بازدید 4223
۷

رئیسی: مراکز گفت‌و‌گو در سراسر کشور فعال شود

رئیس جمهور گفت: نقد و گفت و گو امر مناسب و موثری است که فعال شدن این مراکز گفت و گو، گفت و گو را بین صاحبان خرد و اندیشه ایجاد می‌کند و برای دولت و کشور می تواند موجب ارتقا باشد.
کد خبر: ۱۱۵۴۲۳۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶ 10 December 2022
رئیسی: مراکز گفت‌و‌گو در سراسر کشور فعال شود

 

به گزارش تابناک از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در سی و هشتمین سالروز آیین سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در تالار وحدت با تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) و تقدیر از برگزارکنندگان این همایش گفت: مباحثی که در حوزه علم و فرهنگ مطرح شده، حتما مفید و ارزشمند بوده است و در این ایام که در پرتو فرمایشات راهگشای رهبر معظم انقلاب که ایشان خود چهره عالم و فرهنگی و فرهنگ شناس هستند و رهنمودهای ایشان چراغ راهی برای شورای انقلاب فرهنگی و همه اهل علم و فرهنگ است.

رئیس جمهور در ادامه گفت: برای تحول لازم است نگاهی به آنچه که تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل کرده داشته باشیم و فاصله بین وضع مطلوب و موجود را کم را کنیم. همچنین نگاه باید دقیق و نقادانه و کارشناسانه باشد آنچه از این شورا انتظار می رفت که انجام شود . شورا اگر بخواهد آنچه انجام شده یا نه باید به اسناد بالادستی نگاه کند و روزهای آغازینی که امام راحل نکاتی را بیان کردند که هدف من از شورای انقلاب فرهنگی چیست؟.

رئیس جمهور گفت: به نظرمن برای اینکه تحول را بتوانیم اجرایی و عملیاتی کنیم باید به آنها نگاه شود و معلوم شود شورا در این ادوار تا امروز بر اساس اسناد بالادستی در چه بخش های موفق بوده و کاستی که وجود دارد به سرعت جبران کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی هر کدام از این واژگان اقتضایی دارد و این اقتضای جمعی است که ماموریت دارند به عنوان حفظ فرهنگ انقلاب اسلامی و هم ارتقا این فرهنگ.

آقای رئیسی تاکید کرد که در تحول یک الزاماتی است اولین گام در تحول نگاه تحولی است . انگیزه و اندیشه تحولی مهم است که این دو نباشد تحول رخ نمی دهد و دوم باید در فرایندها توسط اهل فن و خرمندان بازنگاه شود که آیا این فرایندها با یک کار تحولی هم زسازی دارد یا نه؟

رئیس جمهور در ادامه گفت: در این زمینه باید بخش مختلفی که متکلف علم و فرهنگ هستند بازنگاهی به ساختارهای خود داشته باشند. اگر این نگاه نباشد تحول در ساختار رخ نمی دهد. آنچه که در جلسه اخیر مقام معظم رهبری تاکید کردند بالاتر از بحث سازمانها و نهادها بود که آن هم ضروت است و در جای خود باید معلوم شود موازی کاری‌ها کجاست و باید نگاه شود ما در کنار سرمایه گذاری در حوزه علم و فرهنگ افزایش بهره وری را رضروری می دانیم و ما در کشور نیازمند به افزایش بهره وری هستیم.

رئیس جمهور با تأکید بر بهره‌وری گفت: با وجود ۱۰۱ هزار هیات علمی باید به بهره وری نگاه کرد. بودجه در آموزش و پرورش و آموزش عالی که البته معتقدم نوعی سرمایه گذاری است اما رصدکنندگان ببینند که آیا به میزان هزینه کرد، محصول و نتیجه درخور داریم یا نه. درغیراین‌صورت باید بازنگاه جدی اعمال شود.

وی با اشاره به بحث عدالت، ادامه داد: طبق تاکید رهبری عدالت بسیار مهم است و در بحث آموزش هم باید دیده شود چون در فرهنگ اسلامی بعد از توحید مفهومی به گستردگی مفهوم عدالت نیست.

آقای رئیسی با انتقاد از تعطیلی پرورشی در مدارس گفت: پرورشی موجب تربیت می شد و آموزش بدون پرورش نبود؛ عدالت آموزش و پرورشی هم یک عدالت است.

رئیس جمهور اظهار کرد: چهار ساعت با دانش اموزان سمپادی در اردوگاه شهید باهنر دیدار داشتم که حرف‌های بسیار خوب و شنیدنی داشتند و می گفتند در جلسات به خوبی علم می آموزند اما جلسه ای برای مباحث سیاسی و بصیرت افزایی نمی گذارند و چرا حرف‌های ما را نمی‌شنوند و چرا اساتید فقط نگران این هستند که نمره فیزیک و ریاضی ما در حد عالی است یا نه و چرا نباید تحلیل درستی از وضعیت کشور داشته باشیم؟

وی با اشاره به نگرانی رهبری درباره بصیرت در سال ۸۸ گفت: این نگرانی منحصر به سال ۸۸ نیست بلکه برای همه دوران است و درکنار علم و دانش افزایی دانش آموزان نسبت به شرایط و وضعیتی که در آن زندگی می کنند باید تحلیل درست داشته باشند و این ضرورت حتمی است.

رئیسی با اشاره به وجود سازوکارها برای حفظ و ارتقای فرهنگی گفت: سازوکارهای هدایت فرهنگی وجود دارد و باید البته بازنگاهی به آن شود. چون ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی هدایت فرهنگی است.

وی ادمه داد: پرداخت در خصوص رتبه بندی معلمان بهانه بود بلکه اصل شأن و جایگاه معلمان است که در این دولت به آن توجه شد. اما قسمتی که باید توجه شود مساله شأن و جایگاه و منزلت یک معلم است که آنچه به دانش‌آموز می آموزاند باید او را در مقابل مسائل جامعه و در مقابل انحراف ها مصون بدارد و باید در مقابل این هجمه ها دانش آموز را مصونیت بخشد تا دانش آموزان بتوانند فرهنگ، آداب و رسوم، وداشته ها، باورها و اعتقادهایشان را حفظ کنند.

رئیس جمهور با انتقاد از برخی واژگان مانند بازنشستگی، فارغ التحصیلی و مهاجرت گفت: واژه بازنشستگی باید عوض شود و این یعنی نشستن و منتظر ماندن و فارغ التحصیل هم واژه عجیب است چون امام راحل بعد از تحصیل، زعامت یک انقلاب جهانی را در دست گرفت.

وی افزود: فردی ۴۵ سالگی بازنشسته می‌شود و می‌گوید همه کار تمام شد و خود این لفظ بار فرهنگی دارد و طرف را متوقف می‌کند.

آقای رئیسی با بیان اینکه باید بسیاری از الفاظ و واژگان باید بازنگاه و بازنگری شود، گریزی به واژه اقتصاد مقاومتی از مقام معظم رهبری زد و اضافه کرد: واژه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در فرهنگ ما مفهوم بلندی ایجاد کرده است؛ اقتصاد مقاومتی یعنی در مقابل تکانه ها تکان نخورد.

وی بیان کرد: این نگاه که همه دارندگان مدرک به میز وصندلی نظر داشته باشند نه تولید، نگاه درستی نیست و در سفر پنچ شنبه گذشته ام به رباط کریم و هفته قبل تر از آن به پاکدشت این مفهوم را دیدم وقتی به من گفتند نیروی کار کم دارند و افراد تحصیل کرده حاضر نیستند در کارخانه‌های تولیدی کار کنند.

رئیس جمهور با گسترده خوانده مفهوم عدالت به عدالت ونبوت، عدالت ومعاد، عدالت انفسی، عدالت اقتصادی، عدالت آموزشی، عدالت اجتماعی اشاره و تأکید کرد: هر جا از محوریت عدالت عقب ماندگی داریم باید جبران کنیم.

رئیس جمهور ارتباط با بدنه اجتماعی را برای کسانی که می خواهند در جامعه تاثیرگذار باشند بسیرا مهم دانست و گفت: فرهنگ و فرهنگسازان بدانند که این مردمی بودن از مسایلی است که اهمیت فراوان دارد.فرهنگ سازان و کسانی که معلمان این جامعه هستند باید این ارتباط دائمی را با بدنه جامعه داشته باشند.

آقای رئیسی یادآور شد: قبل از ریاست قوه قضائیه در تهران به مسجدی می رفتم و ارتباطات خوبی با بدنه اجتماعی داشتم و گاهی تا ساعت ۱۱ شب آنجا می ماندم. بنابراین ارتباط مردمی که رهبری به همه ما تاکید درند، کمک به فهم از اقتضائات مردم می‌کند

رییس جمهور ادامه داد: اینکه بدنه اجتماعی مردم چه می خواهد و اقتضای آن چیست و این ارتباط مردمی که رهبری به همه ما توصیه کرده بسیار مهم است. امروز باید بدانیم فهم اقتضای امروز مردم چیست، امروزی که دشمنان ما به دلیل نداشتن فهم درست دچار اشتباه محاسباتی می شوند. 20 سال در افغانستان رفتند و برخلاف مدعی اینکه عالم ارتباطات هستند و اطلاعات در دستشان، معلوم است هچیکدام را در دست ندارند و این ها ظاهر است.

وی ادامه داد: اگر می دانستند 20 سال حضورشان جز جنگ و خونریزی و شکست چیزی نداشت که این ها به دلیل نداشتن فهم درست مسایل سیاسی و اجتماعی و اقتضائات است و اگر این فهم را داشتند دچار این اشتباه بزرگ محاسباتی نمی شدند و این اغتشاشاتی را که در کشور ایجاد کردند.

رئیس جمهور تاکید کرد که این اتفاقات اخیر در کشور چند ساحتی بوده که یک ساحت امنیتی است و مسئولان امنیت دنبال می‌کنند تا امنیت برقرار شود که برقرار است و بیشتر هم برقرار خواهد شد، ساحت بعدی اقتصادی و فرهنگی است.

آقای رئیسی همچنین بر لزوم گفت‌وگو در کشور تاکید کرد و گفت: مراکز گفت و گو در سراسر کشور باید فعال شود .نقد و گفت و گو امر مناسب و موثری است که فعال شدن این مراکز گفت و گو، گفت و گو را بین صاحبان خرد و اندیشه ایجاد می‌کند، این بحث ها برای دولت و کشور می تواند موجب ارتقا باشد.

وی درباره مصوبات این شورا هم گفت: نباید مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها اقتضائی باشد. باید مصوبات هدفمند و تبیینی باشد ، صرف ابلاغ کفایت نمی‌کند و این دولت تنها دولتی است که بعد از انقلاب سند تحول دارد، ۷ فصل از فصول ۳۷ گانه این سند به مسائل فرهنگی اشاره دارد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۷
تو اگر معنی گفت و گو را میدانستی کار کشور به اینجا نمیکشید
چشم مسله حل شد .
متاسفم برای خودم که چنین رییس جمهوری دارم
مراکز گفتگو چیه حرف مردم را در اجتماعات بشنوید.
گفتگو.... چه فایده
گوش شنوا یی نیست
چشم رییس ، امر دیگه ای؟
ایول سید محرومان
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
آخرین اخبار
وب گردی