بازدید 20031
۲
وبسایت فناوری CNET بررسی می‌کند

کدام ماسک از ما را در برابر کرونا محافظت می‌کند؟!

یافته‌های جدید به ویژه تحقیقات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد هر دو ماسک یک بار مصرف و فیلتردار می‌توانند از ابتلای انسان به کروناویروس جدید جلوگیری کنند، اما هر یک از آن‌ها در شرایط خاصی قابل استفاده هستند که دانستن آن بسیار مهم است.
کد خبر: ۹۶۲۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲ 29 February 2020
 
به گزارش تابناک به نقل از فرارو، در طول فصل آنفولانزا در هر منطقه شلوغی قدم بزنید، منظره مشترکی خواهید دید؛ افرادی که ماسک می‌پوشند تا خود را از ویروس ها، میکروب‌ها و سایر آلودگی‌ها محافظت کنند. با گسترش سریع کروناویرس جدید و نگرانی‌ها مبنی بر شیوع گسترده این بیماری در سراسر جهان، این ماسک‌ها تقریباً در هر داروخانه و فروشگاهی به سرعت نایاب شدند، اما آیا واقعاً این ماسک‌ها از ابتلای انسان به کروناویروس جلوگیری می‌کنند؟ وبسایت فناوری CNET در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته است.

ماسک‌های یک بار مصرف جراحی مانع ورود ذرات بزرگ معلق در هوا به دهان می‌شوند، در حالی که یک ماسک مناسب‌تر N۹۵ برای محافظت از شما در برابر ویروس‌های موجود در هوا بسیار مؤثرتر است. هر دوی این ماسک‌ها می‌توانند از ابتلای شما به عفونت ویروسی جلوگیری کنند، اما لزوماً نیازی به خرید یکی از آن‌ها نیست، مخصوصاً اگر در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که در آن بیماری ویروسی شایع نباشد.

با وجود این، ترس از ابتلا به کروناویروس جدید، پیدا کردن چنین ماسک‌هایی را در بازار و فروشگاه‌های اینترنتی بسیار دشوار کرده است. برای مثال از تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۲۰، هر دو ماسک یک بار مصرف و ماسک‌های فیلتردار N۹۵ در آمریکا که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند، در فروشگاه‌هایی همچون آمازون و والمارت به اتمام رسیده اند؛ بنابراین اگر در آمریکا باشید برای تهیه ماسک‌های یک بار مصرف و یا ماسک N۹۵ باید شانس خود را در فروشگاه‌های محلی یا داروخانه امتحان کنید.

ماسک یک بار مصرف یا ماسک فیلتردار؟
اگر تا به حال به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، حتما با ماسک‌های جراحی یک بار مصرف مواجه شده اید - متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از این ماسک‌ها برای جلوگیری از پاشیدن مایعات به دهان خود استفاده می‌کنند. این ماسک‌ها مقاومت و دوام چندانی ندارند و مانع مستحکمی در برابر ذرات بسیار کوچک نیستند. این ماسک‌ها به ویژه در کشور‌های آسیای شرقی معمول است و مردم از آن‌ها برای محافظت خود در برابر بیماری‌های تنفسی استفاده می‌کنند با این حال این ماسک‌ها برای جلوگیری از ذرات ریز طراحی نشده اند.

هدف اصلی ماسک‌های یک بار مصرف این است که مایعات حاصل از عطسه یا سرفه فرد آلوده، وارد دهان یا بینی شما نشود. استفاده از این ماسک‌ها می‌تواند شما از از ابتلا به بیماری، خصوصا هنگامی که با فردی بیمار در تماس نزدیک هستید محافظت کند و همچنین در جلوگیری از انتشار بیماری، کمک موثری نماید. این ماسک‌های یک بار مصرف همچنین می‌تواند از انتقال ویروس به دهان جلوگیری کند چرا که شما نمی‌توانید هنگام پوشیدن یکی از این ماسک‌ها به طور مستقیم دهان خود را لمس کنید. با این حال، ویروس شناسان می‌گویند که ماسک‌های یک بار مصرف نمی‌توانند مانع ورود ویروس‌های موجود در هوا به بدن شوند.

برای جلوگیری از ورود ذرات بسیار ریز نیاز به ماسک فیلتردار، یک وسیله محافظ محکم که اطراف صورت را می‌پوشاند، دارید. وقتی حرف از ماسک تنفسی به میان می‌آید، معمولاً افراد به ماسک فیلتردار N۹۵ مراجعه می‌کنند. ماسک فیلتردار N۹۵ در حقیقت نام خود را از این واقعیت گرفته است که می‌تواند حداقل ۹۵ ٪ از ذرات ریز موجود در هوا را فیلتر کند و مانع از ورود آن‌ها به دهان یا بینی شود. چندین برند تولید کننده ماسک فیلتردار N۹۵ در سراسر جهان وجود دارد و این محصول در اندازه و اشکال مختلفی ارائه می‌شوند. با این حال در هنگام خرید این نوع ماسک ها، مطمئن شوید که عبارت N۹۵ روی آن نوشته شده باشد چرا که بر روی بعضی از ماسک‌ها فقط عبارت "ماسک فیلتردار" درج شده است.

دکتر «مایکل هال»، از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا CDC، به CNET خاطر نشان می‌کند که؛ ماسک‌های فیلتردار N۹۵ محافظ‌های بسیار مناسبی در برابر ابتلا به ویروس‌ها هستند، اما ماسک‌های یک بار مصرف جراحی را می‌توان هنگام استفاده از حمل و نقل عمومی یا ورود به مناطق شلوغ استفاده کرد تا شما را در مقابل سرفه و عطسه‌های افراد آلوده محافظت کند. دکتر هال می‌افزاید: با این همه ماسک فیلتردار ممکن است گمراه کننده باشند بنابراین مهم این است که ماسک را به طور محکم در اطراف بینی و دهان خود بپوشید، به گونه‌ای که هیچ منفذی نداشته باشد. بعد از استفاده نیز باید آن را دور بیندازید چرا که استفاده مجدد از آن عملا کارایی آن را از میان می‌برد.

آیا ماسک‌های فیلتردار از بروز عفونت‌های ویروسی جلوگیری می‌کنند؟
پاسخ این سوال بله است، اما ارائه تعریفی دقیق‌تر کمی دشوار است. مطالعات نشان داده اند که این نوع ماسک‌ها در جلوگیری از بیماری‌های ویروسی بسیار مؤثر عمل کرده اند، اما فقط در افرادی که ماسک‌ها را به درستی استفاده کرده اند، که آن هم معمولا نادر بوده است.

مشاهدات نشان می‌دهد که استفاده از ماسک‌های N۹۵ برای افرادی که تخصص پزشکی ندارند، دشوار به نظر می‌رسد. پوشیدن درست ماسک فیلتردار باعث می‌شود فرد احساس گرما و ناراحتی کند به همین دلیل افراد پس از مدت زمان اندکی تمایل دارند تا آن را از صورت خود جدا کنند، قبل از اینکه ماسک بتواند قابلیت خود را به نمایش بگذارد. همچنین یک مطالعه دیگر نشان داده است که ماسک‌های فیلتردار زمانی در جلوگیری از عفونت‌های ویروسی مفید هستند که با شستشوی مکرر دست ها، همراه باشد.

در یک جمع بندی یک ماسک N۹۵ استاندارد می‌تواند احتمال ابتلا به ویروس را کاهش دهد، اما تنها در صورت استفاده صحیح از آن. بعلاوه، شما باید همچنان اقدامات پیشگیرانه با استفاده از عقل سلیم خود ادامه دهید؛ اقداماتی مانند شستشوی مکرر دستان، لمس نکردن دهان یا بینی و حفظ فاصله با مبتلایان.

به عبارت دیگر اگر به ماسک N۹۵ دسترسی ندارید، یک ماسک صورت جراحی کافی خواهد بود. اگرچه همانطور که اشاره شد در صورت استفاده از ماسک صورت یک بار مصرف، از محافظت کمتری در برابر ویروس‌های موجود در هوا برخوردار خواهید شد.

آیا ماسک‌های فیلتردار ما را در برابر کروناویروس جدید محافظت می‌کند؟
کروناویروس جدید که به طور رسمی ۲۰۱۹-nCoV نامیده می‌شود، بخشی از گروه گسترده ویروسی‌هایی است که هم سرماخوردگی و هم SARS کشنده را شامل می‌شود. ویروس جدید از طریق سرفه، عطسه یا تماس با فرد بیمار شیوع می‌یابد. بنابراین، همان منطق هنوز هم وجود دارد که یک ماسک فیلتردار، اگر به درستی پوشیده شود و با سایر روش‌های پیشگیری از ابتلا ترکیب شود، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، توصیه می‌کند که افراد هنگامی از ماسک‌های یک بار مصرف جراحی یا فیلتردار استفاده کنند که مسافرتی به چین داشته باشند یا در محلی قرار دارند که شیوع کروناویروس بالا باشد. CDC همچنین بیان می‌کند که کارمندان مراقبت‌های بهداشتی یا هر کسی که از فرد مبتلا به کروناویروس مراقبت می‌کند، باید از ماسک یک بار مصرف جراحی استفاده کند. اما اگر در مکانی هستید که کروناویروس در آن وجود داشته باشد یا به هر دلیل دیگری در مورد این بیماری نگران باشید، یک ماسک فیلتردار، بی ضرر خواهد بود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲
دریچه تخلیه بازدمی که روی غالب ماسکهای n95 است خرابند و با چشم براحتی می توان دید که گیر کرده و کار نمی کنند لذا فرقی بین این ماسکها با ماسک عادی موجود در بازار بنظر نمی رسد.
عكس هم كه مي ذاريد ناقص است!!

لطفا عكس از داخل ماسك بگذاريد كه مردم فرق ماسك FFP2 (كه همه دارند استفاده مي كنند به جاي N95) و N95 را بفهمند
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی