بورس باید صعودی باشد، اما نمی‌گذارند

بازار سرمایه برای سهام داران خرد حتی یک سندیکا و یا یک اتحادیه هم ندارد که بخواهد از حق و حقوق آن‌ها دفاع کند.
کد خبر: ۱۰۳۲۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶ 04 February 2021

به گزارش بورس تابناک، بورس چهارشنبه را هم قرمز سپری کرد. دیروز بازار سرمایه ۳۲ هزار واحد ریزش کرد تا وضعیت کمی نگران کننده باشد.

محمد وطن خواه، کارشناس بازار سرمایه  درتحلیل وضعیت بازار درروزهای اخیر تشریح کرد: قاعدتا بازار این روزها باید روند صعودی باشد چرا که همه شرایط جهت صعودی بودن فراهم است. از لحاظ ارزندگی قیمت های سهام، از لحاظ شرایط اقتصادی، از لحاظ تدر سودهایی که همه شرکت ها موظف شدند در اسفند ماه به نمایش بگذارند و از بابت ارزش ذاتی و ... تمام شرایطآماده است تا بازار روند صعودی خودش را آغاز کند. اما اینکه چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد قطعا به دلیل دست های پشت پرده است که به صورت دستوری فعلا بازار بورس را نگه می دارند.

هیچ دلیل بنیادی یا تکنیکالی عرضه های آبشاری حقوقی ها را توجیه نمی کند
وی افزود: چرا که هیچ دلیل علمی و منطقی و حتی بنیادی یا تکنیکالی این را توجیه نمی کند که بازار به این شکل هر روز عرضه های آبشاری و زیادی از طرف حقوقی ها صورت بگیرد تا هر موج تقاضایی در نطفه خفه شود.

وطن خواه ادامه داد: بازار ما متاسفانه به هر موضوع مرتبط و غیر مرتبطی گره خورده است اما این چند روز گذشته و علی الخصوص امروز و فردا بحث تصویب لایحه بودجه است که در روند کلی بسیار موثر است.

این کارشناس تاکید کرد: همانطور که در قسمت های قبلی هم عرض کردم پیش بینی بنده این است که حداقل یک موج صعودی کوچک پیش رو داشته باشیم. اما اینکه دقیقا چه روزی اتفاق می افتد، به نوعی تحلیل زمانی آن سخت است اما بعد از روشن شدن بحث بودجه عدد شاخص حداقل تا یک میلیون و چهارصد هزار توانایی رشد را دارد.

وی ضمن اشاره به عرضه های زیادی حقوقی ها در بازار تاکید کرد: دلیل این عرضه های حقوقی ها با توجه به ارزنده بودن قیمت ها در بازار تنها همان بحث دستوری است و دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد، چون شاهد هستیم که قیمت ها بالا و دارای حباب است پس حقوقی نقش یک کاتالیزور را ایفا می کند و قیمت ها را مناسب و به قول خود روسای سازمان، بازار بورس را از عرضه ها سیراب می‌کنند.

وطن خواه گفت: اما هم اکنون با توجه به وضعیت بازار و قیمت هایی که سهم ها دارند واقعا دلیلی برای این اقدام وجود ندارد. مگر اینکه قصد داشته باشند تا قیمت ها را از این هم پایین تر بیاورند تا بتواندد در قیمت های پایین سهام ها را از چنگ مردم بیرون بکشند.

حقوقی ها باید پاسخگوی سهامداران باشند
تحلیلگر بازار سهام عنوان کرد که باید با حقوقی‌هایی که خیلی بزرگ هستند و با بسیاری ازسهام های لیدر بازار مثل خودرو، شستا، فولاد و ... که افت های شدیدی داشتند و همچنان در حال عرضه هستند، یک نشست داشته باشیم و به نوعی پاسخگو باشند. چرا که این ها افرادی هستند که سرمایه مردم در دستشان است و اگر دلیل خاصی برای این عرضه ها دارند باید به راحتی راحت مطرح کنند.

وی اضافه کرد: بهانه حقوقی ها در پیک قیمت این بود که می خواهند بازار را به تعادل برسانند و عرضه های زیادی داشتند اما با توجه به شرایط این روزهای بازار و قیمت های موجود و شرایطی که هر روز شاهد آن هستیم که مردم در حال از دست دادن سرمایه خودشان هستند که موجب ترس و بی اعتمادی به بازار شده است، دلیلی وجود ندارد و باید پاسخگو باشند.

وطن خواه درانتها معتقد است : شاید دلایلی دارند و فقط آن ها مطلع هستند و ما در جریان این موارد نباشیم. اما متاسفانه بازار سرمایه برای سهام داران خرد حتی یک سندیکا و یا یک اتحادیه هم ندارد که بخواهد از حق و حقوق آن ها دفاع کند.

 

منبع: بازار

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه