بازدید 21996
۲

هر نخ سیگار ۱۰۰ درصد سود دارد

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: چرخش مالی دخانیات در کشورمان ۳ میلیارد دلار است که با دلار ۴۰ هزار تومانی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و ۷۰ درصد این سود به جیب خارجی‌ها می‌رود.
کد خبر: ۱۱۶۱۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰ 28 January 2023

 


به گزارش همشهری آنلاین، محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار کرد: بر اساس آنچه که وزارت صمت اعلام کرده است، سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود و طبق گزارش وزارت بهداشت، مصرف سالانه سیگار در کشور بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد نخ است.

وی افزود: اگر فرض کنیم همان آمار وزارت صمت که ۷۰ میلیارد نخ سیگار بوده است در کشور مصرف شود، از این ۷۰ میلیارد نخ ۷۲ درصد توسط ۲ شرکت خارجی در داخل کشور تولید می‌شود.

مسجدی با انتقاد از شرکت های خارجی تولید کننده سیگار در ایران گفت: این کشورها واکسن و دارو و حتی نخ بخیه را از مردم ما دریغ کردند، اما برای مردم ما سیگار تولید می‌کنند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به گزارش وزارت صمت مبنی بر اینکه هر نخ سیگار ۱۰۰ درصد سود دارد، افزود: چرخش مالی دخانیات در کشور، ۳ میلیارد دلار است که با دلار ۴۰ هزار تومانی، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.


وی ادامه داد: اگر ۵۰ درصد این ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سود باشد، ۷۰ درصد این سود به جیب خارجی‌ها می‌رود.

مقایسه مالیات بر دخانیات در ایران با کشورهای منطقه
مسجدی با تاکید بر ضرورت اصلاح شیوه دریافت مالیات بر دخانیات در کشور تصریح کرد: مالیات بر دخانیات در ترکیه ۶ برابر، عربستان ۴ برابر و پاکستان ۲ برابر ایران است.

وی افزود: متأسفانه ایران پایین ترین مالیات بر دخانیات را در دنیا دارد و این در حالی است که سهم شرکت دخانیات ایران از تولید سیگار در کشور، فقط ۱۰ درصد است و ۹۰ درصد تولید سیگار در اختیار شرکت‌هایی با سهامداران خارجی است.

مالیات ۱۴۰۲ بر دخانیات آب رفت
مسجدی با اشاره به پیش‌بینی سازمان امور مالیاتی برای کسب ۳۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر دخانیات در ۱۴۰۲ گفت: متأسفانه دوستان در مجلس شورای اسلامی این عدد را به ۶ هزار میلیارد تومان کاهش داده‌اند.

سود سیگار در جیب مافیای بین‌المللی
وی با عنوان این مطلب که ریالی از گران شدن سیگار به جیب بیت‌المال نمی‌رود، افزود: این سود را مافیای بین‌المللی به جیب می‌زند.

مسجدی ادامه داد: مافیای بین المللی هم سود فروش سیگار را به جیب می‌زند، هم فرار مالیاتی دارد و هم سرطان و سکته قلبی وارد کشور ما می‌کند.

قاچاق سیگار هیچ ربطی به گرانی دخانیات ندارد
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با عنوان این مطلب که قاچاق سیگار هیچ ربطی به گرانی دخانیات ندارد، گفت: در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، مالیات بر دخانیات کم شد، آیا قاچاق کم شده است؟! اگر کم شده است، گزارش بدهند.

مالیات سیگار در ایران فقط ۲۰ درصد است
مسجدی افزود: در همه جای دنیا ۷۰ درصد قیمت یک پاکت سیگار به عنوان مالیات دریافت می‌شود که این رقم در ایران کمتر از ۲۰ درصد است.

وی تاکید کرد: فرار مالیاتی دخانیات فقط به جیب مافیای بین‌المللی می‌رود که در کشور ما مشغول تولید سیگار هستند.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲
چرا از ی کارمند بدبخت کلی مالیات میگیرن اما از از این حجم سود هیچی سه میلیارد دلار !!!!!!
متاسفانه برخی از شرکت های مجاز توزیع دخانیات در سطح کشور اقدام به تحویل قفسه های تبلیغاتی با اشکال فریبنده دخانیات به صنوف و مراکز فروش می نمایند که این کار به جهت تشویق و ترغیب جوانان به خریدسیگار ، کلا غیر قانونی می باشد.
در صورتی که نبایستی مواد دخانی در قفسه های تبلیغی و وسوسه کننده و در معرض دید باشد.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه