بازدید ۶۱۲۶۷
لحظه به لحظه با اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم؛
هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره به پرسش هایی با موضوع «اقتصاد» پاسخ می دهند. در نخستین مناظره ۲۱ سوال از نامزد‌ها پرسیده می‌شود و هر نامزد در انتهای مناظره ۴ دقیقه فرصت خواهد داشت تا جمع بندی داشته باشد...
کد خبر: ۱۰۵۶۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲ 05 June 2021

مناظره «اقتصادی» 7 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

مناظرات انتخاباتی بین 7 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «اقتصاد» آغاز شد.

به گزارش «تابناک»، مناظرات انتخاباتی بین ۷ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «اقتصاد» آغاز شد.

در مناظره امروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، امیر حسین قاضی‌زاده نائب رئیس مجلس یازدهم، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و محسن مهرعلیزاده معاون تربیت بدنی رئیس دولت اصلاحات نظرات و برنامه‌‌های خود را مورد طرح و نقد یکدیگر قرار می‌دهند.

هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره به پرسش هایی با موضوع «اقتصاد» پاسخ می دهند. در نخستین مناظره ۲۱ سوال از نامزد‌ها پرسیده می‌شود و هر نامزد در انتهای مناظره ۴ دقیقه فرصت خواهد داشت تا جمع بندی داشته باشد.

قرائت اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

در ابتدای مناظره پس از پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری قرائت شد.

در این اطلاعیه آمده است: این کمیته شامل وزیر کشور، دادستان کل، دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات وزارت کشور، رئیس سازمان صداوسیما و یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما به عنوان منتخب سه قوه است.

این کمیسیون موظف است طبق ماده ۶۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اگر ضمن برنامه زنده «مناظره»، هر یک از نامزد‌ها درخصوص سایر نامزد‌ها یا دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی، مطالب توهین‌آمیز یا هتک حرمت و یا مطالب مغایر با قوانین رسمی کشور، بیان کند، به میزان مناسب، زمان برای پاسخگویی در نظر گیرد.

برای احترام به افکار عمومی مردم شریف ایران، رعایت و اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری به نامزد‌های محترم یادآوری شده است.

امیدواریم نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با محوریت «موضوعات اقتصادی» فضایی اخلاق‌مدارانه، آگاهی‌بخش و در جهت شناخت از برنامه‌ها ودیدگاه‌های نامزد‌های محترم پدید آورد.

همتی: هنوز پیروز انتخابات نیستم!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۳۴

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنانش گفت: من فکر می‌کردم آقای زاکانی پوششی هستند اما الان فهمیدم سوپرپوششی هستند و به هیچ‌وجه وقت خود را برای پاسخ به ایشان نمی‌گذارم.

وی افزود: از من پرسیدند که چرا به بانک مرکزی آمدی؟ افتخارم این است که بانک مرکزی کشور را در شرایط بسیار سخت اداره کردم و نگذاشتم کشور ونزوئلایی شود. الان آمده‌ام نگذارم اقتصاد کشور، اقتصاد کره شمالی شود.


همتی خطاب به مردم تصریح کرد: من هنوز پیروز این انتخابات نیستم؛ چرا که بسیاری تصمیم گرفته‌اید که رای ندهید. اما برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت بی‌قدرتان را نشان دهیم. ما فرصت و حق اشتباه کردن نداریم و اگر این چهار سال را از دست ندهیم میلیون‌ها ایرانی از زیر خط فقر درمی‌آیند.

وی تاکید کرد: اگر امروز درست انتخاب نکنیم، ۲۰ سال دیگر ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌کنیم و قیر رایگان عرضه می‌کنیم و از همسایگان عقب می‌مانیم. خیلی‌ها نتیجه انتخابات را از پیش مشخص می‌دادند، اما مردم می‌توانند این صحنه را تغییر دهند. از شما می‌خواهم خودتان رای دهید و اگر اعتراض دارید، اعتراضتان را با رای دادن به من نشان دهید. تا هفته آینده لااقل نظر ده نفر را تغییر دهید و با خود همراه سازید. بحث پیروزی من نیست، بحث پیروزی جمهوری و مردم است که به نفع جمهوریت و مردم و فرزندانمان است.ما مردم می‌توانیم صحنه را تغییر دهیم.

محسن رضایی: جای دولتمردان من از مردم عذرخواهی می‌کنم!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۳۳

رضایی در بخش پایانی این مناظره گفت: دولت‌های گذشته نبایدد تکرار شوند، سفره دولت و مردم جدا شده است، اعتماد به نفس‌ها کشته شده و ما نمی توانیم گفته شده است.

وی تاکید کرد: باید دولتی نو به وجود بیاد که قوی و پاسخگو و مسئولیت پذیر باشد. دولت جوان و انقلابی ان شاءالله درست می کنیم و شعار ما می توانیم را نشان می دهیم.

وی تاکید کرد: یارانه ۴۵۰ هزار تومانی برای ۴۰ میلیون نفر تضمین می کنم. یک میلیون مسکن به صورت احیای بافت‌های فرسوده را در دستور کار قرار می دهم. خسارات بورس را جبران کرده و ایالت های اقتصادی را طبق قانون انجام می دهم.

رضایی گفت: موضوع کشاورزی و کشاورزان را حل کرده و دست دلالان را قطع می کنم و همچنین فضای مجازی را در دسترس همگان قرار می دهم.

وی گفت: من خودم را سرباز وطن می دانم. یک بار دیگر آبرویم را کف دست گذاشته و به صحنه آمدم تا با کمک متخصصان نظام تصمیم گیری را تقویت کنم.

وی گفت: من شرمنده صبر و تحمل شما مردم مومن ، زباله گردها، نان قرضی ها و کولبران هستم.

وی در جمله پایانی گفت: من به جای همه دولتمران کشور از محضر شما مردم عذرخواهی می کنم.

مهرعلیزاده: چرا مشکلات مردم حل نمی‌شود؟
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۳۱

بر اساس این گزارش،‌ مهرعلیزاده در بخش پایانی مناظره اول کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به مردم گفت: مردم ایران آمارهای اقتصادی و شاخص‌های سیاسی، اجتماعی و حافظه تاریخی شما گواه این است که در این کشور دولتی روی کار آمد که توانست شرایط کشور را به نحوی مناسب در جهت توسعه کشور قرار دهد و این دولت، دولت اصلاحات، سیدمحمد خاتمی بود.

وی افزود: در آن دوران شاهد رشد اقتصادی به میزان 5.7 درصد بودیم، کاهش تورم از 50 درصد به تک‌رقمی و توسعه نهاده‌های تاثیرگذار اجتماعی و تنش‌زدایی گسترده با دنیا و روابط بین‌المللی بودیم.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: مردم عزیز، ما 16 سال است که در مسیری قرار داریم که تعادل کشور برای حل مشکلات از بین رفته است؛ مسائل سیاسی در صدر و مشکلات مردم در ذیل قرار گرفته است و کوچکترین مساله اجتماعی کشور ظرفیت تبدیل به یک بحران بزرگ را دارد. امروز بحران کم‌آبی داریم و با تورم‌های افسارگسیخته و منابع کم معیشت بخشی از جامعه در خطر افتاده است و مردم ناراضی هستند.

مهرعلیزاده ادامه داد: نارضایتی مردم از مدیران است یا از ساختارها؟ چرا مشکلات مردم حل نمی‌شوند؟ چرا تحصیل کرده‌ های داخل و خارج از کشور نمی‌توانند مشکلات کشور را حل کنند؟ پاسخ ساده است چون به آنها اجازه داده نمی‌شود؛ همین رویکرد نیز در سیستم اجرایی کشور مشاهده می‌شود. این می‌شود که امروز کشور با بیش از 50 بحران مواجه شده است و برای حل مشکلات مربوطه اجماع وجود ندارد و تریبون‌های مسئولین به جای حل مشکلات مردم، محلی برای دعوا شده است.

وی با تاکید بر اینکه من برای اجماع‌سازی آمده‌ام، گفت: من از تشکیل دولت اصلاحات یعنی دولت زندگی با مردم صحبت می‌کنم؛ زندگی در مقابل مرگ، زندگی در مقابل جنگ و زندگی در مقابل فقر و زندگی در مقابل تحریم. بیایید شرایط زندگی خوب را فراهم کنیم.

مهرعلیزاده گفت: می‌خواهم با مدیریت منطقی و برنامه‌محور و عملگرایانه بر اساس علم روز با سیاست‌های رفاهی مناسب فعالیت کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان به زبان ترکی ضرب‌المثلی را قرائت کرد.

جلیلی: 8 سال پیش وعده دادند، اما کدام تحریم‌ها برداشته شد و دلار چند برابر شد؟
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۳۰

سعید جلیلی در بخش جمع‌بندی سخنان خود با بیان اینکه موضوع اصلی این جلسه این است که نقش و هنر رئیس‌جمهور این است که چگونه می‌تواند برنامه‌های خود را به نتیجه برساند، اظهار کرد: سوال این است که چه تضمینی وجود دارد که رئیس جمهور برنامه‌های خود را به نتیجه می‌رساند؟ رئیس‌جمهور باید بگوید برنامه‌اش چه نتیجه‌ای دارد؟ هشت سال پیش اینجا مطالبی مطرح شد اما کدامش انجام شد؟ کدام تحریم‌ها برداشته شد و دلار چند برابر شد؟

وی ادامه داد: ما می‌گوییم سال اول ۱۰۰ هزار، سال دوم ۱۲۶ هزار و سال چهارم ۲۵۳ هزار شغل ایجاد می‌کنیم که اینها قابل ارزیابی است.

این داوطلب انتخابات خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور باید به موقع تصمیم بگیرد و تصمیمش اجرایی شود. برخی مشکلات ما، ساختاری نیستند، بلکه مربوط به فرهنگ سیاسی کشور است و مربوط به این جناح و آن جناح هم نیست. باید بگوییم فرهنگ سیاسی غلط را چگونه کنار می‌گذاریم. به طور مثال کار با نمایش به نتیجه نمی‌رسد بلکه به کار واقعی نیاز داریم. به قول شهید حاج قاسم سلیمانی اگر آب را ول کنیم معلوم نیست به پای درخت برسد، بلکه باید مسیر آب را دنبال کرد. نمی‌شود فقط کشور را با بخشنامه اداره کرد.

وی در پایان با بیان اینکه می‌توان به بهترین شکل از ماشین دولت استفاده کرد، گفت: تعارفات سیاسی و جناحی مانع کار رئیس‌جمهور می‌شود. اینها را باید اصلاح کرد.

رئیسی: حرف جوانان را می‌شنوم؛ 2 میلیون فالوئر دارم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۲۸

رییسی در پایان و در جمع بندی سخنان خود در مناظره اول گفت: رئیس جمهور رئیس همه مردم از هر گویش و اقلیم و جنسیت است. باید با نگاه عمیق حل مسائل همه مردم برای او مساله باشد.

وی افزود: مردم دیدند من در قوه قضائیه برنامه ارائه دادم و در اختیار همه قرار دادم. مردم هم بعد از دو سال و اندی احساس کردند که اتفاقی افتاده و وضعیت متفاوتی رقم خورده است.

وی ادامه داد: ۱۲ اندیشکده فعال در کشور برای برنامه با ما همکاری کردند. نظام مسائل و حل مسائل مردم در اختیار ماست.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی ما عقبیم گفت: من از جوانان و بچه‌ها می‌پرسم، وقتی دارید در اینترنت گیم بازی می‌کنید چند بار حال شما گرفته می‌شود؟ باید کار بسیاری شود. من خودم صفحه دارم و دو میلیون فالوئر دارم و مسائل از این طریق به من می‌رسد. حق خانم ها ضایع می شود حتی خانم های خانه دار.

وی گفت: ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم. درباره بانک‌ها گفتند به حرف گوش نمی‌کنند، من گفتم ببینید به حرف من گوش می‌کنند یا نه؟ زیرساخت ها مشکل دارد و باید کامل شود.

قاضی‌زاده: چرا باید در انتخابات حرف‌های تکراری بزنیم؟!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۲۶

قاضی زاده هاشمی کاندیدای ریاست جمهوری در بخش پایانی مناظره تلویزیونی و در جمع بندی اظهارات خود اظهار کرد: در جمع حاضر من جوان ترین هستم ما جوان ها آرمان های بلندی داریم و می خواهیم تحولات عمیقی اتفاق بیفتد مردم میگویند چرا در هر انتخابات حرفها تکرار می شود و مشکل بیکاری، گرانی، معیشت و مرغ و تخم مرغ حل نمی شود.

وی اضافه کرد: ما سه سال است به خصوص بعد از بیانیه گام دوم رهبری به جمع بندی رسیدیم که نحوه اداره کشور مشکل دارد من جراح هستم ما بیماری های خطرناک را با مسکن درمان نمی کنیم سرطانی که راه نفس بیمار را گرفته باید جراحی شود ما باید کارهای اساسی تری انجام دهیم. البته در موضوعات اضطراری باید دستور العمل و برنامه باشد که داریم .

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: ما در دولت سلام 19 برنامه اجرایی دقیق را پیش بینی کردیم و 213 پروژه اجرایی را در نظر گرفتیم اما نیاز به تغییر نگاه و رویکرد وجود دارد. دولت سلام آمده که حاکمیت مردم را تعمیق ببخشد. دولت باید پاسخگوی مردم باشد و جایی که خطا می کند با آن برخورد شود اما سطح نگاه ما این است که مردم بیایند به ما رای بدهند و بروند.

وی ادامه داد: ما مساله سربازی را از این جهت مطرح می کنیم که مانع توسعه استارت آپ هاست یا مدیریت کرونا که چند پارچگی مدیریت این بلا را به سرما آورده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان این که باید مسائل 50 و 100 ساله را حل و فصل کنیم یادآور شد: نقدینگی70هزار برابر شده اما چه کسی عامل خلق نقدینگی است آیا این مربوط به خارج از کشور است یا ساختار بودجه و بانکی این مشکل را ایجاد کرده است. اقتصاد رانتی غارتی ایجاد شده و طبقه مرفه به وجود آمده که در کنار منافع دولت قرار گرفته است. در حالی که اگر بخواهیم منابع کشور را بین مردم تقسیم کنیم به هر کدام ماهی سه میلیون تومان می رسد.

زاکانی: دولت روحانی با دست کردن در جیب مردم اداره شد
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۲۴

بر اساس این گزارش،‌ زاکانی در بخش آخر صحبت‌هایش به عنوان جمع‌بندی اظهار کرد: مردم عزیز جرم بنده به عنوان یک رزمنده این است که در مقابل مفسدان ایستاده‌ام. تنها جرم انتسابی من مبارزه با فساد، فقر و تبعیض است، البته اتهاماتی هم می‌زنند مثلا دو بار در دیپلم تجدید آورده‌ام که مایع خجالت است، چون ۱۵ روز بود که از جنگ برگشته بودم و امتحان دادم و دو درس تجدید شدم. یا اینکه می‌گویند یک ترم مشروتی دارم. من با داشتن زن و فرزند ۱۱ ماه مسافرکشی کردم؛ اینها چیزهایی است که آدم را آزار می‌دهد.

زاکانی افزود: در مورد محل تحصیل من صحبت کردند. من در دانشگاه علوم پزشکی تهران درس خوانده‌ام. اگر شما خارج از کشور درس خوانده‌اید و بعد برگشته‌اید من کنکور دادم و بعد رزیدنت شدم به دلیل معلولیت دستم گفتند که به پزشکی هسته‌ای بروم. اگر می‌دانید دیگر تکرار نکنید اگر هم نمی‌دانید به شما گفتم که دیگر تکرار نکنید؛ این مایه خجالت است.

وی افزود: به من می‌گویند نامزد پوششی که ان شاءالله دفعه آخری باشد که چنین چیزی را می‌گویند. اگر بنا باشد کسی پوششی باشد شما اصلی‌ترین نامزد پوششی هستید که هشت سال افتضاح دولت را پوشش دادید. مردم شرایط را لمس می‌کنند. قرار بود قرارگاه اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی کنید آخرش به قرارگاه مرغ رسیدید. مردم بدانند یکی از مقصران در مورد نهاده‌های دامی آقای همتی است که بی‌تدبیری ایشان و دیگران باعث تبدیل شدن قیمت مرغ به کیلویی ۳۵ هزار تومان شد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اضافه کرد: مردم یادشان است که زمانی گفتند رکود را رد کرده، کرونا را پشت سر گذاشته و تحریم به پایان رسید و رونق اقتصادی به وجود آمد، اما چرا به مردم دروغ گفتید. مردم صداقت، دانش و عرضه می‌خواهند. پول چاپ کرده و در بازار ریختید و پدر مملکت را درآوردید، آنگاه خود را نامزد مردمی می‌دانید. شما کاندیدای معمولی هستید.

وی خطاب به همتی گفت: شما می‌گویید با استقلال بانک مرکزی و قانون مجلس موافقید که اگر اینطور است اعلام کنید تا من بگویم در مجلس چه گفتید.

زاکانی اظهار کرد: تنها کار ما این است که دولت را از جلوی مردم کنار کشیده و در خدمت مردم قرار دهیم. بانک در خدمت تولید و بازار سرمایه در خط تلاش اصلی سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود که برای همه اینها منابع و عناصری تامین می‌شود. دولت خود را پشتیبان بازار سرمایه می‌داند نه اینکه دست در جیب مردم کند. بنا بر گفته وزیر اقتصاد دولت سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه برداشته است. آقای روحانی به چه حقی این کار را کرده است.

وی در پایان اظهار کرد: مسیر غلط گذشته باید اصلاح شود. همگی باید به میدان تغییر و تحول آمده و باید خود را اصلاح کنیم؛ البته توقع‌ام آن است که وعده ندهیم بلکه بگوییم چطور می‌خواهیم تحول بزرگ به وجود آوریم. ما برنامه جامع داریم که مردم در پایان سال اول دولتم تغییر و بعد از چهار سال تحول را خواهند دید.

رئیسی: باید رانت‌ها را حذف کرد و به سمت ارز تک نرخی رفت
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۲۳

ابراهیم رییسی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره راهکارش برای کنترل تورم گفت: متاسفانه یکی از مشکلات جدی مردم تورم است.‌ قیمت کالاهای اساسی فوق العاده افزایش پیدا کرده است. مسکن هفت برابر، خودرو هشت برابر، گوشت و مرغ پنج الی شش برابر شده و سفره مردم کوچک شده و سفره کوچک مردم را نالان کرده است.

وی افزود: در همین مناظره برخی گفتند اگر رئیسی بیاید قیمت دلار پنج هزار تومان می‌شود و خودشان دلار را سی هزار تومان کردند و بعد هم گفتند اگر نبودیم دلار پنجاه هزار تومان می‌شد! این مثل دروازه‌بانی که هفده گل خورده بود و گفت اگر من نبودم سی گل می‌خوردیم! تورم راهکار دارد.

رییسی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی چه مصیبتی برای کشور درست کرد و چقدر پرونده برای قوه قضائیه تولید کرد؟ باید بسمت ارز تک نرخی رفت و باید ارزصادراتی را مدیریت کرد. با اعلام اینکه ارز برنگشته کاری پیش نمی‌رود، مدیریت باید کرد و تسهیلات بانکی را باید مدیریت کرد.

رضایی خطاب به همتی: چرا به شعور مردم توهین می‌کنید؟
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۲۱

رضایی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا در پاسخ به پرسشی درباره فقر، فساد و تبعیض گفت: به عنوان یک سرباز لازم است هشدار دهم و بگویم که چرا سینه خود را دوباره می خواهم سپر مردم کنم.

وی با نام بردن از مشکلات ریشه ای در اقتصاد کشور همچون فقر ، فساد و تبعیض گفت: باید از آنچه که دولت قبلی و فعلی کرد درس بگیریم.

رضایی خطاب به همتی گفت: آقای همتی چرا کنار آقای روحانی بودید؟ اگر او تخصص اقتصادی نداشته است پس به دست شما این کارها را انجام داده است؛ چرا به شعور مردم توهین می کنید؟

وی خطاب به مردم هشدار داد: مردم عزیز ایران می تواند فاجعه بزرگی رخ دهد. بیش از ۲۰ سال است دارم فریاد می زنم به داد اقتصاد برسید. دولت آینده باید قوی ترین دولت باشد چه از اصلاح‌طلب چه اصولگرا ، چه از بانوان و چه اهل سنت باید استفاده کنیم. باید از خودخواهی ها دست برداریم و از جنگ‌های روانی دست برداریم؛ خدا خوشش نمی آید.

وی گفت: ملتی که می خواهد تمدنی بسازد نباید دستاویز مشکلات مختلف قرار گیرد.

قاضی‌زاده: منابع مالی به‌صورت نادرست بین دهک‌های مختلف توزیع می‌شود
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۹

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا به سوالی درباره راهکار حل مشکل بیکاری و جلوگیری از مهاجرت قشر جوان از مناطق روستایی به شهرهای بزرگ گفت: اینکه من می گویم ساختارها استضعاف گر هستند و منابع مالی به صورت نادرست بین دهک ها ومناطق مختلف توزیع می شود نتیجه اش مهاجرت روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی است.

وی افزود: آمریکایی ها سال ها پیش برای ما اصلاحات ارزی را طراحی کردند که هدفش توسعه شهرنشینی بود. از طرفی درآمدهای نفتی باعث شد سطح رفاه در شهرها افزایش یابد و تمایل به مهاجرت نیز بیشتر شد. در حال حاضر نسبت روستانشینان به شهرنشینان ۲۰ به ۸۰ شده است که عمدترین دلیل آن بازتوزیع نامناسب منابع است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران بیشترین درآمد مالیات بر تولید را در بین دیگر کشورهای دنیا دارد، اضافه کرد: در بحث سپرده های بانکی هم می بینید که دهک اول بیشترین سپرده را دارد و میزان سپرده دهک های پایین تقریبا صفر است. اگر جوانان روستایی علاقه به ماندن در روستا ندارند به این دلیل است که درآمد کافی و رفاه لازم را ندارند. ما باید شیفت بندی را به گونه ای انجام بدهیم که منابع بانکی به آن سمت سوق پیدا کند، مالیات کمتر شود، اشتغال مولد وجود داشته باشد و اختیارات داده شود که فرماندار مدیریت کند و مردم محل هم بر آن نظارت کنند.

جلیلی: مجوزهای متعدد مشکل پیش‌روی شهرک‌های صنعتی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۷

سعید جلیلی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره شهرک های صنعتی اظهار کرد: از بسیاری شهرکهای صنعتی بازدید کردم همه اذعان دارند که یکی از مهمترین موانع تولید تامین مالی است و اگر ما روزانه دوهزار میلیارد تومان خلق پول می‌کنیم، چطور این افراد مشکل تامین مالی دارند؟ این پول‌ها به کجا می‌رود و به دست چه کسی می‌رسد؟

وی افزود: عدم ثبات در مقرارت اقتصادی برای صادرات هم یکی دیگر از مشکلات این شهرکهای صنعتی است. یکی از خواسته‌های این شهرکهای صنعتی این است که ما را هم در این جلسات مقررات گذاری شرکت دهید و حرف ما را هم بشنوید.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری تاکید کرد همه می‌گویند ما باید ده‌ها مجوز از ده ها سازمان و دستگاه بگیریم تا کار را انجام دهند. باید از ظرفیت دولت الکترونیک استفاده کنند و این موضوع را حل سازند.

برنامه مهرعلیزاده برای محیط زیست
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۶

مهرعلیزاده هم در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره راهکارهایش برای تغییر کاربری و تخریب محیط زیست گفت: تغییر کاربری‌ها یا برای ایجاد صنایع است یا برای ایجاد مراکز مسکونی؛ با توجه به اینکه هر کدام در نهادهای متفاوتی تصمیم گیری می شود باید تصمیمات مشخص آن بخش را در نظر بگیریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه متاسفانه امروز محیط زیست‌مان بیشتر در خطر است، اظهار کرد: یکی از دلایل عمده این موضوع این است که با تشکیل شوراهای اسلامی در مراکز استانها و معین نبودن دقیق اختیارات آنها در مقایسه با اختیارات سایر ارگانها در مسأله زمین و همچنین نحوه ارتباط آنها با شهرداری‌ها، باعث شده بعضاً اعمال نفوذهایی انجام شود و برخی تغییر کاربری‌ها فراتر از آنچه قانون اجازه می‌دهد، صورت بگیرد.

مهرعلیزاده ادامه داد: درباره تغییر کاربری‌های صنایع نیز معمولا در نظامی که در بودجه نویسی داریم، یک نکته آینده‌نگرانه و عمیق در طراحی وجود دارد اما در عمل وقتی در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد، به دلیل نگاه نماینده‌ها به حوزه‌های انتخابیه شان باعث می‌شود فشارهای زیادی جهت ایجاد صنایع و توسعه‌های دیگر در حوزه خودشان وارد کنند که متاسفانه باعث تخریب محیط زیست می‌شود.

وی تاکید کرد: یکی از راه های اساسی جلوگیری از تخریب محیط زیست تقویت سازمان محیط زیست است؛ باید نهادهای عمومی ناظر بر محیط زیست را بعنوان ناظر فعال کنیم. من متاسفم از اینکه به هر دلیلی در چند سال قبل شاهد بودیم تحت عنوان محیط زیستی ها برای عده‌ای مشکل ایجاد کردند؛ معاون جوانی آمد و در محیط زیست کار کرد و هزاران اسم جاسوس بر او گذاشتند اما مشخص شد که مشکلی وجود نداشته است؛ حضور آقای کاوه مدنی و نگاه دقیق محیط زیستی او در محیط زیست اتفاق مغتنمی بود. در شرایط فعلی اگر به این مسائل کم توجهی کنیم در آینده باید با بحران مواجه شویم.

زاکانی: مردم را باید از فلاکت فعلی نجات داد
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۴

زاکانی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره برنامه اش در خصوص بومی گزینی گفت: تحول در عرصه اقتصاد مدیریتی، جهش تولید، حکمرانی فضای مجازی، دولت الکترونیک، تمرکززدایی و مبارزه قاطع با فساد اداری و فساد اقتصادی از جمله برنامه های بنده است. تمرکز زدایی مبنی بر بازآمایش ایرانی اسلامی است.

وی توضیح داد: کشور به ۴۵۱ شهرستان تقسیم می شود. دولت من تلاش می کند که جهت تحول شهرستان ها را فعال کند. اکنون ۹۰ درصد بودجه در مرکز استان تصمیم گیری می شود که باید با اصلاحات اعمال شده شهرستان ها محور قرار گرفته و از ظرفیت نخبگان در شهرستان ها استفاده شود.

وی افزود: با این برنامه ۴۵۰ نقطه کشور با یکدیگر مسابقه می دهند و این مبتنی بر ۹ پیشران در حوزه هایی همچون جهش تولید و توجه به بنگاه های خرد، کوچک و میانی است.

وی با تأکید بر اینکه باید در مسیر تولید گام برداشت، گفت: برای حرکت در این راه باید اختیارات در کل کشور توزیع شده و از ظرفیت نخبگان استفاده شود تا از این فلاکتی که این دولت و دولت های قبلی ایجاد کرده اند، نجات پیدا کرد که این با مشارکت مردم میسر خواهد شد و مردم می توانند در سال اول دولتم تغییر را احساس کنند.

همتی: برای مشکل بذر، سم و کود برنامه دارم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۳

عبدالناصر همتی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای کاهش ضایعات بخش کشاورزی و رفع مشکلات در این بخش دارید، اظهار کرد: بخش کشاورزی اهمیت زیادی دارد و زندگی روستاییان وابسته به فعالیت‌های کشاورزی است که من هم برنامه مفصلی برای نجات کشاورزی از این وضعیت دارم. سالانه حدود 12 میلیارد دلار نهاده‌های کشاورزی وارد می‌کنیم که بخشی از آن از محل ارز 4200 تومانی و بخشی هم از طریق ارز نیمایی تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی 75 درصد آب را در کشور مصرف می‌کند، گفت: باید اقدامات جدی از نظر نوع کشت و آبیاری انجام دهیم. از سویی قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی هم اهمیت دارد. خرید تضمینی ما خرید تضمین قیمت بوده است که مثلا گندم پنج هزار تومان خریداری شده در حالی که باید تضمین خرید به قیمت روز باشد. مساله دیگر انتقال محصولات کشاورزی به بازار مصرف است که در شب عید دیدیم که چه مشکلاتی به وجود آمد. برای حل این مشکل باید انبارهایی درست کنیم و محصولات از طریق بورس کالا به فروش برسد تا تولیدکننده مجبور نباشد محصولات خود را با قیمت پایین پیش‌فروش کند.

همتی با بیان اینکه نتوانستیم نظام پایدار کشاورزی را برقرار کنیم، تصریح کرد: استان‌هایی که در حوزه کشاورزی فعال هستند را نیز نتوانستیم صنعتی کنیم. اکنون بذر، کود و سم با قیمت بالا به دست کشاورز می‌رسد و من برای حل این مشکلات برنامه دارم.

همتی: روحانی از همه کاندیداهای امسال دقیق‌تر و باهوش‌تر است
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۱۱

همتی در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود درباره کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار، اظهار کرد: من نماینده روحانی نیستم من از بانک مرکزی کنار گذاشته شدم به خاطر اختلاف‌نظری که با ایشان داشتم، اما ‏صادقانه بگویم آقای روحانی از ۵ نامزد فعلی ریاست‌جمهوری، دنیادیده‌تر، دقیق‌تر و باهوش‌تر است. اما مشکل من با ایشان این بود که درکی از اقتصاد نداشتند، این نامزدها هم درکی از اقتصاد ندارند. آقای روحانی و این نامزدها همه سیاسی هستند! اقتصاددان می‌خواهیم.

وی افزود: آقای رئیسی گفتند دو گروه اقتصاددان می‌آیند و نظر می‌دهند، اگر آدم بینش اقتصادی نداشته باشد کدامیک از موارد را انتخاب می‌کند؟ در دنیا این مسئله حل شده است. آن کسی تصمیم می‌گیرد که بینش اقتصادی دارد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من برنامه مفصلی دارم دوستان فکر نکنند که چون همه در بخش اول علیه من حرف و من مجبور شدم پاسخ دهم برنامه‌ای ندارم. من موافق قیمت دستوری نیستم. من معتقدم دولت نباید وارد این موارد جزئی مثل قیمت‌گذاری برای هرچیزی شود. دولت باید به زیرساخت‌ها وارد شود. قیمت مشکلش در نقدینگی است ما باید نقدینگی را حل کنیم.

همتی ادامه داد: من از استقلال بانک مرکزی به شدت حمایت می‌کنم. مشکل ما مربوط به ساختار بودجه است که هرروز بر آن می‌دمند و هزینه‌ها را بالا می‌برند و این می‌آید در بانک مرکزی تبدیل به پایه پولی و نقدینگی می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری در دنیا شکست خورده است اینکه می‌گویند با گران‌فروشی و گرانی می‌خواهیم مبارزه کنیم با چنین چیزی که نمی‌شود مبارزه کرد! این امر نتیجه تورم است. وقتی در بازاری قیمت بالا می‌رود این به همه بازارها کشیده می‌شود.من فکر می‌کنم راه‌حل این امر کنترل نقدینگی و خنثی‌سازی پایه پولی تزریق شده به جامعه از طرف دولت است که یکی از راه‌های اصلی آن همین ارزها بود که مسدود شده است و مدتها برای بانک مرکزی ارز تازه‌ای نیامده است.

زاکانی: جالب است که روحانی و همتی مسئولیت این دولت را نمی‌پدیرند!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۰۹

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد، در پاسخ به دومین سوال خود درباره برنامه‌اش برای عبور از اقتصاد مبتنی بر نفت گفت: اقتصاد ما دولتی است و بالغ بر ۹۰ درصد دولت در اقتصاد موثر است. دولت‌ها در گذشته خود را با پول نفت اداره می‌کردند که این کار را دولت آقای روحانی انجام داد و از تورم ارتزاق کرد.

وی افزود: من از طرف آقای روحانی و از آقای همتی از مردم عذرخواهی می‌کنم. هیچ کسی در این دولت مسئولیت کارهایش را نمی‌پذیرد. انگار عده‌ای از فضا آمده و این بلا را سر ما آورده‌اند.

زاکانی با بیان اینکه راهی جز جهش تولید و بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشور و خلق و توزیع ثروت وجود ندارد، گفت: برای این کار باید به سمت گرفتن درست مالیات، توجه به تولید و استفاده از ظرفیت‌های کشور رفت. در حال حاضر ۳۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیات، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی وجود دارد. باید مالیات را اصلاح کنیم. نباید دولت دست در جیب مردم کند. دولت باید با اقتصاد سالم مسیر را دنبال نماید.

وی همچنین اظهار کرد: ما برنامه چندجانبه‌ای داریم. برنامه تک‌بعدی اقتصادی فایده‌ای ندارد. برنامه ما اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی، سیاسی و امنیتی و سیاست خارجی است. امروز ۷۰ درصد اقتصاد جهان دانش‌بنیان و وابسته به مدارس و دانشگاه است. ما برای همه اینها بسته جامعی آماده کردیم که در راس آن مبارزه با مفاسد اقتصادی و مفاسد اداری و بروکراسی است.

مهرعلیزاده: فقط 10 درصد بودجه صرف امور عمرانی می‌شود
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۰۸

مهرعلیزاده در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه‌ای آغاز شد در پاسخ به دومین پرسش مناظره درباره اولویت سرمایه گذاری برای توسعه صنعتی و اقتصادی اظهار کرد: انجام طرح‌های بزرگ اقتصادی نیاز به سرمایه اعم از داخلی و خارجی دارد؛ در داخل وضعیت مشخص است و هر سال با کسری بودجه مواجهیم و امسال نیز با همین وضعیت مواجهیم و در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بودجه صرف مسائل کاری و عملا کمتر از ۱۰ درصد بودجه صرف امور عمرانی می‌شود.

وی با بیان اینکه اصولاً دولت نباید سرمایه گذاری کند بلکه باید راه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باز کند، افزود: برای واردات پول به داخل کشور باید راه های خاصی را باز کنیم؛ اولین کاری که باید انجام دهیم تامین امنیت سرمایه گذاری است؛ سرمایه گذار باید اطمینان پیدا کند که امنیت دارد و مزاحم ندارد؛ چراکه سرمایه فرار است؛ وقتی به قصد یک گنجشک سنگی به درخت پرتاب می‌شود، همه گنجشک های روی درخت فرار می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری روان بودن بروکراسی، نبود فساد و رانت را از شروط اصلی جهت انجام سرمایه گذاری خارجی در کشور عنوان کرد و گفت: از همه مهم‌تر نداشتن تنش در سطح بین‌المللی و داخل است بویژه درباره کشورهای همسایه و رفاقت و همزیستی مسالمت‌آمیز با آنها. ما در منطقه‌ای قرار داریم که سطح دانش علمی، فنی، کارخانه، صنعت و تجربیات صنعتی ما در مقایسه با اغلب کشورهای همسایه بالاتر است و باید روی بازار ۵۰۰ میلیون نفر در منطقه حساب باز کنیم نه روی بازار ۸۰ میلیونی ایران.

مهرعلیزاده ادامه داد: به آقای رییسی که به شورای حفاظت از حقوق بیت المال اشاره کردند باید بگویم که من در اصفهان مسئول ستاد تسهیل رفع موانع تولید بودم؛ در جلسات در جهت مانع زدایی کار می کردیم و در چارچوب قانون جلو می‌رفتیم اما یک نفر از بیرون از این موضوع خوشش نمی‌آمد؛ نامه می‌نوشت به قوه قضاییه و می‌گفت حقوق بیت‌المال در اینجا حفظ نشده و این باعث توقف کار جهت بررسی بیشتر می شد، درواقع دخالت مستقیم در امور اجرایی رخ می‌داد.

رئیسی: زمین‌خواری را به‌طور جدی کاهش دادم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۰۶

هم‌چنین ابراهیم رییسی در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود درباره مقابله با زمین خواری و تصرف اراضی گفت: یکی از مشکلات جدی کشور مساله زمین خواری است و زمین به جای کشاورزی و سکونت تبدیل به سرمایه و ابزار سوداگری شده است. سازوکارهای زمین‌خواری باید در دولت اصلاح شود. قوه قضائیه فقط می‌تواند با خروجی‌ها برخورد کند.

وی ادامه داد: ما شورای حفظ حقوق بیت المال را ایجاد کردیم که از زمین خواری پیشگیری می کند. ما باید سند عادی را به سند رسمی تبدیل کنیم و با مجلس آن را دنبال کردیم و در گیر و دار مسایل اداری است. مساله حدنگار و کاداستر مهم است و کشور ما در این زمینه عقب است وان شاءالله تا اخر سال ۱۴۰۰ کاداستر به سرانجام می رسد.

وی افزود: مردم و تشکل‌ها باید در جلوگیری از تغییر کاربری‌ها فعال شوند و اجازه این کار را ندهند. با پیگیری‌های دستگاه قضایی زمین‌خواری کاهش جدی در کشور پیدا کرده است. ما مدیریت جدی در امور می خواهیم والا قوانین هست ولی عمل نمی شود.

جلیلی: عده‌ای فقط می‌گویند نمی‌شود!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۱:۰۰

سعید جلیلی در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت معادن کشور دارید، اظهار کرد: در کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی داریم که هر کدام می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد مثل کشاورزی، صنعت، معدن و شیلات، دولت باید برنامه داشته باشد که با هر کدام از این موارد کشور را اداره کند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت معدنی کشور اظهار کرد: مهمتر از کشف و استخراج معادن، ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور است، زیرا یکی از مشکلات کشور ما خام‌فروشی مواد معدنی است. با ایجاد ارزش افزوده می‌توان ارزآوری داشت و اشتغال‌زایی کرد.

جلیلی با بیان اینکه معدن یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و موتور اقتصاد کشور را به راه بیندازد، خاطرنشان کرد: معدن حتی می‌تواند بخشی از هزینه‌های اساسی کشور را تامین کند. البته نباید بگوییم نمی‌شود عده‌ای نتوانستن خود را به کشور تسری می‌دهند.

وی تاکید کرد: ما باید به دنبال جهش کشور باشیم که بخش معدن می‌تواند به جهش کشور کمک کند و نباید فقط بگوییم که مشکل دو معدن را حل کرده‌ایم، بلکه باید در این زمینه دنبال جهش بود.

قاضی‌زاده: مافیای بزرگ و درهم تنیده‌ای داریم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۵۳

قاضی زاده در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود درباره راهکار جلوگیری از واردات بی رویه گفت: ما الان متأسفانه شاهد مافیای بزرگ و در هم تنیده واردات هستیم که با برخورداری از رانت های مختلف مجوز ارز ارزان قیمت، انحصار و واردات، تولید را تهدید می کند. دولت مسئول باید هدف اصلی اش این باشد که از تولید و اشتغال داخلی حمایت کند.

قاضی زاده هاشمی افزود: قانون گذار مکانیزم تعرفه گذاری را در اختیار دولت گذاشته ولی راه های دیگری به وجود آمده که واردات انجام می شود و تولید را تهدید می کند. یکی از آن ها قاچاق است آن هم از مبادی رسمی و مناطق ویژه و آزاد و دیگری ارز ارزان قیمتی که در اختیار صادرکننده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مثلا ما نیاز به تولید برنج داریم ولی همزمان در فصل تولید برنج اجازه واردات حجم زیادی برنج داده می شود. واردات همیشه باید کمتر از صادرات باشد و اقتصاد کشور باید صادرات محور باشد، ضمن اینکه تولید و اشتغال داخلی هم دچار مشکل نشود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ما به گونه ای طراحی کردیم که تولید، ارزش را در کشور به مدیران زنجیره تأمین بسپارد و آن ها باید در مقابل اختیاراتی که دارند پاسخگو باشند. الان اتفاقی که می افتد این است که مجوزهایی برای واردات تولید صادر شده، ولی صاحب مجوز بخشی از قاچاق را انجام می دهد که نمونه آن مسئله سیگار است.

جلیلی: معادن می‌تواند مشکل اقتصاد کشور را حل کند
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۵۱

سعید جلیلی نیز در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت معادن کشور دارید، اظهار کرد: در کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی داریم که هر کدام می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد مثل کشاورزی، صنعت، معدن و شیلات، دولت باید برنامه داشته باشد که با هر کدام از این موارد کشور را اداره کند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت معدنی کشور اظهار کرد: مهمتر از کشف و استخراج معادن، ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور است، زیرا یکی از مشکلات کشور ما خام‌فروشی مواد معدنی است. با ایجاد ارزش افزوده می‌توان ارزآوری داشت و اشتغال‌زایی کرد.

جلیلی با بیان اینکه معدن یکی از فرصت‌هایی است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و موتور اقتصاد کشور را به راه بیندازد، خاطرنشان کرد: معدن حتی می‌تواند بخشی از هزینه‌های اساسی کشور را تامین کند. البته نباید بگوییم نمی‌شود عده‌ای نتوانستن خود را به کشور تسری می‌دهند.

وی تاکید کرد: ما باید به دنبال جهش کشور باشیم که بخش معدن می‌تواند به جهش کشور کمک کند و نباید فقط بگوییم که مشکل دو معدن را حل کرده‌ایم، بلکه باید در این زمینه دنبال جهش بود.

محسن رضایی: دولت روحانی سیاه‌ترین دولت بعد از انقلاب است
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۵۰

رضایی که باید به سوالی درباره فرایند خصوصی سازی پاسخ می داد، خطاب به همتی و دولت روحانی گفت: این دولت روحانی سیاه ترین دولت بوده است؛ نه تنها آن‌ها قفل‌های بیرونی را باز نکردند بلکه درهای داخلی را هم بستند.

وی ادامه داد: متوسط رشد اقتصادی در این دولت صفر بوده، تورم ۲۴ درصد و رشد سرمایه منهای پنج درصد بوده است.

رضایی یادآور شد: رشد استهلاک از سرمایه گذاری پیشی گرفته است و اقتصاد در دهه‌ای که من آن را فرصت های از دست رفته می‌نامم، عقب آمده و کوچک شده است.

وی همتی را نماینده دولت روحانی دانست و به انتقاد از رفتار اقتصادی دولت فعلی پرداخت.

رضایی سپس گفت: خصوصی سازی در این دوران چگونه باید شکل می گرفت؟ کسانی که کارخانه‌جات دولتی را می گیرند و می برند چرا نظارتی بر آن‌ها نبود؟ کسی که می خواهد وارد خصوصی سازی بشود باید اهلیت داشته باشد. در روسیه آیین نامه خصوصی سازی ۱۰۰ صفحه ای وجود دارد که کارآمدی فرد را مد نظر قرار می‌دهد.

رئیسی: می‌گویند در قوه قضائیه بمان؛ اما معتقدم باید جلوی منشاء فساد را گرفت
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۴۸

ابراهیم رئیسی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود گفت: اقشار مختلف صدای شان از ظلم و فقر و تبعیض درآمده است. من در قوه قضائیه مطالبه گر هستم و نیاز ندارم که بخواهم دنبال پست جدید باشم. مردم با روحیه و عملکرد من آشنا هستند و از من دعوت کرده‌اند. چرا ناراحتید؟

وی افزود: چرا از اینکه ما کارخانه رفتیم ناراحتید؟ چهار تا هم شما می‌رفتید و احیا می‌کردید. وضعیت کارخانه‌ها بخاطر خصوصی‌سازی‌ای است که شماها رقم زده‌اید و داد مردم را درآورده‌اید.

وی افزود: باید مجموعه ای که تولید پرونده می کند و علل فساد است را پیدا کرد.

رئیسی ادامه داد: ده ها بار ارزیابی کردیم اقشار مختلف از ناکارامدی و فقر و ظلم صدایشان درامده است.

وی افزود: می‌دانید که این خواست مردم از من است که ورود بکنم برای اصلاح امور. من الان در قوه قضاییه مطالبه‌گر هستم و اگر بیایم در دولت باید پاسخگو باشم. من در قوه قضاییه هستم و همه می‌دانند به این فکر نمی‌کنم که دنبال مقام باشم.
وی افزود: مردم دنبال دعواهای اقتصادی نیستند و این را می‌خواهند که مدیری مقتدر بیاید و کارشناسان را برای حل مشکلات به صف کند.

این کاندیدای ریاست جمهوری تاکید کرد: من در ریاست قوه قضاییه با پرونده‌های بسیاری که دستگاه اجرایی تولید می‌شود، مواجه هستم. برای همین باید رفت در مرکز تولید فساد. مردم هم این را می‌دانند که من در مبارزه با فساد خط قرمز ندارم.

زاکانی: آقای همتی مستند حرف بزنید!
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۴۶

هم‌چنین علیرضا زاکانی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود گفت: از ابتدا از آقای همتی خواهش می‌کنم به صورت علمی و دقیق صحبت کرده و تهمت نزند. بارها ستادهای تخریب علیه من، خانواده، همسر و بچه‌هایم راه افتاده و رحم هم نکرده‌اند. انصاف را رعایت کنید.

وی افزود: من با مفاسد اقتصادی مبارزه کرده و مقابل فسادهای معاون رئیس‌جمهور، وزرای اطلاعات و نفت، برادر رئیس‌جمهور، دادستان تهران، رئیس دانشگاه تهران، مدیران قضایی درباره قرارداد کرسنت فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت و دیگران ایستادم و برخورد کردم. نمی‌توان با این صحبت‌ها ما را از میدان به در کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه باید در تمام حوزه‌های اقتصادی، مدیریت، فرهنگ و اجتماع و سیاست خارجی به فوریت ورود و اصلاح کرد، گفت: تمرکز و اولویت بنده جهش تولید و تمرکززدایی در حوزه مدیریت است. مبارزه با فساد اقتصادی، دیوان‌سالاری و همچنین رشد اقتصادی و توزیع مناسب ثروت را دنبال می‌کنم. موانع را از پیش پای تولید با مقررات‌زدایی و تسهیل در صدور مجوزها برمی‌دارم که اکنون ۸۰ درصد مجوزها با رانت توزیع می‌شود.

به گفته وی، اساس تولید در دولت بنده بر پایه ۹ پیشران اقتصادی اعم از نفت، گاز، پتروشیمی و توجه به زیرساخت‌ها است. باید با سرمایه‌گذاری درست این موارد را به نفع مردم سوق داد و ثروت را به درستی توزیع کرد.

وی مجددا خطاب به همتی گفت: آقای همتی تهمت بزرگی علیه ما زدند که ما به دنبال توزیع فقر هستیم. ما به دنبال جهش تولید، خلق ثروت و توزیع آن بین مردم هستیم.

باید به سرعت اصلاحات اقتصادی را انجام دهیم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۲۰:۴۳

عبدالناصر همتی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود اظهار کرد: من پیش از این و در جریان مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های مختلف رئوس برنامه خود را اعلام کرده‌ام که بحث اساسی من تغییر حکمرانی اقتصادی است. ما سال ها کشور را دست سیاستمداران سپردیم، یکبار هم کشور را به اقتصاددان بسپاریم و سیاست تحت نظر اقتصاد باشد. ما فرصت زیادی نداریم و باید به سرعت اصلاحات اقتصادی را انجام دهیم.

همتی ادامه داد: من همیشه برای آقای رئیسی احترام ویژه قائل هستم، اما اینجا رقیب هم هستیم و من باید مواردی را بگویم که مردم دیدگاه‌های ما را بدانند. من الان یک شهروند عادی و استاد دانشگاه هستم و ایشان رییس قوه قضاییه هستند و این یک تعارض منافع را در خود دارد. آقای رئیسی شما به من امان‌نامه می‌دهید که بعد از پایان این برنامه‌ها اقدامی قضایی علیه من نکنند؟

وی تصریح کرد: بالاخره الان آقای رضایی حرف‌هایی زدند درباره محاکمه‌کردن، اما آقای رضایی شما بروید و خدا را شکر کنید با شکایاتی که برای برخی عملیات ها علیه شما هست، از شما پیگیری نمی‌کنند. البته این را هم بگویم که ما به عنوان فرمانده جنگ برای شما احترام قائل هستیم اما آقای رضایی اگر من رییس‌ جمهوری شوم شما را به عنوان یکی از مخلان اقتصادی به همین آقای رئیسی معرفی می‌کنم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: اینگونه صحبت نکنید! کشور را به این روز انداخته‌اید و بعد می‌گویید فلان و بهمان و بانک مرکزی مقصر است؟ تمام اقتصاد کشور را بسته‌اید. آقای جلیلی شما می‌گویید چرا صادرات ما کمتر از افغانستان است؟ معلوم است در این شرایط کسی از شما خرید نمی‌کند! از آن روزی که شما بیانیه‌خوانی را شروع کردید رشد اقتصاد کشور طی یک دهه به سالانه نیم درصد رسیده است.

همتی گفت: آقای جلیلی خواهش می‌کنم نخندید. این وضعیت گریه‌دار است. شما مردم را فقیر کردید و بعد می‌آیید ایده می‌دهید؟ شما و دوستان‌تان و شرکت‌ها و نهادهای‌تان پای خود را از اقتصاد بیرون بکشید مطمئن باشید اقتصاد درست می‌شود.

وی یادآور شد: در مورد واحدهای تولیدی هم باید بگویم که آقای رئیسی من با نظر شما موافقم که باید اینها احیا شوند اما آیا این واحدها را بانک‌ها تعطیل کرد یا قوه قضائیه؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای رئیسی شما دادستان کل کشور بودید و در قوه قضائیه بودید همان زمان جلوی این کار را می‌گرفتید حالا هم که دارید این کار را می‌کنید و من هم از این کار شما در همان زمان تقدیر کردم اما حالا که به استان‌ها سفر می‌کنید دیگر چرا اخبار ۲۰:۳۰ از شما خلاصه خبر می‌رود؟ معلوم بود که می‌خواهید وارد انتخابات شوید. الان پنج نفر در برابر یک نفر قرار دارند و همه در ستادهایشان برنامه تخریب علیه من را در نظر گرفته‌اند، چرا؟ مردم خودشان قضاوت خواهند کرد.

مانع زدایی از تولید، معافیت های مالیاتی بر تولید و هدایت نقدینگی به تولید را بعنوان یک اصل گذاشتیم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۶

مهرعلیزاده در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود گفت: یکی از مشکلاتی که طی ۴۲ سال گذشته مواجه بودیم این بود که هیچ وقت یک الگوی صحیح علمی تجربه شده توسعه بویژه توسعه اقتصادی حاکم نبوده است؛ هر دولت، وزیر و هر جمع اقتصادی آمده یکسری اقدامات انجام دادند و یکی به نئولیبرالیسم و دیگری به سوسیالیسم اعتقاد داشت و ملغمه‌ای از کارها انجام شد.

وی افزود: چون دکترای مهندسی اقتصاد خوانده ام و اقتصاد را مهندسی می‌کنم، به این نتیجه رسیدم روشی که به آن الگوی حکمرانی اقتصاد اجتماعی می‌گویند. الان در کشورهای اروپایی از جمله آلمان به عنوان یک کشور پیشرفته در حال اجراست؛ امروز آلمان با حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت بیش از ۱۶۰۰ میلیارد دلار درآمد دارد اما ما ممکن است ۵۰ الی ۶۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشیم؛ علت درآمد بالای آلمان این است که یک الگوی صحیح را بکار گرفته است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در الگویی که من در برنامه‌ای طراحی کرده‌ام، مانع زدایی از تولید، معافیت های مالیاتی بر تولید و هدایت نقدینگی به تولید را بعنوان یک اصل گذاشتیم و همچنین ایجاد کار و گردشگری محیط زیست را شدیداً مورد تاکید قرار داده‌ایم. افزایش تولید و درآمد سرانه و جلوگیری از فرار مالیاتی از دیگر بخش‌های برنامه من است.

مهرعلیزاده در ادامه با اشاره به سوابق کاری و تحصیلی خود گفت: عملاً آنچه را که در دانشگاه خوانده‌ام، در عمل هم تجربه کردم و معتقدم باید با مدیریت منطقی، برنامه محور و عمل‌گرایانه بر اساس علم روز دنیا، اقتصاد محوری، تولید گرایی و کارآفرینی، سیاست های رفاهی مناسبی را ترتیب دهیم که در مجموع این مجموعه را «دولت زندگی» گذاشته‌ام.

وی در ادامه شعری به زبان ترکی خواند.

ما طراحی کردیم که در چهار سال تورم به زیر ۵ درصد برسد
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۶

امیر حسین قاضی زاده در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود گفت: روش اداره کشور فرسوده است. قانون تجارت، بیمه و بانک ما باید اصلاح نهادی شود. الان مسئله این است که زانوی دولت بر گردن مردم است و دولت باید زانوی خود را بردارد.

وی افزود: دولت وظیفه دارد حقوق مردم را از دولت استیفا کند. مثل کاری که در بورس، بانک و مالیات می‌شود. ما نظام تحول را برای تغییر اکوسیستم کشور طراحی کردیم و معتقدیم باید انقلاب سازوکاری انجام شود، زیرا با پروژه و برنامه مشکل حل نمی شود، لذا ۲۰ مسئله ۲۰ راهکار را پیش بینی کرده ایم.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: یکی از مسائل اصلی تورم و گرانی است ما طراحی کردیم که در چهار سال تورم به زیر ۵ درصد برسد. همچنین طراحی کردیم که مسئله اشتغال و ازدواج جوانان حل شود. ما می خواهیم وزارت خانواده ایجاد کنیم. همچنین صندوق اعتبار خانواده را پیش بینی کردیم و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای زوج های جوان در نظر گرفتیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر عددی نزدیک به هفت میلیون نفر بیکار و یا با شغل ناقص داریم. برنامه ما این است که طی سه سال اول ۴.۵ تا ۵ میلیون نفر از این افراد در مشاغلی اشتغال پیدا کنند که حداقل معیشت را داشته باشند.

قاضی زاده هاشمی با تأکید بر ضرورت حل مسئله بورس گفت: بورس یک مسئله حاد و یک مسئله ساختاری و مزمن دارد که بخش ساختاری آن در مجلس در حال اصلاح است و بخش حاد آن با سه دستورالعمل در سه، چهار روز اول دولت پیش بینی شده که به سمت بهبود بازار سرمایه برویم.

وی یادآور شد: همچنین ما برای هزینه خانوار شامل خوراک، ریزمغزی ها، انواع پروتئین ها و کالری ها پیش بینی هایی کردیم و بسته های ۳۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته ایم. همچنین برای هزینه حمل و نقل، بهداشت و درمان و مسکن نیز پروژه طراحی کرده ایم.

قدرت را از مرکز به استان ها می برم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۵

هم‌چنین محسن رضایی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود در واکنش به اظهارات همتی گفت: اینکه آقای همتی رجز خوانی نظامی را نمی داند یک طرف است اما اینکه دلسوز مردم خود را معرفی می کند طرف دیگری است.

وی ادامه داد: ایشان طی سه سالی که در بانک مرکزی بوده کاملا با تحریم های آمریکایی همراهی کرده است. من در صورت رئیس جمهور شدن در اولین فرصت ایشان و برخی از اعضای هیئت دولت آقای روحانی را ممنوع الخروج می کنم و ثابت می کنم چه آسیبی به کشور  زدند.

رضایی در واکنش به صحبت‌هایی که علیه مدارک تحصیلی‌اش شد، گفت: قبل از انقلاب که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی دانشگاه بودم با زور اسلحه بود؟ مدرک من در دانشگاه تهران را دکتر عارف از دوستان آقای همتی امضا کرده است.

وی درباره بایدهای اقتصادی در کابینه احتمالی اش گفت: مسئله کسب و کار های خانگی مسئله خانه سازی و استفاده از بانوان را در دستور کار قرار می دهم. با مشورت از مراجع محترم قم حتما از دو نفر از بانوان در کابنیه و از تعداد بیشتری از آنان در سمت‌های مدیریتی استفاده می کنم.

وی بر استفاده از ظرفیت اهل تسنن و اقلیت‌های مذهبی تاکید کرد.

رضایی بیان کرد: برنامه اقتصادی که تبیین کردم به یک ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران سیاسی دفاعی امروز منجر خواهد شد.

وی گفت: در اقتصاد چند پیشران وجود دارد،ْ هر کدام فعال شود سیصد تا چهارصد شغل را با خود همراه می کند مثل مسکن و گردشگری.

رضایی همچنین گفت: همه این کارها بستگی به این دارد که ما حکمرانی کشور را تغییر دهیم. من از اختیارات قانونی استفاده می کنم و قدرت را از مرکز به استان ها می برم. باید مدیریت های محلی که در شوراهای شهر و استان است اختیار داشته باشند. در تمام استان ها در کابینه من اقوام نقش دارند و من از خودشان مدیر خواهم گذاشت.

باید برای همه دستگاه‌ها ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشیم
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۴

سعید جلیلی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود اظهار کرد: اگر می خواهیم کشور را به جهش برسانیم باید برنامه جدی اقتصادی داشته باشیم نه اینکه دنبال بهانه بگردیم. ارزش پول ملی وقتی ایجاد می‌شود که بتوانیم جهش تولید داشته باشیم. جهش تولید منوط به جهش صادرات و جهش صادرات منوط به تعاملات گسترده جهانی است و نباید معطل دو سه کشور باشیم.

وی ادامه داد: اگر صحبت می‌کنیم که در کشور تولید ثروت داشته باشیم یعنی باید یک برنامه جدی برای ارزآوری داشته باشیم. ارزآوری وقتی اتفاق می‌افتد که به همه دستگاه‌های دولتی ماموریت ارزآوری بدهیم. نه اینکه وزارت نفت، نفت نفروخت همه کارها تعطیل شود یا بگوییم هر وقت fatf تصویب شد، کار می‌کنیم. همه وزارتخانه‌ها باید برای ارزآوری برنامه داشته باشند.

وی تاکید کرد :ما بررسی کردیم و در بخش‌های معدن، کشاورزی، نفت و گاز و برق می‌توانیم درآمد ارزی کشور را به صورت جهشی داشته باشیم نه اینکه بهانه fatf بیاوریم. در این زمینه‌ها دو برابر درآمد نفتی می‌توان درآمد داشت.

جلیلی همچنین گفت :باید برای همه دستگاه‌ها ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشیم. بخش صنعت، کشاورزی، معدن و حتی علوم انسانی باید ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشند، نه اینکه فقط کارمند اضافه کنیم. ما بررسی کردیم که در بخش پتروپالایشگاه نفت، گاز، بهینه‌سازی مصرف انرژی، شیلات، کشاورزی، محصولات باغی زراعی و دامی می‌توان جهش در اشتغال داشت. ما در این زمینه برنامه داریم.

نقد مهرعلیزاده برای رییسی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۳

هم‌چنین مهرعلیزاده در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت گفت: آقای رییسی سید هستند و ما برای جد بزرگوارشان احترام قائلیم، اما من از ایشان سوالی دارم؛ آقای رییسی شما راهکارهایی را برای رفع موانع تولید مطرح کردید، خودتان چقدر با مسأله تولید آشنایی دارید؟ ممکن است چند نفر کارشناس دور هم جمع شوند و مطالبی را بگویند، آدم حفظ و اینجا آن مطالب را عنوان کند اما اینها به درد مردم نمی‌خورد.

مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: ۴۲ سال از پیروزی انقلاب گذشته است و مردم الان با مشکلاتی از جمله تولید و صادرات مواجه اند؛ امروز بیش از ۷۰ درصد ظرفیتهای تولید در کشور معطلند.

وی ادامه داد: از آقای رییسی این سوال را میکنم که آیا شما میتوانید یک سوال اقتصادی مطرح کنید و بدون کمک مشاوران‌تان به آن پاسخ دهید؟ اشاره کردند که آقای رییسی تشریف می برند به کارخانه‌ها و در هر سفر حداقل ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود؛ بعدش هم یک مصاحبه‌ای در کارخانه‌ای که بانک آن را توقیف کرده بوده و بر اساس حکم دادستانی آزاد شده و ۱۰ الی ۱۵ نفر مشغول بکار می‌شوند، انجام می‌شود؛ سوال من این است که تا کنون چند کارخانه باز شده است؟ آقای رییسی چند کارخانه تا کنون بسته بوده‌اند؟ چه کسی است کارخانه ها را بسته؟ یک نفر که از خارج نیامده که این کارخانه‌ها را ببندد؛ اسرائیل و آمریکا که نبستند بلکه قاضی شما بسته است و اتفاقاً نیز یکی مشکلات تولید همینجاست؛ شما (آقای رییسی) همینجا را مدیریت کنید، مشکلات حل میشود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه یکی از احکام توسعه اقتصادی دادرسی عادلانه است، ادامه داد: آقای رییسی اگر شما دلتان برای اقتصاد می سوزد، همان قوه قضاییه را که هنوز به روش عهد قاجار اداره میشود، اصلاح کنید؛ شما از ۱۶ سالگی در این قوه بوده و هستید.

مهرعلیزاده کفت: برخی می‌گویند جناب آقای رییسی سندروم پست بی قرار شدید دارند؛ از دادستانی به دادستانی تشریف می‌برند؛ از آنجا کاندیدای ریاست جمهوری میشوند و سپس به ریاست قوه قضاییه میروند؛ شما ۵ سال فرصت کار دارید بر اساس نظر و تصمیم مقام معظم رهبری در حساس ترین محل یعنی قوه قضاییه؛ اتفاقاً سیستم قضا جای مبارزه با فساد است اما شما هوس ریاست جمهوری کرده‌اید؛ چه تضمینی است که ریاست جمهوری را هم به سودای یک مقام بالاتر رها نکنید؟

وی با بیان اینکه مردم نگران هستند، اظهار کرد: مردم نگرانند و نمی‌توانند اعتماد کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: آقای زاکانی گفتند که شما انشاء نوشتید؛ اتفاقا حرف حق با منطق و اصول از روی کاغذ خوانده می‌شود. اینکه بخواهیم تهمت بزنیم، خیلی راحت می توانیم حرف بزنیم و هیچ ترمزی هم نداشته باشیم.

نقد قاضی زاده هاشمی برای دیگر کاندیداها
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۳

در ادامه این مناظره قاضی زاده هاشمی در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت، گفت: مردمی که پای گیرنده ها نشسته اند انتظار بیان چه مطالبی را از کاندیداها دارند؟ وقتی مردم تا خرخره در مشکلات غرق هستند می خواهند ببینند کاندیداها چه برنامه ای برای حل این مشکلات و امروز و آینده فرزندانشان دارند.

وی افزود: اینکه بحث از مناظره اقتصادی به انحراف برده می شود نشانه این است که همان طور که عده ای سال ها برای اداره کشور برنامه نداشتند، الان هم برنامه ندارند لذا با ایجاد دوقطبی و تهمت، بی برنامگی شان را نشان می دهند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دو، سه سالی است که ما با جمعی از جوانان انقلابی تحت عنوان دولت "سلام" برنامه ای را تهیه کردیم. مسئله ما مدیریت است ، اما آنچه مهمتر از مدیریت است وجود سازوکار نادرست استضعفاگر است. اگر می خواهیم اصلاحات اقتصادی انجام دهیم و با فساد مبارزه کنیم باید به دنبال اصلاح ساختارهای استضعفاگر برویم.

وی با بیان اینکه نقدینگی ایجاد شده در هشت سال گذشته متوسط سرانه هر نفر ۴۰۰ میلیون تومان بوده است ، اضافه کرد: الان بزرگترین رانت وام بانکی است؛ چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است و تورم این انگیزه را می دهد که وام بانکی را پس ندهند. علاوه بر این ۶۵ درصد منابع بانکی به یک دهک اول و ۹۵ درصد به نیمی از جمعیت داده شده است. همچنین ۷۰ درصد منابع بانکی به تهران و ۲۰ درصد به ۲۵ استان کشور داده شده است. وقتی منابع این طور تقسیم می شود بشاگرد ایجاد می شود، خانه دو میلیاردی ۵ میلیارد می شود و خانه دیگری به آپارتمانی در ترکیه تبدیل می شود.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: اگر ساختار همین باشد حتی اگر مدیر عوض شود چه اصلاح طلب باشد و اصول گرا بیاید یا برعکس مشکلی حل نمی شود. اگر ما می خواهیم مشکلات اقتصادی حل شود باید به دنبال اصلاح ساختار برویم.

نقد رییسی برای دیگر کاندیداها
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۹:۰۲

ابراهیم رئیسی هم در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت، در نقد حرفهای دیگر کاندیداها گفت: از این همه تهمت زدن و اهانت کردن خسته نشدید؟ چرا این همه دروغ می‌گویید؟ چرا به شعور مردم اهانت می‌کنید؟ مردم هم من را دیده‌اند و هم شما را.

وی افزود: چرا اینگونه به دیگران اهانت می‌کنید؟ اولین بار در تاریخ سیاسی ایران کسی پوششی عمل کرد که از دوستان شما بود. من معتقد به رقابت و مشارکت هستم . در روز اول قوه قضائیه همه شکایت‌ها را پس گرفتم.

رییسی تاکید کرد: می‌گویید چرا من به کارخانه‌ها سر زدم؟ چون شما من را گرفتار کردید. این چیزها پیش روی مردم است. من مدیر نشسته در اتاق نیستم. شما باید پاسخ دهید که چرا من باید با تولیدکنندگان کار داشته باشم؟

وی تاکید کرد: چرا این‌طور حرف می‌زنید؟ خسته نشدید از این همه تهمت زدن؟ جریان معاندین علیه من بسیج شدند.چرا داد جوان و کارافرین را در آوردید؟

وی افزود: اگر اهانت و تخریب جواب می‌داد، خیلی‌ها در همین سالن مناظرات اهانت کردند. در همین سالن افرادی به بقیه تهمت زدند.  اگر مشکلات مردم با توهین و اهانت به بنده حل میشود خب بفرمایید.

وی افزود: شما دیدید ما در قوه قضاییه چطوری عمل کردیم. نه یک سایت بستیم و نه یک روزنامه را  بستیم، نه یک نفر را بخاطر انتقاد دستگیر کردیم. من در دوره قبلی حتی از یک نفر هم بخاطر توهین و تهمت شکایت نکردم. من که نمیخواهم به کارخانجات سر بزنم، مردم مشکل و درد دارند. من به همه زندان ها سر میزنم. شما پاسخ دهید چرا من وقتی در استان می روم، با کارآفرین دیدار میکنم و داد آنها بلند است. چرا دادکشاورز را درآوردید؟

نقد زاکانی برای همتی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۸:۲۳

در ادامه مناظره زاکانی در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت گفت: در ابتدای صحبتم گلایه ای از آقای همتی داشتم چون تعرضی به دیگران داشت. این سوال را از آقای همتی پرسیدم که ابربدهکاران بانکی چه کسانی هستند شاهد بی انضباطی در بانک های مختلف هستیم؛ چرا این وضعیت درست نمی شود. مفسده بانکی از کجا سرچشمه می گیرد. باید نظارت درستی توسط بانک مرکزی صورت می گرفت.

وی افزود: سال گذشته از ۵۴۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شد که دو سوم آن استمهال بود، یعنی به بدهکاران بانکی این پول داده شد. این حجم بالا متعلق به کسانی است که نقش فعالی در حوزه اقتصاد ندارند و این کار از طریق سوداگری و سفته بازی انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین خدمت آقای همتی این بود که نظارت دقیقی در حوزه پولی و بانکی انجام می داد. از من درباره نقدینگی سوال شد که پاسخ دادم مهمترین عامل بالا بودن نقدینگی تولید پول پرقدرت است. بانک مرکزی به تقاضاهای دولت پاسخ داد و با چاپ پول آن را در بازار عرضه کرد. نتیجه آن است که دولت بدهی به دولت آینده انتقال می دهد. آقای همتی باید پاسخ دهند که چرا با این شرایط کشور اداره شد.

زاکانی افزود: این مدل کشورداری درست نیست که برای تعیین نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در دولت پیشنهاد نرخ ۴۸۰۰ و ۳۸۰۰ تومان را بدهند اما بعد بگویند وسط این دو نرخ را می گیریم و با فرستادن صلوات نرخ ۴۲۰۰ را تعیین کردند. نمی توان کشور را این طور اداره کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ارزش پول را نابود کردید. آقای همتی باید پاسخگوی تورم فعلی و افزایش نقدینگی باشد.

نقد جلیلی برای همتی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۸:۲۳

سعید جلیلی نیز در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت، در نقذد سخنان همتی گفت: مردم سوال اساسی دارند که پاسخ مسائل اقتصادی مشخص است، ولی چرا اجرا نمی شود؟ پاسخ این است که این راهکارها دنبال نمی شود. باید اراده و باور داشت به اجرای پاسخ ها.
وی ادامه داد: همتی فرمود چرا fatf تصویب نمی شود؟ اگر همین نگاه است که نتیجه این می شود.از ۴۲ بند fatf، ۳۹بند را اجرا کردید، ولی فقط ۱۳ بند را قبول کرده است. عدم فهم مسئله موجب می شود که مسائل را حل نکنید. رویکرد شما اشتباه است.

وی اظهارکرد: همتی جزئی از رویکرد غلط است که به جای کار واقعی کشور را با نمایش اداره می کند. مرد اقتصادی ما باید در میدان اقتصادی باشد نه در رسانه .

جلیلی تصریح کرد: سال۹۱ ، ۷۰ هزار میلیارد دلار بدهی معوقه بانکی داشتیم ، همتی آن موقع مدیر عامل بانک سینا بود. مسئولین مرتبط را جمع کرده و از آنها خواستم بگویند چه کنیم. چرا آقای همتی همان موقع شکایت نکرد؟در این هشت سال چه شده که الان همتی می گوید ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی در اختیار ۱۱ نفر است؟ پس شما چه کاره آید؟

وی تاکید کرد: یک نگاه اداره به زور کشور و حل یکی دو مسأله و fatf را بهانه حل نکردن سایر مسایل می‌داند. نگاه دیگر نیز این است که کشور توانمندی بالا دارد و نه تنها کشور می تواند اداره شود، بلکه می تواند جهش پیدا کند.دوستان به صراحت می گویند نمی شود، نه شما نمی توانید. ما می گوییم می شود. همانطور که قبلاً گفتم تحریم ها برداشته نمی شود و روزنامه ها تیتر زدند که تحریم ها برداشته می شود، ولی جلیلی می‌گوید، نمی شود.

نقد رضایی برای همتی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۸:۲۲

همچنین محسن رضایی در فرصت ۴ دقیقه ای که برای پاسخ به اظهارات دیگر کاندیداها و انتقاد نسبت به این اظهارات در اختیار داشت خطاب به همتی گفت: شما منبع برای سلطان سازی در حوزه‌های فولاد و شکر دارید؛ اما منبع برای بهرمندی مستضعفان ندارید؟

وی با نمایش دادن یک نمودار رو به دوربین ادامه داد: وضعیت اقتصاد کشور را به حال و روزی انداختید که وضعیت نمودار عملکرد آقای همتی در بانک مرکزی نشان می دهد که چگونه دلار از ۸ هزار تومان به وضع امروز رسیده است. اقتصاددان است ایشان؟ چه طور این فاجعه یعنی نقدینگی ایجاد شده را که اگر امسال جلویش را نگیریم خطر جدی کشور را تهدید می کند، را تشخیص نداد؟

رضایی خطاب به انتقاد همتی درباره اظهارات وی نسبت به گروگان گرفتن آمریکایی ها و التهاب احتمالی ایجاد شده از این حرف در میان مذاکرات ۱+۵ گفت: من یک سرباز هستم. وقتی آمریکا تهدید می کند که حمله می کند من هم می گویم گروگان می گیریم. ما رجز می خوانیم و به شکلی هم حرف می زنیم که جنبه انسانی ما حفظ شود.

وی با تشریح منابع مالی تامین یارانه ۴۵۰ هزار تومانی گفت: من برای اداره اقتصاد کشور برنامه جدیدی دارم به همین دلیل با محاسبات دقیق یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را پیشنهاد دادم.

رضایی با اشاره به نقش بسیج مردم، اهل تسنن ، بانوان و همه اقوام و استان‌های مرز نشین در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: امیدوارم مردم عزیز ما این فرمان را به دست ما بدهند.

پاسخ زاکانی به سوالات مناظره اقتصادی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۵۸

زاکانی به سئوالات اقتصادی در اولین مناظره انتخاباتی پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش برای کنترل نقدینگی، ضمن گرامیداشت ۱۵ خرداد و تسلیت شهادت امام صادق (ع) گفت: ما علی الظاهر داریم با هم مناظره می کنیم، اما دوستان انشاء می خوانند. اینجا کلاس انشاء نیست، اینجا وقت پاسخ دادن و مستدل صحبت کردن و راست گفتن است.

وی خطاب به همتی گفت: آقای همتی خیلی زشت است که شما ما را متهم می کنید که دروغ می گوییم، ما که هنوز حرفی نزدیم، آیا شما غیب می گویید، این طور نیست و شما خلاف می گویید. آقای همتی شما در سال ۹۸ گفتید FATA تأثیری بر اقتصاد ایران ندارد پس چرا آن زمان به مردم دروغ گفتید؟ آقای همتی می گوید ما اقتصاددان هستیم، اما به نظرم باید به او نوبل شیمی دهند که پول ملی مملکت را نابود کرده است. صحبت از توزیع فقر می کند حال آنکه خود فقر را توزیع کرده است. من از جهش تولید صحبت می کنم.

زاکانی افزود: باید سر مسائل درست صحبت کنیم و خواهش می کنم به دیگران تهمت نزنید که اگر بنا بر این باشد ما حقایقی را می گوییم که دیگر اوقات شما و مردم تلخ خواهد شد.

وی افزود: آقای همتی درباره تأیید صلاحیت ها صحبت کرد، اما اگر بنا بر تأیید کسان دیگری بود شما نباید اینجا حضور پیدا می کردید چون هر کسی قد و قواره خودش را دارد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهور گفت: آقای همتی می گوید که پنج نفر مقابلش قرار دارد حال اینکه ۸۵ میلیون مقابل او هستند که نابودشان کردید پس صحبت از موارد درست کنید.

پاسخ جلیلی به سوالات اقتصادی مناظره
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۵۷

سعید جلیلی به سوالات اقتصادی مناظره پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی به سوالی درباره اینکه در صورت رای آوردن در چهار سال آینده چه برنامه ای برای محرومیت زدایی دارید؟ پاسخ داد و گفت : یکی از بحث های مهم امام خمینی(ره) درباره محرومیت زدایی بود. مهمترین بحث این است که آیا قائل هستید به محرومیت یا نه؟ در نگاه اقتصادی، مردم و محرومین در اولویت نبوده اند.باید به جمهور مردم در اقتصاد توجه داشته باشیم. زمان انتخابات با هلیکوپتر صندوق رای به روستاها می بریم، اما در روستای دورافتاده به فکر اقتصاد و معیشت مردم هستیم؟ اگر این نکته نباشد یعنی به فکر محرومین نباشیم، کارهای نمایشی انجام می شود که برای مردم نیست.

وی ادامه داد : برای محرومیت زدایی باید ابتدا باور و اراده داشت سپس طرح و برنامه. ما چند برنامه داریم . معتقدیم باید حق مردم در زمینه انرژی را به آنها بدهیم و طرحی به نام وان در این خصوص است. طرح دوم در زمینه سبد غذایی است.خداقل ۲۵۰۰ کالری در روز باید به مردم برسد که برنامه ای تهیه کردیم که سبد غذایی به خوبی توزیع شود که متاسفانه در این سالها این توزیع مناسب نبوده است. درباره تفریح و سلامت مردم هم برنامه داشته و با همین امکانات و بودجه فعلی طرحی برسا سفر نزدم تهیه کرده ایم. طرح درباره سلامت مردم هم داریم.

زاکانی به سئوالات اقتصادی در اولین مناظره انتخاباتی پاسخ داد
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۵۵

علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش برای کنترل نقدینگی، ضمن گرامیداشت ۱۵ خرداد و تسلیت شهادت امام صادق (ع) گفت: ما علی الظاهر داریم با هم مناظره می کنیم، اما دوستان انشاء می خوانند. اینجا کلاس انشاء نیست، اینجا وقت پاسخ دادن و مستدل صحبت کردن و راست گفتن است.

وی خطاب به همتی گفت: آقای همتی خیلی زشت است که شما ما را متهم می کنید که دروغ می گوییم، ما که هنوز حرفی نزدیم، آیا شما غیب می گویید، این طور نیست و شما خلاف می گویید. آقای همتی شما در سال ۹۸ گفتید FATA تأثیری بر اقتصاد ایران ندارد پس چرا آن زمان به مردم دروغ گفتید؟ آقای همتی می گوید ما اقتصاددان هستیم، اما به نظرم باید به او نوبل شیمی دهند که پول ملی مملکت را نابود کرده است. صحبت از توزیع فقر می کند حال آنکه خود فقر را توزیع کرده است. من از جهش تولید صحبت می کنم.

زاکانی افزود: باید سر مسائل درست صحبت کنیم و خواهش می کنم به دیگران تهمت نزنید که اگر بنا بر این باشد ما حقایقی را می گوییم که دیگر اوقات شما و مردم تلخ خواهد شد.

وی افزود: آقای همتی درباره تأیید صلاحیت ها صحبت کرد، اما اگر بنا بر تأیید کسان دیگری بود شما نباید اینجا حضور پیدا می کردید چون هر کسی قد و قواره خودش را دارد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهور گفت: آقای همتی می گوید که پنج نفر مقابلش قرار دارد حال اینکه ۸۵ میلیون مقابل او هستند که نابودشان کردید پس صحبت از موارد درست کنید.

پاسخ قاضی‌زاده به سوالات اقتصادی اولین مناظره
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۵۴

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به سئوالات اقتصادی در اولین مناظره انتخاباتی پاسخ داد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی درباره راهکار تقویت ارزش پول ملی گفت: اگر ما بتوانیم تورم را در جامعه به عنوان ام المصائب کنترل کنیم، می توانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم.

وی افزود: در کشور ما مسئولین مربوطه به جای اینکه مسئول حفاظت از ارزش پول ملی باشند، مسئول حفاظت از ارز خارجی شده اند. ظاهرا این کار مسئول مشخصی ندارد و مسئولینی که وظیفه پاسخگویی دارند هم آن را گردن دیگری می اندازند. ای کاش رئیس بانک مرکزی ما خود را مسئول حفظ ریال بداند نه دلار.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ما بسته مفصلی را در دولت "سلام" شامل 213 پروژه تعریف کردیم که بیش از 50 پروژه آن به کنترل تورم برمی گردد و در آن اصلاحات ساختاری بانک ها و بودجه نیز پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه بخش عمده کسری بودجه کشور با خلق تورم در حال تأمین است، گفت: تورم یک مالیات دائمی از سمت مردم پابرهنه به سمت دولت و طبقه مرفه است که در 50، 60 سال گذشته ادامه داشته است.

قاضی زاده هاشمی همچنین گفت: ما به دنبال گسترش تولید، تقویت تولید، هدایت نقدینگی به سمت تولید و کنترل قیمت در بازار هستیم.

پاسخ مهرعلیزاده به سئوالات مناظره اقتصادی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۴۵

مهرعلیزاده به سئوالات اقتصادی در اولین مناظره انتخاباتی پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، محسن مهرعلیزاده کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری عصر شنبه در جریان برگزاری نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های وی در زمینه جلوگیری از فرار مالیاتی گفت: برنامه مدونی که طی دو سال قبل روی آن کار کردم و شامل همه راهکار ها در همه زمینه هاست را امشب در سایت خودم بارگذاری می کنم.


وی اظهار کرد: اینک که به هر دلیل از جمله شائبه مهندسی انتخابات با حذف تعدادی از افراد صالح در فرایند انتخابات روبرو هستیم تا جایی که از کنار فرمایش رهبری معظم انقلاب در جایگاه ولایت فقیه مبنی بر لزوم جبران جفا و ظلمی که بر برخی از آنان رفته است به راحتی عبور کنند، پرسش این است که این امر چگونه از سوی طراحان وضعیت موجود توجیه می‌شود؟ آیا حمایت از یک فرد خاص در دستور کار قرار گرفته است؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: شما می دانید با وجود ظرفیت‌های فراوان و علی‌رغم تلاش‌های فراوانی که شده است، ایران عزیز ما مشکلات فراوانی دارد و اگر بخواهم این مشکلات را بیان کنم، می‌توانم به دهها مورد اشاره کنم؛ مشکلاتی که رخنه در جان و مال و زندگی روزانه مردم کرده و سالها زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

مهرعلیزاده گفت: هموطنان شما با عزت و سربلندی تاریخی تان امروز روزگار سختی را می‌گذرانید؛ آمارها نشان می‌دهد که امروز نزدیک به پنجاه درصد مردم زیر خط فرق زندگی می کنند و این زیبنده مردم شرافتمند ایران نیست. امروز ۷ میلیون سرپرست خانوار درآمد ثابت ندارند و در تامین زندگی به کمک های معیشتی نیازمندند.

وی اظهار کرد: سوالی که از آقای رییسی دارم این است که آیا جنابعالی حاضرید خانواده خود را در جاده چالوس به دست راننده ای که مومن و متدین است اما گواهینامه رانندگی ندارد؟ بدهید هرگز! من از آقای رییسی سوالم این است که شما از نظر تحصیلات کلاسیک فقط ۶ کلاس سواد دارید؛ البته من احترام میگذارم به تحصیلات حوزوی شما ولی با این سواد نمی شود اقتصاد را درست کرد.

پاسخ همتی به سوالات اقتصادی اولین مناظره
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۴۴

عبدالناصر همتی در پاسخ به پرسشی درباره ابربدهکاران بانکی و راهکار بازگشت پول در دست آنان به بانک‌ها، اظهار کرد: پیش از پاسخ به پرسش، باید بگویم که تأسف می‌خورم که در میان کاندیداها یک زن حضور ندارد. همچنین می‌دانم که بسیاری از مردم در میان کاندیداها نماینده‌ای از خود ندارند و تصمیم دارند که با صندوق قهر کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: اما عرض می‌کنم که به جای قهر بیاید و رای بدهید و سرنوشت خود را تعیین کنید. من می‌خواهم به جای اینکه بیایم و مثل برخی کاندیداها وعده‌های رنگارنگی که امکان تحقق ندارد، را به شما بدهم بیایم و با راستی و صداقت بگویم که وضعیت اقتصادی ما توان اجرای چنین وعده‌هایی را ندارد.

همتی تصریح کرد: من اقتصاددان هستم و می‌دانم که اقتصاد ما توان کافی برای تحقق این وعده‌ها را ندارد. این کاندیداها با وعده‌هایشان عملاً از توزیع فقر می‌گویند ،نه از توزیع ثروت. ما به اصلاحات اقتصادی نیاز داریم و من می‌دانم که چگونه باید این مشکل را حل کرد. برنامه و توان آن را هم دارم که این امور را انجام دهم.


وی در واکنش به سخنان رضایی علیه بانک مرکزی گفت: آقای رضایی بگوید که چگونه می‌خواست درآمد ارزی کشور را بالاتر ببرد؟ ما چندماه است منتظریم که ایشان برنامه خود را در این زمینه اعلام کند. شما آقای رضایی، شما باید بدانید با عدم پذیرش FATF در مجمع تشخیص مصلحت، پدر اقتصاد کشور را درآورده اید.

پاسخ رضایی به سئوالات مناظره اقتصادی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۴۰

رضایی به سئوالات اقتصادی در اولین مناظره انتخاباتی پاسخ داد.

محسن رضایی در پاسخ به سوالی درباره اصلاح فرآیند بودجه ریزی کشور، اظهار کرد: مردم عزیز ۸ سال پیش در همین مکان در برابر آن کلید بی خاصیت من یک هزار تومانی را به شما نشان دادم و گفتم اگر این روند ادامه پیدا کند پول ملی ما سقوط پیدا می کند.

وی با طرح این پرسش که چرا چنین شده است؟ گفت: باید به این پرسش پاسخ داد که چرا مردم نان قرضی می گیرند. رابطه دولت با اقتصاد و رابطه اقتصاد با مردم تنظیم نشده است و دولت دست در جیب مردم می کند. در بانک مرکزی هم به همت اقای همتی و دوستانشان روندی را پیش بردند که دست در جیب مردم می کنند.

وی با انتقاد از روند تامین کسری بودجه توسط دولت، ادامه داد: نرخ ارز را پایین آوردند، پول ها را بدون حساب و کتاب در بورس تشویق کردند و بعد که تامین مالی کردند مردم را در زمین و زمان نگه داشتند.

رضایی گفت: مگر زندگی مردم باید از زندگی دولت جدا باشد؟ چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچک شده باشد و قطار انقلاب به یک اسکوتر ( وسیله حرکتی تک نفره مانند دوچرخه) تبدیل شده باشد.

این خبر تکمیل می شود.

پاسخ رئیسی به سوالات مناظره اقتصادی
۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۳۴

سیدابراهیم رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به سوالات اقتصادی مناظره اول پاسخ داد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به سوالات اقتصادی مناظره اول پاسخ داد.

حجت الاسلام والمسلمین رییسی در اولین مناظره در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موانع تولید چیست و اولویت هایش برای رفع این موانع کدام است؟ گفت: موانع تولید از مسایل مهمی است که امروز تولیدکنندگان با آن مواجه اند و باید کاری کرد که تولیدکنندگانی که با اندیشه در تولید حضور یافتند و تولیدشان دچار مشکل شده، جذابیت برای تولید را برایشان ایجاد کنیم و از آن طرف جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را بکاهیم.

وی افزود: اینکه پول ها به طرف ارز و زمین و طلا و ... برود باید جاذبه اش از دست برود و جاذبه آن برای تولید ایجاد شود و این امر نیاز به ساز و کار دارد. باید ساز و کارهایی مثل ایجاد مالیات و کاستن از مالیاتی که تولیدکنندگان دارند را فراهم کنیم و ۲۵ درصد مالیات برای تولید داشتیم که باید با شیب پایین تر آن‌را ملایم کنیم و به 10 درصد کاهش دهیم باید برای تولید در عمل کاری کنیم که مشکلی نداشته باشد و قاچاق از بین برود و
باید نقدینگی به طرف تولید برود.

وی افزود: برخی مجوزها برای تولید تبدیل به مانع شده است. باید صدور مجوزها پسینی شود و تسهیل کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷۵
در انتظار بررسی: ۸۱
انتشار یافته: ۲۹۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
این مناظره است یا مسابقه هفته،؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
حمله همه جانبه نامزدهای پوششی به همتی باعث دیده شدن او بود. اگر این روال ادامه یابد همتی برنده است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
هیچکدوم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
درجواب سوال باید اگر پاسخ منطقی و مستدل و روشن کننده دارد بیان کند اینکه مدرک اشکال داره و اون پوششی است فرار از پاسخ است .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهر علیزاده که حتی از رو نوشته هم سواد خوندن نداشت و انشاهای آشنا رو روخونی میکرد. همتی هم با لهجه خودش فقط میگفت من اقتصاد دانم ولی دو تا عدد و رقم از وضع موجود کشور نداد و فقط مظلوم نمایی میکرد و اونم ادامه دولت روحانیه و برنامه ای نداره و خودش متهم اصلی وضع بورس و اقتصاد و مرغ و تخم مرغه. ولی دم زاکانی گرم که خوب ترکوندشون مخصوصا تیکه من تو کشور خودم کنکور دادم و جبهه بودم و مثل بعضیها از خارج نیومدم و تیکه کلاس انشا نیست.رییسی هم که سالاره و با اخلاق. محسن خان هم با تیکه دادگاهی کردن و ممنوع الخروج کردن دولت فعلی جای خودشو تو دل مردم باز کرد. جلیلی هم اخلاقی و با برنامه بود. قاضی زاده یکم به نظر زنگ تفریح بقیه بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی که از جوانی در عکس ها پشت سر بزرگان نظام قرار میگرفت. عکس های قدیمش را ببنید. در تمام عکسها پشت سر رفسنجانی است. زرنگ روزگار است و دنبال جاه و مقام و ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
خخخخخخخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی که مشاورش احتمالا آشناست که با همون سیاق انتخاب شدن روحانی با جو سازی و دوقطبی سازی میخواد باز هم مردم رو به دام بندازه. مهرعلیزاده بیچاره هم خواست یکم تندی نشون بده تا اصلاحاتی هایی که حاضر نشدن تره هم برایش خورد بکنند یکم طرفش را بگیرند. طرف حرف عادی هم بلد نیست بزنه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
جلیلی: من میگم باید بگیم می تونیم و باید بتونیم و می تونیم بتونیم و می تونیم باید بگیم.د
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
جنگ زرگری شروع شد

رای بی رای
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
هر انسان منصفی می تونست بفهمه کیا حرف برای گفتن دارن و کیا فقط دارن فیلم بازی می کنن
شما شاید اصلاً نگاه نکرده باشی مناظره بود...
دور قبل هم روحانی و جهانگیری اندازه ی همین همتی و مهرعلیزاده برنامه داشتند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
باگرم شدن فضای انتخابات سوزش مزدوران بیشتر شده
علی برکت الله
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کجا تنور گرم شده؟ بیچاره ها چرا اینقدر از جامعه واقعی دور هستید؟
بنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
من تلویزیونم رو از اول خرداد ماه بردم توی انباری گذاشتم تا بعد از انتخابات دوباره بیارم نصب کنم
خدا کنه ندزدنش؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کمی از خودتون اراده داشته باشین بد نیست . به جای اینکار تلویزیونت رو خاموش نگه دار. البته به بعضیا باید حق داد ازبس به حرفای دشمنان گوش کردند اراده ای براشون باقی نمونده .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این هم از اون توصیه هاییه که توی تیرانا و عربستان طراحی شده
اتفاقا انسان عاقل همه حرف ها رو گوش میده و
بهترینش رو انتخاب میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
خداییش بااین گرونیها و مشکلات اقتصادی خندم میگیره تلویزیونو روشن کنم.فقط برای کارتن دیدن بچه روشنش میکنم که نسوزه ۱۵میلیون پول تلویزیونه.آخه با چه رویی اومدین مناظره
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
یعنی منتخبان شورای نگهبان چه حرفی می خواهند بزنند؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
نترس . خوب گوش کن ببین چی میگن شاید تونستی بفهمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
خب که چی؟ مگه توو دوره های قبل مناظره نبود؟ یه مشت وعده وعید الکی میدن و همدیگه رو متهم میکنن ولی بعدش نه به وعده ها عمل میکنن نه کسی پیگیر میشه این چیزایی که به هم نسبت دادن راست بوده یا دروغ. آخرش هم قوای سه گانه بین خودشون تقسیم میشه. این وسط مردم هم کشک
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
انصافم خوب چیزیه . وقتی آقای روحانی و موسوی و خاتمی وعده میدادند خوب به به و چه چه میکردین .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شما از اولش به «وعده» رأی می دادین
ما هم از اولش به «برنامه» و «سابقه» رأی می دادیم!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
۱۰:۳۱
موسوی که رای نیاورد . در مورد وعده های احمدی نژاد چه کسانی به به و چه چه کردند؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
موسوی وعده داد کم حافظه? خاتمی بی وعده اقتصادی بهترین عملکرد اقتصادی و کم ترین تورمو داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
کدوم رئیس‌جمهور تا حالا به نفع مردم کاری کرده که اینا دومیش باشن. فقط بلدن شعار بدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اولا ناامیدی رو شیطان توی دلها میندازه ثانیا آقای رجایی و رهبر موقعی که رئیس جمهور بودن رو مردم فراموش نکردند پس امکان داره .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
هیچ رییس جمهوری بجز تا حدی خاتمی و کمی احمدی نژاد
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
طرف به لوکوموتیو می گه لوکوموتیر بعد می خواد رییس دولت بشه و از همه بدتر شورای ۱۲ نفره انتصابی هم تاییدش کرده!!!!!!


رای بی رای
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
حرف بی حرف
کسی که رای نمیده حق حرف زدن نداره
سکوت لطفا
اونایی که رای میدن به نظر شما نیازی ندارن
شما همون حرف نزنی مزید امتنانه
ناشناس
| Ukraine |
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شمایی که مثلا رفتی رای دادی هرساله چه گلی به سر ما زدی که زبونتم درازه؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ناشناس ۱۳:۱۲ تا همین الانش هم کلی حق و حقوقمون رو ازمون گرفتن
تو یکی نمیخواد حق طبیعی حرف زدن رو از ما بگیری
خودت حرف نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
با این تهدیدهایی که اصولگراها کردن ، منم باید زندان برم
ممنوع الخروج نشم خوبه ، خونمون یک وی‌اچ‌اس هم دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
این مناظره که جز حمله به روش مناظرات دوره های قبل چیز بیشتری نداشت.هیچکدام از کاندیداها برنامه کاربری نداشتند.یا حمله میکردند یاشعارهای عوامفریبانه دادند.بوضوح نشان میدهد که هیچکدام توانایی لازم برای اداره کشور را ندارند.تهدید و ممنوع الخروج کردن و اتهامات کاهی هرکدام از کاندیداها جای تاسف است.آقای رئیسی فراموش نکنند که درکنار ناکارآمدی مدیران ،نقش بی بدیل قوه قضائیه در تعطیلی کارخانجات انکار ناپذیر است.چند حرکت انتخاباتی در چند ماه گذشته نمی تواند از قصور مراجع قضایی بکاهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
معلوم شد اصلاً گوش ندادی به مناظره
شاید هم چرتت گرفته وسطش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بنده خدا که زیر کامنتها هی پاسخ میدی و اراجیف میبافی که مناظره فلان و بهمان اگه همه انرزی ات رو بزاری نمیتونی معز مردم رو مثل مغز خودت بشوری
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
رای ما فقط رئیسی
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهرعلیزاده شش کلاس سواد ر ا خوب اومد رئیس جمهور که نمیشه ولی امیدوارم بعدش براش مشکل درست نکنن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهر علیزاده خوب اومد. شش کلاس و سندروم بی قرار پست
ناشناس
| Bulgaria |
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهرعلیزاده خودش سندرم بیقراره پست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آقای مهر علیزاده که فقط بیسوادی خودش رو به همه نشون داد . کاش توی دانشگاهها به جای یکسری حفظیات فهم آدمها رو بالا می بردند .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
دیپلم اقای رئیسی چی بوده? کجا و چه سالی
ناشناس
| Philippines |
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
لیاقتت هم همون رییسی دارای مدرک پنجم ابتدایی کسی که از ۱۹ سالگی داره حکم اعدام میده حاجی مملکت را با چوب لای چرخ دولت گذاشتن و موشک پروندن به فنا دادید خدا بداد ملت و کشور از این به بعد برسه
ولی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
دوم خردادی در راه است
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
الکی جو نده ۲۸ خرداد در خانه می مانیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رای ندادن اشتباهه
همتی درست گفت
در اعتراض به وضع موجود به همتی رای میدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
رهبر معظم مگر نفرمودند مردم را قانع بکنید دلار را به 700 تومان برسانید قانع نمیشویم ولی علی الحساب میائیم با انکه به ریاست جمهوری اعتقادی نداریم چون مساله غلطی است و کشور از همین حفره خطرناک اسیب میبیند این حفره را ببندید تا کل نظام را به باد نداده ما دلسوزیم این حرفرا میزنیم وگرنه ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
از اینکه دلسوزید و نگران کشور متشکریم ولی کاش حرفهای بی پایه و اساس رو به رهبر منتسب نکنید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
من به محسن رضایی رای می دهم صرفا بدلیل اینکه قول داد همتی را ممنوع الخروج و محاکمه می کند
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
یارب روا مدار که گدا معتبر شود -- گر معتبر شود ز خدا بی خبر شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همتی یک تنه در برابر عوامل نابودی ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Bulgaria |
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شرم برتو باد...عامل نابودی امثال تو هستین که چشم رو حقایق بستین، چشماتو باز کن تا ببین ارتباط بورس رو با بانک مرکزی و همتی جونت
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگر همتی می خواد رای بیاره باید شجاعانه با تمام قوا بره توی سینه این پنج نفر که در واقع یک نفرند. در غیر اینصورت رای نمیاره

چون درسته اصلاح طلبه ولی جناح های سیاسی اونجوری که باید پشتش نیستند فقط باید پشتوانه مردمی پیدا کنه که اونم بسته به جرات و جنم خودش داره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شما همون دروازه بانی هستید که 31 گل خورده ومی گه: اگه من نبودم 310 گل می خوردیم!
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همش بازیه ...شرمنده رای نمیدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رای ندادن اشتباه بزرگیه
هر کس رای نده در حقیقت به رئیسی رای داده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
هیچکدام درباره مافیای اقتصادی و دستهای پشت پرده و شرکتهای خصولتی که باعث ویرانی ایران شده حرفی نزدند . این شعار اقایون را هرکسی می تواند بدهد . رای بی رای . بیچاره ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
گوش ندادی؟
یا خودت رو به اون راه می زنی؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بیخیال
چرا مثل مهر علیزاده انشا میخونی
بیانیه سازمانت رو داری قرائت میکنی
اگه رای نمیدی چرا حرف میزنی
نگه نمیگی برات فرق نمیکنه کدومشون رای بیارن
پس ماموری و نونت توی کامنت گذاشتنه
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
مشکل خلق و جذب 2000میلیارد دلار بصورت سرمایه گذاری خارجی و تولید است و تمامی شما عاجز.

حداقل مشکل برای فروش نفت و روابط کشور ایجاد نکنید و نمک بر زخم مردم نپاشید. از افزاطگرایان بدون سواد در عرصه بین الملل دوری کنید مردم که آزموده را آزمودن خطاست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این کشور که حدود 24 ساله توسط اصلاح طلبا اداره میشه . من نمیدونستم که به اصلاح طلبا میگن افراطگراهای بی سواد .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
با پولهایی که داریم چه کردیم
که حالا منتظر پول خارجی ها هستیم!!

نقدینگی می دونی یعنی چی؟؟
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
زاکانی خوب جواب همتی رو داد. همتی و مهرعلیزاده هیچ برنامه ایی جز تخریب رقبا ندارن. هیچ اخلاقی هم نمیشناسن. انتخابشون یعنی ادامه وضع موجود. همتی از کاندیدای پوششی انتقاد میکنه اما باید اول از جهانگیری انتقاد کنه که این بی اخلاقی رو تو انتخابات ایران باب کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
الان و ربیسی چرا. آفرین رضایی که واقعیه نه پوششی و خوب هم برنامه داشت
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
انگار کشوررو مریخی ها اداره میکردن.آقایون شما همه تون مسول بودین توی همه این سالها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
رضایی تنها شخص با برنامه و مودب مناظره بود
ادب مرد به ز دولت اوست
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مطمئنی در مورد همین مناظره صحبت می کنی ؟فقط کم مونده بود کمر بند ش رو در بیاره بیفته به جون اون بنده خدا
ناشناس
|
Romania
|
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
در مورد موضوع اقتصادی همگی مردود شدند
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اینا هیچوقت قبول نشده بودن اینا منتخب شورای نگهبان هستند نه محبوب مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
فقط آقا محسن
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کدوم محسن؟ مهر علیزاده؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کدوم محسن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
لابد فکر کردین با این نمایش دیگه قراره ما بریم رای بدیم.نه عزیزم این خبرا نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Bulgaria |
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ما میریم تو نیا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اختیار با خودته ولی عقل میگه به همه ی برنامه هاشون توجه کنی و فقط یک مناظره رو ملاک قرار ندی .اگرهم نتونستی کسی رو انتخاب کنی از کسانی که بیشتر میفهمند کمک بگیری .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگر کسی با این مناظره هم روشن نشد
بهتر که نیاد برای رأی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
بیخیال بابا. همشون یه جوری از اوضاع مملکت حرف میزنن و ناراضین انگار این اوضاع تقصیر ماست و اینا تازه اومدن توو مملکت. خودتون رو مسخره کنین.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
معلومه که تقصیر ماست . وقتی درست انتخاب نمی کردیم باید هم این نتیجه ش باشه . به جای اینکه چشم هامون رو باز کنیم و دقت بیشتری کنیم فقط دنبال این هستیم که دیگران رو مقصر بدونیم .
لوکوموتیر انقلاب
|
United Kingdom
|
۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
با شیش کلاس سواد آدم حتی نمیتونه لوکوموتیر ران بشه!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
پدیده مناظره اول مهرعلیزاده بود
پاسخ ها
ناشناس
| Bulgaria |
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خخخخخخخخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کسی که سندروم مغز بی قرار دارد. دروغگوی درجه یک که از تحصیلات آکادمیک آقای رئیسی اطلاعی ندارد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آره خب . توی بی اخلاقی بهترین بودن .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
تحصیلات آکادمیک آقای رئیسی!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
تحصیلات دانشگاهی بی دیپلم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
# رای بی رای
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
#رأی_میدهم به نشانه ی اعتراض هم رأی می دهم
چون می دانم دقیقاً تا حالا مشکل زیر سر چه کسانی بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
۲ به ۵ پیروز شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ننه قمر کوچه ما هم توی تهمت زدن و دروغگویی همیشه پیروز بوده . خدا به اون دنیاشون رحم کنه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
اونوقت منو با ۷ کلاس سواد رد صلاحیت کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
سندرم پست بیقرار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
❤ مهرعلیزاده ❤
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
فقط رضایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
# 6
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
آقا محسن ترکوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
اصلاح طلبان با تهمت حمله کردند.... چقدر شما باتربیت هستید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ازشماها یاد گرفتند هرچی گفته باشه از خس وخاشاک خواندن بدتر نبود
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اصلاح طلب؟ من نمیدونم شما راستیا اصولگراها تندروها هرچی اسمتون میزارین چه اصراری دارین این دو نفر نماینده اصلاح طلبا معرفی کنید؟ اینا مستقل اومدن.خاتمی از هیچکدوم حمایت نکرده و اصلاحات نماینده ای در این انتخابات ندارد‌. رای بی رای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
چه خوب بود این برادرمون همونجایی که هست به مردم خدمت میکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
شیش و بش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
به نظر من در مناظره اول
۱ مهرعلیزاده
۲ همتی
۳ رضایی
۴ زاکانی
۵ جلیلی
۶ رئیسی
۷ قاضی زاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
۲ > 5
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
عشق فقط یک کللام
مهرعلیزاده والسلام‌‌
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
دوم دبستانی انشا خون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهندس مکانیک دکترای مدیریت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
رضایی بالاتر از رییسی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
مردم خیلی چیزا رو فهمیدن
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
زنده باد عجب سخن وری بی نظیری !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
یا همتی باید رئیس جمهور شه یا رضایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
فقط همتی
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
یه بابایی به راننده مینی بوس در حال حرکت گفته بود ؛ برای کی داری رانندگی می کنی همه خوابند !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شما اگر خوابی بقیه که بیدارن رو نمیتونی ببینی بهتره بیدار بشی ببینی که فقط خودت خواب بودی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
پست بیقرار دارم من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
بازگشت فرمانده چه قاطعانه بود
امروز ایران قاطعیت آقا محسن رو می‌خواد
بانام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
هیج کدامتان هیچ کاری نمی توانید بکنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
نا امیدی از القائات شیطانه
محسن
|
Belgium
|
۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
با سلام این اولین مناظره نامزدها که هفت نفر هستند اقای رئیسی و اقای رضائی بهتر از دیگران بودند
ناشناس
|
Bulgaria
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
رو که نیست سنگ پای همتی !!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
دیگه دوره این نمایش ها تموم شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
آقا محسن طوفانی ظاهر شد
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
کشور ایران را اصلاح طلب ها و اصول گراها به نابودی کشاندن
ایران نابود شد رفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
الان شما کجا داری زندگی میکنی ؟ ما که توی کشوری به نام ایران زندگی می کنیم که چهل و دو ساله دشمنان نتونستند به آرزوشون برسند و هیچوقت هم نمیتونند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
امروز قسمت هایی از این مناظره را دیدم. واقعاً متاسفم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
آقای همتی
دریغ از طرح مسایل اقتصادی
اینجا جای طرح مسایل اقتصادی بود
شما اقتصاددان نیستید سیاست مدارید
همینطوری بانک مرکزی اداره میکردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همتی به نظرم خوب حرف زد
اقای ریسی که به نظرم اصلا لقتصاد بار نبودن
من قبلش طرف اقای ریسی بودم
ولی با دیدن مناظره دیدم ایشون اصلا بلد نیستن
قدرت حرف زدن ندارن
اول توی این مناظره همتی خوب بود بعد رضایی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
معلومه که هنوز درس عبرت نگرفتی . روحانی هم همینجوری با تخریب و تهمت زدن به دیگران رأی آورد . یک رئیس جمهور باید مدیریت قوی داشته باشه که تیمهای اقتصادی و فرهنگی و ... کارآمد رو درست مدیریت کنه .
ناشناش ۲
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
در مناظره فقط تخریب رقبا مد شد هیچ برنامه ای کسی ارایه نداد رای دادن ما فایده نداره آخه همتی و مهرعلیزاده فقط نوشته کاعذ می خوندن اگه اون کاعذ و انشا ازشون می گرفتن حرفی برای مناطره نداشتن این که بدون نوشته نمی تونند حرف بزنند می خواهند کشور اداره کنندخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
یک سوال از همتی. اونموقع که دلار شد ۱۵ تومن چرا استعفا نداد چرا ۲۰ تومن شد استعفا نداد چرا ۲۵ تومن شد استعفا نداد ... الان که گذاشتنش کنار داره میگه با روحانی مشکل داشته؟ اگر قبل از این ماجراها استعفا میداد برای ما قابل قبول بود صحبت هاش. الان ولی نه بیشتر نمایشه تا واقعیت
ناشناس
|
Germany
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
طرفدار روحانی نیستم ...ولی خدایی با کدام یک از اینا قابل مقایسه است؟ یا ظریف ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگه به فن بیان و سخنرانی باشه از روحانی یهتر خیلی داریم . وضع مملکت رو مگه نمی بینی باز طرفدار این آدما هستید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
مردم گول این حرف ها را نمی خورند.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مردم اگر مرد باشند کلاً گول حرف و وعده نمی خوردن
باید به عمل افراد نگاه کرد
رأی من رئیسی !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
چرا به طلاب اجازه حضور در مراکز دانشگاهی و گرفتن مدرک دانشگاهی می دهند یعنی تحصیل تا درجه خاصی معادل کارشناسی یا ارشد یا دکتری در نظر می گیرند
برای همین است ششم ابتدایی دکترا می شود دکترا حقوق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
با آقای رئیسی که نیستی؟؟
مدرک ایشون از دانشگاه امام صادقه
معادل حوزوی نیست!
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
دوره تزویر و ریا و استفاده از کلمات حجاب و زنان و ونزوئلا برای رای تموم شد ، برنامه دارین ارائه کنین ، جوری آقای همتی گارد میگیره انگار بقیه هست یال در منسب بودن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
مهرعلیزاده به راستی زیرآب زن و استاد ترور شخصیت بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
چرا حرفهای مهر علیزاده به رئیسی که بهش گفت بیسوادی را نشر ندادید ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
هیچکدوم از کاندیداها برنامه مشخصی ندارند .اصلا نمی تونند داشته باشند چون کسایی که تصمیم میگیرن . این نفرات نیستند همشون چشم به نتیجه مذاکرات وبن دارن . چین روسیه آمریکا و...اقتصاد بر باد رفته . برنامه آب کشاورزی تولید و جذب سرمایه با این وجه ای که داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
■■■ آقای رئیسی دکتری فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری دارن. ■■■
■■■ایشان اگر مدرک زیر ارشد داشتند رد صلاحیت میشدند■■■
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خير ايشان با مدرك حوزه معادل سازي كردن در دانشگاه . يك چيزي مثل دكترا افتخاري
در ضمن هيچ دانشگاهي بدون مدرك ديپلم ورودي نميگيره حتي اگه كنكور قبول شده باشي براي خودت هم حتما پيش آمده
ناشناس
| United States |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اولا که اونجا دانشگاه نیست مسجدِ
ثانیا اون مدرک معادل سازی شده چون آقای رئیسی آیت الله هستند
ناشناس
| Canada |
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
دوستان من توی حیاط خونه مون یک دانشگاه زدم هرکی میخواد بیاد مدرک بهش بدم فقط هم از فوق لیسانس به بالا مدرک میدم سفارش هم اگه از بالا باشه قبول می کنم
صالح
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مدرک جناب رییسی مورد تایید وزارت علوم بوده و از دانشگاه معتبر داخلی مدرک گرفتن
نه مثل بعضی ها که معلوم نیست مرکشون از کدوم دانشگاه خارجی هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
وقتی مدرک رو دانشگاه صادر می کنه یعنی: لااقل باید دوره ی دکتری رو توی دانشگاه خونده باشه
اون هم بدون پاس کردن غیر حضوری درسهایی مثل انگلیسی اصلاً نمی شه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
عزیز جان معادل سازی با تحصیل دانشگاهی و اخذ مدرک تفاوت دارد مدرک ایشان معادل سازی در مدرسه مطهری است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
به نظر من هاشمی از لحاظ دیسیبرین و طرز بیان و برنامه هاش ازدیگر کاندیداها سرتر بود. نظرم بهش جلب شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آقای دیسیپلین امیدوارم سواد پزشکی آقای قاضی زاده هاشمی مثل طرفدار هاش نباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
مهرعلیزاده رو که کسی حساب هم نکرد
همتی هم باخت
بین نیمه اول و دوم مناظره قشنگ معلوم بود تیمش بهش گفتن که این تخریبا و حمله‌ها جواب نداده؛ نیمه دوم بیشتر از برنامه‌ش گفت
من که قطعا به آیت‌الله رئیسی رأی میدم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
باید دید در صجنه بینابین الملل و برای تعامل با دنیا مدرک اینو آن چه معادلی دارد و چه وزنه ای در تغییر موازنه قدرت دارد.
این القاب برای خوراک برخی مناسب ولی برای اداره کشور در دنیا زیر....است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
هیچکس در مورد تعامل با کشورهای بزرگ جهان حرف نزد

هیچکدامشان رییس جمهور خوبی نخواهند شد

با انزوا چیزی درست نمیشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اشتباه منفی زدم. شرمنده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
جناب رضایی از شما سپاسگزارم، دلیرانه و مقتدرانه به دولت روحانی و همتی و مهر علی زاده تاختین! شما برنده شوید یا نشوید در واقع همینکه سخن مردم را زدید برنده قلبا شدید ! عالی بود لطف تاخت به دولت نجس روحانی بیشتر شود و به همتی بی شرف بگین تو مناظرات که شما بخاطر مصلحت دولت کثیف روحانی برکناری کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
این ها که به درد ریاست جمهوری نمی خورند ملت ایران لیاقتشان این است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
خیلی بده همه تقصیرات رو گردن دیگران میندازن.جای تاسف داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
کلا رای بی رای .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
جوری حرف میزنن انگار هیچکدام کاره ای نبودن
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همتی جان تا هفته آینده لااقل نظر ده نفر را تغییر دهید و با خود همراه سازید
من به همه می گویم یا اصلا رای ندهید که خودش نوعی رای است و یا اگر تصمیم به رای دادن گرفتید دکتر رضایی اصلح ترین است
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
توبه نمیکند اثر مرگ مگر اثر کند
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
جهت اون هایی که یک ماه پشت هم میگن رای نمی دیم بعد لحظه آخر دوباره میرن رای میدن
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همتی : از من پرسیدند که چرا به بانک مرکزی آمدی؟ افتخارم این است که بانک مرکزی کشور را در شرایط بسیار سخت اداره کردم و نگذاشتم کشور ونزوئلایی شود. الان آمده‌ام نگذارم اقتصاد کشور، اقتصاد کره شمالی شود
خوب میتوانستی روحانی را راهنمایی کنی ، لطفا شعار بی شعار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همتی خدا ازت نگذره ۵۰۰میلیون به من ضرر زدی
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
کافی‌است فقط دو ساعت جلوی تلویزیون نشسته یا در اینترنت چرخی بزنید و *به سخنان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دقت کنید تا عمق فاجعه‌ای که در حال وقوع است را دریابید.*

*هیچ‌کدام از آموزش‌وپرورش نمی‌گوید،* ظاهراً چنین وجود چنین حوزه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسند.

*هیچ‌کس هیچ اشاره‌ای به اصل سی‌ام قانون اساسی نمی‌کند* و اینکه چرا ۴۲ سال است که اجرای این اصل به محاق فراموشی سپرده شده است.

*هیچ‌کسی از فراموشی تربیت نسل‌های آینده نمی‌گوید،* گویا نمی‌دانند حل تمام چالش‌های جامعه از مسیر تربیت می‌گذرد.

*هیچ کسی از پنج میلیون بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی جاری، سخنی نمی‌گوید* و اصولاً معلوم نیست مقصر این اتفاق کیست.

*هیچ‌کدام نمی‌گوید که مقصر شرایط اسفبار معیشتی مردم، چه نهاد یا سازمانی است.*

هیچ‌کس نمی‌گوید چالش‌های اخلاقی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی جامعه را چگونه باید درمان کرد.

*آموزش شعار اصلی هیچ یک از نامزدها نیست*، وقتی تمام توان دولت‌ها قرار است برای کنترل قیمت مرغ، کنترل واردات گوشت، بازار سرمایه، مبارزه با اختلاس و ... باشد پس طبیعی است که آموزش جایی در اولویت‌های آن دولت نداشته باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
دانشمند مناظره اقتصادی بود
iman
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این مناظره درباره اقتصاد بود صرفا
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
تا ببست سال قبر رایگان عرضه کنی و ارز ۴۲۰۰ بدهی . بهتر از همین ۸ سال جهنمی بود که برای مردم درست کردید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
با ترکی حرف زدن همتی و شعر ترکی خوندن مهرعلیزاده یاد برنامه عصر جدید افتادم که شرکت کننده ها از همشهری هاشون خواهش می کردن که بهشون رای بدهند

در همین حد لو لوِل
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مشهدی ها نمیدونن به کدوم همشهری شون رای بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
متاسفم برای همتی و مهرعلیزاده که فکر میکنن با این گفتارهای بی ارزش مردم دوباره خام میشن و به جریانی رای میدن که 8 سال سیاه سفره و زندگی و معیشتشون رو محو و نابود کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فعلا خام تو و امثال تو هستي
تا وقتي شماها نفهميد علت واقعي شركت انبوه مردم درانتخابات ٩٦ چه بود و چرا به روحاني رآي دادن (حتي افراد زيادي كه در دور اول بهش رأي ندادن ) متوجه ميشد قضيه چيه و چه اشتباه و فرصت بزرگي را سيستم از دست داده
و اينكه بايد كل سيستم خيلي حساب شده با هم همكاري ميكردن كه كشور به حال روز امروز نيفته
ناشناس
| United States |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شما درست میگویید ولی اگر کشور دست اینها بود قیافه تهران همانند حلب سوریه بود.
از افراط چیزی جز احمدینژاد و ترامپ و... در نمیاید.
الانم اینها میدونند داره برجام امضا میشه و بوی پول بمشامشون رسیده و کشورگشایی شون گل کرده.
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
زاکانی بسیار بی ادب و پرخاشگر و بی منطق بود
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
فقط جلیلی
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این که میگی کیه؟
ناشناس
| United States |
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همونیه که با قدرت مذاکرش، باعث اجرایی شدن تمام تحریمهای بینالمللی بر ایران شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
چرا مهرعلیزاده گفت رییسی 6 کلاس سواد دارد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چون خودش سواد نداشته بره تحقیق کنه ببینه آقای رئیسی دکترای حقوق از دانشگاه مطهری داره.
ناشناس
| United States |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
منظورت از دانشگاه همونه که توی بهارستانِ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چون تصور میکنه مثل آقای روحانی توی دوره قبل بشه با تهمت زدن و دروغ گفتن رأی بیاره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چون دیپلم ندارند و با مدرک معادل حوزوی رفتند کارشناسی ارشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همه شما باید دادگاهی بشید چون هر کدام از شما در این کشور مسئول رده بالا هستید و اوضاع امروز این مملکت از عملکرد گذشته و حال شماست
سبوس برنج شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
کرونا بگم خدا چیکارت نکنهیه ساندیس هم میدادن اینو هم از برخیها گرفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
همچین هم دیگه و دیگر دست اندرکارن رو متهم می کردند که انگاری تا حالا تو این مملکت هیچکاره بودن!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
ذاکانی نشان داد که بی ادب ترین نماینده مجلس انقلابی است
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
بی بدون برنامه ترین کاندیدا که صحبت کردن هم بلد نیست رئیسی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگه از نظر شما برنامه داشتن یعنی بی اخلاقی و نا روا گفتن بله آقای رئیسی مبرا هستن ولی برنامه و کار درست رو بعد از انتخاب شدنشون خواهید دید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
بر همه ما مثل روشن است که تمام برنامه ریزی ها برای ریاست جمهوری اقای ریسی شده است و ایشان در میدان بی رقیب پیروز میدان است ولی خدایی ایشان در حد و اندازه یک کار اجرایی یک وزرات خانه هم نیست نحوه پاسخگویی به سوالات از طرف ایشان را ببینید کلی گویی و بدون دانش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی اقتصاد دان رو هم دیدم که دو تا رقم اعلام نکرد. طرف عامل اصلی وضعیت فعلی کشوره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
اقای ذاکانی چه خبر از نوه سویسی تان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه خبر از بذل و بخشش های مرکز پژوهش های مجلس؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اخه شمایی که خودت دستت در فساد است مدعی مبارزه با فسادی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
چرا سانسور کردین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
نظرات رو چرا از کانال تلگرامی برداشتید ، اینجا هم که نظر نمایش داده نمیشه
این که نشد أزادی بیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
جفت پوچ!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگر منظورتان آقایان همتی و مهر علیزاده هستند که کاملا درست میفرمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
آقای رئیسی؟؟ تتلو هم جزء فالوئرهاتون هست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
جنگ زرگری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
جناب آقای همتی میگه نمیذارم اقتصاد ایران مثل کره شمالی بشه،روحانی میخواست ایران رو قدرت اول اقتصادی منطقه کنه نتیجه شد وضع موجود...همتی میخواد ما کره شمالی نشیم خدا به خیر کنه...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
حس خوبی نگرفتم...
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
هیچ کدوم برنامه نداشتند
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
طبق معمول، تاتر جالبی بود و هنرپیسه ها نقش خود را بخولی ایفا نمودند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
متوهم
احتمالا شما همونایی هستین که میگن کرونا توهمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
با دیدن مناظره صددرصد رای نمی دهم !
تمام کسانی که کشور را به اینجا رسانده اند ، با ارائه برنامه می خواهند درست کنند !
لااقل از کاندیدا شدن انصراف دهید ! مردم که شما و الباقی را نمی بخشند شاید خدا ببخشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
کسی که با دیدن یک مناظره تصمیم غلط میگیره معلومه که اصلا دنبال اطلاعات و برنامه های کاندیداها نبوده و فقط میخواسته ببینه کی توی مناظره حریف بقیه میشه . اینجوری نمیشه رئیس جمهور انتخاب کرد لطفا کمی بیشتر بررسی کن
ناشناس
| Ukraine |
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ناشناس 11.34! تو واقعا تو اینا برنامه دیدی؟ برنامه ارائه دادن؟؟
حمید کلباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چرا در مطلب مربوط به زاکانی املای مایه خجالت را مایع خجالت و مشروطی را مشروتی نوشته اید؟ بهتر است کمی مطالعه فرمائید .
ناشناس
|
-
|
۰۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهر علیزاده بی اخلاق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اشتباه منفی دادم
اشتباه
| France |
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اشتباهی مثبت دادم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فقط همتی چیزی بارش هست، بقیه تعطیلن، موندم واقعا تو کشورمون بهتر از اینها نداریم؟ واقعا درست نیست اداره کشور رو دست این افراد بسیار ضعیف بسپریم! البته همتی امیدوار کننده تر نشان داده و حرفاش منطقی تره، بقبه انگار توهم زدن و واقعیات کشور رو وارونه جلوه میدن!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
نتیجه مدیریتش در بانک مرکزی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فکر کنم چپکی فهمیدین . اگر دقت کنید می بینید که خود آقای همتی و البته دوستانشون خرابکاری کردند و حالا دارند همه چیز رو وارونه نشان میدهند .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
واقعا وضع اسفناک اقتصادی جامعه را نمی بینید که حاصل مدیریت این آقایون هست
صف مرغ .روغن .شکر و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
متاسفانه هیچ یک از کاندیداها به خوبی از عهده مناظره بر نیامدند
ناشناس
|
France
|
۰۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
از مناظره اول کاملا مشخص بود که کاندیداهای مد نظر شورای نگهبان چقدر از تقوای مدل شورای نگهبانی بخوبی برخوردار بودن!!!
دلخون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
وای بحال کشور با رئیس جمهور ۶ کلاس سواد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بی سوادتویی یه سرچ تو اینترنت بکن تصویر مدرک دکترای وزارت علوم آقای رئیسی رو پیدا می کنی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
باید خون گریست
ناشناس
| Romania |
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
۱۰:۱۹
بی سواد تویی که فرق مدرک گرفتن و مدرک افتخاری را نمی دونی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
وای به حال آدمهایی که با یک دروغ زود گول میخورند . کاش به جای وقتی که اینجا گذاشتی و نظر دادی میرفتی دنبال واقعیت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
دروغ گفتن بدترین رفتار تو هر جامعه ای هست
مدرک رییسی دکتری حقوق خصوصی از دانشگاه معتبر داخلی هست که مورد تایید وزارت علومه
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چرا اینقدرسنگ همتی به سینه میزنیدومدام ازش حمایت میکنید بیطرفی رسانه ای خودرا پاس بدارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خودتون رو خسته نکنید وقت و پول مردم رو هم بیشتر از این ضایع نکنید... رأی بی رأی
ناشناس
|
Australia
|
۰۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این دست در جیب مردم محدود به این ۴ سال آخر. دولت روحانی نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
قبول دارم ولی متأسفانه دولت هاشمی و خاتمی هم از قماش دولت روحانی بودند .
ناشناس
| Switzerland |
۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
باید ضربدر ۱۰ بشه!!!!
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
هرچی فحش و ناسزا و خوب و بد به رفقای چهل سال گذشته خودشون بدند هیچ تغییری حاصل نخواهد شد. اکثریت قاطع در انتخابات شرکت نخواهد کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بهتره زود قضاوت نکنین . بعد از انتخابات معلوم میشه
ناشناس
|
Canada
|
۰۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
معلومه که روحانی با تجربه تر هست،
لاریجانی هم که طولانی ترین رئیس مجلس، رئیس شورای امنیت ملی و رئیس صدا و سیما و نماینده مجلس بوده،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بنظر می رسد اقای همتی با اظهار جملات خود ، سنگ بنای فتنه را ایجاد کرد !! 1- امان نامه خواستن از افای رئیسی (القای اینکه فشار و تقلب در انتخابات وجود دارد ). 2- هر نفر ، ده نفر را برای رای دادن به ایشان ترغیب کند ! اگر رای نیاورد مدعی می شود که رای ایشان یکدهم شده است . (مشابه اقای موسوی) 3- پوششی و سوپر پوششی بودن نامزدها . اگر بدقت به صحبتهای ایشان توجه شود شاید نکات دیگری هم مشخص گردد.
دهاتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی: روحانی از همه کاندیداهای امسال دقیق‌تر و باهوش‌تر است
بابا پاچه خواری بعد از اخراج !!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چون اخراجشون هم از روی دوروییه . می خواستند اینجوری القاء کنند که آقای همتی هیچ ارتباطی با دولت داغون روحانی نداره که شاید بتونه رأی بیاره .
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اقای قاضی زاده شما خیلی خوب رفتار کردید و با برنامه بودید ممنون البته حاشیه نداشتید

اقای رییسی شما بهتره همان قضا بمانید و خودتان می دانید که چقدر فساد در قضا هست بزرگترین مرکز فساد در قضاست بمان همان جا برادر برایتان بهتر است برای مردم هم اگر بخواهی کاری کنی همانجا بمان و گیم بازی هم نکن . شما که هر سوالی از تان پرسیده شده فقط گفتیند برنامه داریم و فقط از قضا گفتید پس بهتره که سندرم پستی را کنار بگذارید و به همان قضا فعلا بچسبید اگر می خواهید به داد مردم برسید

اقای زاکانی هم خوب عمل کرد


زنده باد اقا محسن عزیز - درود بر شما که با قدرت مستضعفین را حمایت می کنی (زباله گردها- کولبرها - کشاورزان - معلم ها - جوانان و خانم های خانه دار که همیششششه حقشان ضایع شده است 9 زنده باد شما که اهل تسنن و شیعه و همه اقشار برایتان یکی است و همه را با یک چشم می بینید. زنده باد . ا ن شا الله خداوند شما را یاری کند . اشک و بغض شما برای ما ارزشمند بود. آقا محسن ممنون که بالاخره یکی اومد و گفت اقا باید مسئولین را ممنوع الخروج کرد و پای میز محاکمه کشاند . ممنون . اگر تا الان دولت های قبل این کار را می کردند جلوی خیلی از بدبختی ها و فسادها گرفته می شد . چون ناظری نیست هر کس هر ... دلش می خواد می خورد و می رود ....
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رئیسی: زمین‌خواری را به‌طور جدی کاهش دادم
جناب رییسی چرا جای دوری میروی ۶۰۰ هکتارزمین های اراضی ملی ورامین را که آن بنده خدا به اسم خودش زده و شش حلقه چاه هم در آن زده رسیدگی کن که مردم به شما اعتماد کنند شما ها فقط دست فقرا را بلدید قطع کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مناظرات وايده اي نامزدهاي رياست جمهوري دردور اول خيلي افتزاه بود بيشتر شبيه شوبود تا مناظره ايده هاي كه ارائه شد هيچ كدامشان راه كار براي رشد اقتصادي وخلاص شدن ملت از بدبختي نبود واقعا خچالت اور كه در رسانه ملي پيش
چشم 85 ميليون ايراني به همديگر حمله مي كردند بيشتر براي تخريب همديگر مي پرداختند اين نشانه يك نوع فرافكني
است تا از زير بار مسئوليت فرار كنند هر 7 نفر اين اقايان در مملكت مسئول بودند به نوعي در بدبختي ملت سهيم هستند وهيچ كدامشان راه كار درست حسابي براي اداره كشور ندارند جالب اينجا بود كه درخصوص تعامل با دنيا ومشكلات بوجود امده از تحريم ها هيچ حرفي نمي زنند تاما با دنيا تعامل نداشته باشيم هيچ گشايشي اتفاق نخواهد افتاد به لطف

ومرحمت همين اقايان ما بغير از فروش نفت هيچ توانائي ديگري نداريم واگر نفت مان فروش نرود وضع كشور خيلي بدتر از اين خواهد شد راه كار ها نامزد يك مسكني است كه درد را تا مدتي ساكت خواهد كرد واگردرد سرباز بزند
فلاكت وبدبختي چندين برابر خواهد شد اداره كشور با هارت وپورت كردن اداره نمي شود علم وشجاعت وسواد مي خواهد كه اين اقايان هيچ كدامشان از ان بهرمند نيستند فقط براي گرفتن پست ومقام وقدرت امدند وبعد از اينكه رئيس جمهور بشوند براي خودشان خدم وحشم درست مي كنند وبافاميل بازي وپارتي بازي فقط به فكر جيب خودشان وفاميل ها واطرافيانشان خواهند بود وملت را با بدبختي هايشان رها خواهند كرد تا بسوزند وبسازند ودم نزنند اين را ملت طي چند دوره اخير تجربه كردند فقط خدا به داد اين ملت برسد اقاي همتي كه از عاملين بدبختي وفلاكت كشور هستند با چه روي كانديد شدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
شما که از سواد دیگران ایراد میگیرید بهتر است کلمه افتضاح را درست بنویسید .اگر خوب دقت می کردید و صحبتهای قبلی کاندیداها رو در برنامه های دیگه دنبال می کردید متوجه برنامه هاشون می شدید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اقای کاندیدا که باید بعنوان یک شهروند وارد شود با ابقای پست می اید و تازه شرایط را هم از نظر تحصیلی ندارد سما اینطوری مجری قانون و عدالتید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
وقتی از قانون اطلاعی ندارید بهتر است بیخود نظر ندهید .
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
یک حرف نسنجیده چقدر می تواند به ضرر انسان تمام شود رجز خوانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
برنده مناظره اول دکتر همتی بود! رای ما دکتر همتی
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی با جربزه تر و شجاع تر از میر حسین است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بله در تهمت زنی و دروغ پراکنی ایشون اولند . درست عین آقای روحانی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همچنان در صف مرغ و تخم و مرغ و روغن هستیم
مسببان وضع موجود
کسانی که از جیب مردم کسری بودجه را تامین کردن
آه و نفرین میلیون ها نفر در بورس همراهتونه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خخخخخ. طرف ترکی صحبت میکنه تا ترکها بهش رای بدن. دو تا برنامه و عدد و رقم رو نکرد. مسبب وضع فعلی همتی است و اگر روی کار بیاد باید با خاک اره نون درست کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رضایی با رفتار تحکم امیز و با عصبانیت کارش را خراب کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
من به رضایی رای میدم تا همتی و دولتی ها رو که این وضع رو ایجاد کردن دادگاهی کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
سلام وقت بخیر
متاسفانه باید اذعان کنم گوش عموم مردم ایران از این حرفها پر هست و اقناع کننده ی خواسته جامعه نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فرصت کم بسود بی برنامه هاست. چرا تبلیغات ریاست جمهوری (شناخت) فقط باید دو هفته باشد؟ خیلی خیلی کم است. عیار کاندیداها مشخص نمی شود.
گذشته از آن، برخی کاندیداها اندیشه و برنامه ای از خود ندارند فقط مشتی حرف های اینترنتی را بازگو می کنند. ترکیب کاندیداها می توانست قوی تر و پربار تر باشد... از این شورای نگهبان واقعا چه انتظاری می توان داشت!؟
خودم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این مناظره نشان داد
اصلاحات=هیچ=هوچی گری
داریوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
درود
این مناظره‌های فقط از یک لحاظ دیدن داره...این هم اونه که بعد از انتخابات چه سرنوشتی و چه اقتصاد نابودی داریم....
هر دولتی سر کار بیاد نمی تواند از پس سوبسید بنزین و گازوییل...وغیره بر نمی آید...باید بنزین را به قیمت دلار نزدیک کنند..یک ابر تورم در حد ونزوئلا در راه است.
پس رای دادن به هر کاندیدا وقت تلف کردن است
رای بی رای
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
چطور شما به این نتایج رسیدین من متعجبم .ما که خیلی چیزا دستگیرمون شد .
ناشناس
|
Japan
|
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این کاندیداهاتومناظره چراوضعیت ایران روانقدرسیاه نشون میدن تواخبارکه همه چیز خوبه!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اخبار ژاپن منظورته دیگه/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
فهم و شعور مردم از لحاظ اقنصادی از کاندیداهای این دوره خیلی بیشتره. فکر نکنم از مناظره کسی متوجه شده باشه که بالاخره راه حلشون برای اقتصاد چی بود؟؟؟؟ فقط تخریب دولت و این و اون . در کل چیزی که ما ایرانی ها دوست داریم رو بهمون عرضه کردن: پته ریزی همدیگه. همه مسئول در این شرایط اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی - مهرعلیزاده قطعا برنده این مناظره ضعیف بودند. بقیه مسببان وضع موجود و شعار دهنده و پرورش دهنده فقر هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رییس بانک مرکزی مسبب وضع موجود نیست دقیقا حرف درستی است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خسته نباشین . چه نتایج وارونه ای ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
سندروم پست بی قرار رو خیلی جالب گفت
جالب تر هم اون موقع بود که گفت چه بسا ریاست جمهوری رو به هوس پست بالاتر رها کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مهرعلیزاده هم سندروم داشته
معاون وزیر .استاندار خراسان.رییس تربیت بدنی . معاون رییس جمهور . استاندار اصفهان
برادر تو که بدتر بودی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
نوشته ای که دستش بود رو آشناها برایش نوشته بودند تا افراد ساده لوحی که با عبارات گول میخورن (همونهایی که با عبارات کلید و چرخ زندگی مردم و چرخ سانتریفیوژ و پیاده رو زنونه مردونه
خوب گول خوردن) رو گول بزنه. رییسی تو قوه قضاییه که ربطی بهش نداشت از روحانی قوه مجریه تو این دو سال بیشتر عرضه نشون داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی نماینده وضع موجود است ، بدیهی از روحانی با این عملکرد بشدت ضعیف حمایت کنه ، مدیر بانک مرکزی حتی یک برنامه ساده برای ارائه نداشت ، اینها در مدت گذشته بنظر میرسه صبح که از خواب پا میشدند تازه فکر میکردند چکار کنند . وا اسفا از عمری که بواسطه این بی عرضه ها از دست رفت .
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
قاضی زاده : در حالی که اگر بخواهیم منابع کشور را بین مردم تقسیم کنیم به هر کدام ماهی سه میلیون تومان می رسد. پ. ن - توزیع ثروت کشور به طور مساوی بین مردم یعنی نابودی تولید، کار و ایجاد یک کشور کمونیستی!
زاکانی : تا از این فلاکتی که این دولت و دولت های قبلی ایجاد کرده اند، نجات پیدا کرد. پ. ن - یعنی همه دولت ها قبلی فلاکت ایجاد کرده اند! چه تضمینی وجود دارد که دولت بعدی هم فلاکت ایجاد نکند!؟
رضایی : این دولت روحانی سیاه ترین دولت بوده است؛ نه تنها آن‌ها قفل‌های بیرونی را باز نکردند بلکه درهای داخلی را هم بستند. پ. ن - انصافا در های بیرونی توسط دولت در سایه قفل شده است که شما هم مطمئنا عضوی از آن دولت بوده اید!
زاکانی : اکنون ۹۰ درصد بودجه در مرکز استان تصمیم گیری می شود که باید با اصلاحات اعمال شده شهرستان ها محور قرار گرفته و از ظرفیت نخبگان در شهرستان ها استفاده شود.پ. ن - مشکل اصلی تمرکز قدرت و ثروت و تصمیم گیری در پایتخت است نه در مراکز استانها!
رئیسی : من الان در قوه قضاییه مطالبه‌گر هستم و اگر بیایم در دولت باید پاسخگو باشم. پ. ن - مطمئن باشید که طبق روال اسلافتان آن موقع هم مطالبه گر خواهید بود!
رئیسی : مردم هم این را می‌دانند که من در مبارزه با فساد خط قرمز ندارم. پ. ن - ما به عنوان مردم فکر می کنیم شما حتما خط قرمز دارید!

زاکانی : آقای همتی تهمت بزرگی علیه ما زدند که ما به دنبال توزیع فقر هستیم. ما به دنبال جهش تولید، خلق ثروت و توزیع آن بین مردم هستیم. پ. ن - ولی حرف هایتان نشانگر توزیع فقر است نه خلق ثروت، بدون تعامل با دنیا و عدم سرمایه گذاری خارجی و خروج سرمایه های داخلی به خارج از کشور خلق ثروت امکان پذیر نیست.
قاضی زاده : همچنین ما برای هزینه خانوار شامل خوراک، ریزمغزی ها، انواع پروتئین ها و کالری ها پیش بینی هایی کردیم و بسته های ۳۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته ایم. پ. ن - نمونه توزیع فقر!
جلیلی : همانطور که قبلاً گفتم تحریم ها برداشته نمی شود و روزنامه ها تیتر زدند که تحریم ها برداشته می شود، ولی جلیلی می‌گوید، نمی شود. پ. ن - چون جلیلی با دولت در سایه می دانست که با اعمالش جلوی برداشته شدن تحریم ها را خواهد گرفت!
جلیلی : برنامه ای تهیه کردیم که سبد غذایی به خوبی توزیع شود که متاسفانه در این سالها این توزیع مناسب نبوده است. پ. ن - باز هم نمونه توزیع فقر و دولت کمیته امدادی!
زاکانی : مثلا دو بار در دیپلم تجدید آورده‌ام که مایع خجالت است، چون ۱۵ روز بود که از جنگ برگشته بودم و امتحان دادم و دو درس تجدید شدم. یا اینکه می‌گویند یک ترم مشروتی دارم. من با داشتن زن و فرزند ۱۱ ماه مسافرکشی کردم؛ اینها چیزهایی است که آدم را آزار می‌دهد. زاکانی افزود: در مورد محل تحصیل من صحبت کردند. من در دانشگاه علوم پزشکی تهران درس خوانده‌ام. پ.ن- پس شما هم حتما با سهمیه وارد دانشگاه شده اید!
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
واقعا باید برای اینده این کشور گریه نه خون باید گریست
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آره اتفاقا قبلا هم یک بنده خدا دیگه توی مجلس گفت برای این کشور باید خون گریست.خودش گفت آقااااا خودش گفت
ناشناس
| United States |
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آره اتفاقا قبلا هم یک بنده خدا دیگه توی مجلس گفت برای این کشور باید خون گریست.خودش گفت آقااااا خودش گفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی هیچ برنامه ای نداشت و تهمت زدن را شروع کرد تا توجه مردم را جلب کند . قبل از این مناظره نظرم روی او بود و تصورم این بود که به عنوان یک اقتصاد دان و رییس بانک مرکزی با یک برنامه مدون اقتصادی به میدان مناظره می اید اما حتی به سوالات اقتصادی جواب نداد و فقط حاشیه سازی کرد. هیچکدام از نامزدها در شان ریاست جمهوری خود را نشان ندادو مهرعلیزاد هم قبلا نه در استانداری خراسان و نه اصفهان علمکرد قوی نداشته است و اصلا مدیر فدرتمندی برای اداره اوضاع بسیار نابسامان کشور نیست. تعجب است که برخی بقیه را که بعصی انها اصلا پست اجرایی ندارند عامل مشکلات کشور می دانند. عامل مشکلات امروز کشور دولت حاکم است همانی که ارز 4200 تومانی را ایجاد کرد و 30میلیارد دلار کشور را بر باد داد .برخی از شرکت کنندگان در این مناظره از اول با این سیاست ارزی غلط مخالف بوده اند . فقط رانت خواران و کسانی که در سایه به تدبیری دولت روحانی در این چند سال صاحب ثروت های چند هزار میلیاردی شدند از این دولت حمایت می کنند. مردم عادی که این دولت را فقط نفرین می کنند.
یک کارگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خدا وکیلی شماها که خود را بزرگان این مملکت می دونید وقتی برنامه ای برای رفع مشکلات مردم ندارید چرا خود را کاندید می کنید؟
چرا با شعور مردم بازی می کنید؟
ما که می دانیم باز هم شاهد تورم افسارگسیخته خواهیم بود و مردم روز به روز فقیرتر خواهند شد چرا دست از فریب مردم بر نمی دارید؟
وای به حال منِ کارگر که باید چهارسال دیگه هم شاهد گرانی های بیشتر باشم....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ظاهرا زاکانی رو فقط واسه این آوردن که همتی رو فحش کِش کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
حرف آقای محسن رضایی را باید اجرایی کرد 90 دردصد مدیران دولت روهانی باید تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند حتی در لحاظت اخر هم دست از سر بیت المال بر نمی دارند در حال فروش زمین مرکز تحقیقات کشاورزی به جامعه المصطفی به مبلغ 500 میلیار تومان برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی سازمان تحقیقات کشاورزی هستند مزید اطلاع براساس قانون بودجه سال 1400 این اعضای محترم به استثنای موسسه رازی فقط کارشنان کپی کاری و دزدی علمی از محققین غیر هیات علمی است مشمول این قانون نمی شوند ولی به رئیس مجلس برای مجوز نامه زده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بدون توجه و در نظر گرفتن برنده مناظره ، به گمانم بازنده مناظره مردم هستند . بی انصافی ، بی تقوایی ، خداوند بزرگ را شاهد و ناظر بر صحبت ها ندانستن ، تهمت و افترا به همدیگر و دیگرانی که امکان حضور و پاسخگویی نداشتند ، مقصر جلوه دادن دیگران و خود را پاک و پاکیزه جلوه دادن و هزار مورد دیگر.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مشکل این کشور سیاست خارجی .... است.مگر کشور ما در میان کشور های قدرتمند جهان در کدام رتبه قرار دارد؟ قدرت هم فقط قدرت نظامی نیست .قدرت سیاسی و اقتصادی علاوه بر قدرت نظامی ضامن آسایش و آرامش مردم کشور است که در ده های اخیر محقق نشده و با این روند امیدی به تحقق آن نیست.به عبارت روشنتر مشکل اصلی ما!! فلسطین و کفار آمریکایی و اسرائیلی هستند و باید با یک بمب اتم کار همه ی آنها را یکسره کنیم تا کشور آبا د شود؟؟؟!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
كانديد هاى با هوش پايين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آقای رییسی ! تو زمانی مدیر آستان قدرس بودی و شرکت فرآب را از 25 سال قبل از گروه صنعتی سدید عصب کردید . اجازه دادی تلگرام و توییتر به دست یک قاضی فیلتر شود و رفع فیلتر نمیکنید
طاهر
|
Germany
|
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
من که کلا رای نمیدم
ولی خداییش این منظره ها از سریالهای طنز عطاران هم باحالتره .فقط خنده
زیاد سخت نگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
جالبه موضع گیری های آقایان نسبت به هم انگاری همشون چهره های جدیدی در عرصه مدیریت معرفی شدن!!! بابا ول کنید این شوآف رو هیچ کدوم برنامه ندارید می خوام بافساد مبارزه کنم شد برنامه؟ مگه کسی می اد بگه من اومدم که فساد رو گسترش بدم واقعا که میگه چرا به اروپا صادرات ندارین خوب داداش بذار اون fatf لعنتی تصویب بشه که بتونن مراوده بانکی داشته باشن نکنه خیال کردی باید پول اجناس رو دستی دم حجره بدن یه شاگردونه ام روش بذارن خدا بده برکت!!!
اصولگرای اصلاح طلب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
نظرسنجی ایسنا فرارو خبرآنلاین نشان می دهد در مناظره اول در عملکرد آقای همتی اول است و آقای رئیسی دوم.
ثانیا نشان می دهد قاضی زاده هاشمی خیلی بهتر از مهرعلیزاده و رضایی و زاکانی و جلیلی عمل کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
تابناک عزیز ایکاش برای اطلاع بیطرفانه و عادلانه از نظرات عموم ملت و مردم اقدام به نشر یک نظر سنجی عمومی در خصوص این انتخابات و کاندیدا ها میکردی تا اولا خود کاندیدا ها از جایگاه خود در بین مردم مطلع شوند ثانیا از انتظار و توقع ملت از رئیس جمهور آینده در شرایط سیاسی و اقتصادی کنونی جهان و ایران آنهم در قرن بیست و یکم آگاه شوند . و الا جمع شدن هفت نفر کنار هم با تهمت زدن بیکدیگر و اشاره به نارسائی ها و درد های گذشته که همگی از آنها مطلع و به آنها اذهان داریم دردی از مردم و مشکلی از مملکت را حل نمیکند و قطعا با شرایط فعلی و احاطه این کاندیدا ها به سیاست های لازم برای کشور داری و اداره امور مملکت که در خلال گفته ها و ادعاهایشان مشاهده شد معضلی از این کشور حل نخواهد شد . این رسالت و تعهدی اخلاقی و تاریخی به گردن شما رسانه ها در قبال کشور ، ملت و مردم است
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رضایی: بعضی از مقامات دولتی باید ممنوع الخروج و محاکمه شوند/ همتی: روحانی از همه کاندیداهای فعلی قوی‌تر و دنیادیده‌تر است:
با ترفندی که آقای همتی با استعفا چند روز پیش بکار برده مسئول باید منتظر استعفا و گریز از پاسخگوی تعداد بسیار بیشتری باشند. عجیب است که آقای همتی که در نابودی پول ملی نقش کلیدی و محوری داشت از جمله؛ "من را کنار گذاشتند" استفاده میکند!! ایشان کنار گذاشته نشده بلکه میخواهد از مسئولیت و پاسخگوی صدها مورد فساد فرار کند:
- آقای همتی در پایان کار دولت بی تدبیر میگوید که کنار گذاشته شده اگر ایشان با رئیس جمهور اختلاف داشت چرا چند سال در کمال آرامش و غلام حلقه به گوش دولت در کنار کابینه به کارش ادامه داد؛
- آقای همتی شما معتقد هستید که روحانی از "همه کاندیداهای فعلی قوی تر و دنیا دیده تر بود" فقط در مسائل اقتصادی مشکل داشتند چرا شما که خودتان را اقتصادان معرفی میکنید باید به راحتی میتوانستید با انسان دنیا دیده کار میکردید و نظرات به اصطلاح اقتصادیتان را به ایشان میگفتید تا چنین افتضای در این چند سال برای مردم و مملکت و نظام بوجود نمیاوردید. آدم دنیا دیده را براحتی میتواند بعنوان یک اقتصاد دان راهنمایی کرد.
- آقای همتی باید بماند تا در شرایط اقتصادی مصیب بار که بوجود آمده پاسخگو باشد (ظاهرا ایشان را مثال رئیس جمهور مردم را ساده لو میپندارند که میگویند در ماه آخر دولت میگویند من کنار گذاشته شدند)
- رئیس جمهور میگویند ما بیشتر کالاهای اساسی را از ارز 4200 خارج کردیم بگونه ای که مردم متوجه گرانی نشدند به ارز نیمای به بازار ارز کردیم، پس چرا ارز 4200 را به نام کالاهای اساسی در دولت و اطرافیان نامدیرشان میدادید. آقای رئیس دفتر رئیس جمهور میگوید ارز را گران کردیم تا بتوانیم مملکت را اداره کنیم!! آقای همتی ضمن اشاره به این صحبت میگوید که توضیحات در مورد مسائل تخصصی را به عهده من بگذارید. اقای نوبخت میگوید دولت در طول هشت سال هیچگونه استقراضی از بانک ملی نداشته!! اقای همتی میگوید نوبخت شوخی میکند!! آقای همتی باید در مورد همین صحبتها پاسخگو باشد.
بسیار از بدبختی اقتصادی مردم از عملکرد افتضا بانک مرکزی است که به گفته خود آقای همتی در شروع کارشان از رابطۀ بسیار خوبشان با مدیران عامل بانک که طی چند سال گذشته به واسطه کمکهای بانک مرکزی تا جای ممکن از جیب مردم سرقت انجام دادند. در آینده نزیک بسیار از افراد نظیر آ همتی برای فرار از عملکردشان به چنین اعمالی دست میزنند. باید دستگاه های ذی ربط با دقت راههای خروج پول و طلا را از کشور ببندند، مسئولینی که اول خانواده میخواهند از کشور خارج کنند و بعد خودشان بروند را زیر نظر داشته باشند.
اقای رضایی در مناظر با اشاره به فساد دو کار مهم انجام داد اول اینکه ببینده گان که واقعیتها را میدانند به خود جلب میکند و رسانه های معاند که با توجه به منافعشان کشورهایشان از فساد در ایران که همان مقصد نهایی پولست خیلی نمیتوانند در فساد مانور دهند. چهار دقیقه جمع بندی آقای رضایی که از مردم مثل اشغال گردها و ... غذر خواهی کرد بسیار قابل قبول بود. دولت بی تدبیر نام عملکرد اشغال گردها که خودش آنها را بوجود اورد یابند گان طلای کثیف گذاشته و در پاسخ به آنهایی که نمیگذارند قیمت کالاها و ارز پایین بیاید میگوید قیمتها چسبندگی دارد.

-
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
آی جیگیلی جیگیلی اخماتو واکن ..آی جیگیلی جیگیلی یه نیگا به ماکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
ادم‌با عرضه هر پست بالاتری بدن واس مملکت بهتره بخلاق یه عده که یه دهه مجلس و قوه و دولت دستشون بود و دلشون به تیپشون و روزنامه هاشون خوشه

شما امضاتو بگیر تضمینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
این اقای ذاکانی اگه سهمیه نداشتکابل هم قبول نمشد چه برسه به دانشگاه تهران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
همتی برنده مناظره بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مگه رییس دفترم اختیاری داره که وعده به ملت میدن وقتی بخاطر سیاست برای نجات جان ملت اجازه ورود واکسن مرغوب ندارند چطور کشور را میخواهند متحول بکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
خداییش این همه به نفع اصولگراها و به ضرر همتی و مهرعلیزاده سانسورمی کنید باز هم از روی مثبت و منفی ها می شه فهمید کدوم گروه اقبال مردمی بیشتری داره . فقط مردم از تغییر و اصلاح ناامیدن و رای ندادنشون باعث پیروزی طرف دیگه می شه . ناامیدی از اصلاح هم خیلی بده ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
جلیلی از تعامل با دنیاحرف میزنه خیلی خنده داره
مه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
تابناک چرا نظر هها را منتشر نمی کنید
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگر آقای رئیسی دنبال قدرت نیست و طبق وعده های انتخابی میخواهد با فساد و رانت مبارزه کند که بهترین جایگاه این مبارزه قوه قضائیه است که همه این را میدانند. پس آقای رئیسی دنبال چیست؟ اگر دنبال قدرت بیشتر نیست؟ضمناً آقای مهرعلیزاده که گفتند با احترام بابت درس حوزوی ولی با شش کلاس سواد و بدون سواد آکادمیک آیا میشود کشور را اداره کرد؟ که البته سوال ملت هم هست. از دید سازمان ملل امروز کسی که آشنایی کامل به کامپیوتر نداشته باشد و حداقل یک زبان خارجی را به خوبی نداند، بیسواد است. با این نظریه تعداد نامزدهای بیسواد بیشتر شدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
اگر اگراگر این مردم از ترس رئیسی به همتی رای دادند یعنی خودکشی دستجمعی
lمحمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
مناظره نبود شو بود......
یک کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
با تمام مشکلاتی که ما مردم در این سه ساله داشتیم، کاندیداهای این دوره هیچ کدام در فد و اندازه آقای روحانی نیستند و هرگز توان ایشان را ندارند. اگر هم کمی وضع اقتصادی بهتر شود باز هم بدلیل زحمتهای دولت روحانی برای برجام است که حتماً زحمات دولت به نتیجه میرسد. تنها نامزدهایی که میتوانند با دنیا تعامل داشته باشند آقایان همتی و مهرغلیزاده هستند چون سوابق بسیار مهم هستند.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
باید گفت که ایجاد وضع کنونی حاصل مدیریت همه این آقایان و دیگر آقایان پشت پرده است
ولی گفتار آقای همتی درمورد وعده های توخالی دیگر آقایان کاملا پذیرفته است
میگن باید جهش تولید داشته باشیم. با این شرایط بودجه و امکانات، فرض کنیم شما بجای پراید تونستید بنز تولید کنید. آخه با کدوم کشور مراوده دارید که بتونید صادرات داشته باشید. درحال حاضر فکر کنم تنها برای موشکامون تقاضا داریم که اون هم بعید میدونم به درآمد ارزی ختم بشه و فقط باعث انزوامون تو دنیا شده.
میگن مشکل بزرگ دولتها خلق پول و عدم کنترل تورم بوده ولی خودشون برای گرفتن رای، وعده وامها و یارانه های آنچنانی و توزیع پول رو میدن
میگن باید در تصمیم گیریها و نظارتها از مردم استفاده کرد ولی یک کلمه درمورد انتقادهای اساتید دانشگاه درمورد هزینه های شعارهایی مثل "انرژی هسته ای حق مسلم ماست" صحبت نمی کنند و جرات ندارن که بگن درصورت رِییس جمهور شدن در مورد بعضی از این مسایل به رای مستقیم مردم و همه پرسی رجوع میکنن
میگن باید به کشاورزی بها بدیم و منبع غذایی منطقه باشیم ولی نمیگن که توی کشوری که ازنظر آب و هوایی خشکه و تو 40 سال اخیر شرایطش بدتر هم شده، شعار خودکفایی در کشت گندم و ... دقیقا مثل دیگر شعارها، شعارهایی پوچ هستند. اینه که یکسال جشن خودکفایی گندم میگیریم و چندسال بعد ...
و هیچکدوم جرات ندارن که بگن درصورت مراوده درست با دیگر کشورها، لزومی نداره که تو خیلی از این مباحث به خودکفایی برسیم و بهتره به تولید آن چیزی بپردازیم که هزینه پایینتری برامون داره و میتونیم صادرش کنیم و درمقابل به واردات دیگر کالاهای مورد نیاز خود بپردازیم
درمورد آرمانهای انقلاب صحبت میکنن. مگه یگی از این آرمانها شعار نه شرقی نه غربی نبود. چی شد که شرق کمونیست خوب شد ولی غرب نه. یه بار زحمت دادید که از مردم بپرسید آیا هنوز به این شعار اعتقاد دارن یا نه و اگه نه، غرب رو می پسندن یا شرق رو ؟
و خیلی وعده های پوچ دیگه ای که دادن
با این اوضاع و این حرفها به نظرم بهترین تصمیم همانیست که خیلی از دوستان گفتن که #رای بی رای

به نظر من مشکل بزرگ کشور عدم وجود شفافیت در همه امور است و کشور به شخصی شجاع نیاز داره که در همان ابتدای کار به بیان مشکلات با مردم بپردازه و به پشتوانه آنها به رفع مسایل بپردازه نه اینکه در آخرین سال کار دولت به دخالتهای سپاه و ... در مسایل کشور گله کنه (البته همینقدر هم که جرات کردن و گفتن جای شکر داره!).
اطلاع رسانیهای شفاف نداریم و کوچکترین اطلاع رسانی رسانه ها با انکارهای گسترده رسانه میلی همراه میشه و نهایتا بعنوان اقدام علیه امنیت ملی حساب میشه
وجود انواع نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان و ... که هیچ حسابرسی درستی از دخل و خرجشون نمیشه. جدیدا هم که دانشگاه آزاد بهشون اضافه شده و پول مردم رو معلوم نیست در چه راههایی خرخ میکنن
و ...
تو این شرایط فکر کنم تنها چیزی که میشه گفت و برخورد قهرآمیزی ندید اینه که بگیم "علی برکت الله" !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
بخاطر عدم توهین به شعورم و مدیون نشدن به یک ملت ، ۲۸ خرداد در خانه می مانم و رای نمیدهم . کسانیکه رای میدهند روز قیامت باید جواب یک ملت را بدهند.
رای بی رای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
از حرف های رضایی در باره همتی معلوم شد شورای نگهبان چه گندی زده و الکی 7 نفر را تایید کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
رای بی رای
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم