بازدید ۱۶۳۴۶
معاون مدیرکل شرکت نفتکش‌های عراق عصر جمعه بیانیه‌ای رسمی درباره کشتی عراقی متصل به یک مین صادر کرد.
کد خبر: ۱۰۲۵۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰ 01 January 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا به نقل از تارنمای خبری «بغداد الیوم»، «علی قیس» معاون مدیرکل شرکت نفتکش‌های عراق در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: کشتی از جایی نمی‌آمده بلکه در محل از ماه دهم سال ۲۰۲۰ میلادی موجود بوده است.

وی افزود: "این کشتی برای پروژه‌ای که ما و شرکت ملی (بازاریابی) نفت عراق "سومو" درحال کار بر روی آن هستیم، یک مخزن شناور محسوب می‌شود؛ به گونه‌ای که مقادیر (فرآوردهای) صادراتی از پالایشگاه‌ها به آن (برای بارگیری در دیگر کشتی ها) منتقل می‌شود.

این مسئول افزود: از عصر دیروز تا امروز با نفتکش‌های نزدیک منطقه (محل استقرار کشتی بمب گذاری شده) در تماس و آماده همکاری با پرسنل دریایی موجود هستیم.

وی با بیان اینکه "موضوع (خنثی سازی مین ها) یک مسئله کاملاً امنیتی است" خاطرنشان کرد: نیرو‌های امنیتی پس از برچیدن مین ها، گزارش خود را مبنی بر تخلفات صادر می‌کنند؛ خصوصاً که کشتی (بمب گذاری شده) در منطقه‌ای واقع شده که ما آن را منطقه «المغطاص» در آب‌های منطقه‌ای نزدیک منطقه موسوم به «البوایه ۵» می‌نامیم.

این مسئول عراقی ادامه داد: کشتی به بنادر نمی‌آمده است، بلکه اساسا در آنجا بوده است و من تعجب کردم که برخی از رسانه‌ها این گونه تبلیغ کردند که این نفتکش با هدف منفجر کردن بدر به عراق آمده است.

وی گفت: این کشتی به بندر نزدیک نیست و از روز و شب گذشته، برخی از خدمه خود را که در تانکر‌های دریایی نزدیک به محل حادثه بودند، تخلیه کرده ایم و رسیدگی (برای خنثی سازی مواد منفجره) تاکنون ادامه دارد.

قیس تصریح کرد: وزیر نفت و مقامات عالی دولت عراق از شب گذشته به این موضوع توجه کرده اند و این تانکر در نزدیکی بندر قرار ندارد و از جایی هم نیامده و آماده منفجر کردن بندر نیست بلکه آنجا در آب‌های منطقه‌ای بوده و تیم‌ها با توجه به برنامه ترسیم شده درحال رسیدگی به موضوع هستند.

پیش از این برخی اخبار در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که کشتی به طور بمب گذاری شده از عربستان می‌آمده و در اجاره شرکت ملی بازاریابی نفت عراق بوده است.

برخی منابع خبری هم گفته بودند که هدف از این کشتی بمب گذاری شده، منفجر کردن بندر "ام قصر" نظیر بندر بیروت بوده است که مقامات عراقی رسما این ادعا را تکذیب کردند.

پلیس بصره در این باره در بیانیه‌ای اعلام کرد: برخی صفحات شبکه‌های اجتماعی مطلب دروغی را مبنی بر خنثی سازی نقشه منفجر کردن بندر ام قصر با یک کشتی بمب گذاری شده نظیر انفجار بندر بیروت را بازنشر دادند که این مطلب نادرست بوده و صحت ندارد.

درهمین پیوند، پیش از این یک منبع امنیتی عراقی جمعه به شبکه تلویزیونی «الرشید» اعلام کرده بود که تیم خنثی سازی مواد منفجره برای خنثی سازی و جدا کردن یک مین دریایی چسبیده به بدنه یک نفتکش متعلق به شرکت نفت ملی عراق (سومو) اقدام کرده اند.

ستاد امنیتی عراق دومین منبع رسمی بعد از پلیس بصره بود که ظهر جمعه درباره برخی خبر‌ها درخصوص اتصال یک مین به یک تانکر دریایی در نزدیک بنادر عراق بیانیه‌ای صادر کرد.

در بیانیه آمده بود: ساعت چهار عصر پنجشنبه وجود یک شی مشکوک چسبیده به یکی از کشتی‌ها در منطقه انتظار کشتی‌ها در آب‌های بین المللی در فاصله ۲۸ مایل دریایی از بنادر نفتی ما در مقابل بنادر عراق مشاهده و مشخص شد که این کشتی مورد اجاره شرکت ملی بازاریابی نفت عراق «سومو» است و در کنار آن، کشتی دیگری درحال بارگیری سوخت است.

این بیانیه افزود: فورا تیم خنثی سازی مواد منفجره وزارت کشور عراق تشکیل و به بندر «فاو» منتقل شد و با هماهنگی نیروی دریایی عراق به محل کشتی مورد نظر عزیمت کرد.

این بیانیه تصریح کرد: این تیم با وجود ارتفاع و شدت امواج توانست کشتی دیگر را تخلیه کرده و در کشتی موردنظر حضور یابد که مشخص شد که یک مین دریایی بزرگ به آن چسبیده است.

براساس این بیانیه، تیم یاد شده به تلاش برای خنثی سازی این مین و تخلیه کشتی ادامه می‌دهد و نیروی دریایی عراق تلاش زیادی با تیم یاد شده برای انجام این ماموریت مبذول می‌دارد.

اولین خبر درباره این حادثه شب گذشته منتشر شد و شبکه تلویزیونی آمریکایی «الحره عراق» که برای عراق برنامه پخش می‌کند، در تارنمای خود نوشت: دریانوردانی که عملیات انتقال مازوت از یک نفتکش عراقی در خلیج فارس به یک کشتی دیگر متعلق به یک شرکت حمل و نقل را که در آمریکا فعالیت می‌کند، انجام می‌دادند، "شی مشکوکی" را کشف کردند و نگران هستند که یک مین باشد.

به نوشته تارنمای شبکه الحره عراق، دو شرکت امنیتی خصوصی گفتند که ملوانان از وجود مین در نفتکش "MT Pula" که با پرچم لیبریا تردد می‌کند، نگران هستند و از این نفتکش روز پنجشنبه درخواست کمک در آب‌های منطقه بصره دریافت کردند.
تارنمای این شبکه افزوده بود که مین چسبنده نوعی مین دریایی است که معمولاً توسط یکی از اعضای غواصان نیرو‌های ویژه در کنار کشتی چسبانده می‌شود. مین بعدا منفجر می‌شود و می‌تواند خسارت قابل توجهی به کشتی وارد کند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین