بازدید 4011

بدهکاری ستاد ضد دوپینگ ایران به آزمایشگاه‌های تست مواد نیروزا

کد خبر: ۹۹۱۸۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹ 21 July 2020

کنترل دوپینگ ورزشکاران که مسئولیت اصلی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به حساب می‌آید برای این ستاد بار مالی سنگینی دارد که بخش عمده آن بابت آنالیز نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه‌های «آکردیته» هزینه می‌شود.

به گزارش تابناک ورزشی، طرفِ قرارداد ستاد ملی مبارزه با دوپینگ برای آنالیز نمونه‌گیری‌های به عمل آمده از ورزشکاران ایران دو آزمایشگاه کلن آلمان و قطر هستند. پرداختی به این دو آزمایشگاه هم به ترتیب بر اساس یورو و دلار انجام می‌شود. طبق قرارداد منعقد شده میان نادو ایران و آزمایشگاه قطر، هزینه آنالیز هر تست دوپینگ توسط متخصصان این آزمایشگاه ۱۲۰ دلار است. در مورد آزمایشگاه کلن رقم‌های متفاوتی بابت بررسی تست دوپینگ ورزشکاران ایران تعیین شده است.

در صورتی که نمونه‌های ارسالی به کلن مربوط به جریان مسابقه باشد ۱۴۵ یورو هزینه آنالیز آن می‌شود. این هزینه برای تست‌هایی که خارج از مسابقه گرفته شده، ۱۰۵ یورو تعیین شده است. البته این هزینه‌ها با لحاظ کردن تخفیف آلمانی‌ها مصوب شده است. هزینه اصلی برای آنالیز نمونه‌های داخل و خارج مسابقه در کلن به ترتیب ۱۶۰ و ۱۲۰ یورو است.

در برخی موارد هم به خاطر مشکوک بودن نتیجه آنالیز اولیه بر روی نمونه‌گیری‌ها، بررسی دقیق‌تر توسط دستگاه‌های پیشرفته‌تر نیاز است. هزینه این نوع آنالیز در قطر ۲۳۰ دلار و در آلمان ۲۱۰ یورو تعیین شده است.

پرداختی ۲۲۰ هزار یورویی ایران در یک سال

همکاری ستاد ملی مبارز با دوپینگ ایران با آزمایشگاه قطر از اواخر سال گذشته آغاز شد. تا پیش از آن تمام نمونه‌گیری‌های انجام شده توسط ماموران این ستاد برای آنالیز در اختیار پزشکان آلمانی قرار می‌گرفت.

بنابراین تست‌های دوپینگی که طی سال ۲۰۱۹ میلادی توسط ماموران نادو از ورزشکاران ایران در رشته‌های مختلف گرفته شد به طور کامل برای آزمایشگاه کلن ارسال شد. این تست‌ها همگی آنالیز و نتایج آن مشخص شده است.

نادو ایران بابت بررسی و اعلام نتیجه نمونه‌گیری‌های ۲۰۱۹ سال گذشته مبلغ ۲۲۰ هزار یورو به آزمایشگاه کلن پرداخت کرد اما همچنان به این آزمایشگاه و همچنین قطری‌ها بدهکار است.

بدهی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران به قطر و آلمان

 از مجموع نمونه‌هایی که طی سال ۲۰۲۰ میلادی و تا به امروز و از ورزشکاران کشورمان گرفته شده، تعداد ۵۹ نمونه به آزمایشگاه قطر ارسال شده است. ۹.۰۲۵ دلار هزینه آنالیز این نمونه‌ها می‌شود که نتایج‌شان هم مشخص شده اما هنوز توسط ایران پرداخت نشده است. بدهی نادو به آلمانی‌ها البته سنگین‌تر و به مبلغ ۱۰۰ هزار و ۳۸۸ یورو است. این بدهی بابت ۵۱۵ نمونه گیری پایانی در سال گذشته میلادی و نمونه‌های ارسالی از دو ماهه ابتدایی سال جاری میلادی است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه