بازدید 27906
مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۲ آبان ماه

چرا توافق نمی‌شود؟ /عباس عبدی: نبینیم نیست! /زمان عبور از ترامپ فرا رسیده است؟

آشتی‌کنان سرمایه‌گذاران با بورس! تهران نفس ندارد، باور ۳۷۳؛ یک‌قدم تا اس ۴۰۰، بنزین ۱۴۰۲ بدون تغییر قیمت، رهاسازی آب سد‌های خوزستان برای کشت پاییزه، رونق تجارت با توسعه ترانزیت، خداحافظی با چک کاغذی، آغاز مسکن فروشی متری و سانتی متری و ایران و پیام آزمایش موشک هایپرسونیک از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۱۵۰۰۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۲ 13 November 2022

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه ۲۲ آبان ماه در حالی چاپ و منتشر شد که صیانت از فیلترینگ با جرم انگاری!، تاکید سران قوا بر گفت‌وگو با جوانان، بنزین ۱۴۰۲ بدون تغییر قیمت، مثلث فشار حداکثری به ایران و قیمت خودرو‌های وارداتی بالای یک میلیارد تومان است؟ در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛


نبینیم نیست!


عباس عبدی طی یادداشتی در شماره امروز اعتماد با تیتر نبینیم نیست! نوشت: چرا به این نقطه رسیدیم؟ برحسب اینکه از چه زاویه‌ای نگاه کنیم پاسخ‌های گوناگونی که لزوما هم متعارض با یکدیگر نیستند وجود دارد، از این رو می‌خواهم یک مورد مهم آن را متذکر شوم. شاید برای اصلاح رفتارمان مفید باشد. موضوع به چگونگی نحوه رفتار حکومت با طیف مردم از حامیان تا معترضان در خیابان برمی‌گردد. مردم هر جامعه‌ای متشکل از طیفی از موافق کامل تا مخالف کامل و معترض هستند. آنچه در جوامع تفاوت دارد فراوانی هر نقطه از این طیف است. در حکومت‌های متعارف افراد موافق و کاملا موافق اکثریت قاطع را تشکیل می‌دهند و در حکومت‌های بسته و ناسالم، آنان اقلیت هستند. ساختار مدیریتی چرا ناسالم می‌شود؟ یک علت آن چشم بستن بر واقعیت است. در حقیقت آنان گمان می‌کنند، اگر «نبینیم؛ نیست». به عبارت دیگر منتقدان و مخالفان را نادیده می‌گیرند و گمان می‌کنند که با نادیده گرفتن یا تحقیر آنان، مساله حل و آنان نابود می‌شوند. نه فقط نادیده می‌گیرند، بلکه دست به تحریف آنان می‌زنند. چگونه؟ اگر مردم را در طیف خیلی موافق، موافق، بی‌نظر، مخالف و خیل مخالف که معترض کف خیابان است تقسیم‌بندی کنیم، حکومت و ساختار بیمار بیش از همه خیلی موافق‌ها و موافقان را برجسته می‌کند. اگر آنان ۱۰ درصد باشند، چنان برجسته می‌کند که گویی ۷۰ درصد مردم هستند. سپس بی‌نظر‌ها و مخالف‌ها را هم جزو طیف موافق منظور می‌کند، چون این‌ها به‌طور نسبی سکوت می‌کنند و ساختار معیوب، سکوت آنان را نشانه رضایت معرفی می‌کند، سپس افراد «خیلی مخالف» را که طبعا عملا هم معترض هستند، بسیار اندک معرفی می‌کند. مثلا اگر آنان ۱۰ درصد هم باشند زیر یک درصد و فریب‌خورده و عامل بیگانه معرفی می‌کند. این رفتار در چنین ساختاری نتیجه منفی می‌دهد. چرا؟ به این علت که درک درستی از جایگاه و موقعیت خود پیدا نمی‌کند. مثل کسی می‌ماند که گمان می‌کند می‌تواند عرض چند صدمتری یک رودخانه خروشان را شنا کند.

در نتیجه بدون آزمایش خود را به آب می‌زند و چند ده متر نرفته غرق می‌شود. این درک ناقص موجب می‌شود که براساس آن تصویر جعلی عمل کند و جایگاه خود را ضعیف‌تر هم کند. بدترین بخش ماجرا آنجاست که مخالفان ساکت را نبیند و سکوت آنان را علامت رضا تلقی کند. آنان از این رفتار ناراحت می‌شوند، چون کسی که فریاد نزند یا نتواند فریاد بزند به این معنا نیست که وجود ندارد و اثر نخواهد داشت، پس به‌رغم خواستش به معترضان جدی می‌پیوندد تا دیده شود. دیده نشدن از سوی حکومت بدترین دردی است که برای شهروندان قابل تصور است. حتی از سرکوب هم بدتر است. چون برای سرکوب باید طرف را دید و مخالفتش را پذیرفت و بعد سرکوب کرد، ولی ندیدن فرد مخالف را چگونه باید تحمل کرد؟ هنگامی که مخالفان به جمع خیلی مخالفان یعنی معترضان می‌پیوندند، بی‌نظران نیز به سوی «مخالف» میل می‌کنند، این طبیعت رفتار در جامعه است. اگر فضای جامعه به گونه‌ای شود که حکومت دیگر نتواند واقعیت را تحریف کند، به یک‌باره متوجه می‌شود که موافقان یا خیلی موافقان که در حال ریزش هستند، نه ۷۰ درصد که کمتر از ۱۰ درصد هستند. هنگامی که این تصویر عمومیت پیدا کند، کل معادله اجتماعی تغییر خواهد کرد. البته تطبیق یافتن صاحبان قدرت، با شرایط جدید بسیار سخت است. متاسفانه باید گفت که منطق «نبینم؛ نیست»، در امر پژوهش اجتماعی بسیار مشهود است. پژوهش نشان می‌دهد که واقعیت چیست؟ ولی متولیان رسمی امر پژوهش عموما یا مانع از سنجش موضوعات مهم هستند، یا اگر هم انجام شود، مانع از انتشار نتایج آن می‌شوند. این خودفریبی است. پژوهش ابزاری است برای شناخت مردم و نه تغییر واقعیت؛ مردم که در خودشان می‌دانند چگونه فکر می‌کنند. سال گذشته این روز‌ها گزارش از محبوبیت‌سنجی مقامات به وفور منتشر می‌شد که مثلا فلانی ۷۰ درصد محبوبیت دارد. ایرادی نیست خوب هم بود، ولی آیا حالا هم این نظرسنجی‌ها انجام و منتشر می‌شود؟ قطعا خیر.
خلاصه اینکه مشکل رفتار حکومت این است که افراد به نسبت آرام و ساکت را نمی‌بیند و کاری به آنان ندارد حتی آنان را حامی خود می‌داند. در میان معترضین نیز فقط اغتشاش را می‌بیند، در حالی که باید عکس باشد. نباید خود را فریب داد. شجاعت داشته باشید.

 

چرا توافق نمی‌شود؟

محمدرضا ستاری طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت با عنوان چرا توافق نمی‌شود؟ نوشت: در روابط بین‌الملل و مذاکرات دیپلماتیک اصطلاحی وجود دارد به نام ZOPA. این اصطلاح مخفف‌شده zone of possible agreement است؛ به معنای نقطه یا حیطه توافق احتمالی؛ یعنی جایی که دو طرف مذاکره‌کننده در آن نقاط اشتراک احتمالی را یافته و از همین نقاط اشتراک، مذاکرات خود را برای رسیدن به نتیجه نهایی ادامه می‌دهند.


حال اگر مذاکرات میان ایران و غرب بر سر توافق هسته‌ای را مطابق مفهوم ZOPA بررسی کنیم، سوال اصلی این خواهد بود که اساسا در حال حاضر و به خصوص در طول دو سال گذشته چه نقطه یا نقاط اشتراکی میان ایران و طرفین مذاکره‌کننده به خصوص ایران و ایالات متحده آمریکا وجود دارد؟ در این رابطه اگر فرض را بر این بگیریم که اصل مذاکره و نتیجه نهایی آن منوط به توافق بین ایران و آمریکاست و در این میان سایر شرکای برجام را با تمامی منافع یا تعارضاتی که در این توافق دارند نادیده بگیریم، تمامی شواهد و قرائن نشان می‌دهد که میان تهران و واشنگتن هیچ نقطه یا حیطه خاصی جهت رسیدن به یک توافق نهایی وجود ندارد. در واقع ایران خواستار برچیده شدن تمامی تحریم‌های هسته‌ای و نیز تضمین دولت بایدن برای عدم خروج از توافق احتمالی است. از سوی دیگر ایالات متحده بخش مهمی از تحریم‌های هسته‌ای ایران را به سایر حوزه‌ها یعنی مسائل منطقه‌ای و تروریسم ربط داده و خواستار تغییر رفتار تهران در قبال سیاست‌های منطقه‌ای و هسته‌ای است. از این منظر تنها ZOPA میان ایران و آمریکا رسیدن به یک توافق است با این تفاوت که متغیر‌ها و مولفه‌های هر یک از طرفین جهت حصول چنین توافقی کاملا واگرایانه و مخالف جهت یکدیگر است.


علاوه بر این اگر راهبرد سیاست خارجی هر کشوری را بر پایه منافع مشترک، موازی و متعارض در نظر بگیریم، بررسی مناسبات ایران و آمریکا در طول ۴۳ سال گذشته نشان می‌دهد که اساس روابط دو کشور بر اساس منافع متعارض تعریف شده و تنها در بخش‌ها و مواردی خاص مانند حمله آمریکا به افغانستان و عراق و مسائلی مشابه، دو طرف دارای منافع موازی بوده و در مقاطعی با یکدیگر بر اساس همین منافع موازی همکاری کرده‌اند؛ بنابراین برخلاف آنچه که در طول دو سال گذشته در خصوص اراده دو طرف برای احیای برجام گفته شده، فاصله زیادی میان سیاست‌های اعلامی دو طرف در قبال برجام وجود دارد و همین امر که به وضوح قابل پیش‌بینی هم بود در نهایت باعث شد تا در مقطع کنونی و با وجود چندین و چند دور مذاکرات هسته‌ای، هم مذاکره و هم توافق احتمالی در یک بن‌بست معنادار قرار بگیرد، با این تفاوت که اکنون تحولات بین‌المللی به گونه‌ای رقم خورده که اروپا نیز به عنوان یکی از شرکای برجام در توافق کامل با ایالات‌متحده برای تشدید فشار‌ها علیه ایران است و به نظر می‌رسد اگر تا هفته‌های آتی راهکاری جهت خروج از بن‌بست فعلی یافت نشود، سیاست اروپا چه از لحاظ راهبردی و چه از لحاظ تاکتیکی (حداقل در کوتاه‌مدت) به سمت بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و فعال شدن مکانیسم ماشه پیش رود؛ بنابراین هر چند برجام ۲۰۱۵ دیگر وجود خارجی نداشته و تنها مبنایی برای یافتن یک نقطه مشترک جهت ادامه مذاکرات است، به نظر می‌رسد که حداقل در کوتاه‌مدت امکانی جهت حصول توافق وجود نداشته باشد. هر چند که یک توافق احتمالی تنها امتیازش برای ایران، خروج موقت از فشار‌های همه‌جانبه‌ای است که روزبه‌روز در حال تنگ‌تر شدن دامنه آن است.

 

زمان عبور از ترامپ فرا رسیده است؟

نبی شریفی طی یادداشتی در شماره امروز خراسان با عنوان زمان عبور از ترامپ فرا رسیده است؟ نوشت: حزب جمهوری خواه از کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ تاکنون، اگرچه با دونالد ترامپ در مسائل متعددی اختلاف نظر داشته، اما سعی کرده از پایگاه مردمی وی بهره ببرد. این که به ترامپ، نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، فرصت داده شد تا در انتخابات میان دوره‌ای میدان داری کند، در راستای همین عقیده بود. رای ۷۴ میلیون نفری ترامپ در ۲۰۲۰ رقمی نبود که جمهوری خواهان بخواهند از آن چشم پوشی کنند. اما نتیجه آن طور که ترامپ، شکوه آن را پیش بینی کرده بود رقم نخورد و رویای «موج قرمز» محقق نشد.


اتفاقی که با توجه به تاثیر آن بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و به تبع آن بر سیاست جهانی برای بسیاری از صاحب نظران بین المللی مهم است. در انتخابات روز سه‌شنبه برخی از نامزد‌های مورد علاقه او پیروز شدند، اما اکثر جمهوری خواهان ترامپیست شکست سختی خوردند. این فاجعه‌ای برای ترامپ محسوب می‌شود و البته فرصتی را برای حزب جمهوری خواه فراهم آورده تا از پدیده ترامپیسم عبور کند. فردی که از شورش ۶ ژانویه حمایت کرده، با گذشت دو سال همچنان فرضیه تقلب را مطرح می‌کند، اسناد ریاست جمهوری را در ملک شخصی اش در مار آ لاگو نگهداری می‌کرده و حالا باعث شده جمهوری خواهان از نتیجه مطلوب باز بمانند. هرچند، سناتور مارکو روبیو بر رقیب خود وال دمینگز پیروز شد، ران دسانتیس فرمانداری فلوریدا را فتح کرد و سارا هاکبی سندرز، یکی از قدیمی‌ترین متحدان ترامپ بر فرمانداری آرکانزاس چیره شد، اما این همه نتایج نبود. دو نامزد جمهوری خواه برای فرمانداری، داگ ماستریانو در پنسیلوانیا و تیم میشلز در ویسکانسین که رابطه نزدیکی با ایده ترامپیسم دارند، در ایالتشان شکست خوردند. در سنا نیز با پیروزی مجدد سناتور «مارک کِلی» در ایالت آریزونا، تعداد کرسی دموکرات‌ها و جمهوری خواهان ۴۹ به ۴۹ برابر شد. تحلیل گران معتقدند اگر جمهوری خواهان نامزد تحت حمایت ترامپ را در انتخابات مقدماتی بر نمی‌گزیدند، در کسب کرسی‌های سنا در پنسیلوانیا، آریزونا، نوادا، نیوهمپشایر و جا‌های دیگر کار بسیار آسان تری را در پیش داشتند. اکنون، در حالی که جمهوری‌خواهان باید دو صندلی باقی‌مانده در ایالت نوادا را کسب کنند، دموکرات‌ها برای به دست آوردن یک صندلی می‌جنگند تا با کرسی معاون ریاست جمهوری در جایگاه رئیس مجلس سنا به برتری دست یابند. حالا، هرچند که تعدادی از ترامپیست‌ها کرسی‌های مجلس نمایندگان، سنا و فرمانداری را فتح کرده اند، اما به نظر می‌رسد زمان عبور از ترامپ برای حزب جمهوری خواه فرا رسیده است. از نگاه بسیاری از اعضای بلندپایه حزب، مواضع دونالدترامپ نقش پررنگی در این مسئله داشته و اکنون زمزمه‌هایی برای یافتن جایگزینی برای او در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری به گوش می‌رسد. ران دسانتیس فرماندار فلوریدا از جمله این گزینه هاست. شاید همین زمزمه درباره نامزدی وی در انتخابات ۲۰۲۴ ترامپ را به واکنش بازداشته تا او را «چهره با توانمندی متوسط» خطاب کند. «یووال لوین» در اندیشکده «امریکن اینترپرایز» در این باره نوشت: الگوی برد و باخت جمهوری خواهان در روز سه شنبه تصادفی نبود و درک پیام آن هم سخت نیست.


این خود را به عنوان یک نشانه فریادگونه، کوتاه، اما قابل فهم نمایان می‌کند که حکایت از آن دارد: «آهای جمهوری خواهان: ترامپ مشکل شماست.»، اما جمهوری خواهان حتی اگر دور این مشکل را خط بکشند پدیده ترامپیسم همچنان وجود دارد؛ هرچند از قدرت و نفوذ نیرو‌های رادیکال حزب جمهوری خواه کم شده باشد.


در خارج از مرز‌های آمریکا بسیاری تماشاگرند که آیا با پدیده ترامپیسم مقابله خواهد شد یا نه. در برزیل طی هفته‌های گذشته شهروندان این کشور لولا داسیلوا را برای ریاست جمهوری برگزیدند و از ژائیر بولساناروی راست گرا دوری جستند. در ایتالیا نیز، هرچند در انتخابات اخیر جورجیا ملونی توانست با تکیه بر کرسی نخست وزیری راست‌گراترین دولت ایتالیا پس از جنگ جهانی را تشکیل دهد، اما آیا تا انتخابات بعدی آمریکا از شور امواج راست گرا در اروپا کم خواهد شد؟ هنوز هیچ چیز مشخص نیست. هرچند دموکرات‌ها در دوره جنگ روسیه علیه اوکراین امید دارند که تنش‌ها در اروپا در کمترین حالت خود باشد. به رغم شکست ترامپ، او هنوز هواداران خودش را در خارج از مرز‌ها دارد. در خاورمیانه اما، به دلیل آن که دولت عربستان تحت فشار برچسب‌های حقوق بشری دولت بایدن -که آن هم البته با منافع سیاسی این حزب عجین شده - قرار گرفته، سعی کرده است رابطه نزدیکی با روسیه تشکیل دهد. رابطه‌ای که علاوه بر سیاست به اتحاد و همکاری در زمینه سوخت‌های فسیلی نیز انجامیده است. افزایش بهای سوخت از جمله مواردی بود که بایدن در هفته‌های منتهی به انتخابات با آن دست و پنجه نرم می‌کرد. حالا نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره که می‌تواند چشم انداز دولت آینده آمریکا را مشخص کند حداقل در شرایط فعلی نشانی از ظهور دوباره ترامپیسم و مشکلات مبتلابه آن برای جهان ندارد هرچند تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنوز زمان زیادی باقی مانده و باید دید سکان‌دار آینده کاخ سفید از کجا خواهد آمد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۴۱
اینطور که‌ کیهان تیتر می زند، فکر کنم کم‌ کم باید ظرفیت اضافه در اداره مهاجرت ایجاد کنید تا خیل مهاجران از کشورهای اروپایی و امریکا و کانادا خیلی پشت در معطل نشوند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
مرسی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
:))))
برای رضایت کیهان، ۲ راه وجود دارد
۱- همه روزنامه های رقیب تعطیل شوند
۲- همه روزنامه ها تیتر کیهان را بدون ذره تغییر باز نشر کنند
تیتر یکی از جراید : دلار درکانال ۳۴ هزار تومان متوقف شد
پس چرا مثلا سایتهای اقتصادی برای نمایش روند بیت کوین دلار را درکانال ۳۶ هزار تومان نشان میدهند ؟؟؟!!!
توافق راستی های ایران با جمهوری خواهان محتمل است و دموکراتها برجام امضاء شده توسط جمهوریخواهان را پاره نخواهند کرد
بشرطی که دوباره اوباما و... دیگر دموکراتها رای نیاورند
اصلاح طلبان همیشه طلبکار 32 سال در این کشور قدرت داشته اند و مهره های خود را گذاشته اند
اما مسئولیت پذیر نیستند و همیشه از همه طلبکارند.
و پاي ثابت آتش بیاری همه معرکه ها
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
نیست که اصولگراها خیلی مظلوم بودن همیشه!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
تنها دولت اصلاح طلبان خاتمی بود
که در بدترین شرایط اقتصادی اجتماعی سیاسی کشور را از هاشمی اصولگرا تحویل گرفت

و در بهترین آمار و کارنامه داخلی و خارجی به احمدی نژاد اصولگرا تحویل داد

روحانی هم یک اصولگرای
کمی معتدل تر بود
و بخاطر نبود بهتر از او در انتخابات ، اصلاح طلبان برای نرسیدن رییسی تندرو به ریاست به مردم گفتند که به روحانی رای بدهند

بیخود تحریف تاریخ نکن
باز شروع کردین بهدهن کجی به ملت بابا ما به پیر به پیغمبر می دونیم دست شما با آمریکا تو یه کاسه است و دستتون رو هنوز خالی نکرده لازم نیست هی مطلب بنویسید هر وقت توافق شد اعلام کنید
"چرا توافق نمی‌شود؟ "
چون دیگه ساده لوح نیستیم و آزموده را آزمودن خطاست
چون هشت سال منتظر موندیم و آب و نون مون رو به برجام گره زدیم و دیدیم یه آدامس بادکنکی هم دستمونو نگرفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
بنده خدا از روزی ک برجام پاره شد به این روز افتادیم. اردیبهشت 97 دلار 4500 تومن بود الان 36000 تومن. یکم بفهم
جناب آقای عبدی.
به نظر شما چطور می شود فهمید که اکثریت جامعه موافق یا خیلی موافق یا مخالف و خیلی مخالف هستند؟
اگر جواب درصد رای دهندگان در صندوق های رای باشد. تاکنون که وضعیت درصد رای دهندگان ما از اکثر کشورهای اروپائی مدعی و آمریکا بهتر بوده است.
ضمنا برای این ادعا که حکومت مخالفین را نمی بیند، لطفا مستندات ارائه کنید.
متاسفانه افرادی مثل آقای عبدی . همفکرانشون معمولا یک موضوع را مسلم فرض می کنند و بعد شروع به تعبیر و تفسیر می کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
جالبه
کشوری که همیشه به خاطر حضور اصلاحطلبان و یا امثال احمدی نژاد شرکت کنندگان بالای ۶۰ داشت الان به زیر ۴۰ رسیده بعد می گید آمار زیاده؟ مطمئن باش دفعه بعدی میشد همون ۱۰ درصد
مریم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
آفرین همین انتخابات بهترین گزینه ست . برید بررسی کنید در انتخابات ریاست جمهوری چند درصد رای دادن و از اون چند در صد رای دهنده ها. چند نفر به رییسی رای دادند همه چیز دست تون خواهد اومد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
کل ارای معتبر انتخابات گذشته کمتر از 35 درصد بود. این برای شما مفهومی نداره؟
در میان مسئولان آقای عبدی سخنانی منطقی می‌زند
جناب محمدرضا ستاری دلیل عدم توافق خیلی خیلی واضحه
پوتین اجازه توافق ایران با غرب (برجام) را نخواهد داد
اقای عبدی اگر موافقان 10 درصد باشند مخالفان نیم درصد هم نمی باشند.متاسفانه جریانی در داخل است که امید دارد بتواند تمام مسائل را با غربی ها از طریق مذاکره حل کند. ادامه این جریان فکری در خشونت‌های اخیر در سطح جامعه نیز دیده می شود. این رفتارهای ناهنجاری که امروز در سطح جامعه می بینیم، ریشه در تفکری دارد که به دنبال برجام و حل تمام مسائل با غربی ها بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
خوبه خودتون می گید حل مسائل با غربیها...
مگه حل مسائل بده؟ اصلا معلوم هست شما دنبال چی هستید؟
ملت بدبخت شده هنوز شعارهاتون ول نشده.
روسیه الان خیلی بهتره!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
پس آیا شما عاشقان پوتین و روسیه

و آغازاده های ساکن کانادا و آمریکا و اروپا و تند روهای

جبهه پایداری و کیهان اووووو

ببینیم که بدون توافق برجام و رفع تنش با دنیا

چگونه در ۱۶ ماه گذشته قیمت دلار را ۵۰ درصد

و قیمت ارزاق خوراکی را ۴۰۰ درصد

و قیمت مسکن و لوازم خانگی و خودرو را چند ین برابر

افزایش بدهید !!!!!!؟؟؟؟

و خطر افزایش تحریم ها علیه ایران و احتمال جنگ را

چند برابر کرده و میکنید ؟
سیدمهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
درصدهارو از روی مثبت منفی ها خودت تعیین کن
اگر واقع بین باشیم با رویکرد تند دولت و حاکمیت در ایران و دیپلماسی خسته ، هیچ گاه غرب حاضر به توافق با ایران نخواهد شد.
غربی ها فقط به دنبال منافع خودشون هستند و تا زمانی که عدم توافق سود بیشتری براشون داشته باشه چرا باید این کار رو بکنن.
عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با توافق متعهد شده تولید نفت رو افزایش بده و قیمت رو هم به سود غرب کنترل کنه.
فعلا عدم توافق به سود غرب هست...
وقتی هر روز بر شدت تنش ها میان ایران و غرب و کشور های حاشیه خلیج فارس بیشتر می شود چطور انتظار توافق دارید.
سلام ای گور پدر بایدن وترامپ ودار ودسته شان از گرفتاری های ایران وراه برون رفت وراه نجات انر ا پیدا کنید بزارید این چند مدتی را که تا زنده ابم زندگی کنیم نه فقط زنده باشیم حداقل به دوسه تا کشورهای اروپایی وامریکایی واسیایی وافریقایی وووو ازهمه مهمتر به جای جای ایران خودمان سفر کنیم واز زنده گی لذت وافر ببرم اخه امریکا به چی وکجای کارمان میخورد صبح تا شب امریکا وامریکا وامریکا میکنید گور پدرش ایران وایرانی را بچسب عشق است خدا وکیلی
چرا توافق نمی شود؟
چون آمریکا و غرب تنها به فکر منافع خود هستند و تنها اگر منافع آنها تامین شود توافق می کنند، این که دیگر اسمش توافقی نیست.
آمریکا و غرب باید بدانند جاده دیپلماسی دو طرفه است و باید منافع هر دو طرف تامین شود و اگر تنها به فکر منافع خود باشند تهش به بن بست می خورند.
البته آمریکایی ها و در کل غرب، چشم دیدن کشوری مستقل و پیشرفته را در منطقه خاورمیانه (مرکز نفت و گاز و سایر منابع خدادادی) ندارند، چرا؟
چون با یک قورت نفت می توان کالاهایی با هزار برابر قیمت ساخت، حال اگر کشورهای حوزه خاورمیانه پیشرفت کنند و به جای خام فروشی نفت و گاز و مس و زغال سنگ، از این منابع خدادادی شان، خودشان در صنعت پتروشیمی، ماشین سازی ، هواپیما سازی و ... استفاده کنند و خود صادر کننده باشند، چه کار و اشتغالی برای جوانانشان ایجاد می شود؟ چه ثروت هنگفتی به منابع ارزی این کشورها اضافه می شود؟ و این جاست که اجازه نمی دهند و به گفته خودشان یا این کشورها باید گاو شیرده باشند یا اگر بخواهند پیشرفت بکنند به دلایل واهی و با ابزار تحریم و تهدید به خیال خودشان جلوی حرکت پیشرفتی کشور را می گیرند، غافل از این که ملت های منطقه بیدار شده اند و دیگر گول حرف های عوام فریبانه آنها را نمی خورند.
آقای عبدی گفته «اگر نمی بینیم، پس نیست»، نه ... مسئولین می بینند و انکار می کنند!..فقر، تورم، بی کاری، مهاجرت نخبگان، تخریب محیط زیست، آلودگی هوا و ترافیک، خودروی بی کیفیت، مدارس بی امکانات، نظام آموزشی عقب مانده و .... را می بینند و می گویند هیچی نیست و دشمن نمی تواند پیشرفت ما را ببیند!
صحبت های عباس عبدی کاملاً درست است .
لطفا در مورد احمدی نژاد بنویسید که این روزها کجاست؟
در جواب اینکه چرا به اینجا رسیدیم: ۸ سال در دولت سازندگی چاپندگی شد. ۸ سال در دولت خاتمی سقوط آزاد فرهنگی کردیم. ۸ سال دولت حسن روحانی همه جای کشور آسفالت شد و رسیدیم به اینجا. وقتی دولت روحانی با تورم ۷۰۰ درصدی، صف روغن و شکر، نابودی کشاورزی، نابودی زیرساخت‌های صنعت برق و تاریکی، و دلار جهانگیری و قتلگاه سرمایه مردم در بورس، دهل می نواخت باید می پرسیدی به کجا خواهیم رسید
پاسخ ها
دقت
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
استاد 8سال گل و بلبل احمدی نژاد یادت رفت
ایشون به اندازه 80سال به ایران ضربه زد
بیچاره اصلاح طلبها.....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
اره نیست که در دولت های مطبوع شما همه چی گل و بلبل بوده
با این صحبت شما یعنی امیدی به هیچ چیز در این مملکت نیست نه اصلاح طلب نه اصولگرا ک البته درست میگید
در تایید جهان صنعت اصولاً در دولت سیزدهم اراده ای بر توافق نبود و این سفر ها هم‌ به جز هدر دادن وقت و منابع هیچ اثری نداشت. مسلماً زمان اقای ظریف (به قول برخی غربگدا!!!) شرایط برای توافق مهیا تر بود که با توجه به رفتار های تندرو ها انجام‌ نشد. از این پس هم توافقی در کار نخواهد بود.
با نظر آقای عبدی موافقم
تاریخ نگاشته می شود تا نشان دهد که افسانه بی پایه است اما افسانه خیلی زود جای تاریخ را می گیرد چون دلفریب تر است‎‎‎‎‎‎‎‎


برجام یک موضوع واقعی نیست که بخواهیم برای ان تکلیف معین کنیم.

برجام در واقع ادامه پروژه باوردهی سلاح هسته ای به ملتها( برده ها ) و ایجاد رعب و وحشت در دل انها می باشد.

گلوبالیستها برای باور دادن سلاح خیالی هسته ای به ملتها حدود هفتاد سال با پروژه جنگ سرد دنیا را هدایت و مهندسی کردند و حدود 10 سال است که با پروژه برجام ان را ادامه دادند.

برجام هیچگاه یک موضوع واقعی نبوده است و فقط یک بازی کثیف  سیاسی برای فریب ملتها و باور دادن سلاح هسته ای و ایجاد ترس در انها بوده است.

دلیل کش امدن مذاکرات برجام هم همین است که پایان برجام یعنی افشای دروغ بودن سلاح هسته ای. و نباید این مذاکرات پایان یابد.

گره برجام فقط حیثیت ابرقدرتهاست .
برجام یک بازی سیاسیست و تا ابرقدرتها نخواهند خاتمه نخواهد یافت.
9 ماه از جنگ اوکراین می گذرد و روسیه هیچ دست اوردی نداشته و در حد یک کشور افریقایی ظاهر شده و در گیر جنگ فرسایشی شده و دیگر وجهه یک ابرقدرت را ندارد. مگر روسیه نمی گفت که 24 ساعته اوکراین را اشغال می کند.

اگر سلاح هسته ای واقعا وجود داشت روسیه یک عدد از ان را به کار می برد تا ترس و وحشت از روسیه را به جهانیان القا کند.

به نطر می رسد روسیه به بن بست رسیده و چه بسا ولادیمیر پوتین و مدودوف دست به خودکشی بزنند.

شکست یا حتی اتش بس در این جنگ برای پوتین و تیمش حکم پایان حیاتشان را دارد.


این مشکل مردم ایران است که با چنین سوژه هایی فریب می خورند. چنین سوژه هایی در نهایت تبدیل به یک تراژدی خواهند شد.

بدترین تراژدی واقعی در زندگی ایرانیان این است که از نور می ترسند نه تاریکی.

داشتن عقل و فهمیدن واقعا چیزهای دردناکی هستند.

 برای بیشتر مردم دانستن و فهمیدن به معنای زندگی سخت تر و مشکل تر است و ترجیح می دهند در نادانی و  نفهمی به سر برند. و بی تفاوت باشند.
نمیدانم شما اصحاب رسانه چرا متوجه  این بازی نمی شوید.

دیگه باید چه چیزی رخ بده تاشما اصحاب رسانه متوجه بشین سلاح هسته ای سلاحی  واقعی نیست بلکه یک سلاح دروغین است که فقط در داستانهای تخیلی وجود دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
می خندی؟ هنوز خیلی ها در دنیا وجود دارند که یقین دارند زمین کروی نیست و مسطح است!
جناب عبدی بیش از هزار سال است که اندیشه نبینم ، نیست بر آقایان حاکم است و مطمئنا با مقاله شما چیزی تغییر نمیکند و تغییر باید اساسی باشد
درخواست اقاي ستاري در روزنامه جهان صنعت جالب است! ايشان مي فرمايند حالا كه برجام براي ما خاصيتي نداشت لااقل به دنبال برجام ضعيفتري برويم تا فشارها از روي ايران كاسته شود!
ظاهرا ايشان فراموش كرده كه برجام به دليل عدم پايبندي به تعهد طرف مقابل براي ما خاصيتي نداشت و سياست كشورهاي غربي در مقابل ايران پيشروي تدريجي است تا بتوانند اين كشور را به دوران قبل از انقلاب برگردانند.
آيا درخواست ايشان در همين راستا نيست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
بیا پایین بابا سرمون درد گرفت
کیهان رفیق شریعتمداری در تیترصفحه اول با رنگ سرخ از

دستاوردهای رییسی : کنترل قیمت ارز ( ۲۵ شده ۳۶ تومن )

کنترل تورم ( از ۳۴ درصد شده ۴۸ درصد حداقل )

کنترل قیمت ارزاق ( که ۴۰۰ درصد گران تر شده )

مهار کرونا ( که واکسن آن در دوره روحانی انجام شده بود )

از راه آهن زاهدان به خاش (که کاری حداقل ۱۰ ساله بوده)

آیا واقعا رفیق شریعتمداری از افعال معکوس استفاده کرده؟

و یا مثل جو بایدن گرفتار آلزایمر و گیجی شده ؟

و یا قصد دارد تا در جهل مرکب ابدالدهر بماند ؟؟
نوشته آقای عبدی را خواندم صداقتی در آن ندیدم
توافق و معامله آدم خودش رو میخاد. نمیشه که مدام بدگویی دیگران رو بکنیم. بعد انتظار داشته باشیم با ما توافق بکنن و ما رو تحریم نکنن. مثل اینکه شما به همسایتون فحش بدی، بعد هم از درخواست بکنی یه کاری برات انجام بده
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی