بازدید 4427

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

رهبران چپ‌گرای اتحادیه اروپا از جمله اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تلویحا از رأی‌دهندگان فرانسوی خواسته‌اند تا ماکرون را به جای رقیبش انتخاب کنند.
کد خبر: ۱۱۱۵۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶ 24 April 2022

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در حالی آغاز شده است که ناظران هیچ خروجی برای آن را محال نمی‌دانند و برای نامزد راستگرایان نتایج بهتر از دوره‌های قبل را پیش بینی می‌کنند.

 دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه امروز (یکشنبه) با باز شدن حوزه‌های رای گیری در ساعت ۸ به وقت محلی آغاز شده است. رأی‌گیری در سرزمین‌های فرادریایی این کشور در اقیانوس آرام و اقیانوس هند از روز گذشته آغاز شده است.

به نوشته رسانه‌های اروپایی بیش از ۴۸ میلیون تن از شهروندان واجد شرایط فرانسوی در این انتخابات شرکت می‌کنند و دو گزینه برای ریاست جمهوری کشورشان در ۵ سال آینده را در پیش رو دارند که یکی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور میانه رو کنونی و دیگری مارین لوپن، رقیب نزدیک او از جناح راست افراطی است.

در دور دوم فقط دو نامزد برتر شرکت دارند که بیشترین رای را در دور اول انتخابات به دست آورده اند. ماکرون و لوپن در دور اول انتخابات بهترین نتیجه را در بین دوازده نامزد به دست آورده و به دور دوم راه یافتند.

دور دوم انتخابات در فرانسه عادی است: از سال ۱۹۶۵ تا کنون هیچ برنده‌ای در اولین رای گیری وجود نداشته است.

ماکرون در مبارزات انتخاباتی بیشتر به موضوع اروپا پرداخته و می‌خواهد پیشرفت‌های اقتصادی را به ارمغان آورده و با نابرابری‌های اجتماعی مبارزه کند.

در اولین دوره ریاست جمهوری اش ماکرون می‌خواست تغییرات زیادی ایجاد کند، اما بار‌ها با مقاومت مواجه شد. به عنوان مثال، فرانسوی‌ها هفته‌ها علیه برنامه‌های بازنشستگی ماکرون اعتراض کردند که در نهایت شکست خورد. وی همچنین به دلیل لغو مالیات بر ثروت هنوز از شهرت خود به عنوان "رئیس جمهور ثروتمندان" خلاص نشده است.

مارین لوپن هم در این دور انتخابات تلاش کرد چهره معتدل تری را به نمایش بگذارد. با این وجود عقاید لوپن راستگرا و ملی گرایانه است.

نظرسنجی‌ها از پیروزی مجدد ماکرون حکایت دارد، اما با این همه طرفداران و نزدیکان رئیس‌جمهور در هفته گذشته با یادآوری این که هیچ اتفاقی در انتخابات بعید نیست از مردم خواستند با حضور پرشمار خود برای رأی دادن به ماکرون، مانع پیروزی لوپن و وارد آمدن شوک در فرانسه بشوند، شوکی که مشابه آن در سال ۲۰۱۶ در نتیجه پیروزی برگزیت در همه‌پرسی بریتانیا و پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا بر خلاف نتایج نظرسنجی‌ها حاصل شد.

بسیاری از کارشناسان اروپایی درباره عواقب پیروزی لوپن در این انتخابات هشدار داده اند. رهبران چپ‌گرای اتحادیه اروپا از جمله اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تلویحا از رأی‌دهندگان فرانسوی خواسته‌اند تا ماکرون را به جای رقیبش انتخاب کنند.

لوپن در صورت پیروزی در این انتخابات نخستین رهبر فرانسه از جناح راست افراطی و نخستین رئیس جمهور زن این کشور خواهد بود. ماکرون نیز در صورت پیروزی، نخستین رئیس جمهور فرانسه خواهد بود که در دو دهه اخیر دو بار در انتخابات پیروز می‌شود.

دو نامزد در روز شنبه بر اساس قانون انتخابات فرانسه حق تبلیغات نداشتند و هیچ نظرسنجی‌ای هم منتشر نشده است. برابر آخرین نظرسنجی‌ها، ماکرون تا ده درصد از لوپن پیشتر بوده، اما این فاصله نسبت به دور دوم در دوره قبلی انتخابات در سال ۲۰۱۷ که همین دو نامزد در آن شرکت داشتند، کمتر شده است.

حوزه‌های رای گیری در ساعت ۸ شب بسته خواهد شد و بلافاصله بعد از بسته شدن حوزه‌ها شمارش آراء آغاز شده و پیش بینی‌های با دقت بالا انجام و از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، ماکرون ۶۶ درصد و لوپن ۳۴ درصد آرا را به دست آوردند، اما ارزیابی‌ها در این دوره حاکی از آن است که راستگرایان افراطی شرایط بهتری از قبل دارند.

رئیس جمهور جدید پس از اعلام نتایج، حداکثر ده روز پس از انتخابات، مسئولیت رسمی را به عهده می‌گیرد. وی دارای قدرت زیادی است. رئیس جمهور رئیس ارتش است و می‌تواند در مورد عملیات نظامی و استفاده از سلاح هسته‌ای تصمیم گیری کند. برای عملیات طولانی‌تر یا اعلان جنگ البته وی نیاز به مصوبه پارلمان دارد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه