بازدید ۵۳۱۶۲
در گفتگو با تابناک اقتصادی مطرح شد؛
رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: در بحث اختصاص کالابرگ این انتقاد جدی وجود دارد که برخی از افراد مثلا روستائیان خودشان مرغ دارند و تولیدکننده تخم مرغ هستند، بنابراین نیازی به این کالابرگ ندارند و اعطای کالابرگ به آنها عملاً مفید نخواهد بود. به همین دلیل، بهتر است یارانه به صورت نقدی دراختیار مردم قرار گیرد.
کد خبر: ۱۱۲۱۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳ 28 May 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در حال حاضر بحث هدفمندی یارانه‌ها به یکی از مسائل داغ اقتصادی کشور تبدیل شده است. دولت طرحی را به اجرا گذاشته که قرار است طی آن یارانه از ابتدای زنجیره به انتهای آن منتقل شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد. تقریباً همه‌ی کارشناسان اقتصادی در مورد لزوم حذف ارز ترجیحی به خاطر مشکلاتی که برای اقتصاد کشور به وجود آورده است، اتفاق نظر دارند.

موضوع حذف ارز ترجیحی در سال گذشته در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما دولت نتوانست نمایندگان ملت را در مورد برنامه اش برای جبران گرانی ناشی از حذف این ارز متقاعد کند. به نظر می‌رسد، دولت الان با برنامه‌ی قوی تری به میدان آمده است تا ضمن حذف ارز ترجیحی به انتقال عواید ناشی از آن به آخر زنجیره بپردازد و یارانه را به صورت عادلانه تری در اختیار مردم قرار دهد.

در این ارتباط با محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها به گفتگو نشستیم که حاصلش در ادامه می‌آید.

جوکار در گفتگو با تابناک اقتصادی به معایب چندنرخی بودن ارز در کشور اشاره کرد و گفت: ما سه نوع ارز و سه قیمت در کشور داریم. ارز ترجیحی، نیمایی و آزاد. وقتی در کشوری نرخ‌های متفاوتی برای ارز داشته باشیم، شرایط برای رانت و فساد مهیا می‌شود. به عنوان یک راهکار برای حل مشکلات ناشی از ارز چند نرخی، این امکان وجود دارد که این ارز ترجیحی را که در ابتدای زنجیره به واردکننده می‌دهیم، به انتهای زنجیره منتقل کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم.

وی ادامه داد: ما در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۶ میلیارد دلار یارانه برای واردات کالا‌های اساسی اختصاص دادیم. سوال اینجاست که آیا همه‌ی این مبلغ به دست مردم رسید. پاسخ این سوال منفی است. بخش زیادی از این مبلغ هیچ گاه به جامعه‌ی هدف اصابت نکرد. تمامی این توضیحات به این معناست که نظام یارانه‌ای فعلی ما عادلانه نیست.

جوکار افزود: بر اساس آنچه در بالا گفته شد، اعطای یارانه به ابتدای زنجیره و به واردکننده به شکل ارز ۴۲۰۰ تومانی، به هیچ وجه با عدالت تقسیم نخواهد شد و فضا برای سودجویی برخی افراد به وجود آمد که پرونده‌های قضایی آن‌ها هم موجود است. در این شرایط، تأمین کالا‌های اساسی جامعه با قیمت مناسب انجام نشد و در زنجیره تامین کالا‌های اساسی دلالان و سوداگران وارد می‌شدند. جیب عده‌ای پر و جیب عده‌ای هم از قبل خالی‌تر شد. به طور کلی، سیاست ۴۲۰۰ تومانی در نهایت منشاء فساد و رانت شد و اقتصاد را درگیر کرد.

به گفته‌ی رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، حذف ارز ترجیحی و اعطای یارانه در آخر زنجیره به مردم باعث می‌شود که هم یارانه حذف نشود و اساس کار اعطای یارانه به مردم پا بر جا بماند و هم مشکلات ارز ترجیحی را از بین ببریم. با طرح جدید دولت در زمینه‌ی هدفمندی یارانه‌ها می‌توانیم گره‌های کور پیش روی اقتصاد را برداریم و با عادلانه‌تر کردن تخصیص یارانه‌ها به حل و فصل مشکلات فعلی کمک کنیم.

محمدصالح جوکار خاطرنشان کرد: با اعطای یارانه در پایان زنجیره‌ی توزیع به شکل یارانه نقدی در واقع ما شرایط سودجویی عده‌ای خاص را از بین می‌بریم و یارانه به جامعه‌ی هدف داده می‌شود. مزیت دیگر این است که یارانه به خود مردم تعلق می‌گیرد و مصرف کنندگان با توجه به میزان مصرفی که دارند از آن بهره مند می‌شوند. این نوع اعطای یارانه به مردم، می‌تواند به عنوان تضمینی در زمینه‌ی اعتماد سازی دولت برای مردم عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی باید تلاش‌ها در این راستا باشد که یارانه بین دهک‌های مختلف جامعه به صورت هدفمند و عادلانه توزیع شود.

جوکار افزود: در بحث اختصاص کالابرگ این انتقاد جدی وجود دارد که برخی از افراد مثلا روستائیان خودشان مرغ دارند و تولیدکننده تخم مرغ هستند، بنابراین نیازی به این کالابرگ ندارند و اعطای کالابرگ به آن‌ها عملاً مفید نخواهد بود. به همین دلیل، بهتر است یارانه به صورت نقدی در اختیار مردم قرار بگیر،د تجربه‌های تلخ قبلی کالابرگ کاغذی (کوپن) نیز تکرار نشود. در ارتباط با همین مثال، نباید به گونه‌ای عمل کنیم که روستاییان به سمت استفاده از مرغ ماشینی بروند و تولیدات خودشان را مصرف نکنند و مشکلات دیگری برای کشور به وجود بیاید.

با کالابرگ به معنای سهمیه‌بندی مخالفیم

پیش از این نیز محمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس در گفتگو با تابناک اقتصادی در این باره اظهار داشت: بنده با کالابرگ به معنای سهمیه بندی موافق نیستم و از کالابرگ الکترونیک در شرایطی باید استفاده کرد که با کمبود کالا مواجه باشیم. اما در حال حاضر کمبود نداریم و به نظر من ضرورتی ندارد از کالابرگ استفاده کنیم. باید یارانه در اختیار مردم قرار بگیرد و آن‌ها انتخاب کنند که چه کالایی را بخرند. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اشاره کرد: فعلاً مبلغ یارانه می‌تواند جوابگوی نیاز‌های مردم باشد، اما بالعکس یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، در آینده باید این مبلغ به ویژه برای قشر‌های ضعیف جامعه افزایش یابد.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۸۵
انتشار یافته: ۶۷
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
مردم نگذارید سرتون کلاه بگذارند به زودی این 400تومن میشه همون 45تومن بی ارزش چون تورم بالاست
اما کالا ارزشش بیشتر هم میشه
این آقای ارزش خرید یارانه 45تومانی رو تحلیل نکرده
به روستاییان حق انتخاب بدهید
ولی ما همون کالا رو میخوایم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
فعلا همون چهل و پنج هزارتومان را هم قطع کردند
ناشناس
| United States |
۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
با سلام
لطفا به داد خانواده ها در دریافت وام ازدواج بیایید
شاه می بخشد وزیر نمی بخشد حکایت روسای شعب و بد سلیقه گی های آنها در دادن وام به متقاضیان است
من از کجا در فامیلم که کارمند دولتی نیست ضامن بیاورم؟؟؟؟؟
به طرف میگم برای پسرم ، ماشینم را سندش را بگذارم کافی نیست؟؟؟؟
من بازنشسته کفایت حقوقم را از سایت تامین اجتماعی گرفتم به رییس شعبه دادم که قسطهای وام ازدواج پسرم را میتوانم
بدهم و باز میگوید ۲ تا ضامن!!!!!!!!از خیرش گذشتم

روسای شعب از بس کارشان درسته میگویند چون تسهیلات تان ۴ درصدی است ۶ میلیون ان را هم به عنوان کارمزد سال اول از همان وام ، بانک حق خودش است برمیدارد!!!!
آیا درسته؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
روستایی هم میتونه کالا رو بگیره و در صورت عدم نیاز. بفروشه و سود کنه. ما یارانه نقدی نمی‌خواهیم باید کالا سهمیه بندی بشه. گوشت روغن برنج آرد حتی نان. اینها رو کوپنی بدین به مردم و اجازه فروش کوپن در بازار آزاد هم به مردم بدین. ه
نبینا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
شما که میدونم کامنت منو نمیگزارید
کالا برگ همون ارز ۴۲۰۰ است کبه نامی دیگر توسط همون آقایون وارد میشود و اجناس بی کیفیت را به مردم میدهند فقط یارانه نقدی اونم باقیمت نفت پرداخت شود قیمتنفتتورمبالاوم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
یارانه از منابع ملی یا همان بیت المال متعلق به همه مردم و حق هر ایرانی است محروم کردن بخشی از مردم با دهک سازی و بهانه های مختلف بی عدالتی است
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
پرداخت یارانه نقدی=افزایش نقدینگی و بالا رفتن تورم
پرداخت کالابرگ=هرج‌ومرج و فساد
هر راه‌حلی که دولت انتخاب کنه، با مشکلاتی همراه است ولی در مجموع پرداخت یارانه به صورت کالابرگ مضرات بیشتری نسبت به پرداخت نقدی یارانه داره‌. بهتره که دولت یارانه نقدی پرداخت کنه. مردم هم راضی‌تر هستند.
هر چند بهترین و منطقی‌ترین کار اینه که به صورت ریشه‌ای مشکلات اقتصادی حل بشه و بساط پول‌پاشی و گداپروری برچیده بشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کالا برگ بود که در زمان حنگ توانست از بحران اقتصادی جلوگیری کند. ضمنا به محصولی که تحویل مصرف کننده میشود تعلق میگیرد و امکان سوئ استفاده کم میشود.
رستم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
به نظر بنده و اکثر کارشناسان حوزه اقتصادی اگر یارانه ندهند و زمینه معیشت و کار برای همه اقشار را فراهم کنند بسیار تاثیر گذارتر و شکوفا تر از پرداخت یارانه نقدی خواهد بود ، اقتصادمان پیشرفت خواهد کرد، قدرت خرید مردم بالا خواهد رفت، پرداخت یارانه به خودی خود باعث تنبلی اقشار مختلفی از مردم میشود و حال انکه با تامین کار و ایجاد کارگاه و کارخانه و تولیدی های فراوان در سراسر کشور، همگی دارای شغل مناسب میشوند و به راحتی از خدمات بیمه سلامت و تامین اجتماعی و تکمیلی برخوردار خواهند شد، ای کاش یارانه نقدی به کل حذف و در ازای آن سر و سامانی به بانک های دزد و دلال بدهند،و برای اکثر اقشار مردم شغل پایدار و ثابت ایجاد کنند، و همان یارانه را در امور عمرانی و آبادانی کشور بکار بگیرند مادامی که یارانه در کار باشد تورم نیز مهار نخواهد شد .
ناشناس
|
Australia
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کوپن یا کالا برگ یعنی اینکه چندتا از آقازاده ها میتونند جنس بنجل وارد کنند و به ملت قالب کنند

چرا شما میخوای جلوی این آقازاده ها رو بگیری ؟؟؟ انصافه ؟ میدونی چقدر خرید یک سیسمونی از ترکیه خرج داره؟؟ آیا میدونید مثلا 19.5 چمدان چقدر پولش میشه ؟؟
بعد شما میای کارشناس میاری میگه کوپن بده آحه کجاش بده؟؟

هم ایجاد اشتغال میکنه برای آقازاده ، هم وقت ملت توی صف میگذره به جای شبکه های اجتماعی و این یعنی هزینه نت خانوار کاهش پیدا میکنه و به جاش شبکه های اجتماعی سنتی یعنی پچ پچ در صف ها زیاد میشه

هم پدر یا مادر خانواده توی صف وقتی میاستن دیگه خسته کوفه حوصله جر و بحث ندارن باهم دیگه و طلاق کم میشه
هم اگر طرف مجرد باشه میتونه بجای شبکه های اجتماعی طرف خودش رو بدون الایش و پالایش و صاف صادق ببینه و این یعنی به بنیان خانواده کمک کردن

و اونقدر چیزهای مثبت توش هست که نگو و نپرس
پاسخ ها
رستم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
دقیقا هموطن
ناشناس
| United States |
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
درغگوشروورنگوازهفته گذشته تاامروز نان ماشینی ولبنیات رشدبیش ازشصت درصدی داشته تایکماه دیگرارزش یارانه نقد ۴۰۰۰۰۰ تومانی میشود۱۰۰۰۰۰تومان وتاسه ماه دیگربااین یارانه تقریباًچیزی نمیتوان خرید پس پول بی ارزش بهتراست یاکوپن باارزش؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
یارانه نقدی یعنی گدا پروری و تورم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
بخواد بشه کالابرگ محاله اون کالای کوپنی گیرت بیاد . یک جاهای خاصی قرار میدن که اونم گاهی میارن . وقتی هم میارن سیاهه از جمعیت زود میگه تموم شد . همون نقدی بدن با این بهانه ها نخوان نقدی رو هم قطع کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
دقیقا بهترین روش همان پرداخت نقدیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
تجربه یارانه نقدی که بسیار تلخ تر از کالابرگ برای مردم بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
وقتی صحبت از عدل وعدالت اجتماعی میزنیم باید منابع وثروت خدادای نیز به صورت عادلانه و مساوی بین تمامی اقشار ملت تقسیم گردد نه اینکه برخی از مردم با توجیهات ناصواب و دهک بندی سلیقه ای از گرفتن یارانه چه نقدی وچه غیر نقدی محروم شوند. که قطعا این نوع تبعیض نارضایتی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
عدالت خانم را شوهر دادند بنده خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
تورم زاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
یمن الگوی خوبی برای مردم ماست
تانک ۵۵
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
خدا خودش به فریاد این ملت بدبخت برسه
ولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
ترکیبی عمل شود یعنی مبلغ نقدی اما خرج آن اختیاری برای چند قلم کالا یعنی اگر کسی خواست همه را روغن بگیرد امکانش باشد و اگر همه را خواست مرغ هم بگیرد امکانش باشد اما نتواند پول دریافت کند یا کارت به کارت کند...
ننه ابرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
دیگه فرقی نمیکنه اخرشم اینقد گرونی میشه که همین پولم بی ارزشه کلاب گ هم بدید کم کم اعلام نمیکنید در کل هدفتون ندادنه یارانه بود که بهش بزودی میرسید ما مردم به فنا رفتگانیم
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
وای بحال کشورمابااین کارشناسان اقتصادی کم سوادوبی تجربه بادادن نقدی یارانه ارزش پول ما روزبروزکاهش میابد نارضایتی بیشترمیشودتورم افسارکسیخته ترمیتازد وبیکاری وگرانی مملکت رافلج میکند عزیزان کجادرس خوانده اند که هیچ نیاموخته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
این مزخرفات چیه که بعضی روستایی ها خودشون تخم مرغ دارن. تنها راه کوپنه. با این طرح های آبگوشتی یارانه نقدی دوباره به تورم دنده ندین. اگه عرضه انجام کارو ندارین بگبن نمی تونیم بهونه بی معنی نیارین.
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کوپن وقتی معنا داره که کشور با کمبود کالا مواجه باشه و برای آسیب نرسیدن به اقشار ضعیف و رسیدن مناسب کالاهای اساسی به اونها کوپن بدهند. الآن ما که با کمبود کالا مواجه نیستیم که کالابرگ بخواهند بدهند. می‌خوای چند ساعت بروی توی صف تا یه دونه روغن بگیری! که در همه مغازه‌ها یافت میشه.
از طرف دیگه دولت نمی‌تونه به خوبی طرح کالابرگ رو اجرا کنه. فساد هم اتفاق خواهد افتاد.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کشورهای خلیج وامارات باید الگوی ما باشد نه روس ویمن
پاسخ ها
بابارستم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
خلیج فارس
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
مردم باید پای انتخابی که کرده اند بایستند با یارانه یا با کالابرگ هر کسی خربزه میخورد پای لرزش هم می‌نشیند
asd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
من چند سال است ازدواج کرده ام و فرزند دارم. هنوز نه من و نه همسرم اقدام به جدا کردن یارانه از پدر و مادر نکرده ایم چون هردو خجالت می کشیم اولا از پدر و مادرهایمان و دوم از پلیس +10 که رفتار کارمندان آن اصلا شایسته نیست. هرچند نیاز به این یارانه دارم ولی عطایش را به لقایش بخشیدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
خواهشاً یارانه نقدی به پول بیشتر احتیاج داریم
خلیل
|
United Kingdom
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
سلام خسته نباشی اقای جوکار لطفا پیگیری فرمایید ۱۶ میلیارد دلار تخصیص داده شده برای کالای اساسی چه کالای اساسی وچه میزان وارد کشور شده
ناشناس
|
Japan
|
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
تجربه تلخ کالابرگ بعنی همان کوپن که درمدت هشت سال جنگ وحدوددوسال بعدازان راهمه دارندودراین مدت همه مایحتاج وارزاق فراوان بوددرحالیکه کشوردرجنگ‌شدیدبودوحتی بعضی ازلوازم زندگی چون ظرف وظروف وقالیچه وامثالهم باکوپن داده میشدودرطول ده سال تورم بسیاربسیارناچیزبودوهیچکس ازگرسنگی نمی نالید چه کسی میگویدتجربه تلخی بوددروغ محض است وتجربه یارانه نقدی دوران آقای احمدی نژادکه ظرف چندماه هم گرانیهاشدیدشدندوارزش پول پارانه درحدصفرشد حالا کدام تجربه تلخ بودبه شعورمخاطب توهین نکنیدمردم بدحافظه هستندولی زمانی نگذشته که فراموش کنند کدام تجربه تلخ تراست آنکه قیمت مایحتاج رادهسال ثابت نگهداشت ویاآنکه شش ماه دوام نیاوردکه ارزش آن نزدیک نصف شدواکنون درحدودصفرشده واقعا کدام شیرینتروکدام به تلخی زهراست
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
سلام با این افزایش قیمت‌ها یارانه حق همه هست مخصوصا بازنشسته هایی که طی چندین دهه با صرف جویی اندوخته ای برای جوانان بیکار و دم بخت شان جمع کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
میشه بدید رانت خوار ها بخورند لطفا قیمت ها ثابت بمونه مثل زمان خدابیامرز روحانی؟ ۱۶ میلیارد دلار یعنی نفری ۵۰۰ تومن ماهی. واقعا نفری ۵۰۰ تومن یارانه جوابگوی این حجم افسارگسیختگی میشه!؟ آرایشگاه مردانه شده ۱۰۰ تومن این دیگه وارد که نمی شد میشد!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کوپن نباشه، عین همون حرف آزاد سازی یارانه هاست
ناشناس
|
Finland
|
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
بعضی ها ممکنه حتی پول خرید کالای کوپنی رو هم نداشته باشند و برای اونها پول نقد لازمه. البته پول نقد میتونه برای برخی باعث تنبلی و بی کاری بشه که باید یک فکری هم برای اون کرد. مثلا کسانی که توانایی کار دارند فقط وقتی بهشون پول نقد داده بشه که یا کار میکنند یا اینکه درخواست برای کار کرده باشند. هر چند اینها هم مسائل خودش رو داره.
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۲۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
پول نقد و کالابرگ راه‌حل مشکلات نیست. مردم باید خودشون کار کنند و خرج خودشان را دربیاورند. وظیفه دولت فقط اینه که فضای کار و فعالیت سالم و مناسب را فراهم کنه. به جای حیف‌ومیل ثروت کشور در قالب پرداخت یارانه که تا الآن هیچ سودی برای فقرزدایی و ایجاد رفاه نداشته، دولت باید به فکر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
کوپن در حال حاضر برای بنزین و گازوئیل داده می‌شود و در کل دنیا مرسوم است بهتر است برای کالاهای اساسی دیگر کوپن بدهند نه پول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
سامانه های الکترونیکی یک هدیه الهی است .
در اینده بیشتر از فواید ان خواهیم دید .
فقط سامانه هوشمند ولاغیر
پاسخ ها
شلوغش نکنید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
در کجای دنیا مرسومه کشور های فقیر آفریقایی منظورته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
یارانه نقدی به دردامثال من میخوره که اجاره نشینم ومریض نمیتونم کارکنم صاحب خونه کرایه میخادوکالابرگ قبول نمیکنه یکم به فکرمردم باشین مسئولین محترم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
بدردشماهم نمیخورددوست عزیز وقتی همه چیزبسرعت گران شودوپول شمابی ارزش شودکاغذپاره بی ارزش بچه دردشماکه بیماری واجاره خانه هم بایدبدهی میخورد باپول بی ارزش بهترزندگی میکنی یاتامین ‌مایحتاجت ازطریق کالا برگ شما کمی ازمغزت استفاده کنی مشکلات حل میشود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
مگر چند درصد مردم در روستا زندگی میکنند و چند درصد آنها مرغ و خروس دارند ؟ این گونه تحلیل کردن مردم را مغذب میکند .
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
الان دولت برای نفری۳۰۰هزار واریز کرده در صورتی که کالابرگ داده بشه واقعا همین میزان ب هر نفر کالا داده میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
اول یارانه را به حساب همه واریز کنید بعدش تصمیم بگیرید که نقدی باشه یا کالا برگ‌
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
ما هم نقدیی بیشتر به کارمون میاد، لطفا هر کی نقدی میخواد نقدی بدین هر کی هم کالا لازم داره کالا بدین یه ثبت نام کنید تعدادشون مشخص میشه خرجش یه پیامک به کسانی که یارانه بگیرن پیامک بفرستین وحق انتخاب بدین مثل سهام عدالت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
باسلام همون بهتر نقدی باشه خیلی ها مریض دارن مستاجرهستن.پول نقد میخواهن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
سلام نقدی دردی باهاش درمان میکنیم
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
عرض سلام و درود خدمت شما، بخداوندے خدا خانواده پنج نفره ام و خودمم خیلی وقته بیمارم، دیڪس ڪمر دارم و لگنم ڪلا شڪسته و خونه نشینم، اجاره نشینیم و دو تا از بچه هام درس میخونن، ما به پول نقد نیاز داریم نه ڪالا برگ، ڪاش مسئولین خدا رو میشناختن و ازش میترسیدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
همین نقدی بدین خواهشا مردم خودشون میخرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
سلام، نظر بیشتر مردم یارانه نقدی است لطفا با مردم هم عقیده باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
چرا مثل روس مگر ما کمونیسم هستیم که کوپن یا کالا برگ داشته باشیم مثلا ادم پیر نتونه بره صف ان کالا رو بگیره بنفع دولت پول بدن بهتره
فرشادقوتی کورکابیجاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
سلام. قرار بود قیمت ها کنترل بشه اما متاسفانه هرروز شاهد گرانی و گرانتر شدن همه اقلام هستیم خدا وکیلی یکم به مردم فکر کنید درآمد پایین ولی همه چی قیمت بالا. دخل و خرج باهم جور نیست .الان همه چیز قیمتش بالا رفته به کجا باید مراجعه بکنیم اخه قرار بود فقط اقلام مورد نظر تغییر قیمت داشته باشه ولی ...
یو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
تو جهارمین کشور ثروتمند دنیا حرف از کوپن و سهمیه شرم آوره
گیناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
بخدا من یک روستای بخدا نصف محل ما با همین یارانه زندگی می کنن بعصی خوشش می آید از صبح بلند شوند خانم کجا می ری می روم وسایل کو پن بگیرم این می شی زندگ ی ول کن پول مردم بیش ن بدهید بعصیها دیگر این کوپن بشی بهانه صبح بره غروب بیاد نصف زندگی این مدل از زندگی بیا فتن .، .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
مشکل ایجاد نقدینگی هست ...۵ سال داریم می گیم یارانه نقدی سمه هیچ کس گوش نداد ... همین کوپن الکترونیکی بهترین راهکار هست قرار تمام اقشار در حد معمول از منابع برخردار باشند
فقیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
لطفاً نقد بدین بعضی ازبیشتر مردم به پول نقد احتیاج دارن خواهش میکنیم ماالان ازوقتی موضوع کالا برگ شده خاب نداریم خاهشا پول واریز کنین ن کالا برگ
شلوغش نکنید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
مردم خسته ان با اعصاب مردم بیشتر از این بازی نکنید فقط نقدی پرداخت کنید اکثر مردم خواستار پرداخ همین یارانه ناچیز هستند و فعلا سکوت کردند اگر کالابرگی شود اعتراضات ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
سلام خسته نباشید تجربه کالا برگ.خیلیها دارند همان کوپن منتها نامش تقدیر رده.بخدا یارانه نقدی مشکل خیلی ها رفع میکنه که هیچ وقت شکم سیر از گرسنه خبر نداره همان یارانه نقدی بدرد خیلی ها میخوره لطفا
کارمند بانک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
تزریق نقدینگی یعنی تورم
پس بن کارت یارانه بدید که فقط برای خرید از فروشگاههای زنجیره ای کارکرد داشته باشه و نقد نشه .
به همه هم بدید چون پول نفت برای همه مردمه
م. ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
دولت میخوات کمک کنه به تولید کننده که جنس آشغالش را به مردم بفروشد. سبد کالا که یادتون هست و جنس مزخرف آن. کیفیت را تضمین نمیکنند. کالا برگ اشتباه است برای مردم و کلک است. پول حق انتخاب داری و آشغال نمیخری.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
دل خود را خوش نکنید امروز واکسن منانژیت (از 30000 سال 99)به 500000 تومان در سال 1401 افزایش قیمت داده شده توسط هلال احمر پس یارانه و .... در هیچ صورتی فایده ندارد!تا کار به کاردان سپرده شود!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
پرداخت نقدی کلا برگ نمیخوایم
سوادکوهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
یارانه نقدی باعث می شود تا مردم خود در تولید محصولات کشاورزی خودکفا شوند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
متآسفانه دید مردم به دولت بسیار ناامید کننده است و مطئنیم که دولت عمل و حرفش از زمین تا آسمان متفاوت است، و کوچکترین دلیل أن دستور وزیر صمت است به گران فروشی کالاهای با قیمت قبلی! براستی چرا کالایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید شده باید بقیمت جدید فروخته شود! چرا فیلم‌های فراوانی در فضای مجازی دست بدست میشود از کشتار عظیم جوجه مرغ؟ بجز اینکه میخواهند مقاوت مردم را در نخریدن مرغ بشکنند و با کمبود مصنوعی، باعث گرانی بیشتر شوند؟ ادعای مسلمانی سرشان را بخورد مگر انسان نیستند؟ چرا باید جان میلیونها جوجه را بگیرند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
چون منشاء یارانه پول نفت است ، باید به همه بدون استثنا تعلق گیرد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه کنکور زلزله هرمزگان فائزه هاشمی