بازدید 7364
۳

امارات: امیدواریم ایران با آژانس همکاری کند

نماینده امارات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ابوظبی امیدوار است ایران برای اطمینان‌دهی به جامعه بین‌الملل با آژانس همکاری کند.
کد خبر: ۱۱۲۵۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱ 17 June 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، «حمد الکعبی» نماینده امارات عربی متحده در سازمان انرژی اتمی، بعدازظهر امروز (جمعه)، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

بنابر گزارش خبرگزاری «رویترز»، نماینده امارات گفت که ابوظبی امیدوار است ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اطمینان‌دهی به جامعه بین‌الملل و منطقه در مورد برنامه هسته‌ای خود همکاری کند.

پیش از این در پی صدور قطعنامه‌ ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عربستان سعودی نیز درخواست مشابهی را مطرح کرده بود. ریاض اعلام کرده بود: «وزارت امور خارجه عربستان سعودی از قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آن بر لزوم پذیرش تعهدات پادمانی توسط ایران و همکاری این کشور با آژانس برای حل تمام مسائل هسته‌ای حل‌نشده تأکید شده، استقبال می‌کند».

در ادامه این بیانیه آمده بود: «عربستان سعودی، ایران را به همکاری با آژانس و حل‌وفصل بدون تعلل مسائل حل‌نشده فرا می‌خواند و امیدوار است که کشورهای عضو در شورای حکام کاملا از آژانس و مدیر کل آن حمایت کنند».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا قطعنامه‌ ضد ایرانی خود را که آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا ارائه کرده بودند، به تصویب رساند. نمایندگان ۳۰ کشور به این قطعنامه رأی موافق دادند، دو کشور (روسیه و چین) رأی مخالف و سه کشور (هند، لیبی و پاکستان) رأی ممتنع دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس اتمی گفته بود: «آمریکا و سه کشور اروپایی با تلاش برای پیشبرد یک قطعنامه برآمده از سوءمحاسبه و مشاوره غلط علیه کشوری با شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای صلح آمیز در جهان، اغراض کوته بینانه خود را فراتر از اعتبار آژانس قرار دادند.»

در ادامه این بیانیه آمد: «ایران به دلیل رویکرد غیرسازنده آژانس و تصویب قطعنامه، گام‌های عملی متقابلی را اتخاذ کرده که نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و غیرفعال سازی دوربین‌های فرا پادمانی از جمله آن‌هاست.»

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳
سلام خطاب به سران کشورهای مثل عربستان وبحرین وامارات اگر بخواهید هزینه جنگ عیله ایران را برداخت کنید ...ایران عزیزم خاک شمارا قلمرو خود خواهد کرد.سران این سه کشور بایدعاقلانه فکر کنند......من یک ایرانی هستم وباید بدانید ما فقط یکبار میمیریم......
عدم همکاری ایران با آژانس به رشد امارات و ادامه تحریم ها کمک میکند و امارات و عربستان از این وضع راضی و خرسند هستند.
انچه به خوبی در این خبر مشخص است این است که با همکاری کشورهای عربی و خرید رای کشورهای غربی فضای تصویب این قطعنامه در آژانس فراهم شده و حالا هم در پی هماهنگ کردن کشورها در حمایت از اژانس و مدیرکل ان هستند تا هرچه می خواهند بر خلاف منافع ایران تصویب کنند و این قهر کردن ایران و عدم تلاش دیپلماتیک فضای بسیار خوبی برای دشمنان ایران ایجا کرده است و گروه حامی انها در ایران اجازه همکاری و همراهی ایران در جهت رفع ابهامات ساختگی انها را نمی دهد گروهی که هر زمان ایران در مذاکرات موفق می شد هر روز مصاحبه می کردند و موارد جدیدی از دولت در مذاکرات درخواست می کردند ولی حالا که قطار مذاکرات را از ریل خارج کرده اند سکوت کرده اند و دیگر نگرانی ندارند
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی