بازدید 10018
۳

وام مسکن گران‌تر شد

مجرد‌های ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود.
کد خبر: ۱۱۰۴۵۱۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱ 13 February 2022

به گزارش  تابناک به نقل از ایسنا، در حالی که بانک مسکن مرتبا طرح کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق تسهیلات را تمدید می‌کند و اخیراً هم مهلت این مشوق را تا پایان اسفند ماه تمدید کرده، بررسی‌ها گویای آن است که به دلیل جهش قیمت اوراق، بیش از ۷۱ میلیون تومن باید برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی زوجین هزینه کرد و عملاً این مشوق کمک چندانی به افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن نکرده است.

 متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسکن طی پنج روز گذشته افزایش بیش از پنج هزار تومان به میانگین ۱۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان در روز ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ رسیده است.

این در حالی است که از زمان آغاز اجرای طرح بانک مسکن مبنی پرداخت وام تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان با خرید نیمی از اوراق در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ تاکنون مرتباً قیمت تسه با افزایش مواجه شده است.

بانک مسکن ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ اعلام کرد که به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد تاسیس این بانک، هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ۵۰ درصد کاهش یافته است. مدت زمان استفاده از این مشوق تا یک ماه اعلام و البته سپس تا ۱۵ بهمن ماه تمدید شد. به تازگی نیز مهلت استفاده از این طرح تا پایان اسفندماه تمدید شد.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد زوجین تهرانی برای آنکه بتوانند از تسهیلات ۴۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد اوراق مسکن برای خانه‌دار شدن استفاده کنند باید ابتدا به ساکن حدود ۷۱ میلیون تومان را برای خرید این وام پرداخت کنند.

مجرد‌های ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با تخفیف در نظر گرفته شده تعداد اوراق ۲۰۰ فقره و هزینه آن با تسه ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ تومانی، ۲۹ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن با تخفیف باید ۸۰ برگه به مبلغ ۱۱ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان خریداری کنند.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ که البته طبق تصمیم جدید، زوجین باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۵۹ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۱ میلیون و ۸۹۲ هزار تومانی وام جعاله در مجموع باید ۷۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در روز ۲۳ آذر ماه که طرح بانک مسکن ارائه شد حدود ۱۱۰ هزار تومان بود که در حال حاضر به متوسط ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده و در واقع ۳۵ درصد رشد کرده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۳
ما تنها کشوری در کل جهان هستی هستیم که دولت و بانک هاش وام رو هم به مردمش می فروشن... و تنها کشوری هستیم که کارکنان دولت به جای حقوق کافی و آبرومند وام می گیرن !!!...
یعنی 18 درصد سود بانکی و 15 درصد بابت خرید اوراق.
به عبارت دیگه 15 درصد نقدا همون اول کار کسر می شه و کل وام از جمله همون 15 درصد نیز شامل سود 18 درصد میشه.

با این حساب وام واقعی مسکن با نرخ حدود 40 درصد دست مصرف کننده میرسه.
و علاوه بر این مبلغ 14 میلیون از وام رو هم به زور خود شعبه تا 12 سال (پایان اقساط) بلوکه میکنه
جالبتر اینه که به بازرسی بانک مسکن تماس میگیری میگه غیر قانونی هست. اما از اونور به رئیس شعبه ها میگن هرچقدر بیشتر بتونی بلوکه کنی امتیازت میره بالا
چقدر ما ایرانی ها مردم بدبخت و مظلومی هستیم!
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم