بازدید ۱۱۹۴۷
بر اساس آمار‌های بانک مرکزی تا پایان خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۲ میلیون از انواع کارت بانکی در تهران وجود داشته است. این میزان حدود ۳۰ درصد از کل کارت‌های بانکی را پوشش می‌دهد. همچنین در حدود ۴۸ میلیون کارت برداشت در تهران وجود دارد که شامل ۲۰ درصد کل کارت‌های برداشت کل کشور می‌شود.
کد خبر: ۱۰۶۴۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱ 18 July 2021
طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ نزدیک به ۴۰۰ میلیون کارت توسط بانک‌ها صادر شده و در اختیار مردم قرار گرفته است. این آمار یعنی میانگین هر ایرانی ۷ کارت بانکی دارد که از بسیاری از این کارت‌ها ماه‌ها استفاده نکرده است و یا موجودی درون آن‌ها نیست. معایب تعدد کارت‌های بانکی برای اقتصادی ایران چیست و راهکار مقابله با آن چه می‌تواند باشد؟
 
چالش ۴۰۰ میلیون کارت بانکی برای اقتصاد/ تهرانی‌ها رکوردارند/ هر ایرانی به طور میانگین چند کارت بانکی دارد؟
 
سالیان سال است که ایرانیان برای پرداخت وجه دیگر از پول نقد استفاده نمی‌کنند یا بهتر بگوییم کمتر استفاده می‌کنند. کارت‌های بانکی با ظهور خود در اقتصاد ایران جایگزین پول نقد شدند.

به گزارش تابناک اقتصادی، کار به جایی رسید که هم اکنون هر ایرانی چندین و چند کارت بانکی در جیب خود دارد. کارت‌هایی که به بهانه‌های مختلفی از جمله پرداخت حقوق، وام و ... صادر شده اند و پس از مدتی بیشتر آن‌ها بلااستفاده می‌مانند. اگر هم اکنون به کارت‌های بانکی خود نگاه کنید بخش عمده‌ای از آن‌ها یا موجودی ندارند یا اینکه حداقل چند ماهی است که از آن‌ها استفاده نکرده اید.

حالا پرسش این است که تعداد کارت‌های بانکی در اقتصاد ایران چقدر است؟ هر ایرانی به صورت میانگین چند کارت بانکی دارد؟ معایب تعداد کارت‌های بانکی بالا چیست؟ راهکار عبور از این شرایط چیست؟

تعداد کارت‌های بانکی در اقتصاد ایران چقدر است؟

فرهیختگان نوشت؛ طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ نزدیک به ۴۰۰ میلیون کارت توسط بانک‌ها صادر شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

این کارت‌ها شامل ۲۶۲ میلیون و ۱۰۸ هزار کارت برداشت، ۶ میلیون و ۸۵ هزار کارت اعتباری، ۱۲۸ میلیون و ۲۴۴ هزار کارت هدیه یا خرید و یک میلیون و ۹۸۷ هزار کارت پول الکترونیک است که در مقایسه با تعداد کارت‌های موجود در پایان اسفندماه ۱۳۹۹ در حدود ۹ درصد یا به‌عبارتی ۳۷ میلیون و ۶۲۷ هزار عدد افزایش داشته است.

طبق آمار منتشره در سامانه شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) حدود ۷۰ درصد انواع و اقسام کارت‌های بانکی طی خردادماه ۱۴۰۰ هیچ‌گونه تراکنشی نداشته‌اند.

در واقع از حدود ۴۰۰ میلیون موجودی کارت کشور، در یک ماهه خرداد تنها ۱۱۹ میلیون و ۵۷۲ هزار کارت بانکی حداقل یک تراکنش داشته‌اند که «کارت‌های برداشت» با ۹۵ درصد حائز بیشترین سهم از کل تراکنش‌ها بوده‌اند. به‌عبارت دیگر از مجموع ۲۶۲ میلیون کارت برداشت ۴۲ درصد یا ۱۱۳ میلیون آن در خردادماه ۱۴۰۰ حداقل یک تراکنش را داشته و فعال بوده‌اند.

تهرانی‌ها رکوردار تعداد کارت بانکی

بر اساس آمار‌های بانک مرکزی تا پایان خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۲ میلیون از انواع کارت بانکی در تهران وجود داشته است. این میزان حدود ۳۰ درصد از کل کارت‌های بانکی را پوشش می‌دهد. همچنین حدود ۴۸ میلیون کارت برداشت در تهران وجود دارد که شامل ۲۰ درصد کل کارت‌های برداشت کل کشور می‌شود.

هر ایرانی به طور میانگین ۷ کارت بانکی دارد

از کل جمعیت ایران تنها حدود ۶۰ میلیون نفر دارای سن قانونی و شرایط لازم جهت باز کردن حساب‌های بانکی و اخذ کارت‌های بانکی می‌باشند؛ بنابراین می‌توان گفت با توجه به تعداد کارت‌های بانکی موجود در اقتصاد ایران که حدود ۴۰۰ میلیون کار است، به صورت میانگین هر ایرانی ۷ کارت بانکی در اختیار دارد. این در حالی است که آمار‌های منتشر شده نشان می‌دهد برای کشور‌های اروپایی این تعداد حدود ۴ کارت بانکی به ازای هر نفر است.

خطرات صدور این تعداد کارت بانکی برای اقتصاد ایران چیست؟

برای بررسی خطرات این تعداد کارت برای اقتصاد ایران بهتر است ماجرا را از قربانعلی فرخزاد آغاز کنیم. قربانعلی فرخزاد کسی بود که ماشین سازی تبریز را خریداری کرد و زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که ۳ میلیون دلار  ارز ۴۲۰۰ تومانی بابت تجهیز ماشین‌آلات کارخانه از بانک مرکزی دریافت کرده و آن‌ها را در بازار به قیمت آزاد فروخته و از این راه پول‌های هنگفتی را به جیب زده بود. وی پس از آن که بازداشت شد از سایر تخلفاتش  رونمایی شد.

یکی از تخلفات وی این بود که بنابر اظهارات نماینده دادستان و اقرار فرخزاد، فقط در بانک ملی ۲۵حساب با گردش ۲۵۰۰میلیارد تومانی داشت. وی تنها در روز ۲۵ بهمن ۹۶ حدود ۱۴.۵ میلیارد تومان در نظام بانکی کشور پول جابه‌جا کرده بود که طبق قوانین پولشویی کشور، امری غیرممکن و به نوعی یک رکورد در پولشویی محسوب می‌شد؛ بنابراین یکی از معایب وجود تعداد کارت‌های بانکی زیاد در اقتصاد ایران همین مساله فساد و اختلاس و پولشویی است.

از سوی دیگر تعدد کارت‌های بانکی باعث فرار از مالیات و سخت شدن تشخیص درآمد هر فرد برای اخذ مالیات از مجموع درآمد می‌شود.

همچنین تعداد بالای کارت‌های بانکی، رصد حساب‌ها را مشکل و این کار را برای قاچاقچیان کالا راحت‌تر می‌کند و به راحتی پول حاصل از قاچاق کالا را می‌توانند در حساب‌های زیاد خود جابجا کنند.

چه کاری می‌تواند انجام داد؟

شاید تجمیع کارت‌های بانکی بتواند کار را برای رصد کردن افراد راحت‌تر کند. این طرح سال هاست که در حال پیگیری می‌باشد، اما به سرانجام خاصی نرسیده است.
 
مدیر وقت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در سال ۹۶ خبر از آماده‌سازی بانک‌ها برای پیاده‌سازی استاندارد‌های امنیتی و صدور کارت‌های هوشمند داده بود. همچنین در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ نیز عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: بانک مرکزی، به‌ منظور ایجاد تسهیل در پرداخت‌های الکترونیکی، به‌زودی از پروژه استفاده از موبایل برای انجام تراکنش‌های خرید در فروشگاه‌ها و در نتیجه حذف تدریجی استفاده از فیزیک کارت خرید رونمایی می‌کند.

به نظر می‌رسد، یکی از کار‌هایی که بانک مرکزی دولت آینده باید در راستای مقابله با پولشویی، فساد و ... و همچنین اخذ مالیات بر درآمد بیشتر باید انجام دهد، همین تجمیع کارت‌های بانکی است.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
کاش کارت ملی رو هم می دادن این بانک ها صادر کنن این همه وقت معطلش نمی موندیم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
البته هدف ایجاد مالیات جدیدی است اما مقصر این وضعیت هم مسئولانی هستند که مجوز این همه بانک را صادر کرده اند در حالی که فقط نام های مختلف دارند و خدمات آنها کاملا یکسان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
مالیاتو کاهش بدید و ردیف مالیاتی کم کنید قوانین مجرم ساز درست نکنید بزارید سرمایه گذار بیاد سرمایه گذاری کنه اشتغال ایجاد شه چهارتا جوون زن بگیرن
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
هر کسی رفته ضامن بشه در هر بانکی و در هر شعبه ای رییس بانک و کارمندان گفتن اول یه حساب باز کن یعد ضمانت کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
همه مردم از داشتن این همه کارت که به اجبار تهیه شده و فقط برای تطمیع مدیران بانکی صادر شده در عذابند.هدر دادن بیت المال و پول مردم توسط مدیران بانکی و مسوولین امری عادی شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
دولت و نظام بانکداری اسلامی باعث ایجاد چنین چالشی شده مدیر سازمان هر چند وقت یکبار حقوق کارمند ها را به یک بانک منتقل کرده و از هر بانکی کارتی صادر شده حالا دیگه کارتهای اعتباری تسهیلات نیز بهش اضافه شد ه صامن میخواهی بشی میگوید یک حساب باز کن یک کارت اینجوری بهت میدن دست اخر مردم بدهکار سیاستهای غلط میشوند
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
بنده نمایندگی یک شرکت خدماتی هستم هر مسول امور مالی که می اید در هر بانکی که حساب دارد مجبور میکنند که ما هم دران بانک حساب باز بکنیم من به شخصه بیشاز 10کارت دارم که اکثر انها غیر فعال هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
هر جا رفتم گفتم سلام جواب علیکم بازکردن حساب بود بی دلیل
جام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
الان یه جوری شده اگه تشنه ات بود رفتی تو بانک آب بخوری دستت رو میگیرن کشون کشون می برنت جلوی باجه میگن اول یه حساب باز کن و بعدش هم یه کارت بانکی میدن بهت . کیفمون پر شده از کارتهای جورواجور
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
شناسایی کسانی که پول زیاد جابجا می کنن کار سختی نیست اینم داستانی مثل یارانه ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
در اقتصاد بیمار کشور بانکهای خصوصی تجمیع شوند و دیگر بانکهای دولتی ضعیف باید در دیگر بانکها ادغام شوند و به این همه کارت بانکی با کد ملی افراد آنها را رصد کنند و تعداد کارتها را کاهش دهند نتیجه آن کاهش پولشویی که خود یکی از عوامل تورم است
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
این کارتها اکثرا ناخواسته است.مثلا شرکت ما هر چند وقت یکبار در یک بانک جدید حساب باز میکنه و حقوق ما از طریق اون بانک واریز میشه و در نتیجه صاحب یک کارت جدید میشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
بانکها مردم را مجبور میکنند برای هر کاری یک حساب باز کنند تا حداقل موجودی افراد در بانک رسوب کند و رقم قابل توجهی شود.
اگر هر فرد یک حساب ملی مثل کدملی داشته باشد و همه حسابها به این کارت وصل شود خوبست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
من ده ها دفترچه بانکی هم دارم که هر کدوم تهش یه 20 یا 30 تومن پول مونده. خجالت میکشم برم بگیرمشون. کاشکی بانک مرکزی همه ی حسابهای راکد رو ببنده و پولشون رو بریزه به یکی از کارت های صاحب اوت حسابهای راکد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
ناراحت نباشید بانک مرکزی همه را بسته و به حساب خودش ریخته دیگر دست شما به این پولها نمیرسد
علیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
داشتن چند کارت آیا به در خواست شخص است یا معضل سیستم بانکی است ؟؟؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
شش تا کارت بانکی دارم. مجموع موجودی کنونی به صد هزار تومان نمیرسه تا جند روز دیگه که موعد حقوق فرا برسه ... !! خدا را شکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
می رویم بانک سلام می کنیم می گن اول حساب بازکنید تا بعد ببینیم چی میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸
من 12 کارت بانکی دارم که هرکدام مربوط به یک کار من است و بدون این کارتها من فشل میشوم اصلا نمیدانم مشکل شما با کارت های من چیست دولت تمام اطلاعات مربوط به حسابهای ما را دارد حالا اگر در مقابل مفسدان کوتاه می آِد مقصر خودش است نه تعداد کارتهای من
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
بحران آب المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا بحران آب خوزستان اعتراضات 1400 خوزستان