بازدید ۹۲۱۸
کیوسک بین الملل تابناک
هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه، تایید حملات سایبری به سازمان ملل، عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه، لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان و امضای فرمان تشکیل دولت لبنان از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۵۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹ 10 September 2021

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه/ تایید حملات سایبری به سازمان ملل/ عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه/ لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

کیوسک بین الملل تابناک: هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه، تایید حملات سایبری به سازمان ملل، عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه، لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان و امضای فرمان تشکیل دولت لبنان از مهم ترین خبرها و رویدادهای بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز جمعه گفت، ورود کشورش به جنگ با روسیه متحمل است.

به نوشته پایگاه خبری «نیوز فرانت»، زلنسکی به سوالی درباره احتمال وقوع جنگ تمام عیار میان اوکراین و روسیه پاسخ داد: «فکر می‌کنم محتمل باشد». او با این حال وقوع چنین جنگی را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرد.

رئیس جمهور اوکراین بار دیگر عضویت کشورش در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را خواستار شد و گفت: «موضع من روشن است: ما از نظر توان نظامی و برخورداری از تخصص کافی، آمادگی عضویت در ناتو را داریم».

او در ادامه گفت: «اصلاحاتی که در حال انجام آن هستیم برای خدمت به ناتو یا اتحادیه اروپا نیست بلکه برای منافع خودمان است. ناتو به ما احتیاج دارد و اتحادیه اروپا نیز بدون ما قوی نخواهد بود».

از سوی دیگر به نوشته روزنامه «کی‌یف پست» «اولسکی دانیلوف» دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ای مدعی شد کشورش قادر است با دستور زلنسکی به «دونسک» و «لوهانسک» مناطق خودمختار طرفدار روسیه حمله کرده و آن‌ها را آزاد کند.

با این حال دانیلوف گفت: «اما با صدها هزار نفری که ممکن است کشته شوند چه خواهیم کرد؟ چه کسی مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت؟»

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه/ تایید حملات سایبری به سازمان ملل/ عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه/ لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

پیش از این، «ولادیمیر شامانوف» رئیس کمیته دفاعی دومای روسیه وز چهارشنبه هشدار داد که قصد آمریکا برای استقرار تسلیحات پدافند هوایی در اوکراین، «خط قرمز» روسیه است.

دولت آمریکا به بهانه به افزایش فعالیت‌های نظامی روسیه و تقویت قدرت تدافعی و رزمی اوکراین، اعلام کرده که کمک ۶۰ میلیون دلاری به این کشور ارائه می‌دهد. یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که این کمک‌ها شامل سامانه‌های ضد خودروی زرهی «جاولین» و دیگر سامانه‌های تدافعی و رزمی خواهد بود.

ایالات متحده بعد از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و وقوع درگیری‌ها در منطقه خودمختار «دونباس» در شرق اوکراین، به بزرگترین تأمین‌کننده تسلیحات و تجهیزات نظامی برای کی‌یف تبدیل شده است.

آمریکا اخیرا نیز در رزمایش‌هایی که به شدت با مخالفت روسیه مواجه شد در کنار نظامیان اوکراین حاضر شد.این رزمایش مورخ هفت تیرماه آغاز شد و به مدت دو هفته طول کشید و در آن ۵ هزار نظامی از کشورهای عضو ناتو و ۳۰ کشتی، ۴۰ جنگنده و ناوشکن «یو.اس.اس.راس» متعلق به نیروی دریایی آمریکا در آن شرکت داشتند.

تایید حملات سایبری به سازمان ملل

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد: ما می توانیم تأیید کنیم که مهاجمان ناشناس در آوریل ۲۰۲۱ توانستند بخش‌هایی از زیرساخت های سازمان ملل نفوذ پیدا کنند.

دوجاریک افزود: این حمله قبل از اطلاع رسانی ما توسط شرکت ذکر شده در مقاله بلومبرگ شناسایی شده بود و اقدامات اصلاحی برای کاهش تأثیر این نفوذ از قبل برنامه ریزی شده و در حال اجرا است.

اگرچه سازمان ملل متحد اعلام کرد که در حال انجام اقداماتی برای پاسخ به حادثه امنیت سایبری است اما دوجاریک خاطرنشان کرد که بحران هنوز به پایان نرسیده است.

دوجاریک گفت: سازمان ملل متحد اغلب مورد حملات سایبری قرار می گیرد. ما همچنین می‌توانیم تأیید کنیم که حملات بیشتری شناسایی شده و به آنها پاسخ داده می شود که مربوط به نفوذ قبلی است.

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه/ تایید حملات سایبری به سازمان ملل/ عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه/ لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

واکنش دوجاریک در حالی عنوان می شود که بلومبرگ پنجشنبه شب گزارش کرد که در اوایل سال جاری یک گروه هکری ناشناس به شبکه های سازمان ملل نفوذ کرده و اطلاعات حساسی را به سرقت برده است.

حملات سایبری و نفوذ به شبکه‌های سازمان ملل توسط شرکت امنیت سایبری رسکیوریتی (Resecurity) کشف شده است.

براساس گزارش شرکت رسکیوریتی نفوذ هکرها به شبکه های سازمان ملل متحد در ۵ آوریل (۱۶ فروردین) رخ داد و تا ۷ آگوست (۱۶ مرداد) پابرجا بوده است.

عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه

حشد شعبی عراق از آغاز عملیات امنیتی گسترده خود علیه عناصر داعش در مرز سوریه خبر داد.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، قاسم مصلح، از فرماندهان حشد شعبی عراق امروز (جمعه) اعلام کرد که این نیروها عملیات امنیتی گسترده‌ جدیدی را علیه عناصر داعش در غرب استان الانبار واقع در مرز سوریه آغاز کرده‌اند.

قاسم مصلح در این باره گفت که عملیات موسوم به "انتقام قهرمانان" سحرگاه امروز با مشارکت چهار تیپ از حشد شعبی آغاز شد.

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه/ تایید حملات سایبری به سازمان ملل/ عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه/ لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

وی افزود: این عملیات به منظور تعقیب عناصر داعش در نوار مرزی مشترک با سوریه از القائم تا الولید انجام می‌شود؛ منطقه‌ای که به پناهگاهی امن برای تروریست‌ها تبدیل شده است.

این فرمانده حشد شعبی همچنین گفت که این عملیات پس از رصد تحرکات داعش در تعدادی از آن مناطق و گرفتن انتقام مرزبانانی که چند روز پیش کشته شده بودند، آغاز شد.

لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی طالبان امروز (جمعه) در بیانه‌ای از لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان به ریاست طالبان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، "اینام‌الله سمنگانی" یکی از اعضای ارشد کمیسیون فرهنگی طالبان در صفحه توییتری خود بدون اشاره به تاریخ بعدی این رویداد گفت: مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان چند روز قبل لغو شد. به دلیل آنکه ما نمی‌خواستیم مردم را بیش از این سردرگم کنیم، رهبری طالبان بخشی از کابینه را معرفی کرد و کابینه هم اکنون کار خود را آغاز کرده است.

این مقام کمیته فرهنگی طالبان در توئیتش نوشته است: برگزاری مراسم تحلیف کابینه دولت جدید افغانستان چند روز پیش لغو شده بود. رهبری امارت اسلامی برای اینکه مردم از این بیشتر در سردرگمی نمانند برخی از کابینه را اعلام نمود و کابینه کار خود را آغاز هم کرده است. شایعاتی که گویا فردا ۱۱ سپتامبر مراسم تحلیف برگزار می‌شود، واقعیت ندارد.

وی از دادن اطلاعات بیشتر درباره این مساله که قرار بود مراسم تحلیف ۱۱ سپتامبر برگزار شود، امتناع کرد و آن را شایعه خواند.

پیشتر چند رسانه منطقه‌ای و خارجی گزارش کرده بودند که طالبان قصد دارد تا مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان را ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ برگزار کند و برای این منظور از روسیه، ایران، چین، قطر و پاکستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده بود.

دیمیری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز امروز اعلام کرد که مسکو به هیچ ترتیب در این مراسم شرکت نمی‌کند.

امضای فرمان تشکیل دولت لبنان

پس از دیدار «نجیب میقاتی» مأمور تشکیل کابینه لبنان با «میشل عون» رئیس‌جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان این کشور، ریاست جمهوری لبنان، بعدازظهر امروز، رسما اعلام کرد که فرمان تشکیل دولت جدید این کشور امضاء شده است.

بر اساس گزارش شبکه لبنانی «ال بی سی آی»، «میشل عون»‌ رئیس‌جمهور و «نجیب میقاتی»‌ به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان فرمان تشکیل دولت جدید این کشور را امضاء کردند.

هشدار رئیس جمهور اوکراین درباره جنگ تمام عیار با روسیه/ تایید حملات سایبری به سازمان ملل/ عملیات گسترده حشد شعبی علیه داعش در مرز سوریه/ لغو مراسم تحلیف دولت جدید افغانستان از سوی طالبان

نام اعضای کابینه جدید لبنان

بر اساس گزارش شبکه ال‌بی‌سی‌ آی وزیران دولت جدید لبنان عبارتند از:

«ولید فیاض»‌ وزیر انرژی
«عبدالله بوحبیب» وزیر امور خارجه
«هنری خوری» وزیر دادگستری
«بسام المولوی»‌ وزیر کشور
«یوسف خلیل» وزیر دارایی
«فراس الابیض» وزیر بهداشت
«علی حمیه» وزیر امور عام‌المنفعه و حمل و نقل
«عباس الحاج حسن» وزیر کشاورزی
«محمد مرتضی» وزیر فرهنگ
«مصطفی بیرو» وزیر کار
«عباس الحلبی» وزیر آموزش و پرورش
«عصام شرف الدین» وزیر مهاجران
«ناصر یاسین» وزیر محیط‌زیست
«جونی قرم» وزیر ارتباطات
«جورج قرداحی» وزیر رسانه
«موریس سلیم» وزیر دفاع
«جورج کلاس» وزیر جوانان و ورزش
«جورج دباکیان»‌ وزیر صنعت
«امین سلام»‌ وزیر اقتصاد و بازرگانی
«نجلا ریاشی» وزیر توسعه اداری
«هکتور حجار» وزیر امور اجتماعی
«سعاده الشامی» معاون نخست‌وزیر
«ولید نصار» وزیر گردشگری

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی رسول جلیلی