بازدید ۲۸۴۶
نشریه "ورلد پالتیکس ریویو" مطرح کرد؛
کد خبر: ۹۵۵۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳ 01 February 2020

سه هفته آینده ایرانیان پای صندوق های رای خواهند رفت تا نمایندگان مجلس را انتخاب کنند. برای "حسن روحانی" رییس جمهوری ایران که سیاستمداری میانه رو و مدافع سرسخت برجام بود آن توافق بین المللی رو به مرگ است.

به گزارش «تابناک»، نشریه "ورلد پالتیکس ریویو" در مقاله ای با انتقاد از رویکرد ترامپ در قبال ایران و هشدار نسبت به پیامدهای آن می نویسد:"انتخابات پارلمانی در روز ۲۱ فوریه نخستین بانگ خداحافظی برای روحانی خواهد بود. ۹۰ درصد از نامزدهای داوطلب اصلاح طلب برای شرکت در رقابت انتخاباتی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند.

شوراي نگهبان تحت کنترل تندروها قرار دارد. اصلاح طلبان این هفته تهدید کردند که انتخابات را تحریم خواهند کرد. به نظر می رسد اردوگاه اصلاح طلبان قادر به نمایش اتحاد در مورد انتخابات نخواهد بود. این خبر بدی برای مردم ایران است .

روز نو نوشت: وضعیت از هم گسیختگی ایجاد شده برای اصلاح طلبان ایران که حامی روحانی بودند یکی از تبعات سنگین و پرهزینه ترور ژنرال سلیمانی در اوایل ژانویه با فرمان ترامپ رییس جمهوری امریکا است. پس از آن حمله پهپادی هرگونه امیدی برای سالم و زنده نگهداشتن برجام از دست ترامپ نقش بر آب شد. وضعیت در آستانه انتخابات ایران در حال بدتر شدن است.‌ این معضلی است که امریکا با آن مواجه خواهد بود چه ترامپ در قدرت باقی بماند چه نامزدی دموکرات مقام ریاست جمهوری بعدی برسد".

این نشریه در ادامه می نویسد:"با حذف ژنرال سلیمانی و احتمال ایجاد خلاء قدرت قریب الوقوع در ایران محافظه کاران و تندروها در حال مسدود کردن مسیرهای رقابت و مشارکت هستند. انان می ترسند که در صورت مشارکت رقبای شان زلزله ای سیاسی در سلسله مراتب قدرت در تهران روی دهد.

شورای نگهبان در این میان نامزدهای اصلاح طلب و میانه رو را حذف کرده است. در نتیجه، تندروها در مجلس بعدی دست بالا را خواهند داشت. در سه ساله نیمه دوم ریاست جمهوری روحانی او احتمالا با پارلمانی مواجه خواهد بود که هر کاری را می کند تا میراث او را نابود سازد.

در ايران روحانی چهره ای میانه رو محسوب می شود‌. ظریف وزیر خارجه او دیپلماتی تحصیلکرده در امریکاست. زمانی که نوبت به دفاع از آزاد شدن فضا می رسد رقبای روحانی اعتباری در این زمینه ندارند. علیرغم آن که روحانی به طور علنی خواستار مشارکت مردم در انتخابات شده اما شواهد نشان دهنده کاهش چشمگیر اقبال مردم به صندوق های رای هستند".

این نشریه می افراید:"ترامپ خواستار مشاهده تضعیف نظام سیاسی ایران است اما واقعیت آن است که کارهای او به تقویت تندروها در ایران منجر شده اند. دولت ترامپ با نظریه هرج و مرج در دیپلماسی امریکایی شاید دچار سوء برداشت شده و گمان می کند که نظام سیاسی مذهبی ایران مشروعیت و حمایت داخلی خود را از دست داده است.

اگر "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا احساس می کند که توئیت هایش درباره اعتراض مردم به موضوع ساقط شدن هواپیمای اوکراینی به جایی می رسد باید گفت که تهران از اعتراضات خیابانی دورتر شده است. حتی اگر دولت ترامپ در این خیال باشد که نظام سیاسی ایران از درون دچار انفجار می شود و فروپاشی کلیت نظام سیاسی رخ خواهد داد نیز در اشتباه است.

بله، ایران با فشار اقتصادی بی سابقه ای به دلیل کارزار فشار حداکثری ترامپ و تحریم های امریکا مواجه است. با این حال، باید پرسید اگر در انتخابات پیش رو تندروها در مجلس دست بالا را پیدا کنند و در خلاء قدرتی که در ایران ایجاد خواهد شد در فرایند انتقال قدرت نقش داشته باشند آیا واقعا فشار آنان در حوزه داخلی ایران اجازه خواهد داد تا تنش زدایی تهران با واشنگتن رخ دهد؟

تنها تصور کنید در سال ۲۰۲۱ میلادی دوره ریاست جمهوری روحانی به پایان رسد. اگر یک نامزد تندرو رییس جمهوری ایران شود بسیاری از ایرانیان ممکن است واکنش نشان دهند همانند انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی که با اعتراضات گسترده مواجه بودیم. آیا با برخورد شدیدی که صورت می گیرد چنان حرکتی قابلیت بقا خواهد داشت؟ احتمال آن بسیار ضعیف است".

"ورلد پالتیکس ریویو" در پایان می نویسد:"واقعیت آن است که اقدامات ترامپ، وضعیت بد اقتصادی ناشی از آن و حذف های صورت گرفته در سلسله مراتب سیاست ایران باعث تقویت تندروها در آن کشور شده است. این موضوع تنها مصالحه با امریکا را دشوارتر می سازد و تاثیر مثبتی بر برجام نخواهد گذاشت. در آن صورت ایران و امریکا به وضعیتی خواهند رسید که چشم اندازی برای حل دیپلماتیک مشکلات فیمابین دو کشور وجود نخواهد داشت".

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید ناو روزولت مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا
آخرین اخبار