بازدید ۵۹۸۶۰
اتفاقی عجیب در شعب بانکی
طبق قانونی که بانک مرکزی به آن تاکید و اشاره دارد، شاهد رفتاری خلاف آن در برخی از بانک‌ها هستیم. انتظار می‌رود که بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر روند اجرای قانون جدید چک، نسبت به مشکلات پیش آمده برای مردم بی تفاوت نباشد و هرچه سریع‌تر موضوع را بررسی و چاره اندیشی کند.
کد خبر: ۱۱۳۲۹۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۱ 03 August 2022به گزارش تابناک اقتصادی؛ «قانون اصلاح قانون صدور چک» در آبان ماه سال ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از تأیید توسط شورای نگهبان طی بخشنامه شماره ۳۲۰۴۶۵‌‏.۹۷ مورخ ۱۲ ‏آذر ماه ۱۳۹۷ به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.   این در حالی بود که بر اساس قانون جدید چک، بانک مرکزی مکلف بود ظرف یک‌ سال اقدامات لازم در خصوص چک‌های الکترونیکی را انجام دهد و دستورالعمل‌های لازم را صادر کند، به عبارت دیگر، مهلت بانک مرکزی برای راه اندازی چک الکترونیک ابتدای آذر ۱۳۹۸ پایان یافت و از این تاریخ مدیریت این بانک در دولت قبل، تخلف کرد.
 
اما در نهایت با شروع دولت سیزدهم و تغییر سکاندار بانک مرکزی، اقدامات موثرتری در جهت اجرای قانون مذکور انجام شد.  

در این میان، یکی از موارد مهم در این قانون، رسیدگی به وضعیت چک‌های برگشتی در شبکه بانکی کشور بود، به گونه‌ای که با اجرای ماده مربوطه در این قانون، سازوکار رسیدگی به چک‌های برگشتی در شعب بانکی فرآیند جدیدی پیدا کرد. اما در این میان، به نظر می‌رسد مشکلاتی برای برخی مردم به وجود آمده است.

رویکرد بانک مرکزی چه بود؟

در این باره، ابتدا باید به تصمیم مهمی اشاره داشت که چند ماه قبل توسط یک مقام مسئول در بانک مرکزی رسانه‌ای شد. پانزدهم اردیبهشت ماه امسال، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی (۱۵ اریبهشت ماه امسال) در گفت‌وگو با رسانه ملی درباره نحوه مسدودی حساب‌های فرد صادرکننده چک برگشتی عنوان کرد: با توجه به اینکه ماده ۵ مکرر قانون اصلاح قانون صدور چک، مواردی را برای شخصی که چک وی برگشت می‌خورد در نظر گرفته است، یکی از این موارد کسر مانده چک برگشتی از کلیه حساب‌های صادرکننده چک در شبکه بانکی است. وی تاکید داشت: در حال حاضر بخشی از این قانون در حال اجراست؛ بدین معنا که اگر فردی در یک بانک دسته چکی داشته باشد و چک او برگشت بخورد، از تمام حساب‌هایش در همان بانک مبلغ مربوطه برداشت و اگر چک مبلغش کفایت کرد، پاس می‌شود.  

جزئیات مسدودسازی حساب‌های بانکی چه بود؟

سرانجام با گذشت چند هفته از این اظهارات، روز جمعه ششم خردادماه معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص جزئیات جدید از مسدودسازی وجوه حساب‌های بانکی مربوط به صادرکننده چک برگشتی اظهار داشت: از فردا شنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۱، بخش جدیدی از قانون چک عملیاتی خواهد شد و این بخش مربوط می‌شود به مسدودسازی وجوه چک برگشتی در کلیه حساب‌های فردی که چک برگشتی را صادر کرده است. به عبارت دیگر تا به امروز اگر چک فردی برگشت می‌خورد، در همان بانک اگر وجوهی داشت، برای پاس کردن مبلغ چک از آن وجوه استفاده می‌شد، ولی از فردا این موضوع به کلیه بانک‌ها تسری پیدا می‌کند. نحوه مسدود شدن وجوه در حساب‌های فرد هم به‌ این‌ ترتیب است که از حساب‌های با مانده موجودی بالاتر شروع می‌شود و به تدریج پایین می‌آید، تا جایی که مبلغ کسری چک برگشتی را بتواند پوشش دهد، تا همان رقم مسدود شود و خود حساب در اینجا مسدود نخواهد شد، بلکه مبلغ مانده‌ای که در حساب وجود دارد مسدود می‌شود. اگر فردی در پنج بانک حساب دارد و در بانک اول چک وی برگشت می‌خورد، مانده تمام حساب‌ها احصا می‌شود و در مرحله بعدی به ترتیبی که از بیشترین به کمترین مانده است، کسری موجودی چک برگشتی مسدود خواهد شد.
 
چرا همه حساب‌های بانکی صادرکننده چک برگشتی بدون محدودیت مسدود می‌شود؟  
 
محرمیان تأکید داشت: حد نهایی هم همان مبلغی است که چک برگشتی است. در این فرآیند از برگشت خوردن چک  جلوگیری نمی‌شود، بلکه وجوهی که فرد در کلیه بانک‌ها دارد، به‌اندازه مبلغ آن چک برگشتی مسدود خواهد شد؛ یعنی فرض کنید شخصی بخشی از مبلغ چک را در حساب خود دارد. طبیعتاً آن میزان مبلغ در نظر گرفته و پاس می‌شود و بقیه مبلغ، یعنی آن مانده و کسری چک برگشتی در کلیه بانک‌ها، به میزان آن مبلغ مسدود خواهد شد.

اما این اظهارات معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی مبنی بر اینکه مسدودی حساب‌ها تا حد همان مبلغی است که چک برگشت خورده است و قرار نیست تمامی حساب‌های بانکی فرد به طور کامل مسدود شود، در عمل قیق اجرا نمی‌شود. این چالشی است که از سوی تعدادی از مخاطبان تابناک نیز مطرح شده است.
 
چرا همه حساب‌های بانکی صادرکننده چک برگشتی بدون محدودیت مسدود می‌شود؟  

پیام‌های رسیده به تابناک نشان می‌دهد بر خلاف ادعای محرمیان که گفته بود در این فرآیند از برگشت خوردن چک  جلوگیری نمی‌شود، عملا شاهد مسدود شدن همه حساب‌های بانکی هستیم. این در حالی است که وی در خردادماه اظهار داشت: وجوهی که فرد در کلیه بانک‌ها دارد به‌اندازه مبلغ آن چک برگشتی مسدود خواهد شد. یعنی فرض کنید که شخصی بخشی از مبلغ چک را در حساب خود دارد، خب طبیعتاً آن میزان مبلغ در نظر گرفته و پاس می‌شود و بقیه مبلغ، یعنی آن مانده و کسری چک برگشتی در کلیه بانک‌ها، به میزان آن مبلغ مسدود خواهد شد.

برای نمونه یکی از مخاطبان با اشاره به اینکه چک وی در یکی از بانک‌های خصوصی برگشت خورده اظهار داشت: یکباره متوجه شدم که تمامی حساب‌های بانکی مسدود شده و عملا حتی امکان خرید نان را هم ندارم. برخلاف صحبت‌های مقام مسئول در بانک مرکزی، خبری از مسدودسازی حساب بانکی به میزان رقم چک برگشتی نیست و حتی حساب‌های بانکی بنده که رقم بسیار ناچیزی داشت هم مسدود شده است.
 
وی تاکید کرد: مبلغ چک بنده ۴۰ میلیون تومان و موجودی حساب این چک کمتر بوده و طبیعتا برگشت خورده تلقی می‌شده، اما نکته عجیب ماجرا این جاست که حساب دیگر بنده ـ که رقمی حدود ۵۰ میلیون تومان موجودی داشته ـ مسدود شده و در این جا طبق صحبت این مقام بانک مرکزی، کفایت رقم چک برگشتی با این حساب صورت گرفته و نیازی به مسدودسازی سایر حساب‌های بانکی نبوده، ولی آنچه در عمل اتفاق افتاده، از دسترس خارج شدن همه حساب‌های بانکی با تمام مبالغ موجودی بوده است. در این شرایط اقتصادی و نیاز اساسی به کارت بانکی، چالش اساسی برای بنده به وجود آمده است.

این تنها یک نمونه از گلایه شهروندی است که در این وضعیت گرفتار شده است. به هر صورت طبق قانونی که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی هم به آن تاکید و اشاره دارد، شاهد رفتاری خلاف قانون در برخی از بانک‌ها هستیم. انتظار می‌رود که بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر روند اجرای قانون مذکور، نسبت به این مشکلات مردم بی تفاوت نباشد و هرچه سریع‌تر موضوع را بررسی و رفع کند.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳۹
انتشار یافته: ۵۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این خوبه تا شخص حسابش را جمع کند برگشت نخورد
پاسخ ها
سوباسا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
دست بانک مرکزی درد نکنه
اگر واقعا چنین کاری کرده جای قدردانی داره
تا صادر کننده چک حواسشو جمع کنه و گیرنده چک رو که روی وجه چک حساب کرده به دردسر نیندازه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
شما موضوع را با دقت نخواندی.
این بنده خدا گفته چرا به میزان رقم چک برگشتی ، حسابم مسدود نشده و عملاً تمامی حساب های بانکی با تمام موجودی مسدود شده.
چون قانون میگه فقط به میزان رقم چک نه اینکه تمامی حسابها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
واقعا بانک مرکزی درحق مردم ظلم میکنه.بنده ضامن یه نفر شدم دوتا قسط ش عقب افتاده. بانک مرکزی اجازه دریافت هیچ گونه وامی را به من نمی‌ده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
می خواستی نشی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
شما معنی ضامن رو نمیدونی ، معنیش اینه که قسط اش عقب افتاد باید تو بدی ، برو اقساط عقب افتاده اش رو بده بعد هم برو وامتو بگیر .ا
ناشناس
| United States |
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
یکی از دوستهای من ۲۵ میلیون چک داشته ولی تو حسابش ۲۴.۵ بوده برگشت که شده و حساب او مسدود ، بانک به او گفته ۲ برابر مبلغ چک باید حساب را پر کنی تا حساب ازاد شود یعنی این بابا ۵۰۰ هزار تومان کم داشته ولی بعد ۵۰ میلیون آورده حساب را پر کرده تا چک پاس شود و پول خودش هم ازاد شود و ۵۰ تومان را به دوستش که قرض گرفته بود برگرداند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
هر کی ضامن بشه پای لرزش هم باید بشینه.
نه گفتن را بیاموزید و ضامن کسی نشوید
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این بانکی ها بیسواد هستن برای من هم چنین اتفاقی افتاد ولی با فشاررزیاد متقاعدشان کردم که حرف بی ربط میزنند و باید به اندازه کسری حساب خودراپرکنند لذابا زور خودم ودعوا با انها چک خودم راوصول کردم و دهن همه انها را بستم ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
فرآيند فعلي قطعا اصلاح خواهد شد ، اما به نظر شما شخصي كه 50 ميليون در حساب دارد اما چكش در بانك ديگري با مبلغ كمتر برگشت مي خورد ، قانون را رعايت كرده و تابع قوانين هست كه شما به بانك مركزي انگ حركت بر خلاف قانون را مي زنيد؟؟؟
پاسخ ها
سوباسا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
کسی که در بانک دیگر 50 میلیون پول دارد ولی حساب دیگر خود را برای چک 5 میلیون تومن شارژ نمی کند یا کلاهبردار است یا حواس پرت است باید منشی و کارگزار بگیرد یا دوست دارد مردم را اذیت کند که برگشت خوردن چک حقش است
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
خو چک بی محل نکش!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
ربطی به چک بی محل نداره این موضوع
شاید شما یادت رفته باشه مبلغ چک رو به حساب جاریت واریز کنی
شاید مبلغ و یا تاریخ اشتباه توی ذهنت مونده باشه و
...
اونوقت که باید یه هفته کار و زندگیتون رو تعطیل کنید و دنبالش بدوین هم ببینم میاید اینجا بگید کار خوبیه یا نه

قانون خوبی هست به شرطی که درست اجرا بشه
نه اینکه ملت رو سرگردون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این اتفاق جالب است که شما یک چک صادر میکنید به مبلغ 100 میلیون تومان
در روز سر رسید چک 99 میلیون به حساب شماست و به خاطر کسر موجودی چک برگشت میخورد
مبلغ 99 میلیون شما مسدود میشود و تا اینجای کار همه چیز خوب است و شما باید با واریز 1 میلیون بتوانید چک برگشت خورده را پاس نمایید
ولی اینگونه نیست !
آن 99 میلیون مسدود شده حتی برای وصول همان چک هم قابل استفاده نیست و شما باید مبلغ 100 میلیون دیگر به حساب بریزید و موجودی شما به 199 میلیون تومان برسد تا چک 100 میلیونی پاس بشود و بعدا آن 99 میلیون هم رفع مسدودی !

در کجای دنیا مبلغ مسدود شده بابت برگشت یک چک برای وصول همان چک قابل استفاده نیست ؟!!!!!!!!
پاسخ ها
بانو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این نشان از سو استفاده بانک هاست، در واقع یک راه کاسبی دیگر برای افزایش اعتبار بانک، جور شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
در انگلستان که من زندگی می کنم هم به همین شکل است.
البته سیستم های یادآور چک هست که نمی دونم اینجا هم در ایران هست یا خیر. در کل در دنیا بجز تجار بزرگ و شرکت ها کسی چک استفاده نمی کند. اما در ایران چک حکم پول برات شده است که غلط است
محمد مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
تو را جان عزیزانتان این یه قانون درست رو هم با فشار از بین نبرید. ترا جان عزیزانتان این قانون رو ضعیف نکنید. موتور سوار بی پلاک و پلاک مخدوش رو رها کردید در سطح کل شهرو کشور بی خیال زمین زدن این قانون بشید . این قانون باید سالها پیش اجرائی میشد. مثل قطع کردن دست دزدهای بیت المال که هنوز خبری از آن نیست .
بدیهی است در جرایان برخی از اشخاص تا رفع ایرادات سامانه ها آسیب ببینند(که باید به سرعت به بانکهای دارای باگ هشدار جدی داد ) لیکن آسیب کلیه این اشخاص بسیار بسیار کمتر از آسیب اقتصادو کسانی است که مورد کلاهبرداری قرا رگرفته اند. آسیب این اشکال سیستمی که به زودی هم رفع خواهد شد بسیار کمتر از سلب اعتماد درگردش پولی و اثر منفی چک بلا محل در کسب و کارها است.
فامیل دور
|
Germany
|
۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
خیلی هم کار خوبیه اگه تنها به اندازه مبلغ چک مسدود کنن صاحب حساب رغبتی به پرداخت پول طلبکار نداره و میگه برو شکایت کن و دو سال بدو شاید تونستی پولی که طلب داری رو بگیری اما همین کاری که بانک مرکزی کرده یعنی تمام حسابهای صاحب حساب رو مسدود کنه و بدهکار نتونه حتی یه نون بخره بدهکار رو مجبور میکنه تا سریع بره پول طلبکار رو بده تا حساباش رفع مسدودی بشه از بانک مرکزی میخوام همین روند رو ادامه بده یسریا اگه چوب بالاسرشون نباشه مردم رو بیچاره میکنن..
تابناک جان مادرت چاپ کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
چشم شان کور تا وقتی چک کشیدند چک را پاس کنند می دانید چه حجمی از شکایات و دردسرها و گرفتاری های مردم سر همین بدقولی و بی وفائی و برگشت خوردن چک بوده است. بگذارید مردم ارامش داشته باشند و وقتی فردی چک صادر کرد یعنی باید وجه ان را تامین کند
محند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
به آن مخاطبت بگو تو که ۵۰ تو یه حسابت داری چک ۴۰ تومانی مردم را پاس کن نه مردم را اذیت کن نه وقت سیستم بانکی را بگیر نه خودت لنگ پول نون
پاسخ ها
سوباسا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
مرحبا
جواب دقیق و منطقی
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
سلام
یک بار چک شرکتی ما برگشت خود جالب است مبلغ چک از حسابهای هر فرد صاحب امضا کسر شد یعنی در مجموع دو برابر چک صادره
تازه رفع اثر از بانک سامان یک هفته طول کشید
این سامانه نیاز به رفع ایراد دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اتفاقا این طوری خوبه تا کسی که پر کردن پول چک اش براش مهم نیست نتونه حتی نون هم بخره تا آدم بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اتفاقا این مدلی خوبه
چشمشون کور که چک بلاکحل صادر نکنن
دردشو اگر کسی کشیده باشه متوجه میشه چی میگم.
ی برگه کاغذ میدن دستت برو به سلامت.حالا هی باید دوید دنبال پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
خب درستش هم همینه. کسی که چکش برگشت میخوره باید به اشد مجازات برسه. به نظر من کسی که چکش برگشت میخوره حتی باید گذرنامه اش هم موقتا باطل بشه و موبایل و تلفن هاش هم قطع بشن و موقتا رانندگی هم براش ممنوع بشه.
علیرضا باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
متاسفانه در رعایت مقررات مربوط به قانون چک بانک مرکزی در ابلاغ آیین نامه ها و رویه ها بدون در نظر گرفتن حق حیات و برخورداری از حداقل حقوق شهروندی مردم نسبت به مسدود نمودن کلیه حساب های بانکی اقدام میکند اگر این امر قانون هم بوده باشد احتمالا در مسیر قانونگذاری اشتباهی رخ داده چرا که یک فرد حتی در صورت داشتن چک برگشتی به هزار و یک دلیل هم باشد نباید از حقوق شهروندی خود از نظر برخورداری خدمات بانکی محروم شود به قدری آش شور شده که فرد حتی قادر به خرید نان نیز برای خانواده خود نخواهد بود ضمن احترام به اساس قانون مبنی بر حمایت از اعتبار چک و تکلیف هر فرد برای انجام تعهدات خود در زمینه چک به نظر می رسد در این خصوص راه افراط و تفریط رفته شده است از طرفی بعضا مثل مورد خودم مواجه با سرقت دسته چک مواجه شدم علی رغم صراحت قانون در ماده 14 قانون چک مبنی بر حمایت از مالباخته متاسفانه بانک ها تفسیر به رای میکنند و مشتری خود را از حق قانونی خود ساقط میکنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
احتمالا تو خودت از اون هایی هستی که کارت کشیدن چک بی محل است و حالا نگران خودت شدی والا اگر از کسی چک داشتی و پاس نمی شد و تو دردسر ممی افتادی این حرف را نمی
زدی
بفهم نفهم
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
استاد کاملا بحق و عالی گفتی دوستان اینجا همه طوری حرف میزنن انگار کسی مقروض یا بدهکار نشده یا همه وعداهاشونو سرجاش وسروقتش پیاده کردن.بهرحال ممکنه توزنذگی هرکسی فشار مشکلات باعث شه بدقول ویا بدحساب شه این دلیل بر محرومیت از امکانات زندگی نمیشه هممون میدونیم مشکلات اقتصادی مملکت ویا همین بدحسابی ملت ریشه از جاهای دیگه میخوره.یکی هم اینکه چک وقتی کسی میگیره خودش کل مسئولیت های خلف وعده ویا برگشت خوردنش رو هم گردن میکشه وحتماسود بسیار خوبی داره که قبول مییکنه والا قیول نکنه چک نگیره
خب .بدهکار و بدحساب وبدقول همیشه بوده و هست واهرم فشار و دست به یقه کردن وی وتحت فشاروارد کردن فشار حتی بخانواده و افراد تحت سرپرست وی برای وصول بدهی کار نسنجیده ای ست. وکاش روزی فرارسه که بفکر کمک به قشر شکست خورده و اینچنینی باشیم نه اعمال زور و تحریم .. گفتم تحریم یاد تحریمهای آمریکا و دنیا افتادیم به ملت بیگناه ایران که عینا درمصداق حرفای بالای منهستن خوب بخونید واگه درک کنید .. درپناه خق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اتفاقا خیلی هم قانون خوبیه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
چرا باید چک برگشت بخوره؟ شما چرا نگران چک برگشتی ها هستین ؟ نگران اونی باید بود که پولش رفته
پاسخ ها
جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
درست میفرمایید طرف چک داده و متعهد ب پرداخت مبلغ چک هست اما به هر دلایلی از جمله فراموشی بیماری و...موعد سررسید چک رو نتونه پاس کنه و یهو تمام حساباش مسدود بشه طرف چکار میتونه بکنه
خوبش این بود که چک برکشت بخوره و به طرف اطلاع رسانی بشه و شرایط عدم تسویه چک تا حدود۱۰روز بهطرف اطلاع رسانی بشه و بعد مسدودی حساب
حق گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
بانکها فقط فکر تامین سپرده برا پرداخت وام به کارمندان بانک هستند نه فکر مردم . در تمام موارد خلاف قانون و دین عمل میکنند و تز هییچ شخص و دولتی و حتی از قانون . قضا ترسی ندارند چون میدونن کسی پیگیر جنایتهای مالی اونها نیست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
40 سال ملت بیخیال چک میکشیدن اگر هم برگشت میخورد پدر طلبکار در می اومد تا وصل کنه و همه رقمه همه چیز به نفع بدهکار بود
الان که دارن حق رو حق دار میدن و برای افراد بی مسئولیت هزینه درست میکنن ملت شاکی شدن؟
پدر ما دراومد تو بازار از دست چکهای فاقد موجودی
خیلی هم کار خوبی میکنن اگر دست من بود به سازمان اسناد میگفتم املاکشون هم توقیف نگه داره نتونن معامله کنند
اینجوری شاید یکم مسئولیت پذیر بشن
شما تو رانندگی هم یه اشتباه میکنی تصادف میکنی موظفی خسارت بدی چرا باید هر کسی بتونه قلمشو رو چک به هر مبلغی هوس میکنه به حرکت در بیاره
علی مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اشنایان ما سر همین چک های برگشتی و نبود قانون زندگی اش را از دست داد و خانواده اش از هم وا ریخت مالش رفت زندگیش رفت و طرف چک را پاس نکرد. انوقت می گویی چرا جساب های یک ادم بد قول و بی انصاف و بی تعهد باید بسته شود . خودت را بزار جای کسی که چک گرفته و مال یا خدماتی طی چند ماه انجام داده و حقوقش را نگرفته و الان با یک ورق کاغذ ( چک برگشتی ) مانده چکار کند
غلامحسین دهنوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
باسلام وادب واحترام درخصوص چکهای برگشتی بهترین راه وصول آن مسدود حسابهای صادرکننده چک است درغیراینصورت ۶۰درصدچکها برگشت میخوره کسی که چک صادرمیکنه وظیفه قانونی اوست حسابش پول داشته باشه نه اینکه بنده خدا طلب کاربره به بانک با جواب موجودی ندارد روبرو بشه شما باشیدناراحت نمیشین پس مسدودی همه حسابها بهترین کارآست حتی اگر بانک مرکزی خودش مسدود کنه بهترازاین است که به دادگاه بریم ممنون ازاین مقاله تان یاعلی
مهدی قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
آره متاسفانه، همه حساب ها رو می بندن، همین اتفاق برای من افتاد، دو سه میلیارد چکم برگشت خورد، همه حسابامو بستن، دیگه نمی تونستم حتی نون هم بخرم. اما یه فکری به ذهنم رسید برای اینکه آثار لین کار غیر انسانی بانک مرکزی رو علیه خودم خنثی کنم رفتم با کارت بچم نون خریدم. اولش کارتشو نمی داد. می گفت تو این کارته پول زیاده گفتم اون یکی رو بده که توش کمه، بهش قول دادم از این به بعد کارتاشو بیشتر شارژ کنم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این حجم مبادله و معامله با چک واقعا مسخره‌ست.کلا قانون چک مثل بسیاری از قوانین دیگه ایراد داره و باعث آزار و اذیت مردم شده. وقتی کسی چک کشید باید از هر حسابی که پول داره چک پاس بشه والسلام.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اون شخصی که به خاطر عدم تامین موجودی نتونسته به پولش برسه و حالا حالا ها باید بدود الان مظلوم واقع شده یا این آقا که چک کشیده و چون چکش برگشت خورده حسابهای بانکیش مسدود شده اند.
این شخص حتی حاضر نشده پول از این حساب به اون حساب واریز کنه تا چکش پاس بشه و مردم رو اذیت نکنه ، چه اشکالی داره ایشون هم کمی تنبیه قانونی بشه تا بفهمه مفهوم چک یعنی پول نقد نه اعتبار و قول.
صاحب حساب طبق قانون در صورت نبود موجودی حساب حق صدور چک رو نداشته( چون چک معادل پول نقد است ) و در واقع کلاه برداری کرده حالا هم باید تنبیه شود تا بار دیگه این کار رو تکرار نکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
به نظر باید برای چکهای بالای صد میلیون هم ملک و املاک طرف هم ممنوع المعامله بشه تا سریعا چکشو پاس کنه!
دانیال
|
United Kingdom
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
بانک‌ها باید به مشتریان خودشو اعتبار بدهند.این اعتبار هم باید بر پایه میزان ورود و خروج موجودی از حساب باشه.مثلا اگر یک مشتری در سال ۵۰۰ میلیون میزان خروج و ورود پول به حسابش هست مبلغ ۵۰ میلیون اعتبار برای حساب مشتری در نظر بگیرند که اگر مثلا مشتری یک چک ۲۰ میلیون تومنی داره اما موجودی حسابش ۱۹ میلیون هست آن یک میلیون را بانک اعتبار بده و چک مشتری را پاس کنه و به مشتری اطلاع بده و در اولین واریزی به حساب آن مبلغ طلب از مشتری را کم کنه نه اینکه حساب مشتری را ببنده برای ۱ میلیون تومن کسری.
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
من چک صدو چهل میلیون تومان کشیدم . پول در حسابم موجود بود . چک برگشت خورد فهمیدم حروف وجه را ریال با تومان اشتباه کرده بودم . تعجب کردم که چرا این چک را بانک پذیرفت و به حساب فرد گذاشت . بعد کلیه حسابهایم به اندازه وجه چک مسدود شد . مجبور شدم صدوچهل میلیون دیگه به حسابم بریزم تا چک پاس شود یعنی با دویست و هشتاد میلیون در حسابم چک پاس شد و بعد حسابهایم باز شد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
امکان ندارد در صورت مخدوش بودن چک، در شبکه بانکی ثبت و اقدام شود
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
بیشتر کامتا نشون‌میده که این نظرات پر از نفرت، از کار نکردن و بی تجربگی ناشی میشه . به این نکات هم توجه بشه بد نیست
اگه کلاه صادر کننده چک برداشته شده باشه و حقوقش رو بابت چک صادر شده دریافت نکرده باشه چی ؟
اگه آدم معتمدی باشه ولی نتونسته باشه مطالباتش رو وصول کنه چی ؟
اگه توی این اوضاع خراب کرونا انتظار همکاری و همراهی داشته باشه تا با زمان بیشتر چکشو پاس کنه چی ؟
همه ملت کلاه بردار نیستند ... این آدمایی که نظر تند میدن بدونند که همه چک ها عمدا برگشت نمیخورن ... هزار تا فاکتور توی کاسبی هست تا شما بتونی متعهد باشی . تازه مشکلات رابج اقتصادی به کنار .
پاسخ ها
کوثر ناب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
شکر اضافه خورده که چک بی محل صادر کرده بی انصاف بی تعهد مال مردم خور
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
اگر در کشورهای دیگه این سخت گیری ها انجام بشه خیلی ها میگن ببین چقدر نظم دارن و تو ایران خ...ه. اما اینجا برای منافع شخصی خودشان، قانون را اشتباه و نظرات دیگران را نشآت گرفته از کینه و نفرت تلقی می کنند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
دوست عزیز قانون رو بر اساس اما و اگر نمی نویسند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
سه سال پیش ضامن یه از خدا بی خبر شدم و زمانی که نیاز به کمک داشت کمک کردم ولی حالا آدم بده شدم مبلغ وام ۶۰ میلیون بوده و بانک چک ۱۲۰ میلیون گرفته و چون وام گیرنده متواری شده و اقساط پرداخت نشده بانک چک رو برگشت زده و حالا مشکلاتی برام پیش آورده به شورای حل اختلاف هم شکایت کردم میگن راجع به چک کاری نمیشه کرد باید خودت پرداخت کنی نمی دونم چکار کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
بایدهمه حساب های صادرکننده چک مسدودشود.سختگیرانه عمل کنه دولت تا کلاهبرداری کم بشه.کسی که دیگر حسابش پراست وحسابی که چک صادر کرده خالی باشه باید گوش این یارو رابرید داد دستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
هرچقدر سخت بگیرن هم به نفع صادرکننده هم به نفع دریافت کننده هم به نفع دولت است والسلام
مجیداحمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
سلام ببخشید ریاست بانک مرکزی بنده یک وام داش بودم ومن پول چک راواریز کردم بانک از حساب وام را برداشت نموده‌ وچک من برگشت شوده وتمام حساب‌های بسته‌ شود من درشهردیگری بودم وخداشاهده با دربدری از آن شهر به منزل رسیدم این چه کارست شما که سرکشی توحساب های همه می اندازند حداقل از حساب های دیرما پول را برداش کنید واین همه ماراازیت نکنید دیکر بسه
مجاهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
دست بانک مرکزی و قانون درد نکنه مال مردم رو بخوری و نسبت به پرداخت بدهی ت بی تفاوت باشی اول کاری که اگر تو این مملکت درست انجام شده همینه فشار بر گلوی مال خوران
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
خیلی عالی هستش
دلیلی نداره فردی که چک کشیده با وجود پول در سایر حسابهاش چک مردم را پاس نکنه.
بیشتر افراد کلاهبردار از این طرح گلایه دارند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
قانون خوبیه ولی باید هنوز روش کار بشه الان بیشتر به نفع بانکه تا ملت .چک برگشت میخوره باید اندازه کمبود ازحساب برداشت بشه و تمام نه اینکه ملت را به دردسر بندازن
علااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
این کار اصلا درست نیس طرف پول داشته باشه چکوپاس میکنه حالااز کجادوبرابرشو بریزه بدتر بیخال میشه بجای اینکه روحیه بدیم حساب پرکنه بدترروحیه شو ازبین میبریم بیخیالشه درصمن این کار براای پولدار خوبه نه کسبه وتولیدی نوپا که جرات ریسکو ازش میگیره همون پولدارها روزی هیچ نداشتن ریسک کردن فقط مسدود حساب کافی بود باتشکر
ناشناس
|
Lithuania
|
۱۵:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
از دوستان من همین اتفاق براش افتاده بود. پول رو اشتباه به یه حساب دیگش واریز کرده بود و چک برگشت خورده بود.
متاسفانه بانک فرد رو مجبور میکنه تا 2 برابر مبلغ چک برگشتی رو به حساب واریز کنه تا قضیه ختم بشه!!!!!!
رفع مسدودی هم آنی نیست!!!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی ربیع الاول باقر نمازی سیامک نمازی محمد هادی زاهدی وفا نیکا شاکرمی
آخرین اخبار