بازدید ۳۶۹۷۷
دو هزار و سیصد و هشتاد و ششمین بسته ویژه خبری «تابناک»
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند : نتانیاهو برای اولین اقدام ضدبرجامی آستین بالا زد / ادعایی درباره دیدار ظریف با کری دور از چشم ترامپ / و… رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۳۶۷۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۶ 24 February 2021

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه «تابناک»؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

نماینده مجلس: نمی‌خواهیم با افزایش «منگول‌ها» جمعیت کشور را افزایش دهیم!

فاطمه محمدبیگی افزود: برخی بوق‌ و کرنای سیاسی راه انداخته و به دروغ به مجلس اتهام زدند که مجلس غربالگری را ممنوع کرده و به جمهوری اسلامی ایران اتهام زدند که به قیمت به دنیا آمدن «منگول‌ها» و افراد ناقص‌الخلقه می‌خواهد جمعیت را زیاد کند، در حالی که غربالگری موضوعی بی‌‌ارتباط به جمعیت است و توییت‌ خانم خزعلی نیز اقدامی‌ زودهنگام بود که از زاویه دید مجلس نبود. وی با بیان اینکه مخالفان ممنوعیت اجباری بودن غربالگری عمدتاً هیچ حرف علمی برای گفتن ندارند، ادامه داد: وزارت بهداشت چند سالی بود قصد قانونمند کردن مساله غربالگری را داشت، چراکه ما شرعاً اجازه سقط جنینی را داریم که عسر‌و حرج داشته و از دمیدن نشدن‌ روح در آن مطمئن باشیم. عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تأیید این مطلب که ما اجباری بودن غربالگری پیش از زایمان را برداشتیم، گفت: الان فرد مبتلا به سندروم داونی داریم که نجاری می‌کند، ازدواج کرده و یا از والدین پیرش مراقبت می‌کند، آیا شما به‌ عنوان خبرنگار به من اجازه می‌دهید تا به عنوان قانونگذار بگویم آنها را سقط کرده و حق حیاتشان را بگیرند؟

عضو حزب مؤتلفه: رئیسی کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ را رد کرد

یکی از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی گفت: رئیسی کسی است که از نخستین روزهای قوه قضائیه در قوه قضائیه بوده و به وضوح همه چیز را می داند. لذا به او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ پیشنهاد داده اند و قبول نکرد. توکلی بینا یکی از قدیمی ترین اعضای حزب مؤتلفه اسلامی است که سوء مدیریت ها را عامل مهم دست نیافتن به آرمان های انقلاب اسلامی می داند و تأکید دارد که اگر رقیب حسن روحانی در انتخابات سال ۹۶ رأی می آورد و رئیس جمهور می شد، اوضاع کشور خیلی بهتر از این بود. البته ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه اقدامات خوبی انجام داده و پیشنهاد حضور مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرده است.
بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛
*اگر رقبای آقای روحانی بر سر کار می آمدند اوضاع کشور بهتر از این بود؟
مثلا چه کسی؟ آدم باید انقلابی باشد.
*مثلا رقیب سال ۹۶ آقای روحانی، آقای رئیسی بود. با توجه به اینکه در دولت دوازدهم ما تحریم شدیم، اگر ایشان در رأس دولت قرار می گرفتند اوضاع کشور بهتر از امروز بود؟
اگر آقای رئیسی می آمدند مسلما همین طور بود ولی رئیسی کسی است که از نخستین روزهای قوه قضائیه در قوه قضائیه بوده و به وضوح همه چیز را می داند. لذا به او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ پیشنهاد داده اند و قبول نکرد.
*به نظر شما تا آخر قبول نمی کند؟
نه؛ بزرگترین جایی که ما می توانیم کار کنیم، قوه قضائیه است. مثلا در مورد کارخانه هایی که گرفته اند ایشان ایستاده و صاحبان آنها را وادار می کند وام ها را اصلاح می کنند و می گوید برای تولید نباید سختگیری شود. لذا یکی یکی آنها را به بستر خودشان بر می گرداند و در این زمینه خیلی کار کرده است.

انسان از دستبوسی فرح به دستبوسی امام برسد، شرف دارد به اینکه از دستبوسی امامش به پابوسی آمریکا برسد

سیدنظام الدین موسوی، نماینده تهران در مجلس یازدهم در توئیتی نوشت: فارغ از این که اصل ادعای آقای احمدی نژاد درباره دکتر حداد عادل بی اخلاقی و دروغ محض است، انسان از دستبوسی فرح برسد به دستبوسی امام، خیلی شرف دارد به اینکه از دستبوسی امامش برسد به پابوسی و دریوزگی آمریکا و استکبار.

دستگیری یک تروریست با جلیقه انتحاری در پایتخت

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: فرد خرابکار که قصد بمب گذاری داشت، در عوارضی تهران دستگیر شد. سردار رحیمی گفت: فردی خرابکار که براساس هدایتی که معاندان داشتند، قصد خرابکاری داشت با هشیاری پلیس، در عوارض تهران بزرگ توسط پلیس دستگیر شد، این فرد با سلاح، جلیقه مواد محترقه، تجهیزات و... قصد خرابکاری داشت، با درایت نیروی انتظامی دستگیر شد. سردار رحیمی گفت: یکی از سرگرد‌ها با رشادت خود را روی فرد انداخت و بمبی که به همراه فرد بود خنثی شد.

خطیب‌زاده: دادگاه به زودی به اتهامات متهمان سانحه هواپیمای اوکراینی رسیدگی می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) به اظهارات خانم «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد.خطیب‌زاده با توضیح اینکه طبق ماموریت گزارشگر ویژه قتل‌های فراقضایی و خودسرانه که در قطعنامه ۵/۴۴  شورای حقوق بشر به آن اشاره شده است، موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی اصولا در حیطه صلاحیت و ماموریت ایشان نیست، اظهار داشت: در حقوق بین‌الملل برای پرداختن به این موضوع چارچوب‌های مشخص و دقیق حقوقی و فنی وجود دارد و حوزه عمل گزارشگر ارتباطی به این‌ چارچوب‌ها و مقررات ندارد، بلکه ورود ناپخته و بی دلیل گزارشگر ممکن است بر فرآیندهای قانونی تاثیر غیرسازنده نیز داشته باشد.سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اعلام اینکه کیفرخواست متهمان پرونده نیز در مراجع قضایی کشورمان در آستانه صدور است و بزودی با تکمیل پرونده در دادسرای نظامی، دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان را آغاز می‌کند، افزود: شاید یک علت این عجله بیجا، استعفای ایشان از سمت گزارشگری ویژه است و ایشان خواسته، با انتشار متنی نارس و شتابزده، جانشین خود را در برابر عمل انجام شده قرار دهد و یا در برابر اقدام ایشان به انتشار این متن سیاست زده، وعده‌هایی در خصوص موقعیت شغلی جدید در برخی سازمان های غیردولتی دریافت کرده است. خطیب‌زاده در پایان بار دیگر تاکید کرد: با توجه به اقدام خارج از وظایف گزارشگر و نادیده گرفتن مکانیسم فنی و حقوقی بین‌المللی برای رسیدگی بر سوانح هوایی هیچ گونه اثری بر این متن مترتب نیست، اما فارغ از انگیزه‌های ایشان و جدا از مساله اصلی یعنی عدم صلاحیت وی برای ورود به این حوزه، جمهوری اسلامی ایران براساس اصل حسن نیت، پاسخ‌های تفصیلی به سؤالات و ابهامات مطرح تهیه کرده است که به زودی از طریق مقتضی ارائه خواهد شد.

وزیر بهداشت: بی ادب‌هایی که ماسک نمی‌زنند، باید همان جا بازداشت کنند

وزیر بهداشت تاکید کرد: این وضعیت برای ما دردناک است. از رسانه ها که برای مدیریت افکار عمومی در کنار ما بودند، تشکر می کنم اما در این مصاحبه دیدیم که از کسی می پرسند چرا ماسک نمی زنی می گوید دلم نمی خواهد، نفسم می گیرد. این بی ادبی ها را باید همان جا بازداشت کنند تا عامل تنبه باشد. وی ادامه داد: از مردم می خواهیم آرامش خود را حفظ کنند گر چه طغیان این ویروس ما را با انبوه تخت های پر شده مواجه می کند. امیدواریم با بیماریابی لحظه به لحظه به مرحله حاد نرسیم. هرگز نمی گذاریم یبماری پشت در بیمارستان بماند.

زاکانی: کاندیدای نهایی "شورای وحدت اصول گرایان" لاریجانی است

نماینده مردم قم، تصریح کرد: شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب پس از انتخابات سال ۹۶ در همین راستا با حضور ۱۳ تن تشکیل و از بنده نیز دعوت شد. اکنون نیز آقای حدادعادل و دیگران فعالیت در قالب این شورا را ادامه داده و در حال بازسازی مجدد ساختار این ائتلاف سراسری هستند تا در انتخابات به شکل منسجم حاضر شویم. وی با بیان اینکه البته جریان دیگری در مقابل جریان شورای ائتلاف تشکیل شده که ظاهرا داعیه وحدت دارد، اما آنچه فهم می‌شود این که قرار است لاریجانی به عنوان انتخاب نهایی از این جریان بیرون بیاید. در ائتلاف اساس بر این است که از فردگرایی عبور کنیم و به همین خاطر توصیه می‌کنم از تشکیل کلونی در اطراف نامزد‌ها خودداری کنیم، چراکه در صحنه رقابت دچار مشکل خواهیم شد؛ آنچه مهم است این که افراد دارای صلاحیت و پرچمدار خدمتگزاری به مردم و تبعیت از رهبری باید به میدان بیایند. این سیاستمدار اصولگرا بیان کرد: همچنین مهم است افرادی که احتمال موفقیت‌شان بیشتر است در صحنه رقابت حاضر شوند؛ بنابراین به جای تشکیل کلونی اطراف چهره‌های مختلف باید انرژی خود را معطوف به دعوت از فرد اصلح کنیم.

علی مطهری: مرجع فکری نیروهای بسیجی به جای آثار شهید مطهری، امثال پناهیان و حسن عباسی شده اند

مطهری ادامه داد: «عده‌ای هستند که می‌خواهند از این فرمان‌ها برای خودشان یک ایدئولوژی درست کنند و این نوع فکر را بین بسیجی‌ها و دیگران رواج می‌دهند؛ مثل روزنامه کیهان که تلاش می‌کند برخوردها با منتقدین و مخالفان را عادی جلوه ‌دهد و همیشه هم به صحبت‌های امام(ره) استناد می‌کند. شاید نقطه مقابل، کم کاری کرده است که باعث شده اینها میدان را به دست بگیرند.»
نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: «این رفتارها در حالی اتفاق می‌افتد و رواج پیدا می‌کند که اصلا تفکر انقلاب چنین نیست. هم امام خمینی و هم رهبری روی افکار شهید مطهری تاکید کرده‌اند اما مثلا در بین بسیجی‌ها یا حتی سپاهی‌ها چند نفرشان یک کتاب از شهید مطهری خوانده‌اند؟ آیا با این افکار آشنا هستند و اینها ترویج شده است؟ باز در سپاه تا چند سال پیش مطالعه آثار شهید مطهری مطرح بود اما من اخیراً دیگر این را نمی‌بینم یعنی آن چیزی که باید مرجع فکری باشد مثل آثار شهید مطهری الان به امثال آقای پناهیان و آقای حسن عباسی تنزل پیدا کرده است.»

صوفی: رقابت های سرسختانه ای پیش روی اصلاح طلبان است

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: قدم‌های اولیه اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ خوب برداشته شده است. علی صوفی اظهار کرد: نکته مهم در میان اصلاح طلبان، تمرکز در مدیریت انتخابات است که دو هدف را دنبال می‌کند و منجر به انسجام و اجماع می‌شود. در این رابطه روندی که در مدت چند ماه اخیر طی شد و شورای همانگی جبهه اصلاحات، نهاد جماع ساز را با ویژگی‌های خاص خودش تصویب کرده قدم مثبتی بوده است. افراد حقیقی این نهاد مشخص و در نهایت اولین جلسه اش هم در حسینیه جماران برپا شد و بهزاد نبوی به عنوان رئیس مشخص شد. وی با بان اینکه جریان اصلاحات با حضور در حسینیه جماران وابستگی خود را به راه و نام امام (ره) نشان داد، گفت: قدم‌های اولیه اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ خوب برداشته شده و آنان رسما وارد عرصه رقابت شدند و این اقدامشان هم بازتاب خوبی داشته است. اما مردم با نارضایتی و خشمی که دارند هنوز به فضای سیاسی کشور خوش بین نیستند. وی ادامه داد: مشکلاتی که برای همه مردم ایجاد شده مثل فشار معشیتی باعث شده تا آنان با این قبیل حرکات برای حضور در عرصه رقابت‌ها گرم نشوند، اما به هر حال به جامعه اصلاح طلبی مقداری واکنش مثبت نشان دادند. وی افزود: از آن طرف می‌دانیم با رقبای تندرویی که داریم رقابت سرسختانه‌ای پیش روی ماست. آن‌ها آشفته هستند چرا که دسترسی به ریاست جمهوری دوره آینده را مسلم می‌دانستند، اما با این تحرکات احساس کردند آن طوری که فکر می‌کردند، نیست.

ابراهیمیان: بازنگری قانون اساسی مهم است نه انتخابات ریاست جمهوری

عضو سابق شورای نگهبان گفت: انتخابات هر چه پرشورتر باشد بهتر است اما اینکه چه کسی رییس جمهور شود از نظر بنده اهمیت ندارد.قریب به چهار ماه تا انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم مانده است، برخی از سیاسیون بر این باورند تنور انتخابات چندان که باید هنوز داغ نشده و باید زمان بگذرد و برخی دیگر هم امیدوارند در روزهای نزدیک به انتخابات فضای نشاط انتخاباتی به مردم باز گردد. لیست کاندیداهای انتخابات هم همچنان مملو از چهره های جدید، تکراری و ...است.ابراهیم رئیسی، که در انتخابات ۹۶ هم بخت خود را برای رئیس جمهور شدن امتحان کرده بود، این بار از جایگاه قاضی القضاتی در لیست کاندیداها قرار گرفته است. شاید به همین خاطر است که برخی کاندیداتوری رئیسی و حضورش در مناظرات انتخابات به عنوان اولین رئیس قوه قضاییه ای که در این مسیر پا گذاشته است را با اما و اگر نگاه می کنند. در همین راستا، نجات الله ابراهیمیان، حقوقدان و عضو پیشین شورای نگهبان درباره فضای انتخاباتی حاکم بر کشور به خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: بنده چندان که باید در فضای انتخاباتی قرار نگرفته‌ام، باید کمی زمان بگذرد تا فضا روشن تر شود.او تاکید دارد که انتخابات ریاست جمهوری عامل چندان مهمی در تغییر اوضاع و احوال کشور نیست، بلکه آنچه ما اکنون به آن نیاز داریم بازنگری قانون اساسی است.

قنبری: گزینه نهایی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را نهاد اجماع‌ساز اصلاحات مشخص می‌کند

عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری درباره وضعیت انتخاباتی حزب متبوع خود مواردی را یادآور شد.داریوش قنبری عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به معرفی نامزد مستقل برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده توسط حزب متبوع خود، گفت: حزب مردم سالاری خود یکی از اعضایی است که در تشکیل نهاد اجماع ساز حضور فعال دارد و در کل نظر حزب مردم سالاری همراهی و هم‌فکری با سایر احزاب و جریان‌های اصلاح طلب است.او با اشاره به نقشه راه نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان هم گفت: قطعا با توجه به اینکه نهاد اجماع ساز اصلاحات یک نهاد فراگیر است که شامل احزاب و اشخاص حقیقی است به وحدت خواهند رسید و این نهاد هم نماینده واقعی احزاب اصلاح طلب در انتخابات است و اصلاح طلبان با محوریت این نهاد برای انتخابات سال آینده حرکت خواهند کرد.قنبری با اشاره به شانس جریان متبوع خود در انتخابات سال آینده هم گفت: این موضوع بستگی به مشارکت مردم و سایر متغیرهایی دارد که در مجموع باید این متغیرها مورد توجه قرار بگیرد. ایجاد امید در مردم و کسب اعتماد مجدد آنها و توجه به مطالباتی که از گذشته وجود داشته و محقق نشده و به نوعی توجه به نقاطی که می‌تواند باعث ایجاد امید در مردم شود در موفقیت جریان اصلاحات موثر خواهد بود.

نمایندگان ۴ هزار پیشنهاد داشته اند/با روند کنونی باید ۲ ماه بودجه بررسی کنیم

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: پیشنهاداتی مانند بازگشت به لایحه، اصلاح کل، اصلاح جزء، الحاق کل، الحاق پیوست و... مطرح شده است، در واقع حدود ۴ هزار پیشنهاد درباره لایحه طرح شده که اگر بخواهیم به همه آنها رسیدگی کنیم، زمان بسیار زیادی باید صرف شود.در حال حاضر در تبصره ۸ بخش درآمدی بودجه هستیم و مسلماً زمان زیادی باید صرف رسیدگی به تبصره های باقی مانده در بخش درآمدی شود. از سوی دیگر، بررسی بخش هزینه ای بودجه از درآمدی آن زمانبرتر است.رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به زمانی که صرف بررسی مصوبات مجلس درباره بودجه سال آینده در شورای نگهبان می شود و اصلاح ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون تلفیق و صحن علنی، ادامه داد: با روند کنونی نمی توانیم لایحه بودجه را در دو ماه نیز جمع بندی کنیم. پیشنهادهای مطرح شده برخی نمایندگان ۳۰ یا ۴۰ رأی می آورد،من برای عبور از پیشنهادهای نمایندگان اجازه گرفتم. اگر بخواهیم آیین نامه را رعایت کنیم، بررسی و تصویب تبصره ۸ تا روز یکشنبه ادامه داشت که این امر امکانپذیر نیست.

موسوی: آقای احمدی نژاد از دستبوسی امام به پابوسی و دریوزگی آمریکا رسیده ای

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم به اتهامات احمدی نژاد علیه حدادعادل واکنش نشان داد.سید نظام الدین موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم، در توئیتی در واکنش به اتهامات احمدی نژاد به غلامعلی حدادعادل، نوشت: فارغ از اینکه اصل ادعای آقای احمدی نژاد درباره دکتر حدادعادل بی اخلاقی و دروغ محض است؛ انسان از دستبوسی فرح برسد به دستبوسی امام، خیلی شرف دارد به اینکه از دستبوسی امامش برسد به پابوسی و دریوزگی آمریکا و استکبار.

درخواست برجامی لاوروف از بایدن؛ بیشتر تلاش کن

وزیر خارجه روسیه از «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا خواست تا تلاش هایش پیرامون برجام را تشدید کند.لاوروف گفت «در چارچوب بررسی ان پی تی، نیاز به رویکردی سازنده برای ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی و ادوات نقلیه حمل این تسلیحات در خاورمیانه و همچنین اوضاع برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.»وی همچنین از دولت جدید آمریکا خواست تا تلاش هایش در این زمینه را که برای جامعه جهانی اهمیت دارد، بیشتر کند.

جنجال و ادعایی دیگر درباره هواپیمای اوکراینی

گزارشگر سازمان ملل مدعی عدم پاسخ‌گویی ایران در مورد سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شد.به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، اگنس کالامار در مورد سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: توضیح ایران در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی با ارزیابی انجام شده بوسیله کارشناسان در تناقض است. ایران توضیح درستی در مورد دلیل این خطا ارائه نداده است.

توئیتر ۲۳۸ اکانت مرتبط با ایران را حذف کرد

شرکت توئیتر طی بیانیه از حذف ۳۷۳ حساب کاربری مرتبط با روسیه، ایران و ارمنستان خبر داده و مدعی شده است که این حساب‌ها اقدام به نقض مقررات مربوط به نشر اطلاعات غلط یا دستکاری در اطلاعات کرده‌اند.در این بیانیه آمده است که ۳۷۳ حساب کاربری در چهار شبکه به دلیل نقض مقررات مربوط به دستکاری اطلاعات به طور دائم مسدود شده‌اند.توئیتر با اعلام این‌که ۲۳۸ مورد از این حساب‌های کاربری مربوط به ایران بوده، مدعی شد که این حساب‌ها به دلیل نقض چند مقررات متفاوت این شرکت حذف شده‌اند.

ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی تشکیل شد؟

سید صولت مرتضوی ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر تشکیل ستاد انتخاباتی برای یکی از شخصیت‌های سیاسی را رد کرد.سید صولت مرتضوی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر راه‌اندازی ستاد انتخاباتی برای برخی شخصیت‌های سیاسی، اعلام کرد، در هیچ ستاد انتخاباتی مشغول به فعالیت نبوده و هیچ ستادی را هم راه‌اندازی نکرده است. بر اساس این گزارش، در برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر راه‌اندازی ستاد انتخاباتی از جانب سید صولت مرتضوی برای یکی از شخصیت‌های سیاسی کشور منتشر شده بود.این رسانه ادعا کرده بود که آقای مرتضوی مسئول ستاد انتخاباتی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شده است

پاسخ مشاور نظامی رهبر انقلاب به شبکه فرانسوی

سردار حسین دهقان وزیر دفاع سابق جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حرام بودن تولید و استفاده از سلاح هسته ای، تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران هرگز توان دفاعی خود را به سلاح اتمی گره نزده و نخواهد زد.سردار حسین دهقان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته و جزو معدود کشورهای جهان است که معاهده ان پی تی را امضا کرده، تصریح کرد: ما هرگز گامی بسوی توسعه تسلیحات هسته ای برنداشته و برنخواهیم داشت. وی افزود: ممنوعیت ساخت سلاح هسته ای یک فتوای دینی از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تولید، ذخیره و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و در صدر همه این ها با سلاح اتمی مخالف است.سردار دهقان که در گفت و گو با بخش انگلیسی شبکه خبری فرانس ۲۴ سخن می گفت، یادآور شد: تمام جهان می داند تنها کشوری که نسبت به تولید، ذخیره و استفاده از بمب اتم اقدام کرده است، آمریکاست. در واقع جنگ سرد در نتیجه حرکت کشورها به سمت تولید سلاح هسته ای شکل گرفت و آنها نام آن را بازدارندگی گذاشتند.ما هرگز چنین عقیده ای نداشته و نخواهیم داشت که توان دفاعی خود را وابسته به سلاح اتمی بدانیم.وزیر سابق دفاع ایران در پاسخ به سوالی در خصوص برجام نیز گفت: چند کشور توافقی را با ایران انجام داده اند واین توافق پیوست یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شده است. این توافق از نظر جمهوری اسلامی ایران برای همه طرف ها تعهدآور است و اینکه آمریکایی ها به عنوان یک طرف توافق از آن خارج شدند و خود را مقید به انجام تعهدات خود ندانستند، نقض صریح اصول حاکم بر مناسبات بین المللی است.

هشدار وزارت کشور به متخلفان در روند انتخابات

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: در برخورد با تخلفات انتخاباتی که از ناحیه هر فرد و مسئولی سر بزند، تعارف نخواهیم داشت.جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات کشور در آیین اختتامیه دوره های آموزشی مجریان انتخابات در وزارت کشور، ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین علی(ع)، اظهار داشت: در شرایط خاصی قرار داریم که لازم است بر اساس استراتژی مقاومت فعال و ابتکارات هوشمندانه، تصمیماتی درست و سنجیده به سود مردم و منافع ملی گرفته شود.وی افزود: در چنین شرایطی، شاهدیم که مقام معظم رهبری همچون تمامی فرازهای دیگر در تاریخ انقلاب اسلامی، در سخنرانی اخیر خود نیز بر ضرورت حفظ وحدت و انسجام در قوا و دستگاه های کشور و پرهیز از چندصدایی در کشور تأکید فرمودند.رییس ستاد انتخابات کشور هم چنین در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به حدیث شریفی از حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) (کسی که خود را در مظان اتهام و بدگمانی قرار دهد، نباید آنکه را به او گمان بد برده، سرزنش کند)، خطاب به مجریان انتخابات اظهار داشت: همواره تأکید کرده ایم که به عنوان مجری و برگزارکننده انتخابات، باید دو اصل اساسی قانونمداری و بیطرفی را سرلوحه امور خود قرار دهیم و در این مسیر به مر قانون عمل کنیم تا در مظان اتهام قرار نگیریم. وی افزود: بر این اساس، تأکید می کنم که در برخورد با تخلفات انتخاباتی که از ناحیه هر فرد و مسئولی سر بزند، تعارف نخواهیم داشت.

ادعایی درباره دیدار ظریف با کری دور از چشم ترامپ

جوزف لیبرمن، سناتور پیشین حزب دموکرات مدعی شد دیدارهای پیاپی برخی چهره‌های نزدیک به جو بایدن با وزیر امور خارجه ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اقدامی نادرست بوده و نمی‌بایست انجام می‌شده است.به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فاکس نیوز، لیبرمن که در انتخابات سال ۲۰۰۰ ریاست جمهوری آمریکا معاون نامزد ناکام یعنی ال گور بود، در گفتگو با برنامه تلویزیونی «صبح‌ها با ماریا» ادعا کرد، جان کری و رابرت مالی از جمله افرادی بوده‌اند که در دوران ریاست جمهوری ترامپ با محمدجواد ظریف دیدار کرده‌اند و هدف آنها از این دیدارها، ضعیف کردن و ضربه زدن به دولت وقت ایالات متحده بوده است.یکی از مقام‌های پیشین دولت آمریکا به تازگی به روزنامه واشنگتن تایمز گفته بود دیدارهای چهره‌های ارشد دولت باراک اوباما و نزدیک به بایدن با وزیر امور خارجه ایران چند نوبت در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ رخ داده و در این دیدارها ظریف با کسانی که قرار بود دوباره در آمریکا به قدرت بازگردند، برای تضعیف دولت ترامپ مذاکره‌های راهبردی انجام می‌داد. او در عین حال می‌خواست با به قدرت رسیدن دولت دموکرات به یک دیپلماسی منطقی‌تر با کاخ سفید برسد.بر اساس آنچه در گزارش واشنگتن تایمز آمده، در حالی که تلاش‌های دولت ترامپ در پشت پرده برای کاهش تنش‌ها با ایران همواره به در بسته می‌خورد، دموکرات‌ها در حال دیدار و گفتگو با ظریف بودند. کری پیش‌تر دست‌کم دو دیدار با وزیر خارجه ایران را در دوران حضور ترامپ در کاخ سفید تایید کرده و با خشم رئیس جمهوری وقت آمریکا مواجه شده بود. ترامپ تهدید کرده بود از قانون لوگان (منع مذاکره افراد غیر مسئول با دولت‌های خارجی متخاصم) علیه وزیر امور خارجه اوباما استفاده می‌کند.

لیبرمن با انتقاد از رویکرد دموکرات‌ها در دیدار با ظریف در دوران ترامپ، در عین حال ادعا کرد رئیس جمهوری پیشین سیاستی درست در قبال ایران در پیش گرفته بود اما دولت بایدن در این حوزه سردرگم به نظر می‌رسد. این سناتور پیشین افزود: «دولت آمریکا گفته می‌خواهد دوباره وارد توافق هسته‌ای با ایران شود و البته این توافق را طولانی‌تر و مستحکم‌تر کند اما تنها راهی که می‌تواند به این نتیجه بینجامد، ادامه فشار اقتصادی و نظامی بر ایران است؛ سیاستی که من در بایدن و گروه او ندیده‌ام.»جان کری و رابرت مالی که از چهره‌های اصلی شکل گرفتن توافق هسته‌ای ایران با غرب بودند، به دولت جو بایدن پیوستند. کری (وزیر امور خارجه اوباما) امروز نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور دگرگونی‌های اقلیمی است و مالی با حکم بایدن فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران شد.

آخرین خبر از وضعیت سراوان؛ ریش سفیدان پای کار آمدند

سرپرست فرمانداری سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک در این شهرستان اوضاع و شرایط عادی است و هیچگونه مشکلی وجود ندارد.سعید تجلیلی با بیان اینکه سراوان از ظهر دیروز به بعد شرایط عادی و خوبی دارد اظهار داشت: بعد از واقعه ای که در شمسر اتفاق افتاد یک عده مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و تعدادی را برای گفت‌وگو به داخل این مجموعه فراخواندند.وی افزود: با توجه به موج‌سواری تعدای از عناصر معاند و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران پس از ورود این افراد به مجموعه فرمانداری سراوان در ابتدا شروع به تحریک و سپس تخریب و وارد کردن خسارت‌هایی به این مجموعه شدند.سرپرست فرمانداری سراوان بیان کرد: با اقداماتی که از سوی نیروی انتظامی انجام شد بدون تیراندازی و اینکه خونی از دماغ کسی برزمین ریزد، افراد وارد شده به مجموعه فرمانداری این شهرستان به بیرون هدایت شدند.وی تصریح کرد: معتمدان، ریش‌سفیدان و اعضای شورای تامین سیستان و بلوچستان بعد از این اتفاق همه پای کار آمدند و مشکل خاصی در این زمینه بوجود نیامده است.

نظر رئیس دولت اصلاحات درباره انتخابات 1400

مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان بعد از قضایای ۹۲ دو شاخه شدند و امروز نیز در این طیف دو دستگی وجود دارد چون جمعی معتقدند ما باید همیشه در صحنه باشیم و در انتخابات شرکت کنیم حتی اگر اقلیت باشیم و ببازیم. خود خاتمی چنین اعتقادی دارد، تاج زاده نیز چنین اعتقادی دارد. بهزاد نبوی و این طیف چنین تفکری دارند و می گویند ما حتی باید برای کرسی های حداقلی نیز باید مبارزه کنیم

گزینه ریاست «سیا» ایران را متخاصم نامید

«ویلیام برنز»، گزینه پیشنهادی دولت آمریکا برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) رقابت با چین را یکی از چالش‌های امنیت ملی پیش روی کشورش توصیف کرد.ویلیام برنز که برای بررسی صلاحیتش در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا حضور داشت «ایران متخاصم» را یکی از چالش‌های پیش روی آمریکا توصیف کرد.او گفت: «وضعیت دنیا در حال حاضر بسیار پیچیده و رقابت‌محور است. ما در دنیایی هستیم که تهدیدهای آنا کماکان حضور دارند- از تروریسم گرفته تا اشاعه هسته‌ای، تا روسیه ستیزه‌جو، کره شمالی تنش‌طلب و ایران متخاصم.»

نتانیاهو برای اولین اقدام ضدبرجامی آستین بالا زد

رسانه های رژیم صهیونیستی می‌گویند که نتانیاهو به دنبال تشکیل تیمی برای ممانعت از انجام مذاکرات میان دولت بایدن و ایران است.به گزارش پایگاه خبری عربی ۲۱، باراک رافید، نویسنده و روزنامه نگار اسرائیلی در این باره اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برخی از مشاوران پیشین خود در امور امنیت داخلی را دعوت کرده و به دنبال اتخاذ سیاست های جدید در رابطه با برخی اهداف دولت آمریکا در مورد پرونده هسته ای ایران است.این نویسنده گفته است که نتانیاهو اشخاصی را برای این موضوع انتخاب کرده که معمولا مواضع تندی علیه تهران اتخاذ می کنند و این امر مقدمه ای برای تشکیل یک تیم برای سیاستگذاری در رابطه با مساله هسته ای ایران است.بر اساس این گزارش، یعکوب عمیدرور، یعکوب ناغال و آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و همچنین یوسی کوهین، رئیس موساد و غلعاد اردان، سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن در نشستی به ریاست نتانیاهو حضور داشتند و این مقدمه ای برای انجام مذاکرات با دولت جو بایدن برای اجتناب از مقابله علنی است.

اصلاح‌طلبان رئیس انتخاب کردند

سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان ایران گفت: مجمع عمومی نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان، بهزاد نبوی و آذر منصوری را به ترتیب به عنوان رییس و سخنگوی این نهاد انتخاب کرد.«آذر منصوری» در گفت‌وگو با ایرنا، اظهارکرد: مجمع عمومی نهاد اجماع ساز عصر چهارشنبه تشکیل جلسه داد و بعد از تصویب آیین نامه و مشخص شدن ارکان نهاد اجماع ساز، انتخابات برای تعیین ارکان و مسئولان این جبهه برگزار گردید.وی افزود: در این جلسه بهزاد نبوی به عنوان رییس، حسین مرعشی و حسین کمالی نواب رییس و آذر منصوری به عنوان سخنگو و علی باقری به عنوان دبیر جبهه اصلاح طلبان ایران انتخاب شدند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 انتخابات 1400 غزه نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری