بازدید 7094
۲

نرخ سود وام مسکن چقدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ با رسیدن قیمت هر برگه از اوراق تسه به حدود ۶۶ هزار تومان، نرخ بهره تسهیلات مسکن اوراق ممتاز به ۱۷/۲۱ درصد رسیده است.
کد خبر: ۱۰۷۷۸۱۲
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲ 22 September 2021

 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، سقف تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق ممتاز صد درصد افزایش پیدا کرده است و به‌دلیل ۲ برابر شدن نیاز متقاضیان، این تسهیلات به خرید اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) از فرابورس ایران، قیمت این اوراق با افزایش مواجه شده است. ازآنجایی‌که این اوراق بخشی از هزینه دریافت تسهیلات محسوب می‌شود، افزایش قیمت‌ آنها به بالا رفتن نرخ بهره وام مسکن منجر شده است.

هفته گذشته، افزایش سقف پرداخت وام مسکن با اوراق ممتاز (تسه) به شعب بانک عامل مسکن ابلاغ شد و این مسئله با برهم زدن رابطه عرضه و تقاضای اوراق حق تقدم در فرابورس ایران، به رشد قیمتی این اوراق دامن زد. هر برگه از اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) معادل امتیاز دریافت ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات مسکن است و بر همین اساس متقاضیان برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی در تهران ۴۰۰ برگه از اوراق تسه خریداری کنند؛ این در حالی است که پیش ‌از این با سقف ۱۰۰ میلیون تومانی وام مسکن، هر متقاضی نهایتا باید ۲۰۰ برگه از این اوراق را خریداری می‌کرد.

اوراق گران‌تر، نرخ سود بالاتر
در معاملات دیروز، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) میانگین قیمت هر برگه از این اوراق به حدود ۶۶ هزار تومان رسید و با این حساب، برای دریافت هر ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن با اوراق ممتاز، باید ۲۰۰ برگه از اوراق به میانگین قیمت ۱۳ میلیون‌ و ۲۰۰ هزار تومان خریداری شود. به‌عبارت‌ دیگر، یک متقاضی دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن باید ۱۳.۲ درصد از کل مبلغ وام را برای خرید امتیاز این تسهیلات هزینه کند و البته در جریان بازپرداخت اقساط تسهیلات، اصل و فرع این مبلغ را به بانک برگرداند. در این وضعیت، هرچه قیمت اوراق تسه افزایش یابد، متقاضی باید بخش بیشتری از تسهیلات دریافتی را برای خرید اوراق هزینه کند و به همین نرخ سود تسهیلات دریافتی او افزایش می‌یابد. در شرایط فعلی، نرخ اسمی سود تسهیلات مسکن با اوراق ممتاز ۱۷.۵ درصد است اما نرخ بهره این تسهیلات با احتساب قیمت ۶۶ هزار تومانی اوراق تسه به ۲۱.۱۷ درصد می‌رسد که ۳.۶۷ درصد بیش از نرخ بهره اسمی تسهیلات است. البته این میزان همزمان با تغییر قیمت اوراق تسه تغییر می‌کند و فرضا اگر قیمت هر برگه از این اوراق به ۱۰۰ هزار تومان برسد، در آن صورت نرخ بهره تسهیلات مسکن اوراق ممتاز معادل ۲۳.۴۴ درصد خواهد بود که نزدیک به ۶درصد بالاتر از نرخ اسمی این تسهیلات است.

هزینه وام تهرانی‌ها
بانک عامل مسکن اوراق امتیاز تسهیلات مسکن را به جای تمام یا بخشی از سود سپرده‌های مشتریان به آنها اختصاص می‌دهد و افرادی که می‌خواهند بدون سپرده‌گذاری و انتظار در این بانک، تسهیلات خرید یا تعمیر مسکن دریافت کنند می‌توانند با خرید این اوراق از صاحبان اولیه آنها در فرابورس، نسبت به دریافت وام اقدام کنند. طبق دستورالعمل پرداخت تسهیلات مسکن با اوراق ممتاز، متقاضی باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات درخواستی، یک برگه از اوراق تسه را خریداری و به بانک عامل مسکن ارائه کند؛ ازاین‌رو برای دریافت ۱۰۰ میلیون تسهیلات با اوراق ممتاز باید ۲۰۰ برگه اوراق تسه خریداری شود و متقاضیان تهران نیز برای دریافت وام ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن باید ۴۰۰ برگه از این اوراق را خریداری کنند. قیمت این تعداد از اوراق تسه با میانگین قیمت دیروز، معادل ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. همچنین زوجین تهرانی می‌توانند تا ۲ برابر تسهیلات فردی خرید مسکن وام بگیرند که در این صورت برای دریافت تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی به ۸۰۰ برگه از اوراق تسه نیازمند هستند که قیمت آن به ۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

وام جعاله ۵ ساله
متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن می‌توانند همزمان با دریافت این تسهیلات، از وام جعاله بانک مسکن نیز استفاده کنند که طبق بخشنامه جدید شورای پول و اعتبار، سقف مبلغ آن از ۴۰ میلیون به۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است. البته این تسهیلات به واحد مسکونی تعلق می‌گیرد و مبلغ آن برای متقاضیان انفرادی و زوجین یکسان است. ضمنا این تسهیلات با سررسید ۵ ساله و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد اعطا می‌شود و مانند تسهیلات خرید مسکن، باید برای دریافت آن اوراق تسه خریداری شود. البته پیش ‌از این بانک عامل مسکن، نیمی از مبلغ تسهیلات جعاله را از محل منابع داخلی و بدون نیاز به ارائه اوراق تسه اعطا می‌کرد و به همین واسطه متقاضیان باید برای دریافت نیمی از این تسهیلات اوراق تسه خریداری می‌کردند اما در مورد تسهیلات جعاله ۸۰ میلیون تومانی، هنوز بانک مسکن اعلام نکرده است که پرداخت از محل منابع داخلی را نیز در دستور کار دارد یا نه.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲
اگر درست حساب کنی می بینی که سود وام مسکن حداقل 25 درصد هست ....
سلام ، من در سال 97 بعد از اینکه چند سال پو ل در بانک مسکن گذاشتم 80 میلیون وام مسکن گرفتم با سود 8 درصد ، اما اصلا از کارمزد خبر نداشتم هر سال باید یک مبلغی بعنوان کارمزد به بانک پرداخت بشه که وقتی روی باز پرداخت پول بیاد خیلی درصد بالاتری از 8 درصد سود خواهد بود !؟ و همینطور وام ازدواجی که 15 میلیون بود و پنج ساله گرفتم ! سال اول 600 هراز تومان کارمزد شد سال دوم 360 هزار تومان در صورتی که قسط اش ماهی 20 هزار تومان است ! وام 15 میلیون تا الان 950 هزار تومان کارمزد داشته که اصلا تو اون تبلیغات نیست !!!!!!!!!!!!!!!! این دیگه 4 ردصد نمیشه فقط اسمش 4 درصد یک کارمزد به جراون 4 درصد هر سال گرفته میشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! واقعا من گه حاضر همه چیز برگرده به دوسال قبل این تورم کمر همه رو شکونده ! بیچارمون کرده
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی