بازدید ۲۰۰۴۶
دادستان کل کشور:
دادستان کل کشور گفت: ازدواج دوم محمدعلی نجفی خود حدیث مفصلی است.
کد خبر: ۱۰۰۲۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳ 15 September 2020


به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، حجت الاسلام منتظری در جلسه هیات عمومی دیوان عالی کشور که برای تصمیم گیری درباره پرونده محمدعلی نجفی برگزار شد، گفت: فضای هیات عمومی دیوان عالی کشور که عالی ترین مرجع قضایی است فضای آزاد و منطقی است و اینکه تعدادی از بدخواهان و بداندیشان تصور می کنند که دستگاه قضایی در راستای اهدافی که آنها بدنبالش هستند بگونه دیگری حرکت می کند کاملا نشان دهنده اندیشه های غلط و انحرافی آنهاست.

وی افزود: در این پرونده اخیر شاهد بودیم که مسیر قانونی و حقوقی و قضایی آن براساس موازین قانونی طی شد اما چون دشمن بدنبال اهداف دیگری بود هم اکنون بشدت رسانه های بیگانه بدنبال برداشت های خودشان هستند. این صحنه زیبای بحث و گفتگویی که امروز پیرامون پرونده شاهدیم بهترین گواه است که قضات دیوان عالی فارغ از هر گونه جریانات سیاسی در مسیر حق و عدالت بدنبال این هستند که به واقعیات دست یابند.

منتظری گفت: جلسه امروز برگ زرینی از دستگاه قضایی و قضات گرانقدر است که فارغ از خط و خطوط بدنبال کشف حقیقت و اجرای عدالتند.

وی درباره جلسه امروز هیات عمومی دیوان عالی گفت: بنده نظرم این است که در بررسی جامع حادثه که منجر به قتل زن توسط شوهرش شده باید مولفه های موثر در حادثه را تحلیل کنیم. چند مولفه می تواند مورد استدلال قرار گیرد که همه در یک رتبه و درجه نیستند و همه آنها را باید ملاک قرار داد اما نه در یک ردیف. مراتب و درجات این مولفه ها متفاوتند.

دادستان کل کشور گفت: ما قبل از اینکه به نکات فنی اسلحه و نحوه شلیک بپردازیم باید به آن قوه عاقله و اراده کننده حادثه بپردازیم و آن را باید بیشتر مورد توجه قرار دهیم. مولفه هایی که می تواند منشا یک انسان عاقل باشد و او یک فرد عادی بی سواد عامی نبوده و کسی بوده که سالها در دستگاه های مهم و مقامات بالای کشور مسولیت داشته و این ادم مرتکب جنایتی می شود و ما اگر بخواهیم از دیدگاه فرد عادی به آن نگاه کنیم درست نیست. هرچند که بنا به گفته رییس دیوان عالی تفاوتی بین اشخاص نیست و پرونده مربوط به هر کسی باشد از منظر قضا تفاوتی نمی کند.

وی افزود: ازدواج دوم این آقا با خانم خود حدیث مفصلی است که چه بسا به تشخیص من و شما ربطی نداشته باشد.

منتظری گفت: در برخی اظهاراتش گفته من قصد کشتن نداشتم. برداشتن اسلحه چیست؟ مگه اسلحه اسباب بازی بوده و مگر اسلحه در آن گلوله نبوده از کنار اینها بگذریم. او بعد وارد حمام می شود. فرض کنیم می خواهد بترساند و فرض کنیم برای اینکه ترساندنش را قوی کند یک گلوله هم شلیک می کند. اگر این آقا قصدش این بوده او را بترساند با یک شلیک می توانست بترساند چرا ۵ شلیک؟ آیا این تکرار شلیک کردن نشاند هنده این نیست که این آقا می خواهد به هدفش برسد. ۵ گلوله یعنی ۵ بار ماشه را چکانده‌ می گوییم قصدش کشتن نیست اما آقای رازینی ریاست شعبه ۴۱ دیوان عالی که تاکید دارید که ۳ عنصر در بند ب قانونگذار مورد توجه قرار داده که قصد قتل ندارد اما قطعا برداشتن اسلحه و از ضامن خارج کردن و شلیک کردن همه با قصد انجام داده است. این عمل قطعا کشنده است. همه سه عنصری که در بند ب برای تحقق عملی که می تواند از مصادیق قتل عمد شناخته شود وجود دارد. بنابراین قاتل به اصل حادثه اعتراف صحیح دارد و به کیفیت حادثه که اسلحه را برداشته و وارد حمام شده است.

منتظری گفت: در طول یک سال گذشته می گوید اختلافات حاد داشته ام و اختلاف عادی بین زن و شوهر نبوده است و همه مولفه‌های مندرج در بند ب از ماده ۲۹۰ قطعا در این حادثه به عیان می بینید و بنظرم قتل عمد است. با توجه به گذشت اولیای دم، ما از جنبه عمومی جرم اظهار نظر می کنیم که یا قتل عمد بوده و یا غیرعمد.

دادستان کل کشور با اشاره به رابطه نجفی و همسرش گفت: این اختلافات عادی زن و شوهری نبوده است. خانم اطلاعاتی داشته که آقا از افشای آن نگران بوده است و در اظهارات متهم مشخص است.

منتظری ادامه داد : آقا در اظهارات خود گفته که قضیه را تمام کنیم و انتخاب حمام برای جنایت کاملا حساب شده بوده است.

وی ادامه داد : آقا منتظر بوده خانم وارد حمام شود و اسلحه را مسلح می‌کند اگر بنای ترساندن داشته می‌توانسته در اتاق هم او را بترساند و فقط اسلحه را به او نشان دهد اما اسلحه را برداشته و از ضامن خارج کرده است آیا این نشان از اراده و تصمیم آقا ندارد؟

دادستان کل کشور با اشاره به اظهارات نجفی گفت: او خودش گفته قصد کشتن نداشته است اما برداشتن اسلحه، توجه به اینکه اسلحه چیست خود مولفه است مگر این آدم اسلحه شناس نبوده است؟ سپس او وارد حمام شده و فرض کنیم قصد ترساندن داشته و برای قوی تر کردن ترساندن گلوله ای هم شلیک میکند مانند تیر هوایی زدن پلیس اما اگر این آقا قصد ترساندن داشته با 1 شلیک می‌ترساند چرا 5 تیر شلیک کرد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قاتل به اصل حادثه اقرار کرده و هیچ کجا نیامده که من دستم رفت روی ماشه. بنده در دادگاه های نظامی بوده ام و می‌دانم ممکن است دست نا خود آگاه روی ماشه برود اما برای یک گلوله نه 5 گلوله. مجموعه آنچه که انجام شده با قصد و اراده بوده است.

وی گفت: متهم گفته که کارد به استخوانم رسیده بوده و به همین دلیل تصمیم جنایی گرفته است و همچنین گفته است که اختلافات بسیاری داشته اند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۰
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
آلان اگه متهم یه شهروند معمولی بود که دزد اومده خونه اش و به قصد دفاع از خودش با دزد درگیر شده و دزد کشته شده!! یا مامور نیروی انتظامی به دزد درحال فرار شلیک کرده یا ... اگه این موارد بود تا الان ده ها بار قصاص کرده بودن طرف رو.
قتل عمد آشکار تر از این نداریم. چرا سیستم قضایی اینقدر مماشات میکنه
این مسائل ملت رو دلسرد میکنه
پاسخ ها
ع.ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اضافه می کنم مجازات قصاص برای محیط بانانی که با شکارچیان مسلح درگیر می شوند ... اینها اصلا عادلانه نیست ...
ناشناس
| United States |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
هنوز دارند انتقام می گیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
بر عکس هم میتوان استدلال کرد: اگر هدفش کشتن بود همان یک گلوله هم کافی بود. چه نیاز به شلیکهای اضافی؟ نشان میدهد که گلوله های بعدی در درگیری و ناخواسته رها شده اند، والله و اعلم
کرمانشاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
آقای دادستان محترم ؛ از قرار معلوم خیلی دلخورید که اولیای دم از قصاص محمدعلی نجفی صرف نظر کردند ! دوباره این پرونده را بازخوانی کنید شاید نکته جدیدی برای اعدام وی پیدا کردید !
علیرضا محرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
یاد گرفتیم که قتل عمد فقط ده سال زندانی دارد . اگر اعدام نکنید به قصاص در قرآن پشت کرده اید . یا علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
انسانی با جایگاه آکادمیک ومدیریتی آقای نجفی، بسیار عجیب است که خود را وارد چنین ازدواج و مخمصه های پشت سر آن نموده است. چنین رفتار و عاقبتی برای این فرد، که خود را نیز نابغه می دانسته، بسیار عجیب می نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
همین که خودشو نگشت و داستان روشن شد جای بسیار شکر داره، اگه خودشو می کشت صد در صد می نداختن گردن نظام و باید سالها جواب پس می دادیم، خدا ان شالله همه رو عاقبت بخیر کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
انسانی با جایگاه آکادمیک ومدیریتی آقای نجفی، بسیار عجیب است که خود را وارد چنین ازدواج و مخمصه های پشت سر آن نموده است. چنین رفتار و عاقبتی برای این فرد، که خود را نیز نابغه می دانسته، بسیار عجیب می نماید. گیرم که خانم دوم ایشان دچار تزلزل های خانوادگی شده، فرق یک شوهر تحصیل کرده با جایگاه استاد دانشگاهی، با یک فرد بی سواد و عامی (که اقدام به قتل حتی از چنین فردی نیز چندان منطقی نمی نماید) در مواجهه با چنین ناهنجاری خانوادگی چیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
رضایت از والدین مقتول راگرفته اند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علیرضا رزم حسینی انتخابات آمریکا صباح احمد جابر الصباح روز جهانی ناشنوایان