بازدید ۱۱۱۳۵
آخرین تحولات خاورمیانه
تایید غنی سازی ۶۰ درصدی ایران از سوی آژانس، حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق، طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه، ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین و موافقت شورای امنیت با اعزام ناظران آتش‌بس به لیبی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۰۴۶۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰ 18 April 2021

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

بین الملل تابناک/ تحولات خاورمیانه: تایید غنی سازی ۶۰ درصدی ایران از سوی آژانس، حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق، طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه، ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین و موافقت شورای امنیت با اعزام ناظران آتش‌بس به لیبی، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

تایید غنی سازی ۶۰ درصدی ایران از سوی آژانس

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: برابر گزارشی که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در غروب روز شنبه منتشر شد، انجام غنی سازی تا ۶۰ درصد توسط ایران تایید شد.

 کاظم غریب آبادی بامداد یکشنبه به رسانه‌ها گفت: در این گزارش آمده است که آژانس در ۱۷ آوریل راستی آزمایی کرد که ایران تولید یو اف شش با غنای تا ۶۰ درصد را از طریق تزریق گاز یو اف شش با غنای تا ۵ درصد و همزمان به دو زنجیره آی آر چهار و آی آر شش در خطوط تحقیق و توسعه در نطنز آغاز کرد.

وی افزود: برابر اظهار ایران به آژانس، سطح غنی سازی یو اف شش تولیدی ۵۵.۳ درصد بود.

ساعتی پیش فرازهایی از این گزارش در رسانه‌های غربی درز کرده و بازتاب یافته بود.

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

جمهوری اسلامی ایران ۲۴ فروردین از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر داد. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان، در گفت‌وگویی با اشاره به تحویل نامه‌ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی، بیان داشت: در این نامه اعلام کردیم که ما غنی سازی ۶۰ درصد را آغاز خواهیم کرد.

وی با اشاره به این که بعضی از داروهای رادیوایزوتوپ احتیاج به مواد غنی شده تا ۶۰ درصد دارد، خاطرنشان کرد: توضیحات فنی مربوط به این داروها را همکاران سازمان انرژی اتمی ارائه خواهند کرد ولی ما امروز به آژانس اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح ۶۰ درصد و در حد نیاز دارویی آغاز خواهیم کرد و این کار هم به پیش خواهد رفت.

حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق

رسانه ای از حمله پهپادی ترکیه به مناطقی در استان دهوک واقع در شمال عراق خبر دادند.

پایگاه خبری اسکای نیوز شنبه شب گزارش داد: یک فروند هواپیمای بدون سرنشین ترکیه مواضعی را در شهرستان العمادیه واقع در استان دهوک در شمال عراق بمباران کرد. جزئیات بیشتری در این باره گزارش نشده است.

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

ترکیه هر از گاه مواضعی در شمال عراق از جمله این منطقه را هدف حملات خود قرار می دهد.

جنگنده های ترکیه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) نیز مناطق حوالی سیدکان در شمال اربیل را بمباران کردند و بر اساس آنچه اعلام شد سایت های حزب کارگران کردستان (پ ک ک) هدف قرار گرفت.

طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه

در حالی که مسکو برای آغاز دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی سوریه پس از ماه رمضان و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در اواخر ماه آتی فشار می‌آورد، فرستاده سازمان ملل به سوریه از توجه روسیه به این موضوع استفاده کرده و پیش‌نویس توافقی میان روسای دو هیات دولت سوریه و مخالفان این کشور را برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، در حال حاضر سه مسیر سیاسی وجود دارند، اولی پایبندی دمشق به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطابق با قانون اساسی سال ۲۰۱۲ است، به این شکل که پارلمان سوریه جلسه‌ای را برای آغاز ثبت نام کاندیداها در کنار بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور آغاز می‌کند و انتخابات اواخر ماه می آتی برگزار می‌شود.

دومی فشار روسیه برای برگزاری نشست جدید کمیته قانون اساسی برای اعلام این نکته که روند سیاسی با وجود کندی آن در جریان است و اینکه به انتخابات ریاست جمهوری مشروعیت داده شود و همچنین تاکید بر این مساله که ارتباطی میان اصلاح قانون اساسی برای رسیدن به یک سند جدید و انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس قانون اساسی سال ۲۰۱۲ برگزار می‌شود، وجود ندارد. اینها موضوعاتی بودند که الکساندر لاورنتیف، فرستاده رئیس جمهوری روسیه به سوریه در دیدار هفته گذشته خود با اسد در دمشق مطرح کرد به ویژه که اسد تاکید کرد هرگونه پیشرفتی در مسیر سیاسی نیازمند پایبندی به اصول و قواعدی است که مردم سوریه در مورد مبارزه با تروریسم، حفاظت از وحدت و تمامیت ارضی سوریه و اینکه هیچ طرفی حق عقب‌نشینی از آن را ندارد، به آنها معتقد هستند.

سومی مذاکراتی است که پدرسن با احمد الکزبری، رئیس هیات دولت سوریه و هادی البحره، رئیس هیات مذاکره‌کننده مخالفان برای برگزاری دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی آغاز کرده، فرستاده سازمان ملل اظهار کرد: تا زمانی که توافقی مکتوب میان دو طرف درباره عملکرد کمیته وجود نداشته باشد، هرگز برای دور جدیدی از مذاکرات دعوت نخواهم کرد. الکزبری در دوره‌های قبلی نشست‌های کمیته قانون اساسی با ورود به روند تدوین قانون اساسی پیش از توافق بر سر عوامل تعیین کننده ملی، مخالفت کرده بود و این مخالفت شامل رد اشغالگری آمریکا و ترکیه و نیز مخالفت با تروریسم و پایبندی به وحدت و حاکمیت ملی سوریه بود. پس از فشارهای روسیه، الکزبری با بحث و بررسی مبادی قانون اساسی پیش از تدوین آن موافقت کرده اما شرکت در نشست‌ها را در طول ماه رمضان و یا در روزهایی که پارلمان درگیر موضوع انتخابات ریاست جمهوری می‌شود، دشوار دانست.

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

در حالی که پدرسن بر توافقی مکتوب تاکید داشت و در کنار توصیه‌های روسیه، الکزبری در فوریه با ارسال سندی فوری شامل پیشنهادهایی برای سازوکار کمیته قانون اساسی موافقت کرد که در مقابل نیز البحره سندی مفصل ارائه کرد در ادامه الکزبری دوباره پیشنهادهای مکتوبی داد. به گفته یک مسئول غربی، نکته غافلگیرکننده در سند پیشنهادی الکزبری این بود که او هیات مذاکره کننده مخالفان را "هیات دیگر" خطاب کرده بود که این مورد با توافق اخیر پدرسن و فیصل مقداد، وزیر خارجه روسیه تفاوت داشت، در آن توافق پدرسن بر لزوم پایبندی خود به توافق استانداردها و سازوکار کمیته قانون اساسی به دست آمده در اکتبر ۲۰۱۹ تاکید کرده بود. در مقابل سوریه بر موضعگیری خود در مخالفت با تعیین جدول‌های زمانی برای عملکرد کمیته که یک تشکل حاکمیتی مستقل است و یادآوری این نکته به پدرسن که او تسهیل کننده روندی است که مختص سوریه است، تاکید داشت.

پدرسن در مقابل پافشاری الکزبری بر خودداری از خطاب قرار دادن هیات مذاکره کننده مخالفان و تاکید او بر سازوکارهایی که پیشنهاد نموده، تلاش کرد از توجه روسیه (در نبود چنین رویکردی از طرف آمریکا) برای پیشبرد تلاش‌ها جهت رسیدن به توافقی مکتوب استفاده کند، به شکلی که پیش‌نویس توافقی را در دو نسخه عربی و انگلیسی برای الکزبری و البحره فرستاد.

نسخه انگلیسی آن در یک صفحه و با عنوان پیشنهادی برای شیوه عملکرد گروه کوچک در دور ششم نشست‌های کمیته قانون اساسی تنظیم شده بود و در آن پدرسن به هر دو طرف یادآور شد که کمیته با توافق دولت سوریه و هیات مذاکره‌کننده مخالفان سوری و تسهیل سازمان ملل درباره اصول و قواعد اقدام تاسیس شد.

پدرسن پس از مقدمه، برنامه کاری را برای دور بعدی نشست‌ها پیشنهاد کرد که شامل پنج نکته بود؛ به این شکل که هیات دولت و هیات مخالفان پیش از رفتن به ژنو، پیشنهادهای خود را مکتوب برای دفتر او ارسال می‌کنند تا در تمامی نشست‌های چهار روز دور آتی مذاکرات دست کم یک اصل از اصول قانون اساسی بررسی شده و بحث و گفت‌وگو درباره آن تمام شود.

بند سوم پیش‌نویس این توافق، آزمودن این نکته است که هیات کوچک (شامل ۴۵ عضو دولت، مخالفان و جامعه مدنی) می‌تواند توافقی درباره اصل قانون اساسی به دست آورده و تغییرات آن را بررسی کند. همچنین طبق این بند، نرسیدن به توافقی درباره هر اصل نباید مانع از انتقال به اصل قانونی بعدی در نشست آتی و امکان بازگشت هیات کوچک به این اصول در زمان مناسب شده و این امر نباید مانع از انتقال به سایر موضوعات در جلسات شود.

نکته پنجم که جنجالی‌ترین است در ارتباط با توافق درباره نشست‌های سه‌گانه دوره‌ای میان پدرسن، الکزبری والبحره است به این شکل که در آستانه برگزاری دور ششم و در روزهای آن برای تقویت اتفاق نظرها و تضمین روند کاری درست و خوب کمیته با یکدیگر دیدار می‌کنند و مهمتر اینکه پیشنهاد پدرسن شامل متن توافق و عملکرد اصلی دو هیات در مرحله پس از دور ششم و نیز تعیین پیشنهادها برای اصول قانون اساسی پیشنهاد شده برای بررسی باشد که ممکن است دو هیات اصلی، این کار را با انتخاب پیشنهاد یک متن از متن‌های مکتوب ارائه شده هر هیات انجام دهد. همچنین الکزبری و البحره راهکارها برای پیشنهاد اصول و بررسی آنها به شکلی سازنده را با ثبت نکاتی که درباره آنها تصمیم گرفته شده و یا توافق شد و نیز نکاتی که هنوز درباره آنها توافق نشده، تعیین کنند. همچنین پیش‌نویس شامل توافق درباره تاریخ برگزاری دورهای بعدی و برنامه کار تا پایان سال ۲۰۲۱ و هماهنگی با فرستاده سازمان ملل جهت اعلام نتایج هر دوره و عملکرد آتی کمیته است.

روسیه به سازمان ملل تعهد داده بود توافق درباره انجام نشست‌های دوره‌ای میان روسای دو هیات را برای اطمینان از استمرار عملکرد کمیته قانون اساسی تضمین کند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد در صورتی که درباره پیش‌نویس قانون اساسی جدید توافق شود، می‌توان بر اساس سند جدید برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری (پس از انتخاباتی که انتظار می‌رود اسد ریاست دوره جدید به مدت هفت سال را به دست بگیرد) فراخوان داد، در حال حاضر نگاه‌ها به پاسخ الکزبری و البحره به سند پیشنهادی پدرسن و موضعگیری مسکو است که به برگزاری نشست قانون اساسی در فاصله ماه رمضان و انتخابات ریاست جمهوری متمایل است.

ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

منابع خبری از ورود ناو هواپیمابر شارل دوگل فرانسه به آب‌های بحرین خبر دادند.

 الخلیج آنلاین اعلام کرد که ناو هواپیمابر شارل دوگل فرانسه به عنوان بخشی از وظایف گروه هوایی ـ دریایی "Clemenceau ۲۱" در بحرین لنگر انداخت.

در همین راستا، جروم کوشار، سفیر فرانسه در بحرین در بیانیه‌ای در این باره اظهار کرد: ورود بخشی از گروه هوایی ـ دریایی به بحرین کامل جایگاه استراتژیک اختصاص داده شده توسط فرانسه برای مقابله با تروریسم، امنیت و ثبات خلیج (فارس) و خاورمیانه و همچنین آزادی ناوبری در این دریایی بسیار مهم را نشان می‌دهد.

وی افزود: مأموریت "Clemenceau ۲۱" همچنین نماد ویژه‌ای از همکاری، همبستگی و اعتماد است که کشورهای درگیر در مقابله با تروریسم، به ویژه فرانسه و ایالات متحده را متحد می‌کند.

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

سفیر فرانسه گفت: نیروی دریایی فرانسه همچنین به عنوان بخشی از نیروهای دریایی مشترک موسوم به CMF ائتلاف چند ملیتی متشکل از ۳۳ کشور فعالیت می‌کند.

طبق این بیانیه، فرانسه به ویژه در زمینه پشتیبانی مستقیم از کارگروه مشترک "CTF ۱۵۰" فعالیت می‌کند؛ که یکی از سه گروه ویژه نیروهای مشترک نظامی است و با قاچاق غیرقانونی برای تأمین مالی تروریسم مقابله می‌کند.

موافقت شورای امنیت با اعزام ناظران آتش‌بس به لیبی

شورای امنیت سازمان ملل متحد با استقرار ۶۰ ناظر آتش بس به لیبی موافقت کرده و خواستار برگزاری انتخابات عادلانه در این کشور شد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «ال‌بی‌سی»، کشورهای عضو شورای امنیت، روز جمعه پیشنهاد «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل برای استقرار این ناظران را تصویب کردند.

گوترش در پیشهاد خود آورده بود: «ناظران در شهر سِرت مستقر خواهند شد تا حضور دائم سازمان ملل از جمله جنبه های پشتیبانی، امنیتی، دارویی و عملیاتی، محقق شوند.»

تایید غنی سازی 60 درصدی ایران از سوی آژانس/ حمله پهپادی ترکیه به شمال عراق/ طرح نماینده سازمان برای تدوین قانون اساسی سوریه/ ورود ناو هواپیمابر فرانسه به آب‌های بحرین

دبیرکل سازمان ملل نوشت: «حضور در شهر طرابلس نیز با مساعد شدن شرایط، محقق خواهد شد.»

دولت وحدت ملی لیبی که از دو دولت شرق و غرب این کشور تشکیل شده است، اواسط ماه گذشته میلادی سوگند یاد کرد تا به سال‌ها درگیری در این کشور خاتمه دهد.

به دنبال رأی اعتماد پارلمان لیبی به دولت وحدت ملی به نخست‌وزیری «محمد الدبیبه»، پنجم فروردین ماه ۱۴۰۰ وزرای خارجه ایتالیا، آلمان و فرانسه به منظور اعلام حمایت از این دولت، وارد طرابلس شدند.

در قطعنامه‌ای که روز جمعه در شورای امنیت تصویب شد، برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و دربرگیرنده همه قشرها از جمله زنان در تاریخ ۲۴ دسامبر، مورد تأکید قرار گرفته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۱
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
دخالت های خارجی اجازه ثبات در سوریه را نمی دهد.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
بعد هشت سال دولتمردان کارامد ما هنوز دنبال مذاکره با غرب هستند
چی می شد اگر به داخل تکیه می کردید
چند بار تو همه این سال ها رهبری گفتن که همزمان اینکه نباید علیه ایران اجماع جهانی گرفته بشه و اینکه روابط خارجی گسترش پیدا کنه مهمه، اما ابدا نباید کشور رو و مشکلات کشور رو به مذاکره گره زد
چیکار کردن؟؟ مونده مرغ هم نمیتونن کنترل کنن بگن مذاکره مذاکره
امیدوارم دولت بعدی ضمن حفظ و گسترش روابط خارجی اما نگاهش به غرب نباشه و کشور رو درست مدیریت کنه
ما که هرچی دیدیم مخصوصا از خاتمی و روحانی غرب زدگی بود که طیف وسیعی از طرفداراشون بعد هشت سال روبروشون ایستادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
سوریه و لیبی حتما باید نابود میشدند و صدها هزار نفر کشته و ده ها میلیون نفر ده سال آواره می شدند ؟
تا رهبران و بزرگان و دلسوزان آن کشورها به ابن نتیجه برسند ؟
که حاکمیت ملی و خواست اکثریت مردم بهترین و موثرترین راه حل برای نجات کشور و مردم شان است ؟
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
اگر طرف حساب فقط همون داخلی ها بودند، حرف تان درست است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
فرانسه با اعزام کشتی های جنگی نمیتواند خودرا مطرح کند همان فرانسه است که از نظر ایران عددی نیست اگر کوچکترین خطای نسبت بر علیه ایران انجام دهد. دریای خلیج فارس گورستان ناوهایش میگردد. در ضمن ایران باید موشک های درست کند که اگر از ناحیه کشوری تهدید شد برد آن موشکها به آن کشور برسد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
خسته نشدید از این همه شعار بیخود مردم در گرسنگی و فقر و ناامیدی هستن شما فکر موشک و گورستان کردن ناوی فکر کردی دنیا شمارو نگاه میکنی شما همه جا رو گورستان کنی
ناشناس
| United Kingdom |
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
خوب بقیش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
بسه بابا خسته نشدید اینقدر شعار دادید؟

فرانسه عددی نیست؟

تو یا نمیدونی فرانسه مجاست یا نمسدونی عدد چی هست.
مقصر خودت نیستی سوادته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
خوب ۶۰ غنی کردی
که چی
امریکا به هیچ وجه نمی گذارد شما بمب اتم بیازید
پس این غنی سازی ۶۰ درصد غیر از بدبختی و فلاکت برای مردم ایران چه سودی دارد
اگه یک سود داره خواهشا بیان کنید
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
فرانسه ملعون وروباه صفت که تنها نیست کلی کشورهای غربی عربی پشتش هستند بی محابا عمل کردن خطرناک است
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
سوریه با وجود اسد درست نمیشه قلدری ومردم کشی صفت اوست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر دعای روز بیست و هشتم رمضان