بازدید ۴۲۱۰۲
سه هزار و چهل و نهمین بسته ویژه خبری «تابناک»
در بسته خبری امروز «تابناک»، تیتر‌هایی مانند: سفر هیأتی نظامی از ایران به عمان/ میرسلیم: «اف‌ای‌تی‌اف»، بحث انحرافی و فعلا دست و پا گیر است / عارف: قوه قضاییه در مساله حصر میدان داری کند /۶۵ درصد بیماران بیمارستانی در تهران از شهرستان‌ها هستند و ... را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۱۲۷۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰ 28 June 2022

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

احمد خاتمی: برخی دوباره می‌خواهند تز رضاخانی جدایی دین از سیاست را احیا کنند
سید احمد خاتمی، امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه برخی دوباره می‌خواهند تز رضاخانی جدایی دین از سیاست را احیا کنند، ادامه داد: برخی می‌گویند، برای نجات روحانیت باید همه روحانیت مسئول از مسئولیت‌های خود کنار بروند، برخی نمی‌فهمند چه می‌گویند، همه کنار بروند، به این معناست که حکومت را به دیگران بسپاریم و بگوییم ما اهلش نیستیم. خاتمی با تأکید بر اینکه روحانیت به صحنه آمده و به فضل خدا با تمام قوا در صحنه می‌ماند، اضافه کرد: روحانیت در متن انقلاب بوده، هست و خواهد بود، امام (ره) فرمود اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند، پیامبر اکرم (ص) را تکذیب کرده است، اگر کسی دین را از سیاست جدا بداند امام علی (ع) را تکذیب کرده است. وی با اشاره به زیر سؤال بردن ولایت فقیه از سوی دشمنان، اظهار کرد: بیش از ۴۳ سال است این انقلاب مانده است. همین روحانیت با افتخار سر خود را بالا می‌گیرد که بیش از ۴۳ سال انقلاب حفظ شده و هر روز محکم و محکم‌تر این راه را ادامه می‌دهند.

روایت روسی کیهان از ماجرای سپاه در مذاکرات اجرای برجام
کیهان نوشت: اقتصاد ایران با وجود فشار‌ها و سختی‌های تحریم موفق شده تاب بیاورد و وارد دوره رشد شد. روزنامه نزاویسمایا گازتا با انتشار این تحلیل نوشت: وضعیت اقتصادی بسیار بهتر از یک سال گذشته به نظر می‌رسد. تولید ناخالص داخلی ۳ تا ۴ درصد رشد داشته است، اما این احیای وضعیت به‌شمار می‌رود. در حال حاضر، تولید ناخالص داخلی ایران به سطح سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی نزدیک شده است. از لحاظ تولید ناخالص داخلی سرانه به شاخص‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی نزدیک شده است. ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند و با قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نمی‌کند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختار‌های داخلی سپاه ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند. از فصل بهار، یعنی زمانی که روند مذاکرات به بن‌بست رسید، تهران برخی از گام‌ها را برداشت که نشانگر چشم‌انداز توسعه برنامه هسته‌ای این کشور است.

جمع آوری دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز
یک عضو شورای شهر شیراز درباره علت توقف دوچرخه‌های اشتراکی در این شهر می‌گوید، در وهله اول علت این بود که استقبالی از آن‌ها نشده بود و در وهله بعدی هم این دلیل مطرح بود که بیدود هم یک پولی از مردم می‌گرفت و هم یک پول چند برابری را از شهرداری می‌خواست. به جای آن هم می‌توانیم حمل و نقل عمومی را گسترش دهیم و هم تسهیلاتی را در بانک شهر در نظر گیریم تا علاقه‌مندان دوچرخه‌های برقی تهیه کنند. چند روزی است که خبر از محدودیت‌هایی در شیراز به گوش می‌رسد. از تعطیل کردن برخی کافه‌ها و مکان‌های فرهنگی شهر گرفته تا توقف فعالیت دوچرخه‌های اشتراکی «بیدود». در حالی که براساس پژوهش کارشناسان بین‌المللی در سال ۹۹، شهر شیراز مناسب‌ترین شهر کشور برای دوچرخه‌های اشتراکی عنوان و در همین سال شیراز به عنوان شهر ملی دوچرخه انتخاب شد.

محمدرضا هاجری در گفت‌وگو با «انتخاب» در خصوص علت جمع‌آوری دوچرخه‌های بیدود در سطح شهر شیراز، عنوان کرد: «در وهله اول علت عدم استقبال بود. در وهله بعدی هم با توجه به اخبار و اطلاعاتی که از تهران گرفتیم، با این امر مواجه شدیم که بیدود هم یک پولی از مردم می‌گرفت و هم یک پول چند برابری را از شهرداری می‌خواست؛ بنابراین احساس کردیم که اگر حمل و نقل عمومی را گسترش دهیم، مردم خیلی بیشتر استفاده می‌کنند. یا اینکه تسهیلاتی را در نظر بگیریم که مردم خودشان بتوانند دوچرخه‌های برقی و امثالهم را تهیه و استفاده کنند.»

سخنگوی ستاد امر به معروف: در ماجرای تجمع شیراز با نوجوانان برخورد نشده
سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به اینکه در ماجرای شیراز با نوجوانان برخورد نشده است، گفت: باید در کشور برای موضوع عفاف و حجاب برنامه داشته باشیم. اگر در این مسیر برنامه‌ای نداشته باشیم، قطعا دچار انحراف خواهیم شد. حجت الاسلام سید علی خان محمدی، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در واکنش به اخباری مبنی بر برخورد با نوجوانان دهه ۹۰ که در پارکی در شیراز گرد هم آمده بودند، گفت: با این نوجوانان برخوردی نشده و با عوامل برگزار کننده این ورزش و کسانی که این گردهمایی را ایجاد کرده بودند، برخورد شده است. البته ستاد امر به معروف و نهی از این منکر در این زمینه ورودی نداشته و بیانیه‌ای در خصوص بی‌برنامگی دستگاه‌ها در زمینه فرهنگی ارائه کرده‌ایم. وی با بیان اینکه توجه به عفاف و حجاب موضوع بسیار مهمی است، ادامه داد: باید در کشور نسبت به موضوع عفاف و حجاب برنامه داشته باشیم، اگر در این مسیر برنامه‌ای نداشته باشیم، قطعا دچار انحراف خواهیم شد. اگر برنامه نداشته باشیم هم در برخورد‌ها انحراف ایجاد می‌شود و هم این فضا رها می‌شود و دشمن هم از این فضا استفاده می‌کند. این نوجوانان پاک هستند، اما ممکن است دشمن از این فضا استفاده کرده و روی این کودکان جریان‌سازی شود و اثراتی روی این بچه‌ها بگذارند.

تولید فولاد خوزستان از سرگرفته شد
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: متاسفانه دیروز کانال تلگرامی ما نیز هک و در واقع مطالب توسط خود هکر بارگذاری شد که البته الان در اختیار ماست. پس موضوع تعطیلی و موارد دیگر مطرح در کانال به دنبال ایجاد فضای کارگری بود که البته مدیریت شد. امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در مورد آخرین وضعیت این کارخانه پس از حمله سایبری روز گذشته گفت: در حال حاضر تولید ما پابرجاست. واحد فولادسازی ما دیروز برای مدت کوتاهی متوقف شده بود، اما حالا شش کوره ما در مدار و ۴ خط نیز در حال فعالیت هستند. وی افزود: هم اکنون نیز سیستم در حال پایش است تا بدافزاری در آن نصب نشده باشد. مدیرعامل فولاد خوزستان در مورد میزان خسارت بر این کارخانه گفت: خوشبختانه آسیب جانی و مالی نداشتیم و فقط از ارگان‌های مختلف پای سیستم هستند تا عملیات پایش را انجام دهند. از همین روی، تنها مجبور شدیم چند قطعه را تعویض کنیم تا مشکوک به آلودگی نباشد. البته، چون کارخانه در حال اورهال بود خسارت ما جزئی است.

۶۵ درصد بیماران بیمارستانی در تهران از شهرستان‌ها هستند
علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: ۶۵ درصد بیماران یکی از بیمارستان‌های بزرگ آموزشی تهران، از شهرستان آمده بودند در حالی که بسیاری از این افراد می‌توانستند در شهرستان خود خدمات درمانی را دریافت کنند./تسنیم

عارف: قوه قضاییه در مساله حصر میدان داری کند
رئیس بنیاد امید ایرانیان:میدان داری قوه‌ی قضائیه در پرونده‌های مختلف، مانند مساله حصر، بر اساس اصول و رویه‌های حقوقی و دوری از غلبه‌ی جناح گرایی و نگرش‌های سلیقه ای، می‌تواند در احیای جایگاه والای این قوه، نقشی اساسی داشته باشد. یقین دارم که حل و فصل مسائلی چون مساله‌ی حصر، محیط زیستی‌ها و... و نیز غنی سازی قضاوت با اصول اخلاق اسلامی، همچون رأفت و عطوفت، در ترمیم ِ شکاف ملت و حاکمیت و افزایش ِ سرمایه‌ی اجتماعی و اعتماد به جمهوری اسلامی ایران، رفع ِ اتهامات وارده از سوی مخالفان جمهوری اسلامی و متزلزل ساختن پروژه‌ای که جمهوری اسلامی ایران را حکومتی ضد حقوق بشر معرفی می‌کند، تأثیری عمیق خواهد داشت. /ایلنا

سیگار جای روزنامه را گرفت / ماهی یکصد میلیون درآمد از این شغل
شغل دکه داری ماهیت خود را از دست داده و روزنامه‌ها جای خود را به پاکت‌های سیگار داده اند. این کار درآمد مشخص و ثابتی ندارد. آخر یک ماه ۱۰۰ میلیون ماه بعد ۷۰ میلیون. عمده درآمد از سیگار است. شاید روزی ۳ میلیون تومن سیگار فروخته شود. البته اگر سیگار‌هایی که پولی برایشان پرداخت نمی‌کنند و فرار می‌کنند را اضافه کنید بیشتر هم می‌شود. قیمت تبلیغات بالای دکه‌ها هم متفاوت است. در بعضی مواقع هزینه ماهیانه آن به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. متاسفانه سیگار جای خود را به روزنامه داده است. اکثر مشتریان دکه‌ها نوجوانان و جوانان هستند که برای تهیه سیگار به آن‌ها مراجعه می‌کنند. دکه‌هایی که روزگاری ماهیت آن‌ها فروش مهم‌ترین روزنامه‌های کشور بوده، حالا تبدیل به کافی شاپ و سوپر مارکت شده‌اند. / گسترش نیوز

تعداد زندانیان ایران بالاتر از میانگین جهانی است
غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان ها: ما بالاتر از حد میانگین جهانی زندانی در زندان‌های کشور داریم. تراکم جمعیت کیفری در حد مطلوبی قرار ندارد.۶۰ درصد جمعیت زندانیان متأهل هستند. پابند‌های الکترونیک را توسط شرکت دانش بنیان تولید می‌کنیم و اکنون به تولید انبوه رسیده‌ایم./ایسنا

نوجوانان شیرازی تحت تاثیر گروه «بی‌تی‌اس» بودند؟
فردین علیخواه، عضو گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان در پاسخ به سوالی در باره اینکه آیا تغییرات ظاهری نوجوانان شیرازی را می‌توان به تأثیرپذیری از گروه‌هایی مانند بی‌تی اس مرتبط دانست، گفت:بدون تردید تأثیرپذیری وجود دارد. این روز‌ها گروه‌های پاپ کره‌ای در زندگی نوجوانان ایرانی حضوری جدی دارند و تحقیقات مختلف هم این را نشان می‌دهند. در دوران ما در دهه شصت هم راکی، رمبو، آرنولد، موزیک بریک دانس و موزیک هندی بود. در نسل‌های قبل‌تر هم قهرمانان دیگری حضور داشتند. این نوجوانان پاپ کره‌ای دوست دارند. البته مانند هر پدیده دیگری اگر این شیفتگی منجر به آن شود که زندگی روزانه فرد تحت الشعاع قرار گیرد باید نگران بود. باید توجه کنیم که خیلی از اوقات سبک‌های موسیقایی نیز می‌توانند بیانگر حرف و پیام باشند. / خبرآنلاین

مطهری: یک گام دیگر تا مذاکره مستقیم با آمریکا مانده که حق خود را از او بستانیم
علی مطهری، نماینده مجلس دهم: کم کردن واسطه‌ها در مذاکرات ایران و آمریکا در قطر نشانه‌ای است از ظهور عقل‌گرایی در نظام جمهوری اسلامی و رها کردن ژست انقلابی‌گری که طی سال‌های اخیر مردم را به فلاکت رسانده است. یک گام دیگر تا مذاکره مستقیم با آمریکا مانده که حق خود را از او بستانیم، بدون آنکه لازم باشد منافع روسیه و چین و اروپا را منظور کنیم، کاری که باید سال‌ها پیش انجام می‌شد، ولی شعارزدگی و آمریکاستیزی افراطی مانع آن بوده است.

سفر هیأتی نظامی از ایران به عمان
خبرگزاری عمان گزارش داد که هیأتی نظامی از ایران وارد این کشور شده و از مرکز امنیت دریایی عمان بازدید کرده است. خبرگزاری رسمی عمان (اونا)، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، خبر داد که هیأتی نظامی از ایران وارد این کشور شده است. خبرگزاری عمان نوشت که صبح امروز، هیأتی از جمهوری اسلامی ایران از مرکز امنیت دریایی این کشور دیدار کرده و هم‌اکنون در عمان حضور دارد. طبق این گزارش، معاون رئیس مرکز امنیت دریایی عمان، صبح امروز، از هیأت ایرانی در بدو ورود به مقر این مرکز استقبال کرده است. اونا همچنین اشاره کرد که هیأت ایرانی با وظایف و مأموریت‌های مرکز امنیت دریایی عمان و اقدام مشترک این مرکز با دیگر مراکز امداد و نجات و حفظ امنیت دریایی آشنا شده است.

میرسلیم: «اف‌ای‌تی‌اف»، بحث انحرافی و فعلا دست و پا گیر است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: «اف‌ای‌تی‌اف»، بحث انحرافی و فعلا دست و پا گیر است. مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ارزیابی خود از فضای مجمع جهت تصویب FATF گفت: FATF یک بحث انحرافی است چرا که تا موقعی تحریم‌ها برقرار باشد، هر گونه تن دادن به یک سلسله مقرراتی که دست و پای ما را می‌بندد و خروج از تحریم را برای ما مشکل‌تر می‌کند، خلاف است. FATF از جمله موارد دست و پا گیر است، وگرنه اصل آن که اشکال ندارد. وی افزود: به عبارت دیگر، انتقادی به این قضیه نیست که ما در مجموعه مقررات بانکی یا پولی‌مان با سایر کشور‌ها هماهنگی داشته باشیم و اطلاعات خودمان را رد و بدل کنیم، این اقدام بسیار هم خوب است، اما به شرطی که ما تحریم نباشیم. وقتی ما را در شرایط تحریم قرار می‌دهند، نمی‌توانیم اطلاعاتی که مربوط به خودمان است و برای دور زدن تحریم‌ها به آن‌ها نیاز داریم، فاش کنیم و در اختیار آن‌ها قرار بدهیم چراکه در این صورت سختگیری‌ها بیشتر می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵۳
در انتظار بررسی: ۲۸
انتشار یافته: ۶۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
از نظر خاتمی حکومت معادل دین اسلام است. باید سیاست از دین جدا باشد. در زمان پیامبر اصلا حکومت عربستان دست پیامبر نبود و نظام قبیله ای حاکم بود .بنابر این اصلا دین ربطی به سیاست ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
دین یعنی دستورات و احکام خدا برای زندگی . حالا دین به ساست ربطی نداره یعنی اینکه سیاست درزندگی بشر نقش نداره یا اینکه دین ( خدا) حق ندارن در این موردنر بدن . خوب این حرف نادرستیه
ناشناس
| Romania |
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
در زمان پیامبر کسی تشنه قدرت نبود و حضرت علی هم به نظر
هرچند اشتباه مردم بسنده کرد
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
دست پیامبر نبود !!؟؟ پس دست کی بود ؟ چطور ایشان یک نفره دستور جنگ یا صلح میداد یا با سران دیگر ممالک مکاتبه میکرد ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
دین دستور خدا برای زندگی شخصی است و گرنه نمیگفت لااکراه فی الدین .سیاست مربوط به زندگی جمعی ملت است و نباید با دین یکی تلقی شود .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
کمی تاریخ اعراب را بخوان تا بدانی حکومت دست امثال ابو سفیان و قبایل دیگر بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
البته که نبود .اگر بود بر اساس شورای روسای قبایل تصمیم نمی گرفتند. حتی بعد از فوت پیامبر هم قبایل تصمیم گرفتند که ابوبکر جانشین پیامبر باشد.
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
«روایت روسی کیهان از ماجرای سپاه در مذاکرات اجرای برجام»
این درست نیست. این نوعی رانت است که اخبار را به صورت خصوصی به کیهان می رسانند.
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
ظاهرا FATF دست و پای میرسلیم و دوستان رو می‌گیره. این گویای خیلی چیزاست.
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
برجام بسیار هوشمندانه از طرف غرب طراحی شده. ظاهرش به نفع اقتصاد ایرانه اما در واقع یک سم مهلکه برای اقتصاد ایران.
نمونه اش هم 7 برابر شدن قیمت دلار در زمان آقای روحانی که بخش مهمیش نه فقط به خاطر تحریم بلکه به خاطر رفع تحریم در زمان برجام بود. چون این رفع تحریم باعث شد دلارهای نفتی به کشور سرازیر بشه و قیمتها یک مدت پایین بمونه. اما سرمایه گذاری هم انجام نشد. بعد که تحریم شدیم یکدفعه فنر قیمتها رها شد. در ضمن ورود و خروج برجام و همین انتظار برای اینکه آیا توافق انجام میشه، رییس جمهور بعدی کی میشه، آیا رییس جمهور بعدی زیر برجام میزنه و غیره خودش باعث کلی ضربه به سرمایه گذاری در کشور و انتظار شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
هفت برابر شدن دلار ربطی به برجام نداره چیزی که باعث افزایش دلار شد این بود که دولت از یک طرف خلق پول می کند و از طرف دیگر دلار را دستوری پایین نگه می دارد
یعنی دو تا اشتباه باعث این کار شد اول خلق پول بدون حساب و کتاب و دوم قیمت دستوری دلار که در هر دو مورد باید عکس آنرا عمل می کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
تحریم های ایران نهایتا باید باعث افزایش ۱۵ و ۲۰ درصدی کالاهای خارجی شود و اتفاقا به خاطر مشکل شدن صادرات باید کالاهای داخلی کاهش قیمت داشته باشد
اما ما دیدیم که همه چیز چند برابر شد و همه اینها نشاندهنده اقتصاد خراب و بی سوادی در مدیریت اقتصادی است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
دوست گرامی پس دو راه بیشتر نداریم یا قید توسعه هسته ای را بزنیم یا اینکه برجام را پایان دهیم و همین مسیری را که در چهار سال اخیر پیموده ایم با قدرت ادامه دهیم
سیدمهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
دوست بی سواد من 7 برابر شدن دلار در دولت قبل پس از خروج آمریکا از برجام بود. تا قبل از خروج به مدت 5 سال دلار ثبات کامل داشت
دقیقا یعنی چیزی ک به دلار ثبات میداد برجام بود و بدون شک تحریم چیزی جز بی ثباتی و زجر نداره
ناشناس
|
Romania
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
اف ای تی اف ربطی به تحریم نداره و حتی اگر خودمان آن را در داخل اجرا می کردیم بسیاری از مشکلات پولشویی حل میشد و در واقع رانت و پول های بادآورده و سود قاچاق و غیره حذف می شد که به مذاق خیلیا خوش نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
اونقدر جومونگ پخش کردند که دیگه گروه های پاپ کره ای شده اند الهام بخش نسل جدید!
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
کیهان و شریعتمداری و امثال شما عاشفان سینه چاک روسیه، روزشمارتون نزدیک شده.
ناشناس
|
Finland
|
۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
پس مطهری حقتان دست آمریکا است نه روسیه.
ناشناس
|
Romania
|
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
حداقل یک سال برجام را معطل کردید روحانی را آچمز کردید ظریف و تیم مذاکره هسته ای را نابود کردید گاندو ساختید ملت را در فشار آنچنانی قرار دادید سودآوری و تولید و اقتصاد کشور را تعطیل کردید و فقط بگید حالا چه چیزی را به دست می آورید که دیگران نمی توانستند؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
:0)))))))))))))))))))))))))))))))
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
آخی چه رمانتیک! با مذاکره میخای حق خود را از آمریکا بستانی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
الجزایر، ترکیه، تونس، اندونزی، مالزی، مصر، لبنان، عراق، سوریه، امارات، قطر، مراکش و ... کشورهای اسلامی هستن و همگی از یه کتاب آسمانی پیروی میکنن ولی حجاب اجباری ندارن . در کشور ما از قرآن متفاوتی داره پیروی میشه که حجاب اجباریه؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
راستی اصلاح حقوق بازنشسته ها چی شد...فقط وعده وعید توخالیییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
حالا دیگه مذاکره مستقیم برای ستاندن حق شد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تابحال یه چیز دیگه میگفتین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
این بچه بازیها چیه دیگه؟؟؟؟!!!! مذاکره مستقیم و غیر مستقیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهم اینه که آدم حرفش رو برنگردونه و زیر باز حرف زور نره.....که مسئولین محترم !!!!!ما به کرات کردن اینکار رو.......
حالا ما به واسطه و رابط بگیم : چشم ........چه فرقی میکنه با اینکه مستقیم به طرف بگیم : چشم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مردم رو چی گیر آوردین؟؟؟!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
حالا دیگه مذاکره مستقیم برای ستاندن حق شد؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
تابحال یه چیز دیگه میگفتین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بدون جام زهر؟؟؟!!!
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
برجام را‌کش بدین هزینه‌شو‌مردم بیچاره باید پرداخت کنند، شجاعت داشته باشین و‌ توافق را امضا کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
چند سال بعد
روزنامه ها خواهند نوشت
توافق ننگین دوحه.
به سه دلیل
1-امریکا صدرصد دوباره در آینده از توافق دوحه هم خارج می شودو سناریو برای فرسایش اقتصادی و شوک های اقتصادی و عاصی کردن مردم است.
2-بار دیگر در توافق احتمالی سایت ها ی هسته ای پلمپ می شودو برگشت به عقب اتفاق می افتد.
3-بار دیگر شوک اقتصادی به اقتصادی وارد می شود که فکر می کنند در برابرتحریم ها مقاوم شده است ولی در آینده بسیار آسیب پذیر تر خواهد شد.

در مجموع مذاکرات دوحه. برای موضوعات. هسته ای در بهترین حالت یک دوره تنفس دو ساله است.
.اما مذاکرات همه جانبه در باره ی همه موضوعات با حضور همه طرف ها از جمله اعراب .امریکا.روسیه و چین می تواند گره گشا ی واقعی باشد.
یک بار برای همیشه باید تکلیف خود را با اعراب.اروپا و امریکا روشن کنیم.
می خواهیم بجنگیم یا می خواهیم صلح کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
رسیدن به تولید ناخالص داخلی و سرانه در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۰۵ یعنی رسیدن به قله های پیشرفت. مبارک‌ باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
بسلامتی چراغ اولو هم میرسلیم روشن کرد
الان کم کم اف ای تی اف هم قبحش میریزه و میشه خوب
گویا تا حضرات خودشون تمام قدرت رو قبضه نکردند اگاه نشدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
احمد خاتمی خودت فهمیدی چی گفتی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
ایدئولوژی کیهانیسم کار دست مردم و کشور میده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
آقای میر سلیم هم اگر براش تولد بگیرن شمع کم میاد اگر هم به تعداد شمع بگذارن کیک آتیش میگیره !!....ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
خطاب به تمام اعضای شورای شهر شیراز و بسیاری از شهرهای دیگر. کوتاه مختصر. با بگیر و ببند مشکل حل نمی شود. کاری کرده اید که 90 در صد قشر جوان دین گریز و دین ستیز شده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
لات بازی مساویست با محدودیت این خیلی روشنه وقتی عده ای از فضای آزاد سوء استفاده میکنند خب این خودش میشه ضد آزادی و باید باهاش مقابله کرد همه دنیا این معادله رو قبول دارن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
والا زیبا کلام هم اعتراف کرد تندرو ها راست میگن اف ای تی اف نمی زار تحریم دور بزنیم و باید از گشنگی بمریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
جناب میرسلیم سکوت اختیار کنید که کسی از شما سوالی نپرسیده
ایران.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
معلومه که باید دین از سیاست جدا بشه. چون در سیاست باید روزی چند بار دروغ گفت. ولی در دینداری دروغ گفتن حرامه. پس اولین دلیل ساده همین موضوع هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
جز تاسف برای بیان چنین استدلالهایی چه میشود گفت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
آقای علی مطهری!
جای تعجب است که پدر شما عضو شورای انقلاب بوده و شما اینطور از انقلابی‌گری انتقاد می‌کنید.
یادتان باشد شهید مطهری شاگرد نزدیک و پیرو خط امام بود. و امام اولین انقلابی است که مبارزه با امریکا و اسرائیل را به عنوان ظالمین و مفسدین فی‌الارض به شعارهای مردم وارد کرد و آن را نهادینه ساخت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
ما متوجه نشدیم بالاخره سیگار جای خود را به روزنامه داده است یا روزنامه جای خود را به سیگار داده است؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
جناب عارف مردم دیگه مساله حصر اصلا برایشان مهم نیست و محصورین را از یاد بردن و به عقیده من موسوی و کروبی تاوان یکه تازیهای زمان مسئولیتشان را می دهند انشالله که دیگران هم همین دنیا تاوان پس دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
آقای مطهری عزیز که خیلی از حرفاتون را هم قبول داریم؛ اما ما در زمان دولت قبل و به دور از شعارزدگی حق ملت را ستانده بودند، اما به راحتی یک رئیس جمهور اومد همه را گذاشت زیر پاش و اروپا و تمام دنیا و سازمان ملل هم هر روز علیه این موضع اون قلدر حرف زدند، اما هیچ کاری در عمل نکردند که هیچ بلکه در عمل ازش تبعیت کردند
در مورد این هم یه توضیح میداید بد نبود
کاظم
|
-
|
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
باوجود بیش از70 موسسه و سازمان فرهنگی ، علاوه برآن وزارت ارشاد اسلامی که خواب تشریف دارد باید تمام این نهادها و موسسات و سازمانهای فرهنگی ادغام و یا مجددا سازماندهی شوند، مردم عزیز ، مسئولین خواب حواستان باشد که در سایه مشکلات و فشارهای سنگین اقتصادی، کودتای فرهنگی در حال رخ دادن است. مدیریت فرهنگ کشورمان خواب تشریف دارند و فرهنگ کشور از جای دیگر مدیریت میشود. تا دیرنشده مسئولیت ها و امورات را بجای دوستان و آشنایان بی رمق و انگیزه به متخصصین امر بسپارید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
سلام : قطعاً «گروه ویژه اقدام مالی» FATF که بخش بزرگی از اعضایش را دار و دسته بنگاه‌های پولشویی جهان در اروپا و آمریکا تشکیل می‌دهند کنند دو هدف شوم و قطعی را درایران دنبال می کنند. اول آنکه تعریف مصادیق تروریسم از طرف آنها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،وزارت دفاع ، حزب الله لبنان و سایر گروهای مقاومت و سرداران ورزمندگان آن را که درحال جانفشانی ازکیان اسلام وملت های منطقه هستند را بر اساس تعریف و انگیزه خاص و دشمنی با ملت های مسلمان منطقه و با هدف قطع منابع مالی واز هم پاشیدگی سازمان های محور مقاومت بوده و بدنبال تسلط داعش و القاعده برمنطقه با این نیت پلید هستند. هدف دوم آنها در پوشش «شفافیت مالی» به دنبال یافتن رسمی تراکنش های مالی ایران و شناسایی مشتریان و‌ گریز‌گاه‌ها و گلو گاهای تحریمی ایران برای محکم کردن همه جانبه کمربند حصر ،فلج کردن اقتصاد ایران ،به زانو درآوردن ملت و بعد از آن با حربه و حیله تحریم ومذاکره هدف دشمنان به تاراج دادن مولفه های قدرت یکی پس از دیگری از طرف مسئولین غرب گرای کشورمان هستند. آمریکا در سال ۹۷ اقدام به تاسیس شعبه منطقه ای وزارت خزانه داریش در کشور های حاشیه خلیج فارس موسوم به TFTC نمود و با دسترسی به اطلاعات صرافی ها اقدام به تحریم و مسدودسازی کانال های دور زدن تحریم نمود، ایران به دلیل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و اروپا ناچار به رازداری و پنهان نگه‌داشتن هویت مشتریان خود است. جهش قیمت ارز در پی شناسایی، لو دادن و تحریم ۴۰۰ صرافی فعال در دبی در شهریور ۹۷ می تواند دلیلی روشن بر این مدعا باشدکه این یکی از تجربه های تلخِ همراهی ایران در بستر FATF به شمار می آید که با کمال تاسف مسئولین کشور ما از رئیس جمهور محترم گرفته تا وزیر خارجه و دولت هنوز ازنتایج زیانبار آن عبرت نگرفتند و می خواهند کشور را در چالش بزرگ دیگری گرفتار کنند. با این حساب رد قاطعانه دو لایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیمی هوشمندانه ومنطقی است و گر نه باید در پیشگاه خدای سبحان وملت ایران پاسخگوی عواقب سنگین و خسارت بارتصمیم نابجای خود باشند
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
حق خود را بستانیم؟
اقای مطهری عزیز همون یک یار که حق خود را ستاندیم هنوز جاش درد میکنه
ما تحریم سازمان ملل بودیم انقدر اذیت نشدیم که ترامپ تحریممون کرد
این همه با کری گفتیم و خندیدیم نتیجش چی شد
من موافق برجام بودم اول ولی الان اگر بخواد رییس جمهور بعدیشون خارج بشه و بیشتر صاف شیم میخوام نشه
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
برای مردم مهم نیست چه کسی حکومت کند مهم این است که رفاء مردم وپیشرفت کشور را تامین کند تا بحال متاسفانه مسولان در این راه موفق نبوده با سخنرانی هم نمی شود با شعار وحرف هم نمی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
طبق روایت روسی کیهان ظاهرا دیگه روس ها در مورد برداشته شدن تحریمهای سپاه چندان پافشاری ندارند !! پس برای به نتیجه رسیدن مذاکرات جای امیدواری هست !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
43 سال پابرجایی روحانیت به چه قیمتی؟نتایجش چی بوده؟چرا خودشون دارن از این حرفا میزنن؟چون خودشون هم میدونن جایگاهشون در جامعه چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
من تا خودم این مطلب را در روزنامه روسی نبینم نمی تونم حرف کیهان را باور کنم. از کجا معلوم که ترجمه شیوه ترجمه صدا و سیمایی نباشه.
سیدمهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
میرسلیم همیشه خلاف مواضع ملت موضع گیری میکنه. واقعا کیا به این نماینده ها رای دادن؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
!میگویند هر چه را خواستید غیرقابل پرسش کنید،به آن رنگ تقدس بزنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
روایت روسی کیهان از ماجرای سپاه در مذاکرات اجرای برجام
کیهان نوشت: اقتصاد ایران با وجود فشار‌ها و سختی‌های تحریم موفق شده تاب بیاورد و وارد دوره رشد شد. روزنامه نزاویسمایا گازتا با انتشار این تحلیل نوشت: وضعیت اقتصادی بسیار بهتر از یک سال گذشته به نظر می‌رسد. تولید ناخالص داخلی ۳ تا ۴ درصد رشد داشته است، اما این احیای وضعیت به‌شمار می‌رود. در حال حاضر، تولید ناخالص داخلی ایران به سطح سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی نزدیک شده است. از لحاظ تولید ناخالص داخلی سرانه به شاخص‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی نزدیک شده است. ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند و با قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نمی‌کند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختار‌های داخلی سپاه ناظران تردید دارند که دولت جو بایدن، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند. از فصل بهار، یعنی زمانی که روند مذاکرات به بن‌بست رسید، تهران برخی از گام‌ها را برداشت که نشانگر چشم‌انداز توسعه برنامه هسته‌ای این کشور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
نظر ملت و کشور ایران نه به چین و روسیه هست / لعنت به این دو کشور لاشخور و مفتخورو غارتگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
به جناب آقای احمد خاتمی بفرمائید امام اصلا موافق حضور روحانیت در امور اجرائی نبود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
جناب مطهری چرا نمیفرمایید باج دهیهای مفت دولت قبل به غرب و اروپا مانع بوده در مساله واکسن روزی 500 نفر میمردن بعد دولت فتف و تحریم رو چماق میکرد تو سر مردم البته تند روی ممکنه باشه ولی توی سطوح بالا نه!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
هر چی بدبختی میکشیم از آمریکای جنایتکاره به هیچ عنوان به آمریکای بدعهد و جنایتکار نباید دل ببندیم اونا فقط میخوان با برجام اران رو کنترل کنند و بعد در حین اجرای برجام کارشکنی کنند و ایران هم هیچ کاری نمتونه بکنه چون پرونده رو به شورای امنیت میبرند علی مطهری هنوز امریکا رو نشناختی؟ متاسفم که از اسم مطهری بزرگ خجالت نمیکشی
پاسخ ها
یک شهروند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
بزرگوار بدبختی هامون از روسیه خیانت کاره نه آمریکا....اصلا یک مورد سند و مدرک دارین که آمریکا به ایران خیانت کرده باشه؟؟؟اما تاریخ روسیه سراسر خیانته به مردم ایران...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
گرفتن حق هر ملتی همیشه پای میز مذاکره بدست نمیاد جناب مطهری ،! آیا کشوری سراغ دارید با مذاکره حقش را از یک زور گو گرفته باشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
من در مورد جدایی دین از سیاست نظری ندارم اما شما خودتان به همه ثابت کردید که با نعلین نمی شود کشور را اداره کرد
شما سهام پالایش یکم را با قیمت هر سهم ۱۰ هزار تومان به مردم فروختید اما بعد از ۲ سال قیمت آن ۷ هزار تومان است و اما در کنار آن قیمت مسکن و خورد و خوراک و ... چند برابر شده است
آیا اینطوری می خواهید تولید را تقویت کنید؟ آیا اینطوری می خواهید عدالت را پیاده کنید؟ حداقل یک حرفی بزنید که به عملتان بخورد
اگر کسی قرار است به دین ضربه بزند خود شما هستید
بنظر من در شرایط فعلی بهتر است سکوت کنید چون به نفع خودتان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
درج قطره چکانی نظرات مردم نشون میده که چشمهاتون رو روی واقعیت های جامعه دارین میبندین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
یکی از روش های سرکوب تورم های حبابی فراوانی است
دولت و شهرداری ها نسبت به این موضوع نقش ویژه ای دارند و باید مکان های خرید و فروش را بطور ویژه سازماندهی کنند و حتی مکان های ویژه ای را برای دست فروشان در نظر بگیرند که با خیال راحت کسب درآمد کنند
اکثر این افراد از طبقه ضعیف و سرپرستان خانوار هستند و به جای یارانه نقدی دادن به آنها که ناچیز است بهتر است زمینه های کسب درآمد سالمتر و بیشتر را برای آنها فراهم کنند و با فراوان کردن مراکز خرید و فروش باعث کاهش اجاره های محل کسب شوند
در زمینه مسکن هم به همین گونه است و باید دولت و شهرداری ها به دنبال فراوان کردن زمین و بسترسازی های مناسب باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
آنقدر مطالب کیهان اعتبار ندارد که نظر خود را از یک روزنامه ناشناخته که معلوم نیست چه کسانی منتشر می کنند بیان می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
آنقدر مطالب کیهان اعتبار ندارد که نظر خود را از یک روزنامه ناشناخته که معلوم نیست چه کسانی منتشر می کنند بیان می کند
کاربر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
آیا میر سلیم با این افازاط گهر بارش چیزی از درد مردم میفهمد؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
باید دین از سیاست جدا باشه اولین ضررش اینه که مردم نسبت به دین بدبین میشن که این اتفاق افتاده است
در سیاست همیشه باید دروغ بگی مصلحت اندیشی کنی و کلاه شرعی بزاری نتیجه اش مغایرت داشتن با اصول اولیه دین که همان راست گویی هست میشه
مثل روز روشن هست که تا زمانیکه دین از سیاست جدا نباشد ضررش متوجه جامعه خواهد بود
IRANNEJAD
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۸
جناب خاتمي:
اگر سپاه توسط مسئولين و طي يك برنامه حساب شده به ارتش ماحق مي شد امروز ما در روابط بين الملل اين مشكلات را نداشتيم. چون ارتشهركشور جزء اركان نظام آن كشور و داراي وظائف مدون در قانون اساسي هر كشور است درصورتيكه سپاه يك نهاد برخواسته از دل انقلاب سال57است و درآن شرايط ائليه انقلاب عقل حكم مي كرد كه اين نهاد جهت حمايت نظامي از انقلاب و دست آوردهاي آن تشكيل شود و بعا" جنگ تحميلي هم مزيد بر علت شد ولي حالا چي؟
كشور در حال حاضر هم در ارتش قواي سه گانه دارد و هم در سپاه و اين موضوع نمي تواند تا ابد ادامه داشته باشد چون براي كشور هم هزينه و بار مالي گزاف دارد و هم هزينه مديريتي اين ارگانها مشكل ساز خواهد شد .پس بهتر است مسئولين جهت ادقام اين دو ارتش مجزا اقدام عاجل كنند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
مهسا امینی علی کریمی ربیع الاول حسین ماهینی باقر نمازی سیامک نمازی