بازدید 3549
۶

وزیر بهداشت: حفظ جان مردم اولویت دولت سیزدهم بود

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در مورد کنترل بیماری کرونا گفت:با توجه به آمار بالای ابتلا و مرگ و میر کرونا در زمان آغاز به کار دولت مردمی، حفظ جان مردم اولویت دولت سیزدهم بود.
کد خبر: ۱۱۳۵۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶ 16 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، بهرام عین‌اللهی در جلسه علنی امروز -سه شنبه ۲۵ مردادماه- مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مهدی عسگری در خصوص سوالات و ابهاماتی درباره واکسیناسیون اجباری، عوارض مربوطه، و روند مدیریت مقابله با بیماری کرونا گفت: با توجه به آمار بالای ابتلا و مرگ و میر کرونا در زمان آغاز به کار دولت مردمی حضرت آیت الله رئیسی، حفظ جان مردم اولویت دولت سیزدهم بود. در اولین دیداری که دولت سیزدهم با مقام معظم رهبری داشت، معظم له اولین درخواست خود را به عنوان موضوع فوری و اولویت‌دار بحث کرونا و سلامت مردم عنوان کردند تا بتوانیم از این وضعیت نجات پیدا کنیم.

وزیر بهداشت بیان داشت: ما باید روزهای دلهره‌آور و سختی که روح و جسممان را آزرده کرده بود را به یاد بیاوریم، روزهایی که بیش از ۷۰۰ جانباخته داشتیم و شاهد اعمال قرنطینه‌های خانگی، وضع اسفناک بیمارستان‌ها، صف‌های طولانی چند روزه برای بستری، خستگی و فشار روانی پرسنل، محدودیت در ارائه خدمات به مردم در مشاغل خدماتی، کمبود واکسن کرونا، صف‌های طولانی چند صد متری تزریق واکسن، محدودیت‌های تردد شبانه، تعطیلی رفت و آمدهای خانوادگی، ممنوعیت مسافرت‌های بین شهری، تعطیلی برخی از کسب و کارها مانند مشاغل گردشگری و تعطیلی‌های مکرر بازار و وضعیت نابسامانی که در شروع کار دولت داشتیم، بودیم.

وزیر بهداشت و درمان بیان داشت: در چنین شرایطی دولت سیزدهم همزمان با اوج پیک پنجم کرونا کار خود را آغاز کرد. در روز بیش از ۵۰ هزار مبتلا داشتیم، تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیش از ۸ هزار نفر بود و تعداد مرگ و میر حدود ۷۰۰ نفر بود.

عین‌اللهی اظهار کرد: ستاد ملی کرونا در اسفندماه ۱۳۹۸ به ابتکار مقام معظم رهبری شروع به کار کرد و این ستاد تصمیم‌گیری در مورد همه ابعاد بیماری کرونا را برعهده دارد و فقط شامل دولت نمی‌شود. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه با مسائل امنیتی، دادستان کل کشور، رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه و رئیس سازمان صدا و سیما، روسای کمیسیون‌های بهداشت و درمان و اجتماعی مجلس، وزرای کشور، راه، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد و بهداشت و درمان از اعضای این ستاد محسوب می‌شوند.

وی افزود: تصمیم‌گیری ستاد کرونا به عنوان مصوبه این ستاد لازم‌الاجرا است، به عنوان مثال در همان زمان حاج آقای علی اکبری؛ امام جمعه موقت تهران با من تماس گرفتند و گفتند مقام معظم رهبری فرموده‌اند در صورتی نماز جمعه برپا می‌شود که ستاد ملی کرونا تصویب کند لذا نظر رهبر انقلاب همین بوده که هر آنچه ستاد ملی کرونا تصویب می‌کند لازم‌الاجرا است و ما نیز هیچ کاری برخلاف مصوبه ستاد کرونا انجام ندادیم.

عین‌اللهی گفت: حمایت‌های مقام معظم رهبری در ریاست جمهوری بوده که در راستای حل مسئله و مدیریت کرونا انجام شده است. جلسات این ستاد به صورت منظم و با حضور استانداران کل کشور و روسای محترم دانشگاه‌ها و اعضای مذکور برگزار شده و این ستاد مسئولیت کنترل و هدایت بیماری کرونا را به عهده داشته است.

وی در خصوص موضوع واکسیناسیون تصریح کرد: واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه‌گیری در بیماری کرونا بوده است و توانسته افراد را در مقابل این بیماری مصون کند. واکسیناسیون در کشور ما قدمت بیش از یک قرن دارد؛ اولین بار در انیستیتو پاستور ایران در سال ۱۲۹۹ واکسیناسیون انجام گرفته و بعد از آن هم واکسن و سرم‌سازی رازی در سال ۱۳۰۳ این کار را انجام داده است و با انجام واکسیناسیون بیماری‌هایی چون آبله، فلج اطفال، سرخک، سرخجه مادرزادی، سل، دیفتیری، مالاریا، کزاز و سیاه‌سرفه در کشور ریشه‌کن شده است و ایران اسلامی بر طبق اذعان همه سازمان‌های بین‌المللی از کشورهایی است که در این زمینه جزء کشورهای پیشرو محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت و درمان افزود: در کنار واکسیناسیون با شیوه‌های بهداشتی به عنوان مهمترین عامل جلوگیری از شیوع کرونا شاهد کاهش میزان مرگ و میر بودیم و افرادی که علیرغم زدن واکسن به این بیماری مبتلا شدند با شدت کمتر آن مواجه بودند. استراتژی اصلی ستاد ملی کرونا در کنار رعایت همه شیوه‌نامه‌های بهداشتی قرار گرفت به نحوی که شاهد بودیم مقام معظم رهبری شخصا برای تزریق واکسن ایران اقدام نمودند و در مقابل دوربین‌های صدا و سیما واکسن زدند تا همه مردم این کار را انجام دهند. همچنین در بیانات خود به همه تأکید کردند که همه مردم باید این کار را انجام دهند. پیرو مصوبه ستاد ملی کرونا واکسیناسیون عمومی در کشور آغاز شد و انجام گرفت.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۶
با گرانی ارزاق ، شیر و لبنیات ، گوشت قرمز و سفید و هزاران چیز دیگر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لابد بهمین خاطر است که بجای واردات واکسنهای معتبر واکسنهای چینی واردکردید.جالب اینکه واکسن استرازنکا 4 دلاراست ولی چینی های کلاش باسواستفاده از خودتحریمی ما وچاپلوسی مقامات وزارت بهداشت سینوفارم بی کیفیت را 9 دلار قالب کردند.
جناب وزیربهداشت دارو قانونا ازهرگونه مالیات وعوارض معاف است.درحالیکه درخبرها داشتیم قرار است ازواکسن انفلونزا مالیات گرفته شود.یعنی واکسنی که قبلا 35 میخریدیم وسال گذشته با حذف ارزترجیحی یکدفعه شدبالای 200 .امسال تازه باید مالیات هم بدهیم. خیلی جالبه که برای انفلونزا نگرفتن باید به دولت مالیات وعوارض بدهیم.درحالیکه با توجه به همپوشانی این بیماری با کرونا اصولا باید رایگان میدادند
نمیدانم چرا بعد از روی کار امدن ریسی همه چیز خوب شد . در زمان روحانی امامان جمعه خیلی شلوغ کردند که در واکسنها جی پی اس هست در واکسن موادی گذاشته اند که مردم را عقیم میکند در واکسن موادی است که اقایان را زن میکند .
با ورود واکسن مرغوب کاملا مشهود است!!!
حتما با امضای نامه ممنوعیت ورود واکسن معتبر به فکر جان مردم بودی. فکر کردی ما یادمون میره؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی