بازدید 4684

هزینه‌های دندانپزشکی با درآمد مردم انطباق ندارد

نایب رییس انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه، متاسفانه هزینه درمان‌های دندانپزشکی در کشور با درآمد مردم انطباق ندارد، گفت: بر همین اساس هم امروزه درمان‌های دندانپزشکی شاید اولویت اصلی هزینه‌های مردم نباشد.
کد خبر: ۱۱۴۵۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸ 15 October 2022

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، دکتر حسن سمیاری در این باره گفت: اگر چه دردهای شدید دندانی که یک فوریت محسوب می‌شود نیازمند مداخلات درمانی سریع و پرهزینه است، ولی مردم برای درمان مشکلات دندانی خود اولویت قائل نمی‌شوند و شاید در اغلب موارد نسبت به درمان بی‌تفاوتی می‌کنند.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه حتی تعرفه‌های دندانپزشکی مراکز دولتی افزایش یافته و در مواردی مانند جرم‌گیری که نقش پیشگیری در برخی بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌ها دارد، بیشتر شده است، افزود: همین مبالغ که بخش قابل توجهی از درآمد خانواده است، باعث اجتناب مردم از جرمگیری‌های ضروری دندان در صورت لزوم خواهد شد.

سمیاری گفت: باید درمان‌های ترمیمی و پر کردن پوسیدگی‌ها اولویت بیشتری نسبت به عصب‌کشی داشته باشد، به گونه‌ای که مردم بتوانند در اولین فرصت به رفع آن بپردازند و نگذارند که کار دندان به درمان‌های پیچیده و گران‌تر از جمله عصب کشی و ایمپلنت برسد.

وی افزود: اگرچه هزینه زندگی در همه ابعاد بالا رفته است و با درآمدها تطابق ندارد، ولی خوشبختانه هزینه‌های درمان مطابق تورم و گرانی‌ها افزایش نیافته است، چون در غیر این صورت هزینه‌های دندانپزشکی برای مردم سرسام آور و غیر قابل تصور بود.

نایب رییس انجمن علمی پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه جامعه رو به سالمندی می‌رود و طبق آمار، شیوع بی‌دندانی در کشور حدود ۶۰ درصد است، افزود: یکی از علل مهم این آمار نگران کننده آن است که مردم در سنین جوانی به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی مانند ترمیم پوسیدگی‌ها و انجام ایمپلنت دندان، متاسفانه به علت تاخیر در مراجعه به دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان‌های خود (یعنی ارزان‌ترین و شاید ساده‌ترین یا سریع‌ترین راهکار) می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد با بیان اینکه مهم‌ترین و نخستین توصیه به مردم، پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه با مراقبت‌های بهداشتی، ویزیت مکرر و منظم دندانپزشکی، استفاده از مسواک و نخ دندان به عنوان نخستین گام پیشگیری و راهکاری ارزان محسوب می‌شود که باید در جامعه و بین خانواده‌ها نهادینه شود، تاکید کرد: همین نکات پیشگیرانه نیز در مبانی و اصول آموزش دانشجویان دندانپزشکی سراسر کشور مطرح و مورد توجه است.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، گفت: از همین الان باید برنامه‌ریزی کرد تا حداقل برای چشم‌اندازی ۱۰ ساله بتوان شرایطی ایجاد کرد که مردم کشور در سنین سالمندی از فقدان دندان رنج نبرند.

وی افزود: اگر چه گروه‌های هدف مانند کودکان و دانش آموزان در برنامه‌های کشوری نظام سلامت بصورت رایگان مورد توجه قرار دارند، اما این کافی نیست و باید دامنه خدمات به همه گروه‌های سنی افزایش یابد.

نایب رییس انجمن پریودونتولوژی ایران با اشاره به بالا بودن قیمت درمان‌های دندانپزشکی در کشور که انطباقی با درآمد مردم ندارد و می‌تواند موجب از دست رفتن فرصت طلایی درمان شود، گفت: هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی در تمام نقاط دنیا و حتی ایران بالاست؛ در این شرایط است که باید حاکمیت مداخله حمایتی کند تا مردم بتوانند از بهترین درمان‌ها بهره‌مند شوند.

سمیاری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین دغدغه مردم درمان است و این موضوع در سبد هزینه‌ای زندگی، بخش عمده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد، تصریح کرد: تقویت بیمه خدمات دندانپزشکی موجب آرامش خاطر و کاهش آلام هموطنان می‌گردد و شاید بتوان گفت که تقویت خدمات بیمه‌ای در دندانپزشکی بهترین گزینه کمک به عموم مردم است.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: درمان در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر خواهد بود؛ ولی گاهی اوقات نگرانی از هزینه‌های بالای دندانپزشکی مردم را در شرایطی قرار می‌دهد که به دنبال درمان نروند تا اینکه زمانی به فکر درمان بیفتند که دیگر خیلی دیر یا پیچیده و پرهزینه‌تر شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری بیست و یکمین کنگره بین‌المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، سمیاری با اشاره به اینکه انتظار داریم دولت، مجلس و تمامی برنامه‌ریزان و دست اندرکاران با تقویت خدمات بیمه‌ای به فکر مردم باشند و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند، افزود: بر اساس آمارهای موجود حدود ۹۰درصد خدمات دندانپزشکی توسط بخش خصوصی و تنها ۱۰ درصد خدمات توسط بخش دولتی ارائه می‌شود، لذا مدیریت بخش خصوصی را باید به بخش خصوصی واگذار کرد تا مردم بتوانند با انتخاب خود به مناسب‌ترین مرکز مراجعه و از بهترین خدمات توافقی بهره ببرند؛ محدود کردن بخش خصوصی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به کیفیت خدمات درمانی وارد کند.

وی با بیان اینکه بیست و یکمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران امسال ۲۶ تا ۲۹ مهرماه ۱۴۰۱ در تهران برگزار خواهد شد، افزود: نزدیک به ۳۰ ماه برای برگزاری این کنگره که به دلیل اپیدمی کرونا متوقف شده بود، انتظار و تلاش صرف شده است. بیش از یکصد نفر سخنران برای کنگره امسال اعلام آمادگی کردند که از این تعداد هفت نفر سخنران از کشورهای مختلف دنیا میهمان انجمن پریودونتولوژی ایران خواهند بود.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین‌المللی انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه تعداد ۱۵ میزگرد پرسش و پاسخ با موضوعات مهم و طرح درمان‌های مختلف و نوین توسط بزرگان و خبرگان این رشته در این کنگره در نظر گرفته شده است، افزود: پیش کنگره با موضوع بیماری‌های بافت نرم دهان و دندان، توسط سخنرانان داخلی و خارجی برپا خواهد شد. روزهای بعد با موضوع پریو و پریوایمپلنت مطالب علمی ارائه خواهد شد و محور اصلی سخنرانی‌ها در روزهای پایانی کنگره پیرامون بازسازی استخوان و بافت نرم، همچنین بازسازی ترمیمی و زیبایی خواهد بود. طی پنج دوره کارگاه عملی و آموزشی به همت انجمن و حدود ۳۰ مورد کارگاه علمی تخصصی به همت شرکت‌های تجهیزات دندانپزشکی، بخش دیگری از مباحث ارائه خواهد شد. در کنگره امسال اطلاعات علمی در سطح بالایی همگام با دانش روز دنیا تبادل می‌شود و امید است که پیرو بکارگیری این تحولات علمی و عملی، شاهد موفقیت‌های ارزشمندی در مسیر درمان بیماران و ارائه خدمات دندانپزشکی باشیم. این کنگره هفته آتی در محل هتل المپیک تهران برگزار می‌شود و بی‌شک یکی از نتایج مهم برپایی اینگونه کنگره های علمی، درمان هرچه بهتر و بهره‌مندی بیماران و هموطنان از آنچه در کشورهای پیشرفته دنیا ارائه می‌شود، خواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی