بازدید ۱۰۷۳۰
کیوسک بین الملل تابناک
ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان، توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی، حمله کماندو‌های ترکیه به شمال سوریه، کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس و اخراج ناوشکن آمریکایی از آب‌های سرزمینی چین، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۷۵۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۷ 08 September 2021

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

کیوسک بین الملل تابناک: ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان، توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی، حمله کماندو‌های ترکیه به شمال سوریه، کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس و اخراج ناوشکن آمریکایی از آب‌های سرزمینی چین، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان 

روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد که ۲۹ میلیون لیتر سوخت گازوئیل ایرانی طی روزهای آینده وارد لبنان می شود. به گزارش این روزنامه، در شرایطی که درباره تاریخ ورود محموله سوخت ایرانی به لبنان ابهاماتی وجود دارد، موضوع واردات گازوئیل از ایران به لبنان، همواره مورد بحث و بررسی است.

الاخبار نوشت: با وجود این، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد اولین محموله سوخت ایرانی خیلی زود ابتدا وارد بنادر سوریه و از آنجا وارد لبنان خواهد شد. اطلاعات نشان می‌دهد که محموله‌ای حاوی ۲۹ میلیون لیتر سوخت طی روزهای آتی وارد لبنان شده و از طریق شرکت الامانه طی دو مرحله توزیع خواهد شد؛ در مرحله نخست، سوخت ایرانی به دست بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های عمومی و خصوصی و برخی از کارخانه‌هایی که کالاهای اولیه می‌سازند، و در مرحله دوم به دست شهرداری‌ها و ژنراتورها و تولیدکنندگان برق در لبنان خواهد رسید.

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

در این گزارش همچنین آمده که گازوئیل ایران از طریق چند تانکر سوخت از سوریه که خدمات آن مجانی در اختیار لبنان قرار گرفته است، به این کشور منتقل می‌شود.

الاخبار تأکید کرد که محموله سوخت کشتی ایرانی یکباره تخلیه نمی‌شود، بلکه عملیات تخلیه با توجه به ظرفیت ذخیره سازی در بیش از یک منطقه، طی چند روز صورت خواهد گرفت.

به نوشته این روزنامه لبنانی، طبق اطلاعات موجود، اکنون حدود ۱۶۰ میلیون لیتر سوخت، اعم از بنزین و گازوئیل همچنان در بازارهای لبنان موجود است و برای ده روز آینده کفایت می‌کند؛ بدین معنا که مرحله کمبود شدید سوخت در این کشور آغاز شده است.

الاخبار گزارش داد که کشتی‌های سوخت، معمولا بدون سوبسید وارد بیروت می‌شوند و محموله‌ها به کارخانه‌ها با دلار فروخته و  بناچار منجر به کاهش بازار یارانه‌ای گازوئیل می‌شود.

بنا به این گزارش، قرار است محموله سوخت با وجود سوبسید دولتی به قیمت ۸۰۰۰ لیر لبنان (به نرخ دلار) فروخته شود، اما بخش اعظمی از محموله، مجانی در اختیار تأسیسات و نهادهای مهم این کشور قرار خواهد گرفت.

لبنان از دو سال پیش با بحران اقتصادی شدید روبه رو و تعلل در تشکیل دولت جدید باعث شده تا این وضعیت بحرانی‌تر شود، چون همزمان با سقوط ارزش پولی ملی لبنان، ذخایر سوخت در این کشور رو به اتمام است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت یوم‌الله عاشورای حسینی با اعلام خبر حرکت کشتی‌های حامل سوخت از ایران به سمت لبنان، نسبت به هرگونه تعرض به آنها شدیدا هشدار داده بود.

بلافاصله پس از طرح این خبر از سوی دبیرکل حزب‌الله، برخی افراد، رسانه‌ها و شبکه‌های معاند داخلی و خارجی با هدف تشویش اذهان عمومی داخل کشور نسبت به این موضوع، اقدام به شبهه‌افکنی پیرامون چگونگی پرداخت هزینه محموله‌های مذکور کردند. این در حالی است که بنا بر گزارش ها، محموله‌های ایرانی سوخت که نصرالله بدان اشاره کرد، تماما از سوی گروهی از تجار شیعه لبنانی خریداری و پول آن پرداخت شده و از لحظه بارگیری به عنوان مایملک آنها محسوب می‌شود.

توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی

منابع از آغاز نشست‌های وزرای انرژی مصر، سوریه، لبنان و اردن در امان برای بررسی تجهیز لبنان به برق و گاز خبر دادند.

به گزارش روزنامه القدس العربی، نشست‌های وزرای انرژی مصر، سوریه، لبنان و اردن در امان برای بررسی مجهز کردن لبنان به برق و گاز امروز(چهارشنبه) آغاز شد.

هاله زواتی، وزیر انرژی اردن گفت: نشست چهارجانبه امروز درباره پمپاژ گاز مصر از طریق اردن به لبنان بود. نشست دیگری برای ایجاد طرح انتقال برق اردن به لبنان برگزار می شود. درباره آماده بودن زیرساخت که نیاز به زمان دارد اطمینان حاصل خواهد شد.

وی گفت: پروژه انتقال گاز مصر و برق به لبنان از طریق خاک سوریه برای تمام کشورها مهم است. عبدالله دوم، پادشاه اردن طی سفر اخیر خود به آمریکا و از طریق تماس های بین المللی و منطقه ای مستمر درباره کمک به لبنان گفت‌وگو کرد. نقشه راهی برای انتقال گاز مصر به لبنان ایجاد شده است.

به گفته رویترز، در این نشست، با نقشه راه مجهز کردن لبنان به گاز مصر توافق شد و وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی توافق کردند.

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

منابع محلی اعلام کردند که در این نشست یادداشت تفاهمی میان این چهار کشور امضا و براساس آن کمیته‌های فنی برای بررسی آمادگی کشورها برای انتقال گاز به لبنان تشکیل خواهند شد.

این کمیته‌ها آمادگی زیرساخت در این کشورها به ویژه در سوریه و لبنان و موعد پیشنهادی برای آغاز پمپاژ گاز مصر و انتقال برق اردن به لبنان را بررسی خواهند کرد. این در حالی است که لبنان از مدت‌ها پیش از کمبود شدید برق و سوخت و مشکلات اقتصادی رنج می‌برد.

حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه

روز چهارشنبه، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که نیرو‌های امنیتی ترکیه ۱۳ تروریست گروه یگان‌های مدافع خلق وابسته به پ‌ک‌ک را در شمال سوریه و در منطقه عملیاتی «سپر فرات» از بین بردند.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این تروریست‌ها خود را برای حمله آماده می‌کردند. ضربه سنگین دیگری از سوی کماندو‌های شجاع ما به تروریست‌ها وارد شد و ۱۳ تروریست پ‌ک‌ک و یگان‌های مدافع خلق که مصمم به حمله از شمال سوریه بودند، در عملیات نیرو‌های مسلح ما نابود شدند.

ترکیه عملیات سپر فرات را در ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ آغاز کرد و با ادعای دفاع از اراضی خود به شمال عراق و سوریه حمله می‌کند.

 روز سه شنبه وزیر دفاع ترکیه گفت که ارتش ترکیه به زودی و دائم به وجود تروریست‌های پ‌ک‌ک با عملیات ضد تروریسم در داخل و خارج از مرز‌های کشور خاتمه می‌دهد.

ترکیه مدت‌هاست به بهانه مقابله با پ‌ک‌ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق و سوریه است. گروه پ‌ک‌ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است، از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه نظامیان پ‌ک‌ک مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار شهروند ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

اخیرا نیز نیروی هوایی ترکیه به بهانه حمله به مواضع تروریست‌های پ‌ک‌ک، به مناطق مسیحی نشین در شمال سوریه از جمله یک روستای مسیحیان آشوری حمله و آن را ویران کرد.

 

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

هواپیماهای جنگی ترکیه در این حمله به «تل تاویل» روستایی نزدیک «تل تمر» در استان «الحسکه» حمله کردند. منابع محلی با تایید حملات هوایی ترکیه گفته‌اند که این منطقه به عنوان بخشی از جنگی است که ترکیه علیه کردها در سوریه و عراق، بدون در نظر گرفتن عواقب آن برای غیرنظامیان محلی انجام می‌شود.

این حملات به منازل مسیحیان آشوری آسیب رسانده و بر اساس گزارش‌های شاهدان و تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی، حملات هوایی خسارات جدی به خانه ها وارد کرده است و بسیاری از آنها اکنون غیرقابل سکونت هستند، اما هیچ یک از غیرنظاییان کشته یا زخمی نشده‌اند، زیرا ساکنان کمی قبل از حمله موفق به فرار شدند.

کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

پلیس لندن روز چهارشنبه از کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس خبر داد.

متروپلیتین پلیس با صدور بیانیه‌ای توضیح داد که یک مامور مشغول خدمت در حوالی داونینگ استریت (خیابان دفتر نخست وزیری)، یک بسته بدون صاحب را در نزدیکی وایتهال مشاهده کرده است؛ وایتهال خیابان عمود بر داونینگ استریت است که به دلیل تمرکز ساختمان‌های دولتی معروف و شناخته شده است.  پلیس خیابان‌های اطراف محل را مسدود کرده و سرگرم تحقیق است.

اطلاعات بیشتری درباره محتویات درون بسته و احتمال تروریستی بودن این حادثه تا زمان مخابره خبر در دست نیست.

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

مقامات لندن در پی تحولات افغانستان نسبت به افزایش تهدید امنیتی در انگلیس نگرانند.
سطح هشدار امنیتی انگلیس در این مرحله قابل توجه است؛ این مرحله بدین معناست که احتمال حمله تروریستی در کشور قویا ممکن است.

سطح هشدار امنیتی انگلیس سال ۲۰۱۴میلادی (مرداد ۱۳۹۳) به مرحله شدید افزایش یافت و تا پارسال در همین مرحله ماند. با فروکش کردن احتمال وقوع حملات تروریستی، این سطح سال گذشته با یک مرحله کاهش به درجه «قابل توجه» تنزل یافت.

اخراج ناوشکن آمریکایی از آبهای سرزمینی چین

ارتش آزادیبخش خلق چین روز چهارشنبه اعلام کرد یک ناوشکن آمریکایی مجهز به موشک هدایت شونده را که به آبهای سرزمینی چین در نزدیکی جزایر نانشا در دریای چین جنوبی تجاوز نموده بود، از این منطقه اخراج کرده است.

به گزارش تلویزیون چین، «تیان جونلی» سخنگوی فرماندهی شاخه جنوبی ارتش آزادیبخش چین گفت که این اقدام ارتش آمریکا به طور جدی حاکمیت و امنیت چین را تضعیف کرده است.

این مقام چینی در بیانیه ای گفت: فرماندهی جنوبی در آماده باش کامل است و قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات در منطقه محافظت می کند.

دریای جنوبی چین، دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد؛ این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

ورود ۲۹ میلیون لیتر سوخت ایران به لبنان/ توافق وزرای انرژی اردن، لبنان، مصر و سوریه با احیای خط گاز عربی/ حمله کماندوهای ترکیه به شمال سوریه/ کشف بسته مشکوک در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر انگلیس

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند. به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هر یک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است؛ موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به دخالت آمریکا در دریای جنوبی چین گفته بود که این دریا ایالت هاوایی آمریکا نیست که در آن دخالت می کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول مجید عشقی طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی رسول جلیلی