بازدید ۱۶۱۶۵
بازی مافیایی با نامه‌های میلیون دلاری به فیفا
از آنجا که ایمیل رسمی هر فدراسیونی در اختیار دبیر آن است و کلیه مکاتبات رسمی با فدراسیون جهانی با نظارت و امضای این مقام انجام می‌شود، کاملا مشخص است که این نامه‌ها در اختیار کدام مسئول فوتبال بوده است. آیا این افشاگری‌ها ادامه خواهد یافت یا امتیاز لازم برای جلوگیری از نشر آن داده می‌شود؟
کد خبر: ۹۷۲۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳ 15 April 2020

ابراهیم شکوری، سرپرست برکنارشده دبیرکلی فدراسیون فوتبال، دوباره در حوالی ساختمان این فدراسیون رویت شد و گفته می‌شود جلساتی برای بازگشت به این نهاد با برخی افراد برگزار کرده است!

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ در حالی که مدت زمان زیادی از کنار گذاشتن یک مدیر کم تجربه و غیرقانونی از پست مهم دبیرکلی فدراسیون نمی‌گذرد، تلاش‌هایی در جهت باز گرداندن او به سطوح مدیریتی انجام شده است که نمونه آن زمزمه حضور شکوری به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بود که در واقع برای پر کردن جای خالی مهدی محمدنبی پیشنهاد شد، اما حالا شنیده می‌شود که وی طی دو روز اخیر به فدراسیون رفت و آمد داشته است.

این رفت و آمد عجیب و غیرمنتظره؛ با افشای اسناد مالی و اداری داخلی فدراسیون در روزنامه ورزشی دولت همزمان شده است. اسنادی که نشان می‌دهد فدراسیون فوتبال همه مطالبات هشت میلیون دلاری اش از فیفا را به انحای مختلف دریافت و هزینه کرده است و دیگر پولی از فدراسیون جهانی بابت پاداش جام جهانی روسیه طلبکار نیست؛ واقعیتی که به رغم تایید فیفا، هنوز از سوی شکوری مورد قبول نیست و او هنوز اینطور وانمود می‌کند که در جریان تمام شدن پول ایران در صندوق فیفا نبوده است.

شایعه عجیب بازگشت مدیر برکنارشده فدراسیون همزمان با افشای اسناد مالی / چه کسی مدارک داخلی فوتبال را لو می‌دهد؟

در سری دوم افشاگری های این روزنامه دولتی، امروز متن نامه ای از مکاتبه فدراسیون فوتبال با فیفا منتشر شده که در آن فدراسیون فوتبال ایران از نهاد جهانی بالادستی خود درخواست کرده است که سه میلیون دلار از مطالبات وصول نشده اش نزد فیفا را به حساب قطری ها واریز کند! حالا گفته می شود داستان سریالی این روشنگری ها که بیش از همه علیه تیم قبلی حاکم بر فوتبال تمام می شود، ادامه خواهد داشت مگر اینکه جلوی مرجع نشر آن گرفته شود. 

منبع انتشار اسناد داخلی فدراسیون کیست؟

فارغ از انگیزه انتشار این نامه توسط فاش کنندگان آن و راه افتادن مباحثی درباره عدم صداقت مدیران قبلی فدراسیون فوتبال که مدعی رایگان بودن اردوهای تیم ملی در کمپ اسپایر دوحه شده بودند، باید بررسی کرد چه افرادی به این اسناد و نامه ها دسترسی داشته اند. 

از آنجا که ایمیل رسمی هر فدراسیونی در اختیار دبیر آن است و کلیه مکاتبات رسمی با فدراسیون جهانی با نظارت و امضای این مقام انجام می شود؛ کاملا مشخص است که این نامه ها باید در اختیار دبیر سابق یا فعلی فدراسیون ایران باشد. تا امروز هم هیچ اطلاعیه ای مبنی بر هک شدن ایمیل مذکور منتشر نشده و گزینه سرقت اطلاعات کاملا منتفی است. بنابراین در این باره می توان سه احتمال مطرح کرد؛ اول اینکه شخصی غیر از دبیرکل فعلی یا قبلی فدراسیون به نحوی به ایمیل فدراسیون دسترسی پیدا کرده است و یا نسخه ای از این نامه را از طریق اتوماسیون یا هر فرد دیگری از جمع مسئولان ارشد به دست آورده و سپس با انگیزه های شخصی و گروهی، در جهت رسانه ای کردن آن کوشیده است تا دروغ مدیران سابق را فاش سازد.

احتمال دوم که امکان آن بسیار ضعیف و نزدیک به محال است، افشای این اسناد توسط مهدی محمدنبی دبیرکل جدید فدراسیون با هدف اطلاع افکارعمومی از اوج بهم ریختگی و پریشانی اوضاع این نهاد قبل از حضور خودش است. نبی با شخصیت درونگرا و فراری از جنجال و حاشیه، نمی تواند افشاکننده این نامه و اسناد جنجالی اینچنینی باشد و طی بیش از سه دهه گذشته نشان داده است که به جای جنگ رودررو و درگیری رسانه ای، با سلاح سکوت و اقدامات پشت پرده، هدفش را پیش می برد. نبی در بدو بازگشت به فوتبال تمایلی به ایجاد جبهه مقابل خود از سوی اطرافیان باند قبلی فدراسیون ندارد و ترجیح می دهد حرفش را در مجمع فدراسیون و در روز انتخابات به کرسی بنشاند.

احتمال سوم؛ انتقال این مدارک از سوی دبیرکل قبلی فدراسیون است اما دلیل احتمالی چنین اقدامی باید خیلی پیچیده و دور از ذهن باشد هرچند این اسناد به بازگشت او به یکی از صندلی های مسئولیت در فدراسیون فوتبال بینجامد. ابراهیم شکوری که امروز پس از افشای این نامه، به دفاع از صدور آن پرداخته است و ارسال آن را در راستای مناسبات خوبش با مقامات عربی فدراسیون قطر دانست، چرا باید ادعاها و تصمیمات مدیران سابق فدراسیون فوتبال به ویژه مهدی تاج را با انتشار این نامه زیر سوال ببرد؟! پاسخ به این پرسش، در گرو روشن شدن ابهام هایی زیادی درباره روابط فی مابین اعضای ارشد فدراسیون فوتبال بعد از استعفای پرسروصدای مهدی تاج است.

چرا باید شکوری به فوتبال برگردد؟

مدیر جوانی که در عین گمنامی و بی تجربگی در فعالیت های مدیریتی، ناگهان در پاییز سال 97 و بعد از کنار رفتن ساکت بازنشسته ، توسط تاج برای دبیرکلی فدراسیون رو شد و نزدیک به یک سال غیرقانونی در پست موقت خود ادامه فعالیت داد، حالا بعد از کناررفتن با حکم سرپرست فدراسیون؛ چرا باید به این نهاد بازگردد.

واقعیت این است ابراهیم شکوری با حرف هایی که در برنامه زنده تلویزیونی شبکه سه صداوسیما زد و خود را نمونه ای از محصولات سال تولید ملی نامید که باید در سال جهش تولید، جهش یابد(!)، برای خود این حق را قایل است که در سطحی از قدرت در فوتبال ایران بماند و به طور کامل کنار نرود و شاید به همین خاطر برای ادامه حضورش در فدراسیون، از میان نامگذاری سال ها در پیام های نوروزی رهبر انقلاب، دلیل و استدلال ساخته است.

او سعید دقیقی و نیما نکیسا را هم مثال می زند که از قضا کسی دلیل و فلسفه ورود آنها به لایه های مدیریتی فدراسیون فوتبال و آورده آنها برای فوتبال ایران را هم متوجه نشد. همانطور که هنوز کسی نمی داند چرا امیرمهدی علوی همراه همیشگی رییس اصفهانی و دیلماج او در اغلب سفرهای خارجی، بعد از خروج پرهزینه تاج از راس فدراسیون فوتبال، همچنان سخنگوی فدراسیون است و جایگاهش را تحویل نمی دهد؟ چرا باید نفرات نزدیک به مدیری که میلیون ها دلار برای فوتبال بدهی به ارث گذاشته، همچنان افسار فوتبال را در دست داشته باشند و چه زمانی قرار است فوتبال ایران از وجود آنها خلاص شود؟

در چنین فضایی شکوری که در 16 ماه پرخبر فدراسیون فوتبال، عنوان دبیرکل را یدک می کشیده و در جریان پشت پرده بسیاری از اتفاقات قرار دارد، آنقدرها راز مگو از فوتبال پرفساد ایران در سینه ضبط کرده که اگر لب باز کند، شاید بسیاری در جایگاه فعلی خود نمانند.

پست احتمالی برای دبیرکل سابق فوتبال

حالا سوال این است که اگر قرار به حفظ شکوری باشد، از او در کدام جایگاه استفاده خواهد شد؟ پاسخ چندان دشوار نیست؛ چرا که اگر برنامه قبلی برای ماندن وی در فدراسیون وجود داشت بلافاصله بعد از عزل او از سرپرستی دبیرکلی، حکم جابجایی اش هم امضا می شد. بنابراین هر چه هست به مذاکرات و فشارهای بعدی برمی گردد که شاید سرپرست موقت فوتبال را مجبور به فراخواندن مجدد او به ساختمان فدراسیون کرده باشد. اقدامی که خودنمایی کامل از بازی های پیچیده و روابط خاص در تشکیلات فوتبال ایران است.

معمولا طی سالهای اخیر، برای این گونه چهره ها در فوتبال ایران مسئولیتی در کمیته فوتسال یا سازمان لیگ در نظر گرفته شده است. آیا مهدی محمدنبی و وزارت ورزش زیر بار چنین حکمی برای مهره معزول خواهند رفت؟

 

توییت شکوری از وضعیت طلب های فدراسیون از فیفا

ابراهیم شکوری سرپرست سابق دبیرکلی فدراسیون فوتبال در صفحه شخصی خود در توییتر درخصوص جزئیات دریافتی‌های این فدراسیون از فیفا توضیحاتی را ارائه داد. باید دید او با افشای حقایق بعدی، همین توییت خود را تایید می کند یا آن را با افشای واقعیت ها از سوی رسانه ها بار دیگر نقض خواهد کرد؟

نویسنده: امید صبوری

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
مشت نمونه خروار
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
مافیای فوتبال در مقابل شفاف سازیها مقابله می کند و
مرگ بر فساد و مرگ بر مفسد اقتصادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
پولهای مفتی که به فوتبالیستها داده میشه ازهمین بیت المالیه که گفته میشه از تحریمها ضربه دیده، درسته؟
پس چرا یه سری تا ته کیسه دستشان را می تونن ببرن و استفاده کنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
آقای مدعی‌العموم لطفاً دستور رسیدگی صادر فرمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
خود تاج کجاست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
آقای رییسی اگر حرف هاتون شعار نیست چرا به این قضیه ورود نمیکنید؟
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
توانمندتراز اقای شکوری برای فدراسیون فوتبال وجود ندارد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امین بدیعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
فقط عشق به پول و مقام فساد آور نیست ، بعضی ها سفارت فخیمه و پرچم اجنبی در خونشان است !
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
وقتی حرف از شفافیت هست انتشار سند و لو رفتن سند معنی ندارد
اگر همه چیز شفاف بیان شود جایی برای این حرفها نیست
پس شفاف واقعی نیست شعار است
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
واقعا یک نظام وجوانان غیور آن که توانستند هشت سال جانانه در مقابل هشتاد کشور جهان بایستند نمی توانند با تاج ودار ودسته او برخورد کنند؟
بینام
|
Canada
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
چرا ریاست فدارسیونها ی ورزشی و کمیته المپیک و .....در دست کسانی که در همان رشته صاحب مقام و رکورد شده اند نیست؟
دستهای مافیایی را کوتاه کنید. کارهای ورزش را به ورزشکا ان بسپارید. مسئولیتها در فدراسیونها مطعلق به کسانیست که در آن رشته عرق ریخته اند و صاحب مقام و رکورد شده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
شما با آقای شکوری مشکلی دارویی این مطلب شما رسیدگی میشود و من هم از روز شنبه به دنبال این آدمی که مطلب را فقط درباره شکوری نوشته میگردم ببینم مشکلش با شکوری چیست آدم نباید به جوانهای تحصیل کرده اینچنین برخود کند برید دنبال کارهای خلاف بهاروند و طالقانی چرا به این دو نفر گیر نمی دید چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
سردبیر محترم شما چرا می گذارد این مظلب را در سایت باشد آقای شکوری مدیری در فدراسیون بود که از دوستان و فامیل های خودش کسی را به فدراسیون نیاورد حالا شما میگی مدیر برکنار شده چرا بر میگردد آقای شکوری به این دلیل برکنار شد که رفیق شفیق وزیر بشود دبیر فدارسیون پشت پرده فدراسیون را نمیدونی از شکوری مطلب نزن انشالله روز شنبه این مطلب را من به عنوان یک فوتبال دوست دنبال میکنم .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار