بازدید 2297

زاکانی: هرجا شعار دادیم و عمل نکردیم شکست خوردیم

شهردار تهران با بیان اینکه یک مورد نیست که از امامین انقلاب تبعیت کرده باشیم و پیروزی حاصل نشده باشد، گفت: باید تحول در حوزه تعلیم و تربیت و تکریم و بزرگداشت مردم را در دستور کار قرار دهیم.
کد خبر: ۱۱۶۱۶۵۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱ 28 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، علیرضا زاکانی شهردار تهران روز جمعه (۷ دی) در اولین مجمع ملی «جمعیت اعتلاء نهادهای مردمی انقلاب اسلامی» ضمن گرامیداشت ایام ماه مبارک رجب، گفت: در انقلاب اسلامی رقبایی داشتیم که ۴۴ سال است نمی توانند ما را تحمل کنند و شیطنت می‌کنند؛ مهمترین دشمنان ما آمریکا و لیبرال سرمایه‌داری هستند؛ براساس نسبتی که ناظر به انسان و جایگاه انسان دارند.

وی افزود: انسانی که جایگزین خداست و بر تسخیر طبیعت اصرار می‌ورزد و انسانی که برای خودش هم جز لذت جویی غایتی را در نظر نمی‌گیرد این جایگاه جعلی در برابر نوع نگاهی که انقلاب اسلامی به ما عطا کرد که انسان بنده خداست طبیعت امانتی در دست ماست و با پی‌ریزی و کوششمان برای آیندگان باید بماند.

زاکانی تصریح کرد: جامعه جمع جبری افراد نیست بلکه هویت دارد و به سمت جامعه مهدوی گام بر میدارد و انسان هم موجودی سردرگم نیست بلکه در قله افتخار جامعه بشری به سمت امام معصوم (ع) گام بر می‌دارد فاصله بی‌نهایت است اما این فاصله را انسان با همت، حضور و تلاشش می‌تواند کم کند.

شهردار تهران گفت: مواجه این دو نگاه بین ما و غرب ( و اساسا دشمنان و رقبای ما ) ساخت جدیدی از جامعه و نقش ویژه‌ای برای مردم می تواند فراهم کند؛ از دلِ این نگاه است که آزادی، استقلال و معنویت را پی‌جویی می‌کنیم. به دلیل این نگاه است که در کشور مردم سالاری دینی را بنیان گذاشته و برای توسعه و تلاش جهت تحقق آن گام برمیداریم ما نسبت به راه طی شده تاکنون با همه کاستی ها و افتخارها در میانه راه هستیم، و از این مسیری که آمده‌ایم هم عبرت می‌آموزیم و هم افتخار می‌کنیم.

وی با اشاره به جمعیت اعتلاء نهادهای مردمی انقلاب اسلامی افزود: به هر حال ویژگی‌های این جمعیت‌هایِ از سنخ انقلاب اسلامی متفاوت از ویژگی هایی است که مکتب غربی برای احزاب، گروه ها و جمعیت‌های خودش قائل است تا جایی که می‌توان گفت تفاوت این دو می‌تواند منشأ یک تحول و تغییر در جامعه ما بشمار رود.

شهردار تهران تصریح کرد: اردیبهشت سال ۱۳۸۰، بیست و سه حزب خدمت رهبری رسیدند و از زحمت یک سال و نیمه‌ خود گزارشی را پیرامون مطالبه رهبر انقلاب ارائه کردند؛ بعد از حادثه کوی دانشگاه که آن اتفاق تلخ رقم‌خورد حضرت آقا مسئولین درجه اول گروه‌ها و احزاب اصلی را دعوت کردند و شخصا جلسه گذاشتند. درخواست آقا این بود که براساس اسلام، انقلاب اسلامی، امام و ولایت فقیه جمع شوید و جبهه دفاع از انقلاب را سامان دهید تقریبا طی یک سال و نیم ۲۷ حزب و گروه به تفاهم رسیدند.

زاکانی اظهار داشت: دیدارهایی با برخی از عناصر شد ولی آنها حاضر نشدند در این مسیر گام بردارند حتی 3 دیدار با‌ آقای کروبی صورت گرفت که وی گفت: که « من به درستیِ حرف‌های شما واقفم اما دوستانم نمی‌گذارند ما با هم همراه شویم یا مرحوم هاشمی از موضعی دیگر برای همراهی با جمع استنکاف کرد.»

وی افزود: وقتی این جمع خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و مرحوم پرورش و مرحوم عسگراولادی گزارشی را ارائه کردند آقا اظهار خشنودی کردند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه موضوع آن جلسه چراغ راه هدایت این جلسه است تصریح کرد: حضرت آقا فرمودند حزب به معنی اسلامی سه ویژگی دارد که باید اینها را برای خودتان حاصل کنید؛ راس فکور و چالاک که شرایط کشور را می سنجد، تدبیر می کند و انعکاس آن را به بدنه حزب برای ساماندهی یک جریان درست پی‌گیری می‌کند. ویژگی دوم؛ ساماندهی در قاعده هرم اجتماعی است، یعنی سرپنجه‌های قوی و موثر در متن جامعه، سومین ویژگی؛ ارتباطات قوی بین قاعده هرم با راس آن است.

زاکانی گفت: رهبری فرمودند وظیفه قاعده هرم فهم واقعیت‌ها و انتقال آن به راس هرم است، راس هرم هم با ویژگی چالاکی، فکوری، تدبیر درست و انتقال آن به قاعده هرم اجتماعی، جریان اجتماعی صحیح را جریان می‌دهد. دو حالت دارد یا این حزب در قدرت است که منجر به یک عمل بزرگ مطابق خواستگاه انقلاب اسلامی می‌شود یا در قدرت نیست که تدبیر می‌کند و متن جامعه را برای تغییر و تحول آماده می‌کند.

وی افزود: حضرت آقا سخنانشان را با مثالی توضیح دادند و فرمودند مثل سد لتیان که پشت آن انباشت آب است، حزب اسلامی اگر در قدرت هم نباشد انباشتی از فکر و تدبیر را به وجود می‌آورد و در مسیر توزیع به خانه های مردم مطابق خواست‌ها و نیازها تدبیر را انتقال می‌دهد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: اینها مختصات یک حزب خوب و جمعیت مطلوب است در همین راستا رهبر انقلاب در سخنانی طی سفر به استان کرمانشاه فرمودند: دو گونه حزب داریم حزبی که برای رسیدن به قدرت شکل می گیرد و حزبی که در مسیر آمادگی جامعه برای تحول و تغییر زمینه‌ای را فراهم کند که عملا رسیدن به قدرت برای او امری فرعی است.

زاکانی گفت: به نظر من احزاب در کشور ما جایگاه ویژه ای دارند و می‌بایست گام به گام به سمت احزابی رویم که براساس ویژگی های سه گانه‌ای که رهبری مشخص کردند جنس و عیارشان اسلامی باشد. رهبر انقلاب در همان جلسه فرمودند اگر این 3 ویژگی وجود نداشته باشد غربی است و اگر رسیدن به این چنین حزبی را دنبال کنید به نتیجه نمی رسید.

وی افزود: امروز که این جمعیت شکل می‌گیرد و این بنیان گذاشته می‌شود و در مسیر کارآمدی و توجه این مجموعه به بهره مندی از میدان دادن به ظرفیت های جمعی است، که مجموعه های تشکل یافته در قاعده هرم اجتماعی با خلاقیت‌ها و اراده‌های متفاوت در متن جامعه است و این حزب علی‌القاعده این مسیر را می‌خواهد هموار کند که این میدان برای عمل اجتماعی و تاثیرگذاری این سمن‌ها فراهم شود. عملا مسیری هموار می شود که به سمت تحقق مردم سالاری دینی است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه براساس تجربه هرجا مردم بودند و باشند موفقیت تضمین است، تصریح کرد: ما در این 44 سال 3 مساله را فهم کردیم هر وقت به اسلام عمل کردیم پیروز شدیم یک مورد وجود ندارد که به اسلام عمل کرده باشیم و شکست خورده باشیم. هرچه مشکل داشتیم این بوده است به اسلام عمل نکرده‌ایم.

زاکانی گفت: هرجا تبعیت از امامین انقلاب داشتیم موفق بودیم یک مورد نیست که تبعیت کرده باشیم و پیروزی حاصل نشده باشد هرجا شعار دادیم ولی عمل نکردیم یا اساسا نه شعار دادیم و نه به فرمایشات امامین انقلاب عمل کردیم، (خیلی از مسئولین در این سالها فقط ایستادند و نگاه کردند و اصرار داشتند که نظر رهبری کارشناسی است ما هم نظر داریم) پیروز نشدیم.

وی افزود: هرجا به مردم توجه کردیم و به مردم میدان دادیم موفق شدیم و هرکجا به مردم بی توجهی کردیم ناموفق بودیم. همه اینها یک چیز است عمل به اسلام، که در درونش تبعیت از ولی و خدمت به مردم نهفته است راه خدمت به مردم تبعیت از ولی و تمسک به اسلام است و راه مشخص این توفیقات برای ما معلوم است.

زاکانی تصریح کرد: با شناختی که از دکتر الهیان دارم و خدمات و شایستگی‌های ایشان، سرمایه اولیه خوبی فراهم است که بتوانیم گامی برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی برداریم و اساسا بتوانیم شعار انقلاب را در مقام عمل پیاده کنیم تمام دعواهای اخیر دعوایی جدی است تا اساس انقلاب ما را با تجزیه ایران عزیز تهدید کنند یا نگذارند برابر شعارهای انقلاب الگوی عملی فراروی جهانیان قرار بگیرد یا اجازه ندهند دولت و مسئولین خدمتگذار در مسیر خدمتشان، توسعه خدمت را آنگونه دنبال کنند که رضاتمندی مردم را به دنبال داشته باشد.

زاکانی گفت: همه دعواها به خاطر این مسائل و تلاش برای انتقام گرفتن از اساس انقلاب اسلامی است که به لطف خدا، هوشیاری مردم، تدبیر رهبر انقلاب و همت و کوشش خواص جامعه موفق نشدند به اهدافشان برسند. اما این بدان معنا نیست که موضوع خاتمه پیدا کرده است موضوع زمانی خاتمه می‌یابد که دشمن را با توانمندی بالا به خودش مشغول کنیم و مشکلات مردم را حل و با غفلت زدایی گره‌های ذهنی مردم را باز کنیم و زمینه جنگ شناختی را از بین ببریم.

وی افزود: مقدمه همه اینها این است که در قابلیت‌ها و حرکاتمان تجدید نظر کنیم؛ تحول در حوزه تعلیم و تربیت و تکریم مردم و بزرگداشت مردم را در دستور کار قرار دهیم و بتوانیم مسیر مشخص و دقیقی را دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: این اتفاقات مقدمه‌ای برای ایجاد تنبه و بیداری میان مسئولین شد تا بتوانیم به فضل الهی مسیر آینده را اصلاح کنیم و به سمت توجه به بنیان های ضروری برای تغییر و تحول و اقدامات و کاربست‌های آن در عرصه‌های مختلف داشته باشیم.

وی درمورد اقدامات انجام شده در شهرداری تهران گفت: حقیقتا در تهران معضلات مختلفی وجود دارد که به لطف الهی و همت شورای شهر از منابع پایدار و برنامه های خوبی برای تغییر و تحول در عرصه‌های مختلف شهری در نظر گرفته‌ایم که این برنامه‌ها در عرصه روح و کالبد شهر طرح ریزی شده‌اند و امیدواریم بتوانیم با خدمت شایسته به مردم گامی کوچک برای آنان برداریم؛ مردم ما بزرگ‌تر و عزیز‌تر از این هستند که این مشکلات گریبانگیر آنها باشد.

زاکانی تصریح کرد: انشاالله بتوانیم به توانمندی‌هایمان تکیه کنیم و با حرکت جمعی و حضور جدی گامی در جهت حل مشکلات برداریم این مسیر نیازمند به مشارکت و همکاری است و همه باید دست به دست هم دهیم. دولت، مجلس و دستگاه قضایی باید در کنار هم باشند تا سطح خدمتشان را بالا ببرند و با مسئولیت پذیری بتوانیم انشاالله گامی در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی برداریم.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل