برای مصرف در کشتی های اقیانوس پیما هم مجاز نمیباشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
حالا دیگه خالی نبند
ماشین بی کیفیت + بنزین بی کیفیت + مدیران بی کیفیت = آلودگی هوای تهران
مشکل مهریه زنان هست وتجراییه ثبت
البته این بلا بلایی آسمانی نیست، بلایی هست که از وقتی مازوت سوزی را در شهرهای بزرگ شروع کرده اند بر سر ساکنین شهرها آورده اند و وارد ریه های مردم کرده اند و هیچ هم جزو دغدغه های اصلی مسوولین ذی ریط محسوب نمیشود. چون فعلا مهمترین دغدغه ی مسوولین دغدغه ی حجاب هست و السلام.
مردم بی دین شده اند
به خاطر مازوت سوزی است که در روزهای سرد اتفاق می افتد!
متاسفانه اغلب بدون داشتن اطلاع کافی نظر می دهند.مثلا در خصوص استفاده از مازوت اگر سوختی با گوگرد بالا سوزانده شود بایستی
SO2 , SO3
یا همان اکسیدهای گوگرد در هوا بیشتر شود اما اکنون الاینده هوا ذرات معلق است . بهتر است بدون اطلاع بیخودی نظر ندهیم.
باداین سیستم مملکت داری همینه و بهتر نمیشه
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری
آخرین اخبار