بازدید ۱۹۵۷۲
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس به روند صعودی ادامه داد، جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس، دلار ۱۲ هزار تومانی در صرافی‌های مجاز، کانال‌شکنی دلار در برابر یورو، ارزش ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومانی سکه در بازار آزاد، توافق تجاری آمریکا و چین فشار بر اقتصاد جهانی را کاهش داد و اختصاص ۱۴.۷ هزار میلیارد ریال برای رتبه‌بندی معلمان را در بر دارد.
کد خبر: ۹۵۲۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰ 18 January 2020

تابناک اقتصادیتابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس به روند صعودی ادامه داد، جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس، دلار ۱۲ هزار تومانی در صرافی‌های مجاز، کانال‌شکنی دلار در برابر یورو، ارزش ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومانی سکه در بازار آزاد، توافق تجاری آمریکا و چین فشار بر اقتصاد جهانی را کاهش داد و اختصاص ۱۴.۷ هزار میلیارد ریال برای رتبه‌بندی معلمان را در بر دارد.

وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی از ابتدای سال آینده

وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد: از ابتدای سال آینده (سال ۹۹) وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به زوجین پرداخت می‌شود. مسعود سلطانی فر افزود: تسهیلات ازدواج جوانان در سال ٩٧ و ٩٨ برای هر یک از زوجین ٣٠ میلیون تومان بود و این مبلغ به کمک سیستم بانکی در کمتر از دو ماه به متقاضیان پرداخت می شد. وی افزود: در بودجه سال آینده تسهیلات ازدواج برای هر یک از زوجین ۵٠ میلیون تومان تعیین شد و این میزان در کمیسیون تلفیق لایجه بودجه ۱۳۹۹ با نرخ سود چهار درصد و پنج ساله تصویب شده است.  

شاخص کل بورس به روند صعودی ادامه داد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با افزایش ۱۰۵۱۶ واحدی معادل ۲.۶۳ درصد به رقم ۴۰۹ هزار و ۹۶۲ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به رقم ۵ هزار و ۲۷۳ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۲۸۰۶ واحدی معادل ۲.۶۳ درصد به رقم ۱۰۹ هزار و ۴۱۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۳۹۹۷ واحدی معادل ۳.۲۸ درصد، عدد ۱۲۶ هزار و ۱۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۶۶۸ واحدی معادل ۳.۲۸ درصد به رقم ۸۴ هزار و ۹۸ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۳۴۳۲ واحد افزایش معادل ۲.۸۶ درصد را رقم زد و به سطح ۴۸۳ هزار و ۴۳۰ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۷۳۹۱ واحد افزایش معادل ۲.۵۸ درصد به رقم ۲۹۴ هزار و ۳۶۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۲۲۵۱۶ واحد افزایش معادل ۲.۷۲ درصد همراه بود و عدد ۸۴۹ هزار و ۹۸۵ واحد را به نمایش گذاشت.

وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی از ابتدای سال آینده/ بخش بزرگی از کامپیوتر خودرو داخلی‌سازی شد/ طلا هنوز برای افزایش قیمت فرصت دارد/ قیمت کارخانه و بازار خودروهای سایپا

جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

افسانه اروجی، معاون بازار فرابورس با اشاره به اینکه امروز برای نخستین بار عملیات بازار باز آغاز شد، گفت: این معاملات از درگاه بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس رقم می‌خورد و امروز معامله تعداد ۱۰.۰۰۰ برگه اسناد خزانه اسلامی در این بازار بین بانک مرکزی و یکی از بانک‌های دارای مجوز به منظور تأمین کمبود نقدینگی این بانک انجام شد. جزئیات بیشتر

دلار 12 هزار تومانی در صرافی های مجاز

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد افت نرخ دلار در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور هستیم، به گونه‌ای که در حال حاضر هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی‌ها به نرخ ۱۲۹۵۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۳۰۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به پنجشنبه هفته گذشته، ۵۰ تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی‌ها به نرخ ۱۴۵۵۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۴۶۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به پایان هفته گذشته، ۵۰ تومان کاهش داشته است.

کانال‌شکنی دلار در برابر یورو

دلار پس از حدود یک ماه موفق شد کانال ۱.۱۱ در برابر یورو را بشکند. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۹۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۳۳۶ دلار اعلام شد. در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۴۵ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۱۵ دلار مبادله شد. یورو با افت سنگین ۰.۴۱ درصدی، کانال ۱.۱۱ را از دست داد و به ۱.۱۰۸۵ دلار رسید. همچنین هر دلار آمریکا به ۱.۳۰۶۳ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۸۴ دلار سنگاپور مبادله شد. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۱۰.۱۵۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۵۴۶ دلار مبادله شد. هم‌چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۹۰۴ یوان چین اعلام شد. بیپان رای، استراتژیست ارزی در موسسه "سی آی بی سی کپیتال مارکتس" گفت: در آخرین دور از معاملات شاهد روند خوبی بودیم. با کاهش نگرانی ها از تشدید جنگ تجاری، اکنون منتظر تصمیم بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره هستیم.

ارزش ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومانی سکه در بازار آزاد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (شنبه) به بهای چهار میلیون و ۸۷۰ هزار تومان به فروش رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران در ساعت ۱۳ امروز به بهای چهار میلیون و ۸۵۰ هزار تومان فروخته شد. همچنین نیم سکه نیز دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۳۰ هزار تومان داد و ستد شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۹۴ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۱۴۱ هزار تومان به فروش رسید.

طلا هنوز برای افزایش قیمت فرصت دارد

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار داشتند روند افزایشی قیمت طلا در معاملات هفته جاری ادامه پیدا کند. در این نظرسنجی از کارشناسان وال استریت، ۱۳ تن شرکت کردند که ۱۰ تن معادل ۷۷ درصد افزایش قیمت را پیش بینی کردند؛ اما هیچ کس به کاهش قیمت طلا رای نداد و سه نفر معادل ۲۳ درصد نظری نداشتند. در این بین، ۸۲۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که ۴۷۵ تن معادل ۵۸ درصد افزایش و ۲۰۸ نفر معادل ۲۵ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالی که ۱۳۷ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند. به گزارش ایسنا، طلا دو هفته پیش تحت تاثیر تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به بالاترین حد در هفت سال اخیر صعود کرده بود و هشتم ژانویه تا مرز ۱۶۱۳ دلار و ۳۰ سنت پیش رفته بود اما قیمتها متعاقبا با کاهش تنشها روند صعودی خود را معکوس کرده و به ۱۵۳۶ دلار سقوط کرده بودند.

عامل دیگری که باعث شد رشد قیمت طلا در هفته گذشته محدود شود، امضای سند فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و لیو هی، معاون نخست وزیر چین در روز چهارشنبه بود که در کاخ سفید انجام شد و موقتا به مناقشه هجده ماهه میان دو کشور که بازارهای جهانی را متلاطم کرده بود، پایان داد. طلا که در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن برای سرمایه گذاران تبدیل می‌شود، سال میلادی گذشته تحت تاثیر مناقشه تجاری آمریکا و چین ۱۸ درصد رشد قیمت داشت.

بخش بزرگی از کامپیوتر خودرو داخلی‌سازی شد

عضو انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه بخش بزرگی از ECU (کامپیوتر خودرو) را داخلی‌سازی کرده‌ایم، گفت: در سال جاری نسل چهارم ECU با داخلی‌سازی بالای ۸۰ درصد به تولید رسیده است. وی با بیان اینکه ECU تولیدی در کشور تحت لیسانس و کپی شده نیست، گفت: برای انجام هر نوع تغییرات بر این قطعه نیازمند دریافت مجوز از شرکت خاصی نیستیم و تغییرات لازم را به راحتی انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در ECU خودرو‌ها سه بخش سخت‌افزار، نرم‌افزار و کالیبراسیون مدنظر است، گفت: ۱۰۰ درصد بخش سخت‌افزاری و کالیبراسیون داخلی‌سازی شده و در زمینه نرم‌افزاری نیز بیش از ۸۰ درصد خودکفایی صورت گرفته که این رقم نیز تا پایان سال آینده به ۱۰۰ درصد می‌رسد. هاشمی‌فرد با اشاره به ارتقاء سامانه EMS خودرو‌های گروه پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ به استاندارد یورو ۵، گفت: پروژه کروز کنترل (سامانه تثبیت سرعت خودرو) نیز نقش مهمی در کاهش مصرف خودرو‌ها دارد که دنا و پژو ۲۰۷ مجهز به این سامانه بودند، ولی در زمان تشدید تحریم‌ها امکان واردات ECU‌های مجهز به این سیستم از بین رفت. برای جبران این موضوع، در مدت ۹ ماه توانستیم با سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد تومانی، داخلی‌سازی این سامانه را انجام دهیم. /فارس

قیمت کارخانه و بازار خودروهای سایپا

قیمت خودرو‌های سایپا در بازار امروز ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ به شرح زیر است؛

ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

1

قیمت سایپا 111

39،941،000

58،200،000

2

قیمت سایپا 131

37،641،000

53،000،00

3

قیمت سایپا 151

40،330،000

61،000،000

4

قیمت تیبا

46،443،000

67،000،000

5

قیمت ساینا

55،960،0000

70،000،000

6

قیمت کوئیک اتوماتیک

69،000،000

114،000،000

7

قیمت چانگان

155،000،000

215،000،000

8

قیمت سراتو 2000

295،000،000

 342،000،000

9

قیمت استپ وی اتوماتیک

توقف تولید

 240،000،000

10

قیمت رنو پارس تندر

84،200،000

165،000،000

11

قیمت برلیانس H330

---

146،000،000

12

قیمت برلیانس H320 (اتوماتیک)

---

173،000،000

13

قیمت تیبا 2

51،603،000

69،000،000

توافق تجاری آمریکا و چین فشار بر اقتصاد جهانی را کاهش داد

کریستالسنا جورجیه‌وا، مدیر اجرایی ارشد صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف)، اعلام کرد توافق تجاری جدیدی که بین آمریکا و چین امضا شد، باعث شده است تا از ابهامات پیش روی تجارت جهانی که رشد اقتصاد جهانی را کند کرده بود، کاسته شود. جورجیه‌وا به میهمانان حاضر در مؤسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون واشنگتن، که یک اتاق فکر آمریکایی است، گفت: ما با کاهش ابهامات تجاری روبه رو شده‌ایم؛ اما این ابهامات از بین نرفته‌اند. این آتش‌بس تجاری به معنای صلح تجاری نیست. او اضافه کرد: آی‌ام‌اف در گزارش جدید سالانه چشم‌انداز اقتصادی جهان خود که روز دوشنبه منتشر خواهد شد، تخمین زده که تنش‌های تجاری حدود ۷۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهان آسیب زده است که این معادل ۰.۸ درصد تولید ناخالص داخلی جهان است. او ادامه داد: این تخمین‌ها تنها یک سوم کل تأثیر منفی تنش‌های تجاری را در بر گرفته است چرا که ارزیابی دقیق باقی تأثیراتی که این تنش‌ها به واسطه ایجاد ابهاماتی در فضای تجارت بین‌الملل بر سرمایه‌گذاران می‌گذارند، دشوار است.

اختصاص ۱۴.۷ هزار میلیارد ریال برای رتبه‌بندی معلمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه بخشنامه اختصاص ۱۴ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال برای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان را ابلاغ کرد. محمدباقر نوبخت با انتشار بخشنامه‌ای، اعلام کرد: بر اساس اجرای قانون بودجه سال ۹۸، تخصیص هزینه‌ای وزارت آموزش و پرورش برای اجرای شیوه‌نامه اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان به مدت چهار ماه (مهر تا دی ۹۸) از محل ردیف تعیین شده، اعلام می‌شود. بر اساس این بخشنامه، این رتبه‌بندی شامل ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، آموزش ابتدایی، آموزش استثنایی، دوره اول متوسطه، دور دوم متوسطه نظری، دوره دوم متوسطه فنی و حرفه‌ای و دوره دوم متوسطه کار و دانش می‌شود.

تثبیت قیمت نفت در هفته تنش و توافق

قیمت نفت معاملات هفته گذشته را در حالی آغاز کرد، زیر سایه کاهش هشت درصدی قیمت ها قرار داشت و این موضوع سبب شد تا بازار به دنبال اصلاح قیمت‌ها باشد. با این حال، موازنه عوامل تاثیرگذار بر بازار طلای سیاه اجازه رشد و یا افت قیمت را نداد و در نهایت نفت،‌ با قیمت‌هایی نزدیک به ابتدای هفته به معاملات هفتگی خود پایان داد. همچنین آمریکا و چین بعد از ماه ها به توافق تجاری دست پیدا کردند این توافق روز چهارشنبه در کاخ سفید امضا شد. این توافق علاوه بر آنکه بر ۴۰ درصد اقتصاد دنیا مستقیم اثر دارد،‌ می‌تواند بقیه بخش‌های اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار دهد، زیرا با امضای این توافق،‌ امید به رشد بیشتر اقتصاد جهانی، زمینه افزایش تقاضا برای نفت را فراهم می‌کند البته کند شدن رشد اقتصادی چین، نگرانی‌هایی را درباره تقاضای سوخت در آینده ایجاد و خوش‌بینی‌های ناشی از امضای توافق تجاری بین این کشور و آمریکا را خنثی کرد. با توجه به این موارد قیمت نفت برنت که هفته را با ۶۴ دلار و ۹۸ سنت آغاز کرده بود، ‌در روز جمعه با ۶۴ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه به کار خود پایان داد. نفت شاخص آمریکا نیز از ۵۹ دلار و ۴ سنت به ۵۸ دلار و ۵۸ سنت رسید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
فقط یک دعا و درخواست دارم . خدایا مردم ایران رو از شر مافیا خودرو و قطعه نجات بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
از شر مافیای سردفترداران، پزشکان، دلالان، وارداتچیان، کارمندان مفت خور، و .‌‌ هم نجات بده
ناشناس
|
France
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
یعنی 4 تا بگیریم میشه 400؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
جوان بیکار دقیقا با کدام پول میخواهد قسط این وام را بدهد؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
ساخت Écu خودرو دروغ بزرگ است. کدام شرکت در ایران میتواند cpu و حافظه های آن را تولید کند. آقایان قابش را ساختند و بقیه را خریدن حالا میگن ما ساختیم و بعضی از مدیران که اطلاعات فنی ندارند باور میکنند. تاکی دروغ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
اینطور نیست. sagem2000 ساخته شده است. به کوری چشم پژو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
خودروسازان ما موتور پژو را روی اتاق لوور انگلیس گذاشتند و نامش گذاشتند خودرو ملی یا همان سمند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
قطعات وارد کشور میکنند و پس مونتاژ آن بنام جنس ایران مطرح می شود
B
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
بخش بزرگی از کامپیوتر خودرو داخلی‌سازی شد.
خدا بهمون رحم کنه. دیگه قراره چه اتفاقی بیفته
پاسخ ها
م
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
هیچچی دیگه پراید قبلا 100دی 10 میسوزوند الان در مصرف بنزین از نیسان وانت سبقت گرفته 100دی 15 میسوزونه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
مدارچاپی ای سی یو از متشکل از چندین لایه بوده که بتنهایی داخلی سازی نمی شود چه رسد به بحث طراحی سخت افزار ،ساخت آن و نام افزار آن که به تجربه چند دهه ایی نیاز دارد
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
Ecu در دولت قبلی توسط عده ای از جوانان در یکی از شرکتهای زیر مجموعه ایران خودرو طراحی شد وبخشی از سهام این شرکت توسط itmc خریداری و ecu نمونه سازی بر روی سمند. بیست هزار کیلومتر تست میدانی شد اما چون برخی انحصار ورود ecu را در دست داشتند علیرغم آنکه امکان تولید آن در داخل با همان قیمت نمونه خارجی میسر بود از توللید آن جلوگیری کردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
آن چیزی که شما میگویید بیشتر کاردستی بود که برای ابراز وجود ارائه شده بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ساخت قطعات با تکنولوژی بالا به تجربه بالا نیاز دارد ،یک جوانی که تازه کار، امکان ندارد حتی از عملکرد آن سر در بیاورد چه رسد به ساخت آن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ساخت ای سی یو در کشور های صنعتی برگرفته از دانش فنی با زیربنای تجربه چند دهه است چطور چند جوان کم تجربه و بعضا بی تجربه توانایی چنین کاری بزرگ را داشته باشند،؟
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
به خاطر قضایای اخیر همه نسبت به گرانی خودرو بی توجه هستند حتی رسانه ها.
در یکماه اخیر قیمت خودرو حدود ۴۰ درصد رشد داشته است.
چرا؟
در حالی که دلار ثابت است.
چرا رسانه هایی مثل تابناک پیگیری نمیکنند؟
دلالها و خودرو سازها از حوادث سیاسی حداکثر استفاده را کرده اند
مازار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ما ملت یاد گرفتیم تا چیزی زیاد میشه بدویم وصف درست کنیم ؟اما به جوانان بگویم هل نشوید اگر صد میلیون وام ازدواج بدهند.مواظب باشید فریب نخورید به پیغمبر این صد میلیون پول لباس عروسی شام ورنگ وبرگهای دیگر نمی شه ترا بخدا فریب نخورید وخودتان وخانوادهایتان را اذیت وبدبخت نکنید؟..
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
جوانهارو بدهکار نکنید اشتغال درست کنید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
والا اگر وام ازدواج 500 میلیون هم باشد مردم دیگر رقبتی به زندگی و تشکیل خانواده در این شرایط را ندارند....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سوابق کاندیداهای اصولگرایان تهران احمد امیرآبادی فراهانی