بازدید 14348
۸

بازار مسکن در ۱۴۰۰ بالا میرود یا پایین؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: کاهش قدرت خرید متقاضیان، مانعی بزرگ بر سر رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خواهد بود اما به دلیل ویژگی چسبندگی این بازار، انتظار کاهش قیمت نمی‌توان داشت.
کد خبر: ۱۰۴۹۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳ 04 May 2021

به گزارش تابناک، مهدی روانشادنیا اظهار کرد: در بازار مسکن با دو سیگنال مخالف مواجه هستیم؛ یکی قیمت تمام شده مسکن تولیدی است که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با توجه به رشد نرخ نهاده‌های تولید در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی روند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای تولیدکننده بالا می‌برد.

وی افزود: از طرف دیگر در بخش تقاضا با عوامل متفاوتی مواجه هستیم که همه در خلاف جهت قیمت تمام شده حرکت می کنند. اولا با توجه به شرایطی که در بازار ارز حاکم شده و موضوع مذاکراتی که در حال انجام است روند قیمتها در بازارهای موازی نزولی شده و طبیعتا اثر خود را بر بازار مسکن می گذارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن درباره پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ گفت: طی سه سال گذشته رشد قدرت خرید متقاضیان به اندازه افزایش قیمت مسکن نبوده است. این یک مانع بزرگ بر سر افزایش نرخها خواهد بود؛ زیرا تجارب گذشته نشان می‌دهد عوامل بخش تقاضا اثر بیشتری بر تعیین قیمتها در بازار مسکن دارند.

 

روانشادنیا تصریح کرد: در عین حال یک ویژگی مانع کاهش قیمتها می‌شود که خاصیت چسبندگی بازار مسکن است. در سایر بازارها وقتی طرف تقاضا روی خوشی به بازار نشان نمی‌دهد با کاهش قیمت سریع مواجه می‌شویم. اما در بازار مسکن به دلیل سوابق تاریخی یا مسائل روانشناسی که معمولا گفته می‌شود ملک هیچ وقت ضرر نمی‌کند، یا می‌گویند مسکن سرمایه‌گذاری امنی است معمولا دچار چسبندگی قیمت می‌شود. بر این اساس انتظار کاهش چشمگیر قیمت در سال جاری را نداریم.

وی گفت: با این حال برآیند نیروهایی که وارد بازار مسکن می شود به نفع متقاضیان است. طبق ادوار گذشته معمولا اتفاقی که در بازار مسکن می‌افتد این است که ابتدا معاملات کاهش می‌یابد، پول کمتری گردش می‌کند و قیمتها تثبیت می‌شود. با توجه به تورم عمومی که در کشور داریم و احتمالا نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ کمتراز سال ۱۳۹۹ باشد قیمت ذاتی مسکن با عقب ماندن از تورم، به نوعی قیمت کاهش می‌یابد اما نمی‌توان انتظار کاهش چشمگیر قیمت اسمی را داشت.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: انتظار داریم مسکن در دامنه کوچکی نوسان کند. البته این تحلیل منوط به این است که ثبات ماههای اخیر بازارهای موازی حفظ شود. در حال عمده فرضیه‌ها بر قیمت ۱۸ تا ۲۰ هزار تومانی دلار است. در آن صورت مسکن مقداری گرانتر از قیمت میانگین سالهای گذشته خواهد بود که خود به خود با تثبیت عدد قیمت اسمی، نمودار آن طی یک سال با میانگین بلندمدت منطبق می‌شود. در نتیجه نوسان بزرگ قابل پیش بینی نیست.

بنابراین گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۸
بازاری که در عرض کمتر از یکسال بیش از 20 سال رشد قیمت داشته قطعا کاهشی خواهد بود..مردم توان خرید آنرا ندارند بنابراین اگر سازنده بخواهد ذر این بازار ادامه فعالیت دهد باید قیمت ها را کاهش دهد در غیر اینصورت مسکن وارد رکود ده ساله خواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
یعنی چی که گفته به دلیل سوابق تاریخی و روانشناختی مسکن ارزان نمیشه، خب بگو خودت هم دلالی و از ارزان شدن خانه نگران، همه میگن،رئیس جمهور آینده، بحث برجام، مالیات خانه خالی، باعث کاهش شدید مسکن میشه، من خودم ارشد عمران هستم،،قیمت مصالح خب با این قیمت‌های نجومی شاید 20 درصد قیمت تمام شده هم نباشه
اگر دلار کاهش یابد قطعا مسکن هم کاهش خواهد یافت.
سود در مسکن بسیار بالا است.
اگر نظام اسلامی باشد. هر نفر باید یک خانه داشته باشد.
مسکن مجانی میشه اگه ملت مو به مو به شعارهای مسئولین جامعه عمل بپوشانند. آمریکا همین جوری آمریکا شد: یه عده به مغزشان فشار آوردندو شعار ساختند و بقیه هم به شعار آنها محقق کردند.
هر موقع ماشین به قیمت واقعی فروختید سازنده هم خانه های خود را با تخفیف چشمگیر میفروشد
قیمت مسکن حبابه حبابه حباب نخرید که بلای بورس سرتان نیاد
تا وقتی دللالها رسمی می‌باشند ارزانی نخواهد امد
یکی از عواملی که باعث گرانی مسکن میباشد روند دریافت پروانه ساخت و تائید نقشه و غیره از شهرداری میباشد که باعث گرانی نرخ زمین میگردد برای مثال ملک مسکونی برای ساخت و ساز متری 70 میلیون تومان مامله گردیده است تا سازنده برای کارهای شهزداری اقدام نماید قیمت زمین به 0 تا 90 میلیون تومان میرسد که هم باعث ضضر به مالکین میشود و هم به خریدار واحد جدید وفقط در اینجا سازنده سود میبرد و قیمت مسکن بالا می رود چرا میبایست روند کار در شهرداری میبایست اینقدر طول بکشد.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم