بازدید 12785

خبر خوش به جویندگان آسترازنکا برای دُز دوم و سوم

وزارت بهداشت چندین میلیون دز واکسن آسترازنکا برای تزریق نوبت‌های دوم و سوم تهیه کرده است.
کد خبر: ۱۰۹۸۸۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴ 13 January 2022

به گزارش  تابناک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو در رامسر گفت: چندین میلیون دز واکسن آسترازنکا برای ادامه روند واکسیناسیون و تزریق به افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند تهیه شده است و باز هم درخواست داده ایم.

او افزود: ایران در دو سال گذشته مبالغ زیادی برای خرید واکسن از سبد کوواکس سازمان جهانی بهداشت واریز کرده بود که متاسفانه طرف خارجی به موقع به تعهدات خود عمل نکردند و واکسن مورد نیاز و نوع خاص را در اختیار ما قرار ندادند.

موضوع سنگ اندازی‌های جهانی در دریافت واکسن‌های کرونا پیشتر نیز مطرح شده بود و رئیس کل وقت بانک مرکزی آذرماه پارسال گفته بود از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) بایستی از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر تحریم غیر انسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.

کره جنوبی، بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خریدهای بشر دوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال بدهد و صندوق بین المللی پول با فشار و تهدید آمریکا ، حتی جرأت مطرح کردن این موضوع در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، واکسن‌های خارجی را از هر منبعی که باشد تامین خواهد کرد و در حال حاضر نیز با توجه به منابع داخلی، واکسن‌های وارداتی و ذخایر موجود در کشور مشکلی برای ادامه واکسیناسیون وجود ندارد و موجودی واکسن‌ها برای امسال و سال آینده کفاف واکسیناسیون نوبت‌های اول، دوم و سوم را می‌دهد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی