بازدید 7184
۳

۲۰ سال حبس برای رئیس‌جمهور سابق کره‌جنوبی

رئیس جمهور ۶۸ ساله سابق که از بهار سال ۲۰۱۷ در زندان به سر می‌برد این تخلفات را رد کرده است.
کد خبر: ۱۰۲۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹ 14 January 2021

به گزارش تابناک، عصر ایران به نقل از رویترز نوشت: دادگاه عالی کره جنوبی حکم حبس ۲۰ ساله برای خانم "پارک گئون هی" رییس جمهوری پیشین کره جنوبی را تائید کرد تا روند تحقیقات قانونی پرونده وی پایان و احتمال بخشش و عفو وی در گذر زمان افزایش یابد.

 "پارک" به دلیل رسوایی‌های ایجاد شده، سوء استفاده از قدرت و تخلفات مالی در سال ۲۰۱۶ از سوی پارلمان (مجمع ملی کره جنوبی) استیضاح شد. او اولین رئیس‌جمهور کره جنوبی بود که به شکل دموکراتیک انتخاب و کمی بعد و در سال ۲۰۱۷ با رای "قضات دادگاه قانون اساسی" از سمت خود برکنار شد.

او که دختر یک دیکتاتور نظامی کره جنوبی است، در سال ۲۰۱۳ به عنوان اولین خانم رئیس‌جمهور این کشور وارد دفتر ریاست جمهوری شد. او پس از تبانی با یکی از دوستان صمیمی‌اش و دریافت ده‌ها میلیون وون برای کمک به خانواده و موسسه غیرانتفاعی شخصی خود مقصر شناخته شد و قدرت خود را از دست داد.

پرونده وی در دادگاه‌های مختلف مورد بررسی قرارگرفته است. دادگاه تجدیدنظر کره جنوبی ۷ ماه پیش حکم رئیس‌جمهور سابق این کشور را به دلیل مجرم شناخته شدن در پرونده‌های سوءاستفاده از قدرت و فساد به ۲۰ سال حبس تغییر داد. دادگاه عالی نیز در حکم جدید و نهایی حبس ۲۰ ساله و جریمه نقدی ۱۸ میلیارد وونی (۱۶.۳۸ میلیون دلاری) را تائید کرد.

پارک ۶۸ ساله که از بهار سال ۲۰۱۷ در زندان به سر می‌برد این تخلفات را رد کرده است. او از شرکت در دادگاه روز پنجشنبه امتناع کرد و در این جلسه حاضر نشد.

پایان روند‌های قانونی راه عفو ریاست جمهوری را روشن‌تر می‌کند و این چیزی است که حامیان رئیس‌جمهور خواهان آن هستند.

حزب راستگرای "جمهوری خواه ما" در بیانیه‌ای اعلام کرد: "پارک گئون هی" بی گناه است.

آن‌ها اعلام کردند: اعضای حزب "جمهوری خواه ما" خواستار آزادی هرچه سریع‌تر روئیس جمهور پارک در اسرع وقت هستند.

"لی ناک- یون" رهبر حزب دموکرات به عنوان حزب حاکم کنونی ایده عفو برای پارک و "لی‌میونگ باک" یکی دیگر از روسای جمهور سابق را مطرح کرده است. باک نیز به عنوان دهمین رئیس‌جمهور کره جنوبی به اتهام فساد مالی در زندان به سر می‌برد.

یکی از دستیاران لیبرال رئیس جمهور "مون جائه این" در این باره گفت که رئیس‌جمهور تصمیمی در باره بخشش پارک صادر می‌کند که منعکس کننده خواست مردم باشد.

با این حال به نظر می‌رسد جامعه در این باره به دو بخش تقسیم شده است.

نظرسنجی هفته گذشته "ریل‌میتر" (Realmeter) نشان داد که حدود ۴۷.۷ درصد از پاسخ دهندگان موافق و ۴۸ درصد از آن‌ها مخالف عفو پارک و دیگر مقامات هستند.

"جی وای لی" نایب رئیس شرکت "سامسونگ الکترونیک" نیز در روز دوشنبه برای تائید حکم نهایی بازگشت به زندان یا آزادی به دادگاه خواهد رفت.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
اینجا قالپاق دزد خیلی تعدادشون کمهراستی تا یادم نرفته از سواحل چه خبر؟
من جای اون بودم فرارمی کردم ومی آمدم ایران تاتبادل تجربه کنیم
این جا ده ها میلیارد دلار با رانت و .. ، مثل آب خوردن بین افراد نزدیک به قدرت جابه جا می شه و آب هم از آب تکان نمی خوره. عجب مملکتی داریم. تازه ادعای مسلمانی و عدالت و خیلی چیزهای دیگه هم داریم!
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری