بازدید ۲۱۱۵
در حالی که هفته گذشته، روند بورس برای دومین هفته پیاپی منفی بود، در نخستین روز کاری پاییز، تابلوی معاملات به رنگ سبز درآمد و بسیاری از نماد‌ها با بازدهی همراه شدند.
کد خبر: ۱۰۷۸۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴ 25 September 2021
به گزارش بورس تابناک، در حالی که هفته گذشته، روند بورس برای دومین هفته پیاپی منفی بود، در نخستین روز کاری پاییز، تابلوی معاملات به رنگ سبز درآمد و بسیاری از نماد‌ها با بازدهی همراه شدند.

بر این اساس در شرایطی که فعالان بازار سرمایه در معاملات امروز (شنبه سوم مهرماه ۱۴۰۰) شاهد افزایش بیش از ۳۵ هزار واحدی شاخص کل بورس بودند، ۱۴۶ نماد وضعیت متعادلی را تجربه کردند. در مقابل ۴۳۶ نماد مثبت و ۱۸۰ نماد نیز منفی بسته شدند. همچنین در اولین روز هفته، در بین نماد‌های بورس، ۱۷۷ نماد با صف خرید همراه شدند و ۸۶ نماد نیز با صف فروش مواجه شدند. در مجموع شروع نیم سال دوم، برای سهامداران خوش یمن بود.

اما بزرگان بورس امروز چه روندی را سپری کردند؟

 
۱. فولاد نماد متعلق به فولاد مبارکه اصفهان در اولین روز هفته، بیشترین تاثیر مثبت را در روند صعودی شاخص کل بورس داشت. فولاد در حالی که روز‌های منفی را تجربه می‌کرد، در پایان معاملات امروز در حالی که با صف خرید قابل قبولی همراه شده بود، در نهایت با ثبت حجم معاملاتی ۱۰۱ میلیونی، به بازدهی ۴.۴۶ درصدی  به ازای هر سهم رسید.

۲. فملی نماد متعلق به ملی صنایع مس ایران نیز همانند فولاد امروز در بین نماد‌های اثرگذار در روند مثبت بورس بود. فملی در پایان معاملات در حالی که حجم معاملاتی ۹۱ میلیونی داشت، به رشد ۴.۴۸ درصدی دست یافت و بهای هر سهم آن نیز به رقم ۱۲۵۹ تومان رسید.  

۳. فجهان نماد متعلق به مجتمع جهان فولاد سیرجان از گروه فلزات اساسی، امروز بر خلاف فولاد و فملی، روند منفی داشت. این نماد که هفدهم شهریورماه امسال در فرابورس عرضه اولیه شده بود، پس از روند مثبت روز‌های گذشته، امروز صف فروش شد و در نهایت با حجم معاملاتی ۵۶۵ میلیونی مواجه شد و به افت ۳.۷۵ درصدی در پایان معاملات رضایت داد. با این کاهش، بهای هر سهم فجهان به رقم ۶۷۰ تومان رسید. این در حالی است که پیش از این، در پایان عرضه اولیه فجهان که روز چهارشنبه هفدهم شهریورماه امسال انجام شده بود، به هر کد بورسی حداکثر ۱۴۵۲ سهم در سقف قیمتی ۵۵۰ تومانی تخصیص داده شد.

۴. فسبزوار نماد متعلق به پارس فولاد سبزوار دیگر عضو گروه فلزات اساسی که همانند فجهان، با صف فروش مواجه شد. این نماد که همچون فجهان به تازگی در بازار عرضه اولیه شده بود، امروز برای اولین بار از زمان عرضه اولیه، بازدهی منفی را در کارنامه خود به ثبت رساند. به گونه‌ای که در پایان معاملات امروز، این نماد فلزی، در حالی که حجم معاملاتی ۱۴۳ میلیونی داشت، در نهایت با افت ۲.۵۶ درصدی مواجه شد و به رقم ۳۷۴۳ تومان رسید. پیش از این، فسبزوار در تاریخ ۲۴ شهریورماه در بورس عرضه اولیه شده بود.

۵. مدیریت نماد متعلق به (س؛ و خدمات مدیریت صند. ب کشوری) امروز نیز همانند چهار روز گذشته، با روند نزولی مواجه شد. این نماد که حدود چهل روز قبل، عرضه اولیه شده بود، پس تجربه روز‌های سبز، حالا پنج روزی است که بازدهی منفی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. به گونه‌ای که در پایان معاملات امروز با افت ۰.۶۵ درصدی مواجه شد.

۶. خودرو نماد متعلق به ایران خودرو امروز بر خلاف روز‌های گذشته، با صف خرید روبرو شد و در نهایت به بازدهی ۳.۹۱ درصدی به ازای هر سهم دست یافت. با این رشد، بهای هر سهم خودرو به رقم ۱۸۸ تومان رسید.

۷. خساپا نماد متعلق به سایپا نیز امروز پس از شش روز، ضرر و زیان، بالاخره مثبت شد. به گونه‌ای که در پایان بازار امروز، این نماد خودرویی با رشد ۳.۹۱ درصدی همراه شد و به رقم ۱۷۵ تومان رسید.

۸. خپارس نماد متعلق به پارس خودرو دیگر خودرویی بازار بود که روز سبز و پرسودی را تجربه کرد. خپارس در اولین روز هفته بالاخره صف خرید شد و در پایان معاملات در حالی که حجم معاملاتی ۱۹۷ میلیونی داشت، به رشد ۴.۴۴ درصدی رضایت داد و بهای هر سهم آن نیز به رقم ۱۱۲ تومان رسید.

۹. شستا نماد متعلق به سرمایه گذاری تامین اجتماعی امروز پس از دو روز منفی متوالی، با صف فروش خوبی همراه شد و در نهایت به بازدهی ۳.۳۳ درصدی بسنده کرد.

۱۰. شبندر نماد متعلق به پالایش نفت بندرعباس همانند دیگر پالایشی‌های بازار، امروز روند مثبتی را به ثبت رساند. به گونه‌ای که شبندر در پایان اولین روز هفته، در حالی که حجم معاملاتی ۹۸ میلیونی داشت، به رشد ۴.۸۶ درصدی دست یافت. شپنا، شتران و شسپا نیز به عنوان دیگر هم گروهی‌های شبندر، روند افزایشی را تجربه کردند.

۱۱. شپدیس نماد متعلق به پتروشیمی پردیس امروز مورد توجه سهامداران بود. این نماد بر خلاف روز‌های قبل، امروز با صف خرید قابل توجهی روبرو شد و در نهایت در حالی که حجم معاملاتی ۴ میلیونی داشت، به بازدهی ۴.۹۹ درصدی رسید. با این رشد، قیمت هر سخم شپدیس نیز به رقم ۱۶۲۵۰ تومان رسید.
 
منبع: نبض بورس
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم