پالایش یکم سود تقسیم می کند؟

پالایش یکم از جمله دو صندوقی بود که دولت به مردم سال گذشته فروخت. صندوقی که در آن سهام نمادهای پالایشی قرار داشت و هیچگاه نتوانست سهامداران خود را راضی کند. پالایش یکم قرار است مجمع برگزار کند. تاریخ برگزاری مجمع پالایش یکم چه زمانی است؟
کد خبر: ۱۱۰۳۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۴ 06 February 2022

به گزارش بورس تابناک، سال گذشته که از اردیبهشت ماه رونق گرفت دولت به دلیل کسری بودجه‌ای که داشت قصد کرد تا سهام تحت مالکیت خود را از طریق صندوق‌های ETF واگذار کند. در ابتدا صندوق دارایکم و سپس صندوق پالایشی یکم واگذار شد.  

عاملی برای سقوط بازار

با توجه به سوددهی خوبی که صندوق دارایکم داشت، مردم منتظر خرید واحد‌های صندوق پالایشی یکم ماندند، اما در ابتدا واگذاری این واحد‌ها با چالش‌هایی بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد همراه شد و همین موضوع یکی از عوامل ریزش بازار سرمایه لقب گرفت.  

شروع معاملات پالایشی یکم

به هر حال هر آنچه بود واحد‌های پالایشی یکم که دارای چهار سهام شپنا، شبندر، شبریز و شتران بود در ۶ شهریور ماه تا پایان شهریور ماه فروخته شد و معاملات این صندوق از ۱۱ آذر ماه ۹۹ در بازار سرمایه آغاز شد. 

صندوقی که هرگز به قیمت فروش نرسید!

قیمت فروش هر واحد صندوق پالایشی یکم با تخفیفاتی که داده شد، ۱۰ هزار تومان بود. این نماد از زمان شروع معاملات به جز چند روز ابتدایی دیگر قیمت ۱۰ هزار تومان را به خود ندید و از همین رو وعده‌های مسئولین دولت قبل برای جبران ضرر سهامداران پالایشی یکم آغاز شد.  

سهام جایزه ای که فراموش شد

در نهایت در اردیبهشت ماه سال جاری بود که تصمیم بر این شد تا ضرر سهامداران پالایشی یکم از طریق سهام جایزه جبران شود که این موضوع با کنار رفتن تیم مدیریتی قبلی سازمان بورس به فراموشی سپرده شد.  

وعده ای برای رسیدن به ارزش ذاتی!

در ۹ دی ماه مجید عشقی رئیس سازمان بورس که در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ حاضر شده بود گفت:

برنامه‌ای داریم که منابعی را بگیریم و بازار گردانی را برای سهم‌های ETF داشته باشیم و قیمت این صندوق‌ها به قیمت‌های ذاتی خود برسند. تلاش می‌کنیم که تا پایان سال صندوق‌های دولتی (پالایشی‌ها) به قیمت‌های ذاتی خود برسند.

هم اکنون که حدود ۴۲ روز تا پایان سال باقی مانده است پالایشی یکم با ارزش ذاتی خود فاصله ۱۶۰۰ تومانی دارد (قیمت کنونی ۷۲۰۰ تومان و NAV حدود ۸۸۰۰ تومان).

پالایشی یکم مجمع برگزار می کند

پالایشی یکم قرار است که طبق اطلاعیه منتشر شده در کدال مجمع برگزار کند. در این اطلاعیه که در ۱۰ بهمن ماه منتشر شد آمده بود:

از کلیه دارندگان واحد‌های ممتاز، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحبان واحد‌های ممتاز و همچنین نماینده و یا نمایندگان اشخاص حقوقی دعوت میگردد تا در جلسه مجمع این صندوق که در ساعت ۱۱:۰۰ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۰ در محل تهران، بلوار نلسون ماندلا، بلوار گل آذین، شماره ۲۳ برگزار می‌گردد حضور به هم رسانید.

دستور این جلسه تصمیم گیری در خصوص پرداخت سود به سرمایه گذاران از محل سود‌های تقسیمی دریافت شده سهام موجود در پورتفوی صندوق عنوان شده است.  

به نظر می رسد که این صندوق با توجه به اینکه از سهامی چون شپنا، شبندر، شتران و شبریز تشکیل شده است و این نمادها عملکرد خوبی را در صورت های مالی به ثبت رساندند، در این مجمع پیش روی خود سود تقسیم کند. 

مشکل پالایشی یکم نبود بازارگردان است!

همایون دارابی کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با شبکه تیوا بورس درباره مشکل این دو صندوق دولتی جهت رشد گفت: مشکل پالایشی یکم و دارایکم نبود بازارگردان است. اگر خلا بازارگردان جبران شود می‌توان به این صندوق‌ها امیدوار بود.

منبع: نبض بورس

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی