بازدید 4413
تداوم تنش میان آمریکا و روسیه بر سر اوکراین؛

رایزنی آنتونی بلینکن با جوسپ بورل درمورد اوکراین

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در تدام تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو بر سر اوکراین، روز شنبه به وقت محلی با جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بصورت تلفنی در این زمینه گفتگو کرد.
کد خبر: ۱۰۹۹۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷ 15 January 2022
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن و بورل درباره هماهنگی نزدیک خود به همراه متحدان ناتو و شرکای اروپایی، جهت پاسخ به ادامه استقرار نظامی نگران کننده روسیه در داخل و نزدیک اوکراین گفتگو کردند.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر هشداد که هرگونه تهاجم بیشتر روسیه علیه اوکراین با عواقب سریع، شدید و هماهنگ شده مواجه خواهد شد.

پیش از این، معاون بلینکن ادعا کرد که حمله سایبری بزرگ علیه اوکراین در روز جمعه "بخشی از روش‌های بازی روسیه" است که قبلا نیز از آن استفاده کرده است.

ویکتوریا نولاند، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه با فایننشال تایمز، روسیه را مسئول این حمله سایبری که ده‌ها وب سایت دولتی اوکراین را هدف قرار داد، ندانست با این حال مسکو را متهم کرد و گفت که این تحولات بخشی از یک الگوی آشنا و نگران کننده از اقدامات مسکو است.

معاون وزیر امورخارجه آمریکا ادعا کرد: در حال حاضر نمی‌خواهم در مورد انتساب این حملات حرفی بزنم، اما معتقدم که این یک بخش آزمایش شده و واقعی از روش‌های بازی روسی است، که همه با آن‌ها در سراسر جهان آشنا هستند.

این مقام آمریکایی ادعا کرد در گذشته، عوامل روسی این کار را برای بی‌ثبات کردن دولت‌ها، آزمایش توانایی‌های خود، تضعیف حس اعتماد در کشور‌های مورد اختلاف، انجام داده‌اند؛ بنابراین هر چیزی امکان دارد.

آمریکا اعلام کرده است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، با اقدامات تلافی جویانه گسترده آمریکا و متحدانش در اروپا، از جمله تحریم‌های اقتصادی و مالی در مقیاسی بسیار بزرگتر از اقدامات و تحریم‌های سال ۲۰۱۴ زمانی که کریمه به روسیه الحاق شد، مواجه خواهد شد.

مقامات دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده اند که واشنگتن آماده است تا در صورت نیاز این تحریم‌ها را اعمال کند، اما دامنه این تحریم‌ها به ماهیت و چگونگی تهاجم روسیه بستگی دارد.

نولاند در این خصوص گفت: من قصد ندارم ۱۸ سناریو مختلف را توضیح بدهم. تعهد و گفت و گوی ما با متحدان مان بر این است که اگر روسیه به هر شکلی این اقدام را انجام دهد، سختی‌های شدیدی را علیه آن اعمال خواهیم کرد.

گفتگو‌های امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی) و نشست شورای ناتو و روسیه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از جمله اقدامات برای کاستن از تنش‌های دو جانبه برگزار شد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند. روسیه بار‌ها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است، اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی