بازدید ۹۸۰۹
جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی در ایران
براساس آخرین بررسی‌های ستاد ملی کرونا بعد از تعطیلات نوروزی پس از یک دوره ۱۷ هفته‌ای آرامش یکباره ویروس منحوس از کنترل خارج شد و سرعت همه‌گیری شهرستان‌های کشورمان را یکی پس از دیگری در شرایط بحرانی قرار داده است.
کد خبر: ۱۰۴۴۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳ 05 April 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، با توجه به آمار‌های جدید منتشر شده از سوی ستاد ملی کرونا پس از یک دوره هفده هفته‌ای آرامش از نظر همه‌گیری ویروس منحوس در کشور دوباره شهر‌های ایران یکی پس از دیگری به سمت رنگ‌های تیره کرونایی تغییر وضعیت داده و تخت‌های بیمارستانی هم مملو از بیماران بدحال شده است.

این درحالی است که اکنون ۴۲ شهرستان شامل ۷ مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند و به گفته کارشناسان بهداشت و درمان تغییر وضعیت کرونایی در تهران، کرج، اصفهان، شیراز و ایلام، شهرکرد و زنجان با توجه به موقعیت صنعتی و رفت و آمد شهروندان برای انجام امور اداری و صنعتی می‌تواند زنگ خطری در افزایش شیوع و بحران در شرایط کشور باشد.

از سوی دیگر ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان (اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد) هم از امروز شرایط نارنجی کرونایی را تجربه می‌کنند؛ بنابراین با جمع‌بندی شهرستان‌های قبلی که در شرایط قرمز و نارنجی قرار گرفته بودند ستاد ملی کرونا وضعیت ۸۸ شهرستان کل کشور را قرمز اعلام کرده و ۱۳۹ شهرستان‌هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند تا با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه برسیم رشد تقریبا ده برابری در شهرستان‌های قرمز و نارنجی آتش زیرخاکستر موج چهارم را شعله‌ور کرده است.

در نهایت امروز ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ تعداد شهرستان‌های زرد هم ۱۹۸ شهر اعلام شده و تنها ۲۳ شهرستان‌هم که کمترین آمار مبتلایان را به خود دیده‌اند اکنون در شرایط آبی کرونایی ثبت شده‌اند.

به این ترتیب مسئولان بهداشت و درمان برای مقابله با این موج تازه از همه‌گیری کرونا که متاسفانه بیشتر موارد ابتلا با ویروس جهش یافته انگلیسی هم ثبت شده است دستور آماده باش کامل تمامی مراکز درمانی مرتبط با این موضوع را صادر کرده و در بسیاری از مراکز درمانی جراحی‌های غیرضروری به زمان دیگری موکول شده تا تخت‌های بیمارستانی در اختیار بیماران بدحال کرونایی قرار گیرد.

ستاد ملی کرونا با توجه به آمار‌هایی که در اختیار دارد رسما اعلام کرده که اکنون موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است و فعلا بهترین راکار برای مقابله با همه‌گیری استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.

از سوی دیگر شهروندان در کلانشهر‌ها برای جلوگیری از افزایش سرعت همه‌گیری و چرخه بیماری بهتر است استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده حداقل برای دو هفته آینده جدا خودداری کنند.

تعداد شهر‌های نارنجی خراسان جنوبی در حال افزایش است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، درحال حاضر هیچ نقطه خیلی پرخطر در استان خراسان جنوبی نداریم و شهر‌های بیرجند، قائنات و فردوس دارای زنگ بندی نارنجی (پرخطر) شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه، درمیان و خوسف دارای رنگ بندی زرد (خطر متوسط) و هیچ نقطه کم خطردر استان خراسان جنوبی نداریم.

به گزارش تسنیم احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی بیرجند درباره علت افزایش بیماران کرونایی و بستری در بیمارستان‌ها گفت: در سه هفته اخیر به دلیل افزایش ترددها، مسافرت‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌ها پیش‌بینی می‌شدکه این اتفاق در سطح کشور و استان رخ دهد به طوری که در هفته دوم فروردین نسبت به هفته آخر اسفند سال گذشته با افزایش ۵۲ درصدی بستری بیماران تنفسی مواجه شدیم.

دهقانی فیروز آبادی از افزایش ۱۸۸ درصدی بستری بیماران مبتلا به کرونا در این مدت خبرداد و اظهارکرد: از مجموع کل تست‌های مولکولی و سریع که انجام می‌دهیم موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه ۸ برابر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند افزود: اگر همین روند افزایش بستری بیماران تنفسی، بیماران کرونایی و تست‌های مثبت ادامه داشته باشد تا پایان هفته شهرستان بیرجند قرمز خواهدشد و رنگ بقیه شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز از زرد به نارنجی تبدیل می‌شود.

استان فارس در وضعیت بحران کرونایی؛ شیراز هم قرمز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس آنچه در اپلیکیشن ماسک امروز ثبت شده شمار شهر‌های قرمز و نارنجی استان فارس افزایش یافته و کلانشهر شیراز هم رنگ قرمز به خود گرفت.

بر این اساس ۹ شهرستان استان به رنگ قرمز درآمده که شامل شهرستان‌های بیضا، سپیدان، زرین دشت، داراب، ارسنجان، شیراز، کازرون، ممسنی و زرقان می‌شود مابقی شهرستان‌ها هم زرد و نارنجی هستند و هیچ شهری نیست که وضعیت عادی داشته باشد.

این وضعیت استان فارس را با بحران بیشتری در زمینه شیوع بیماری کرونا روبه‌رو کرده به گونه‌ای که می‌توان گفت وضعیت استان بحرانی و آمار بستری بیماران کووید ۱۹ در استان فارس نیز ۴ رقمی شده است.

در پی این اتفاق مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به ساده‌انگاری‌ها، دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت‌های نوروزی که موجب موج جدید بیماری و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان شده است، هشدار داد.

وی مصرانه از مردم خواست تا با همدلی و همکاری نسبت به رعایت جدی اصول بهداشتی، استفاده مداوم از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و تهویه مناسب در منازل و محل کار همکاری داشته باشند تا چرخه‌های انتشار این بیماری در سطح جامعه کاهش یابد.

لطفی پیش از این نیز نسبت به تشدید وخامت وضعیت کرونا در فارس طی روز‌های آینده هشداد داده و اعلام کرده بود که ظرفیت ۲ بیمارستان مرجع کرونا یعنی شهید فقیهی و بیمارستان علی‌اصغر (ع) کامل شده و بیمارستان شهید چمران نیز که به عنوان بیمارستان پشتیبان قرار داده شده بود در آستانه تکمیل قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده که به تمامی بیمارستان‌های قطب استان، بیمارستان‌های خیریه و خصوصی نیز آماده باش داده شده و بیمارستان پشتیبان در ورزشگاه شهید آیت الله دستغیب نیز در حال آماده‌سازی برای آغاز به کار دوباره است.

براساس این گزارش در حال حاضر هیچ‌کدام از شهر‌های استان وضعیت عادی نداشته و رنگ‌بندی شهر‌ها نیز از وضعیت زرد به نارنجی و از وضعیت نارنجی به قرمز به صورت روزانه در حال تغییر است که باید جدی گرفته شود.

اردبیل وارد وضعیت نارنجی شد

مسعود امامی‌یگانه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه در ادامه بی‌توجهی‌ها و برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها اردبیل وارد وضعیت نارنجی شده است.

وی با اشاره به این که هشدار مسئولان از آغاز اپیدمی چهارم کرونا بسیار خطرناک است، بیان کرد: در حال حاضر ۴۲ شهرستان شامل ۷ مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

فرماندار اردبیل ادامه داد: ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از امروز نارنجی شدند و هم‌اکنون ۸۸ شهرستان قرمز، ۱۳۹ شهرستان نارنجی، ۱۹۸ شهرستان زرد و ۲۳ شهرستان آبی هستند.

امامی‌یگانه ادامه داد: انتظار ما از همشهریان این است که رعایت موازین بهداشتی و اصول مربوطه را زیرپانگذارند و از برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها به شدت پرهیز کنند.

وی اظهار کرد: تعطیلات نوروزی یکی از مواردی است که سبب افزایش ابتلا به این بیماری شده و مسئولان نسبت به ابتلای خانوادگی به این بیماری خبر داده‌اند.

ایلام در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفتگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: از امروز دوشنبه, ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ شهرستان‌های ایلام، ایوان و چرداول نیز در ردیف شهرستان‌های وضعیت قرمز قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: وضعیت شهرستان‌های بدره، مهران، ملکشاهی، سیروان و دره شهر نیز نارنجی است و مابقی شهرستان‌های استان در آستانه ورود به شرایط نارنجی هستند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام؛ استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا در استان ایلام و روند افزایشی آمار مبتلایان و تغییر وضعیت‌های کرونایی است.

وی افزود: با توجه به قرار گرفتن استان در پیک چهارم کرونا چنانچه این وضعیت مدیریت نشود، استان با بحران خیز کرونا، افزایش مبتلایان و بستری‌ها مواجه خواهد شد.

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های معین کرونایی استان ایلام و افزایش مرگ ناشی از کرونا از تبعات ناشی از وضعیت موجود حاکم بر استان ایلام است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام شرط مدیریت را همراهی مردم در توجه به توصیه‌های بهداشتی و درمانی دانست و گفت: مردم خطر کرونا را جدی بگیرید.

محمد نوذری استاندار ایلام نیز شرایط موجود را خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت: استان ایلام شرایط خطرناکی را در بحث کرونا سپری می‌کند.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه هدفمند با نظارت و برخورد بدون اغماض شرط عبور از این وضعیت است.

معروف بسطامی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام نیز با اشاره به وضعیت موجود استان نحوه حضور کارمندان شهرستان‌های ایلام را ابلاغ و اظهار داشت: در شرایط کنونی و بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا در مناطق نارنجی، یک سوم کارمندان مشاغل ضروری و مهم باید به صورت دورکاری کار‌های محوله را انجام دهند؛ سایر ادارات هم باید نیمی از کارمندان به صورت دورکاری کار‌های خود را انجام دهند.

رئیس قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان هم‌چنین در خصوص نحوه حضور کارمندان ادارات در مناطق و شهرستا‌های قرمز عنوان کرد: براساس آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا در این مناطق، در ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری حضور کارمندان به نصف کاهش پیدا می‌کند و یک دوم کارمندان باید به صورت دورکار کار‌های مربوطه را انجام دهند. البته نحوه دورکاری کارمندان با موافقت مدیر هر قسمت خواهد بود.

وی گفت: در شهرستان‌های قرمز و در سایر اداراتی که خدمات غیرضروری ارائه می‌دهند، دو سوم کارمندان به صورت دورکار امورات مربوطه را باید انجام دهند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
ویروس جهش یافته انگلیسی در خود انگلیس تلفات نمی گیره بعد توی ایران داره کشتار جمعی می کنه!!!!!!!
چی را دارید دوباره مخفی می کنید، واقعیت چیه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
چه محل درآمد خوبی پیدا کردن!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
طبق معمول هم مردم مقصر اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
تمامی مسئولینی که هر یک روز که گذشت و کوتاهی داشتن در واردات و توزیع واکسن برای مرگ و بیماری تک تک این افراد مسئولن و باید پاسخگو باشن....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
پس چرا تو تهران همه جا بازه ، حتی شهر بازیها ؟؟؟؟
ناشناس
|
Hong Kong
|
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
همینه دیگه، وقتی مردم سفر رفتند فکر اینجاش را باید میکردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
حالا این همه داد و فغان دو روز قبل از انتخابات کاملا تموم میشه و اوضاع، عادی عادی میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
فعلا" پول طرح ترافیک را بگیرید الله برکت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
البته ما چون خیلی خوبیم واکسن نمی خریم و با طب سنتی به جنگ کرونا میریم.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز چهارم رمضان
آخرین اخبار